Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 28.12.2017 20:48:09

Voi pune totuși mărturia lui Sandy Warner.

http://www.thequickenedword.com/rhem...ingDemons.html

Nu ai prezentat aici numele a minim 3 lucrători carismatici care să nu se situeze la periferia acestei mișcări religioase! Dacă te identifici cu această mișcare religioasă, pune aici numele a 3 predicatori carismatici.

Penticostalul Traditional 28.12.2017 22:18:06

Ba da, am pus numele a trei lucratori carismatici de cea mai inalta probitate morala si cu cele mai mari semne si minuni la activ: Stefan, Pavel si Petru. Cu aceasta miscare carismatica ma identific eu.

Cornel Urs 29.12.2017 11:50:00

Ștefan, Pavel și Petru nu loveau oamenii să cadă pe spate, cu fofoleanca în sus (femeile, ce rușine!!!), nu fluturau surtucul peste un cor inexistent ca să cadă la podea, sau pe țărînă, că de unde podea pe vremea aia, nu rîdeau ca idioții, nu dansau în Duhul, nu vorbeau în limbi în biserică, ca pocăiții, fără traducere. Nu făceau circ din scoaterea dracilor prin tortură! Ai văzut videoclipul în care Bob Larson nu poate scoate dracii din acel solist de black metal norvegian? Este clar că tipul respectiv e demonizat, drept dovadă muzica pe care o prestează, una satanică. Ăștia cu black metal incendiază biserici prin Norvegia. Bob Larson nu poate decât să facă circ cu...creștinii penticostali, care se presupune că se pot împotrivi Diavolului prin credință, deci cum să ajungă posedați?!!!

gpalama 29.12.2017 11:57:36

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656384)
Ba da, am pus numele a trei lucratori carismatici de cea mai inalta probitate morala si cu cele mai mari semne si minuni la activ: Stefan, Pavel si Petru. Cu aceasta miscare carismatica ma identific eu.

Te sui singur intr-o caruta in care nu ai ce cauta.

Multi vor zice in ziua aceea "Doamne, Doamne" si Hristos le va raspunde "adevarat va spun voua, deparatati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea"... minciuna, neadevarul.

Mi se pare nepotrivit total sa te pui langa acestia... cred ca trebuie putina atentie aici, cu totii se pun singuri langa Dumnezeu, insa cu siguranta putini sunt cei care raman acolo.

Mare mare mare pacat de sufletul tau....

Cornel Urs 29.12.2017 13:13:38

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656403)
Te sui singur intr-o caruta in care nu ai ce cauta.

Are ce căuta. Are. Din moment ce pune semnul egal între Petru ori Pavel și penticostalul Bob Larson, domnul acesta este complet pierdut...e suit deja în căruță și chiar în locul din față....


https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...OtCgfaUzAVQM6n

Bob Larson face toate exorcizările la microfon, să audă toată lumea ce are demonul de zis și cum îl scoate de bine Bob din posedat!

https://rationalwiki.org/wiki/Deliverance_ministry

Penticostalul Traditional 29.12.2017 15:01:03

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656403)
Te sui singur intr-o caruta in care nu ai ce cauta.

Insusi Mantuitorul Hristos, slavit sa-i fie Numele, m-a asezat in aceasta Sfanta Corabie a Mantuirii. Nu vreau sa cobor din ea, este scumpa sufletului meu. Si nici nu ma poate da jos niciun palama. Pentru ca El, Mantuitorul este Stapanul.
Si El, in pofida tuturor greselilor mele, ma iubeste. Sunt unul dintre copiii Lui favoriti. Prin Harul si marea lui indurare.

Iti scriu aceasta doar asa, ca sa cunosti realitatea.

Penticostalul Traditional 29.12.2017 15:06:14

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656401)
Ștefan, Pavel și Petru nu loveau oamenii să cadă

Pai si normal.
Ei ii mangaiau si ii invatau spre ridicare. Prin Duhul Sfant.
Doar erau harismatici nu batausi. :30:

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656401)
Ai văzut videoclipul în care Bob Larson nu poate scoate dracii din acel solist de black metal norvegian?

Nu. Ti-am zis ca nu am hobby-uri d'alea ciudate.
Era lucrarea curata a Duhului Sfant?

gpalama 29.12.2017 15:08:07

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656413)
Insusi Mantuitorul Hristos, slavit sa-i fie Numele, m-a asezat in aceasta Sfanta Corabie a Mantuirii. Nu vreau sa cobor din ea, este scumpa sufletului meu. Si nici nu ma poate da jos niciun palama. Pentru ca El, Mantuitorul este Stapanul.
Si El, in pofida tuturor greselilor mele, ma iubeste. Sunt unul dintre copiii Lui favoriti. Prin Harul si marea lui indurare.

Iti scriu aceasta doar asa, ca sa cunosti realitatea.


Trebuie putina atentie aici, silogismele de tipul asta fac mai mult rau decat bine.

1. Corabia Mantuirii este Biserica. Ea ne transporta la Hristos si nu Scriptura.

Biserica este un organism viu cu mai multe componente: Duhul Sfant ca temelie, Scriptura si Hristos, Invatatorii Bisericii (Sfintii), Crestinii, Clerul.

2. Noi putem sta in corabia mantuirii sau putem cadea din ea.

Insa NU suntem in corabia mantuirii doar pentru ca "noi declaram" acest lucru.


DEFINITIA MANTUIRII o da foarte frumos Sfantul Ignatie Briancianinov... care spune ca mantuirea este prezenta Duhului Sfant in noi... iar Duhul se salasluieste pentru CREDINTA, ADEVAR, FAPTE BUNE...


Iti spun cu mare consideratie ca esti intre cei care spun "Doamne, Doamne" insa care habar nu au ce inseamna nici Duhul Sfant, nici Biserica, nici mantuire... iar cunoasterea ta este exclusiv la nivelul textului SI NU APOFATIC, la nivelul experientei.

Tu ti-ai asumat o credinta logic, prin text, si nu prin experienta... Iar experientele pe care le-ai avut sunt bolnavicioase, mincinoase si nu au facut decat sa te duca pe o cale si mai gresita.

3. Corabia in sine NU mantuieste..... corabia TE TRANSPORTA la un liman al mantuirii, daca lucrezi binele si adevarul.

4. Cine iti garanteaza tie ca esti in "CORABIE" ???

Pentru ca vad ca singur ti-ai plasmuit o corabie, care pluteste cam in deriva, si vad ca deja ai ajuns la liman...

Penticostalul Traditional 29.12.2017 15:17:25

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656415)
Cine iti garanteaza tie ca esti in "CORABIE"???

1. Insusi Mantuitorul Hristos, prin marturia Cuvantului Sau, (Biblia) si a Duhului Sau care adevereste aceasta in inima mea.
2. Dragostea pe care o am in inima pentru toti fratii crestini, indiferent de confesiune.
3. Ceilalti crestini, copii ai lui Dumnezeu, cu care impreuna calatoresc spre Limanul Ceresc.
Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656415)
DEFINITIA MANTUIRII o da foarte frumos Sfantul Ignatie Briancianinov... care spune ca mantuirea este prezenta Duhului Sfant in noi... iar Duhul se salasluieste pentru CREDINTA, ADEVAR, FAPTE BUNE...

Le zice bine...

gpalama 29.12.2017 15:29:39

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656417)
1. Insusi Mantuitorul Hristos, prin marturia Cuvantului Sau, (Biblia) si a Duhului Sau care adevereste aceasta in inima mea.
2. Dragostea pe care o am in inima pentru toti fratii crestini, indiferent de confesiune.
3. Ceilalti crestini, copii ai lui Dumnezeu, cu care impreuna calatoresc spre Limanul Ceresc.

Le zice bine...

Singur marturisesti pentru tine :), si presupui doar ca Duhul Sfant marturiseste in inima ta, nu spui ca Duhul Sfant TI-A ARATAT asa cum Cuviosul Iosif Isihastul a vazut toate ale lui Dumnezeu.

Nu poate spune Duhul Sfant si mie si tie ca amandoi suntem in Adevar si in El.

Cel mult poate spune ca are mila si iubire pentru amandoi dar va spune ca doar unul singur este in adevar...

Singura marturie reala a credintei este cea pe care Duhul Sfant ti-o da IN CHIP VAZUT, de multe ori.

Nu textul in care te ratacesti, nu inchipuirile...

Pana nu vei trai Taborul, nu vei sti ce este Duhul Sfant...


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:03:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.