Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 25.12.2017 13:59:45

Despre Crăciun, există topic.
Aici se discută despre reînnoirea carismatică, aka hipnoza în haine creștine.
În fine, văd că-mi pierd timpul.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 11:26:39

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656326)
Aici se discută despre reînnoirea carismatică, aka hipnoza în haine creČ™tine.

Nu stiu unde a hipnotizat apostolul Petru, dar... poate imi arati tu.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656326)
În fine, văd că-mi pierd timpul.

Asta e un pacat in care traiesti de vreo zece ani.
Ia aminte ce porunceste apostolul:
Efeseni 5:16
Răscumpăraţi vremea, căci zilele sunt rele.


Cornel Urs 27.12.2017 13:04:49

Am spus eu că Petru hipnotiza?

E vorba de fenomenele care au loc în cadrul manifestărilor harismatice și ți le-am descris care sunt. Această mișcare religioasă de o mare varietate de categorii religioase, incluzând persoane cu vederi total opuse, catolici versus neoprotestanți, trinitarieni versus modaliști, evanghelia prosperității, reprezintă introducerea tehnicilor de hipnoză descoperite de prin anii 1800, în mediul creștin penticostal, pentru a coopta pe cei naivi și neștiutori. Acum penticostalismul tradițional s-a amestecat cu acest carismatism încât nu mai prea poți face diferența, cel puțin în mediul occidental, dacă ne gândim la penticostalii Bob Larson ori Benny Hinn Charcot.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 15:47:05

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656343)
Am spus eu că Petru hipnotiza?

In mod indirect, da. Ai spus ca reinoirea harismatica este hipnoza in haine crestine.

Apostolul Petru a fost primul exponent al lucrarii harismatice. El, prin Duhul Sfant a vorbit in limbi, a vindecat bolnavii, a scos afara dracii, a facut minuni mari pentru ca Duhul Sfant era in el

Duhul Sfant a lucrat in fiecare secol de atunci incoace si tot mereu cand oamenii au avut o cautare sincera si fierbinte dupa Dumnezeu, Duhul Sfant a insotit propovaduirea Evangheliei cu semne si minuni.

Lucrarea Duhului Sfant NU a incetat precum crezi tu, ci este la fel si astazi ca in Biserica Primara. Nu lucreaza in viata ta, asta e adevarat. Si asta te face sa carcotesti necontenit, sa fii in permanenta paraponsit. Chiar si in praznicul Nasterii Domnului.

Insa Dumnezeu e viu. Duhul Sfant lucreaza. Biserica lui merge din slava in slava, din putere in putere si din biruinta in biruinta.

Faptul ca tu vezi totul in negru, se datoreaza faptului ca nu ai Duhul Sfant ci dimpotriva, Il hulesti. Pentru ca nu ai comuniune cu Biserica lui Hristos, pentru ca nu daruiesti nimanui nimic si pentru ca nu te implici in nicio lucrare crestina. Doar crestinii care slujesc printre oameni, care au o credinta jertfelnica și se incred in puterea lui Dumnezeu, pot vedea lucrarea harismatica a Duhului Sfant in vremurile noastre.

Cei care umbla din ghena in canale, in cautare zilnica de bizazerii, chestii anapoda si abjectii nou-noute, ioc.
Pentru ei, lucrarea Duhului a incetat.

Cornel Urs 27.12.2017 17:44:29

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656346)
In mod indirect, da. Ai spus ca reinoirea harismatica este hipnoza in haine crestine.

Așa și este și ți-am demonstrat. Eu lucrurile de bază ți le-am spus deja, rămâne ca dumneata să le aprofundezi.

Cornel Urs 27.12.2017 17:48:33

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656346)
Apostolul Petru a fost primul exponent al lucrarii harismatice. El, prin Duhul Sfant a vorbit in limbi, a vindecat bolnavii, a scos afara dracii, a facut minuni mari pentru ca Duhul Sfant era in el

Păi voi nu aveți vorbire în limbi așa cum apare în Biblie, nu vindecați pe nimeni iar scoaterea dracilor este show dizgrațios, fără efecte benefice, dimpotrivă, personele exorcizate de voi sunt făcute dependente de această practică de ”eliberare” până își pierd mințile. Am un exemplu al unei domnișoare pe nume Agustina, îl poți căuta și tu pe Youtube, care a fost exorcizată de mai mulți lucrători, de cel puțin 5 ori pînă acum. Eu nu am găsit în Biblie că o persoană a fost exorcizată de mai mult de 1 dată. Ceea ce faceți voi arată a practică vrăjitorească.

Cornel Urs 27.12.2017 17:55:10

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656346)

Insa Dumnezeu e viu. Duhul Sfant lucreaza. Biserica lui merge din slava in slava, din putere in putere si din biruinta in biruinta.

Unde a fost mișcarea harismatică după primul secol de creștinism, până în anii 1800 începând cu experiența ”fraților” irvingieni și a quakerilor, apoi Azusa Street care a declanșat mișcarea penticostală ? Sute de ani, harismatismul nu a existat DELOC, deși oameni ai credinței au existat într-o proporție mult mai mare decât în timpurile moderne?
Pentru oricine este clar că mișcare harismatică este o găselniță a timpurilor care se apropie de sfârșitul acestui veac, respectiv determinantul principal al lucrării de înșelare din care va ieși Anticristul. Această lucrare e trimisă de Dumnezeu special pentru cei care nu au iubit adevărul, spre a fi amăgiți.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 18:00:24

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
Păi voi nu aveți vorbire în limbi așa cum apare în Biblie

Ba da.
Exact ca in Biblie. In crestinism nici nu se poate altfel. Biblia este Cartea de capatai a crestinului.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
nu vindecați pe nimeni

Ba da.
Sunt milioane de cazuri din secolul I pana in secolul XXI.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
iar scoaterea dracilor este show dizgrațios, fără efecte benefice, dimpotrivă

O fi dizgratios insa Hristos a poruncit crestinilor sa scoata afara dracii.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
Am un exemplu al unei domnișoare pe nume Agustina, îl poți căuta și tu pe Youtube

Umblatul prin canale si canalizari este un sport care nu ma atrage.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656352)
Eu nu am găsit în Biblie că o persoană a fost exorcizată de mai mult de 1 dată.

Eu am gasit ca o persoana a venit la ucenici sa fie eliberata de demoni si la acea prima incercare nu s-a realizat exorcizarea. A venit apoi la Isus si El a scos afara dracul. Este posibil, conform Bibliei ca o persoana sa vina de mai multe ori la exorcizare. Nu mi se pare nimic gresit.

Penticostalul Traditional 27.12.2017 18:01:55

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656353)
Unde a fost miČ™carea harismatică după primul secol de creČ™tinism, până în anii 1800 începând cu experienČ›a ”fraČ›ilor” irvingieni Č™i a quakerilor, apoi Azusa Street care a declanČ™at miČ™carea penticostală ? Sute de ani, harismatismul nu a existat DELOC

Poate crezi ca daca nu exista prin CANALE nu a existat nici in realitate.
A existat tot mereu, fiule. Biserica nu a putut si nu poate fi biruita.

Mai cerceteaza! dar nu prin ghena...

Cornel Urs 27.12.2017 18:14:30

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656354)
Eu am gasit ca o persoana a venit la ucenici sa fie eliberata de demoni si la acea prima incercare nu s-a realizat exorcizarea. A venit apoi la Isus si El a scos afara dracul. Este posibil, conform Bibliei ca o persoana sa vina de mai multe ori la exorcizare. Nu mi se pare nimic gresit.

Nu înțelegi sau te faci că nu înțelegi! La voi exorcizarea se face de mai multe ori, cu succes, dar data următoare îți găsește alti draci și tot așa. Practic intri într-un cerc vicios.
Cazul din biblie este o exorcizare făcută de Iisus și una nereușită de apostoli, deci o singură exorcizare în total!
Săptămânile trecute îți prezentasem o eliberare, iată că acum au făcut-o încă o dată, deși prima oară ziseseră aleluia că dracii au ieșit!
De data asta exorcistul din Argentina a lipsit dar au fost ceilalți doi, Nicu din Jersey și Mihai din Germania.

https://youtu.be/z_edqlPBPg8


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:38:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.