Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Poate contine urme de lapte sau ou (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15346)

Simply_me 04.08.2012 12:50:22

Despre post
 
Am cumparat niste turta dulce pentru cei mici, baiatul are 7 ani si tine post, dar ce sa vad pe eticheta...poate contine urme de lapte sau ou, ce inseamna urme de lapte sau ou nu stiu (ori e lapte ori nu este), voi ce ati face in acest caz, ati consuma acest produs?

iustin10 04.08.2012 13:40:28

Citat:

În prealabil postat de Simply_me (Post 463124)
Am cumparat niste turta dulce pentru cei mici, baiatul are 7 ani si tine post, dar ce sa vad pe eticheta...poate contine urme de lapte sau ou, ce inseamna urme de lapte sau ou nu stiu (ori e lapte ori nu este), voi ce ati face in acest caz, ati consuma acest produs?

Poate in fabrica aia se mai fac si produse in care se folosesc lapte,oua.De fap si acel lapte si oua folostie ,sunt tot prafuri si esente.
E greu sa mai stii in ziua de azi.As pune si eu o intrbare ? Ce e mai cinstit pt copil? sa ii luam o halva cu 100 de E-uri ,asa zisa de post,sau o cana de lapte natural ?
Culmea ,coca cola(care il ucide lent) e de post,iar laptele nu. Unde am ajuns...
Dar pt constiinta ta,daca vezi aceste cuvinte pe ambalaj ,nu cumpara produsul,ca sa nu ai remuscari dupa.
Si fii orcum bucuroasa ,ca un copil la 7 ani ,tine post ,mai rar asa ceva

cristiboss56 04.08.2012 13:42:37

Citat:

În prealabil postat de Simply_me (Post 463124)
Am cumparat niste turta dulce pentru cei mici, baiatul are 7 ani si tine post, dar ce sa vad pe eticheta...poate contine urme de lapte sau ou, ce inseamna urme de lapte sau ou nu stiu (ori e lapte ori nu este), voi ce ati face in acest caz, ati consuma acest produs?

Masinile , malaxoarele , benzile de productie , nu sunt curatate perfect , de la trecerea unui produs sau altul , si prin urmare exista aceasta "infestare" cu urme din materie prima de dulce ( ou , lapte etc ) . De evitat astfel de produse !
Felicitari producatorului pentru ca avertizeaza consumatorul , caci sunt si destui care n-o fac !

Simply_me 04.08.2012 13:48:38

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 463134)
As pune si eu o intrbare ? Ce e mai cinstit pt copil? sa ii luam o halva cu 100 de E-uri ,asa zisa de post,sau o cana de lapte natural ?
Culmea ,coca cola(care il ucide lent) e de post,iar laptele nu. Unde am ajuns...
Dar pt constiinta ta,daca vezi aceste cuvinte pe ambalaj ,nu cumpara produsul,ca sa nu ai remuscari dupa.
Si fii orcum bucuroasa ,ca un copil la 7 ani ,tine post ,mai rar asa ceva

Multumesc pt mesaj, laptele...nu stiu cat mai este de natural, am auzit ca si laptele si iaurtul (care sunt cumparate din supermarketuri) nu sunt chiar asa de naturale, cel mai bine este la tara sa ai tu vaca sau sa cumperi de la cineva.De paine ce sa mai zic...da e de post dar ce contine....e jale.

Simply_me 04.08.2012 13:52:34

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 463135)
Masinile , malaxoarele , benzile de productie , nu sunt curatate perfect , de la trecerea unui produs sau altul , si prin urmare exista aceasta "infestare" cu urme din materie prima de dulce ( ou , lapte etc ) . De evitat astfel de produse !
Felicitari producatorului pentru ca avertizeaza consumatorul , caci sunt si destui care n-o fac !

Ai dreptate, bine ca suntem avertizati...pana cand...nu se stie, cred ce cel mai bine este sa le facem pe toate in casa chiar si painea.

Poate facem o lista cu produse si retete de post.

Demetrius 04.08.2012 13:56:37

Citat:

În prealabil postat de Simply_me (Post 463124)
Am cumparat niste turta dulce pentru cei mici, baiatul are 7 ani si tine post, dar ce sa vad pe eticheta...poate contine urme de lapte sau ou, ce inseamna urme de lapte sau ou nu stiu (ori e lapte ori nu este), voi ce ati face in acest caz, ati consuma acest produs?

Nu, nu aș consuma acest produs.
Este o formă mincinoasă de a creea impresia că poate fi de post.
Așa cum spui, urma nu e un produs;am găsit și la alte produse care au venit cu ”globalizarea” din străinătate.
Întrebarea este: conține sau nu conține ou? Logic, produsul acela nu poate fi făcut fără ou.

cristiboss56 04.08.2012 14:07:06

Mare atentie !
 
Citat:

În prealabil postat de Simply_me (Post 463137)
Ai dreptate, bine ca suntem avertizati...pana cand...nu se stie, cred ce cel mai bine este sa le facem pe toate in casa chiar si painea.

Poate facem o lista cu produse si retete de post.

Mare atentie si la banalii covrigi produsi in patiserii , caci cu siguranta au urme in compozitia lor din produsele de dulce . Bine de retinut si spusele lui Demetrius !
Iata un link delicios :http://prajituria.ro/retete/prajituri-de-post/

Post binecuvantat !

zaharia_2009 04.08.2012 14:45:35

Produse de post cu urme de frupt.
 
Aceste produse nu sunt de frupt, nu au in compozitia lor ingrediente de dulce , nu au fost concepute (intentia si dorinta din momentul producerii) ca produse de frup , doar ca sunt preparate pe acelerasi utilaje pe care se proceseaza si cele de dulce si pot avea urme de frupt. Adica la inceperea instrumentarii acestor produse de post pe liniile comune cu cele de dulce , primele pot avea urme de frupt iar ultimile (pt. ca in timp s-au curatat instalatiile de produsele de dulce prin insasi prepararea celor de post) nu . Dar pt. ca nu se poate spune precis care au si care nu au atunci producatorul a facut aceasta remarca pt. toate .
Produsele de dulce in mod intentionat sunt astfel concepute si produse , pt. a nu fi de post, lucru care insemneaza altceva fata de cele de post .

Eu nu am ajuns chiar asa de nevoitor incit sa refuz asemenea produse pe motivul ca ar fi contaminate cu alimente de dulce . Si in acelasi gind si fapt , atunci cind intru in post , nici nu mai fac cum facea bunica mea : nu schimb nici oalele si cratitele , nici farfuriile , nici tacimurile , nici piua, nici razatoarea , nici fundul de lemn... s.a.m.d.

Toate faptele omului, stim bine cu totii, ca au 2 laturi : una vazuta , fapta in sine, partea de savirsire a intentiei , a dorintei , adica actul implinit ca atare ; si a doua latura , intentia cu care se savirseste aceasta , asanumitul duh al faptei , ceea ce arata esenta, inima faptei in sine care duce la partea vazuta a faptei , adica la efectuarea, la savirsirea ei .
Judecind astfel , socotesc ca alimentele de post sunt produse in mod intentionat astfel si ca doar in mod accidental, neintentionat pot fi (adica nu sunt in mod sigur) contaminate cu cele de frupt.
In viata de zi cu zi sunt nenumarate asemenea exemple pt. alimentele care le cumparam , mai ales cele de panificatie (cornuri, biscuiti, eugenii,piine si altele preparate cu zer de lapte sau lapte praf fara insa a cunoaste aceasta,spaghete, macaroane si taitei care se prepara pe aceleasi masini cu cele care contin ou si care nu au acest aspect precizat pe ambalaj), pateuri vegetale si alte conserve de legume (fasole , mazare,piureuri,etc.)

Nu este rau sau gresit in vreun fel sa fim f. scrupulosi . Ba este chiar bine sa incepem sa ne invatam f. corect cu macar o nevointa pt. ca pe parcursul vietii sa o impamintenim corect in firea noastra si apoi sa trecem si la altele pe care sa le cunoastem cum sunt in forma corecta si astfel sa le practicam .
Procedind astfel, incet, incet vom spori in viata duhovniceasca si vom deprinde trairea curata in duh si adevar . Cu marea conditie de a dori neincetat sa sporim si nu sa ne culcam pe o ureche .
Toate lucrurile vietii in duh , mici si mari, trebuiesc cunoscute in forma corect si luptat sa le deprindem si sa le practicam apoi pina la adormire .

Legat de post, dupa ce ne deprindem cu postul de bucate , care este un pic mai usurel de deprins , va trebui sa ne incercam puterile cu adevarat in marea incercare a crestinului , si-anume postul de pacate, care se cunoaste, se deprinde si se practica mult mai greu decit cel de bucate . Abia in aceasta stare incepe postul cu adevarat .

Asadar, cei care vor sa fie cit mai scrupulosi cu postul de bucate , bine le este lor , dar sa nu uite sau sa zaboveasca prea mult in aceasta etapa deoarece trebuie mers negresit mai departe, in adevaratul post , cel de pacate .
Daca nu unim postul de bucate neaparat cu cel de pacate , atunci nu ne aflam decit in stadiul de regim alimentar . Ori aceasta stare nu are nimic de-aface cu viata in duh si devar ci cu medicina , care este cu totul si cu totul altceva !

andravenache 04.08.2012 19:11:23

1- Pe de-o parte, stiu ca bunica mea atunci cand tinea post spala foarte bine (cu lesie) si chiar fierbea vasele pentru ca le utilizase inainte la gatirea sau consumarea mancarii "de dulce". Prin urmare, mergand pe calea logica, ideea ca acel produs poate contine urme de lapte si oua inseamna ca utilajul respectiv nu a fost curatat de aceste ingrediente inainte de producerea turtei dulci, deci turtat dulce respectiva nu este de post (sau cel putin, bunica mea nu ar fi considerat-o asa).

2- In al doilea rand cred ca daca ai consuma un produs despre care tu crezi ca e de post dar (fara ca tu sa banuiesti) el contine urme de lapte, oua, etc., nu e pacat; insa avand in vedere ca ai fost instiintata (prin eticheta produsului) ca este posibil sa contina urme (= cantitati foarte mici, necantaribile, dar totusi existente) din acestea, inseamna ca decizia ta de a le consuma o iei in cunostinta de cauza si, prin urmare, este pacat.

3- In al treilea rand, ATENTIE!, produsele care contin glutamat de sodiu (sau au "aroma de carne", sau "aroma de sunca, bacon, etc.", cuburile cu gust de gaina s.a.m.d.) NU sunt de post. Glutamatul de sodiu este o substanta care se extrage din carne (deci e ca si cum ai consuma carne) si este substanta chimica din aceasta care ii da gustul specific de carne. Stiu asta de la cursurile de chimie alimentara pe care le-am facut.

4- Si in al 4-lea rand (desi poate asta ar fi trebuit spus in primul rand), postul inseamna in primul rand sa mananci doar pentru ca sa traiesti (deci sa iti asiguri necesarul de nutrienti si calorii), pentru ca in perioada in care postesti, grija ta cea mare nu ar trebui sa fie sa citesti etichetele produselor si sa vezi care este limita "legala" a postului. Mancand paine, fructe si mancaruri de legume, nu va fi necesar sa iti pui astfel de probleme. Nu iti preocupa timpul incercand sa gasesti retete de prajituri de post s.a.m.d. Preocuparea principala in post ar trebui sa fie relatia cu Dumnezeu (prin rugaciune si citirea Bibliei) si introspectia propriului caracter in scopul constientizarii defectelor si pacatelor si indreptarii, in conformitate cu voia Lui. Sau cel putin asa cred eu ...

AlinB 04.08.2012 19:32:20

Din pacate de multe ori ravna nu e tocmai in directia cea mai corecta.

S-a mai discutat despre asta, mentiunile respective nu sunt pentru superscrupulosii postului, sunt cerintele legale avand in vedere pe cei care au alergii la alimentele in cauza si care se pot declansa chiar la cantitati mici


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:34:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.