Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

nutucutu 17.12.2011 12:00:32

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415685)
Dumneavoastra glumiti? cum...ce are miscarea carismatica cu vorbirea in limbi? fiti mai clar, va rog.

Pai asta doresc si eu, sa fiti mai clar. Stiti ce inseamna aceasta miscare? Cu ce se ocupa ea? Care este scopul ei? Dupa ce clarificam aceste lucruri putem sa vorbim daca e buna, rea etc.

catalin2 17.12.2011 12:51:35

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415684)
De unde ati scos dumneavoastra acest "comun vorbit in limbi"? Ce are miscarea carismatica cu vorbitul in limbi? Adevaratul vorbit in limbi este un dar al Duhului Sfint. Asa ne spune Sfinta Scriptura. Dintre catolicii care au avut acest dar il putem mentiona pe sfintul Anton de Padova. Acest dar l-a folosit in slujba Domnului; nici macar nu a vorbit despre asta. Ceilalti au constat ca are acest dar. Si sint multe alte exemple de astfel de sfinti. Putem sa-i enumeram si sa vedem cum si-au folosit acest dar.

Referitor la miscarea carismatica: eu nu inteleg obsesia dumneavoastra si a altora de a asocia aceasta miscare cu vorbitul in limbi. Nu au nici o legatura una cu alta.

Se pare ca nu stitit foarte multe despre miscarea charismatica. Cum nu are nicio legatura, chiar asta este, vorbirea in limbi. E de fapt practica si invatatura penticostala preluata si de membrii unor alte culte, de aceea unii ii spun miscarea neo-penticostala. Si exact asta este si numai asta: fenomenele paranormale de vorbire in limbi extraterestre si probabil si alte fenomene conexe (probabil vindecari si alte intamplari paranormale).
Interesant este ca, din cate am citit, majoritatea cultelor (mai ales neoprotestante) se exprima deschis impotriva acestei miscari (chiar daca au membrii ce participa la aceste fenomene), in schimb BC are numai cuvinte de lauda, la nivelul conducerii.
In schimb majortiatea catolicilor de pe forumul catolic erau impotriva acestei miscari.

Profetul de carton 17.12.2011 12:55:58

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415694)
Stiti ce inseamna aceasta miscare?

da, stiu.

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415694)
Cu ce se ocupa ea? Care este scopul ei?

este o lucrare de amagire facuta de duhurile necurate.

Profetul de carton 17.12.2011 13:00:32

Va propun un experiment. Sa vedem cat de biblica este aceasta miscare carismatica world-wide. Aveti in mijlocul vostru un domn, cu nick-ul "penticostalul". Acesta este, din cat mi-am dat seama, un fervent sustinator al miscarii carismatice si a postat mult in acest sens.
Eu va prezint aici un filmulet, in care este aratata o vorbire in limbi, mai precis cantat in limbi, in cadrul inchinarii carismatice catolice, la adresa fecioarei Maria.

http://www.youtube.com/watch?v=NrZWdoAODt4

Canta foarte frumos, nu-i asa?
ei, acum, ce ar fi, mai mult din curiozitate, sa-l intrebam pe penticostal daca considera aceasta vorbire in limbi la adresa Mariei, in fatza icoanei ei, ca fiind de la Duhul Sfant.
Daca raspunsul va fi ca acea cantare este prin Duhul Sfant, e OK, miscarea carismatica este de invidiat pentru unitatea ei in credinta, pentru activarea Darurilor etc.
Insa...daca raspunsul va fi unul negativ, rezulta ca acesti carismatici se banuiesc unii pe altii ca nu lucreaza cu Duhul ci cu alte...duhuri. Prin urmare, miscarea carismatica nu mai e de invidiat fiind un ghiveci din care nu mai intelegi nimic !

penticostalul 17.12.2011 14:00:58

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415707)
din curiozitate, sa-l intrebam pe penticostal daca ...

Penticostalul a raspuns la multe intrebari.
Unele erau puse din curiozitate, altele ca sa-l ispiteasca si altele din sincer interes fata de lucrarea Duhului Sfant.

Dar penticostalul nu prea hraneste trollii. Decat cu țârâita...:1:

penticostalul 17.12.2011 14:10:11

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 415704)
fenomenele paranormale de vorbire in limbi extraterestre si probabil si alte fenomene conexe (probabil vindecari si alte intamplari paranormale).

Dumneavostra nu sunteti troll.
Stati binisor si cu informatiile luate de pe google si youtube.
Mai putin cu interpretarea informatiilor.

Si sa va explic: lucrarea Duhului Sfant NU este o lucrare paranormala ci supranaturala iar extraterestii nu exista.

Dar poate deja stiti lucrurile acestea si doar va prefaceti.

Profetul de carton 17.12.2011 14:13:47

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 415726)
Penticostalul a raspuns la multe intrebari.

Ati raspuns numai la intrebarile neimportante.
Raspundeti, daca doriti, si la aceasta:

p.s.: daca nu raspundeti, inseamna ca ascundeti ceva. Si nu stiu de ce ma faceti "troll", sunt sunt un simplu om sub soare, trollii sunt fiinte imaginare din folclor popoarelor germanice.



Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415707)
Va propun un experiment. Sa vedem cat de biblica este aceasta miscare carismatica world-wide. Aveti in mijlocul vostru un domn, cu nick-ul "penticostalul". Acesta este, din cat mi-am dat seama, un fervent sustinator al miscarii carismatice si a postat mult in acest sens.
Eu va prezint aici un filmulet, in care este aratata o vorbire in limbi, mai precis cantat in limbi, in cadrul inchinarii carismatice catolice, la adresa fecioarei Maria.

http://www.youtube.com/watch?v=NrZWdoAODt4

Canta foarte frumos, nu-i asa?
ei, acum, ce ar fi, mai mult din curiozitate, sa-l intrebam pe penticostal daca considera aceasta vorbire in limbi la adresa Mariei, in fatza icoanei ei, ca fiind de la Duhul Sfant.
Daca raspunsul va fi ca acea cantare este prin Duhul Sfant, e OK, miscarea carismatica este de invidiat pentru unitatea ei in credinta, pentru activarea Darurilor etc.
Insa...daca raspunsul va fi unul negativ, rezulta ca acesti carismatici se banuiesc unii pe altii ca nu lucreaza cu Duhul ci cu alte...duhuri. Prin urmare, miscarea carismatica nu mai e de invidiat fiind un ghiveci din care nu mai intelegi nimic !


penticostalul 17.12.2011 14:37:48

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415737)
Si nu stiu de ce ma faceti "troll", sunt sunt un simplu om sub soare, trollii sunt fiinte imaginare din folclor popoarelor germanice.

Asa mi-a luminat mintea un catolic necarismatic de pe forum.

Cu tine sunt gata sa conversez dar nu despre Miscarea Carismatica ci despre „cum sa troll-ăm cu grație”.
Daca deschizi un topic cu aceasta tema promit sa-l citesc.
Te cred un maestru.
Troll
De la Wikipedia, enciclopedia liberă


A nu se confunda cu trol, personaj din mitologia scandinavă.

Pe scurt un troll este un provocator fără cauză care lansează o discuție cu scopul de a recrea un conflict de idei.
Uneori, conflictul devine amuzant pentru troll, dar aproape niciodată pentru participanții inocenți.
Troll-ul se folosește de subiecte clasice, cunoscute pentru pasiunea pe care o pot generea și pentru imposibilitatea de a le argumenta definitiv.
Atunci când întâmpină rezistență, de cele mai multe ori troll-ul nu se va adresea unei singure persoane ci audienței, într-o speranță de instigare a acesteia în ajutorul său.
De aceea el va răstălmăci de cele mai multe ori mesajele și le va modela cât mai tendențios prezentând această "dezvăluire" publicului larg cu scopul de a defăima.

nutucutu 17.12.2011 14:40:42

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415705)
da, stiu.



este o lucrare de amagire facuta de duhurile necurate.

OK, am intesles: faceti parte din categoria care pune eticheta "ailalti sint rai". Nu stiti nimic despre miscarea carismatica din Biserica Catolica dar o combateti.

Profetul de carton 17.12.2011 14:50:14

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415754)
OK, am intesles: faceti parte din categoria care pune eticheta "ailalti sint rai". Nu stiti nimic despre miscarea carismatica din Biserica Catolica dar o combateti.

Cum sa nu stiu nimic despre miscarea carismatica din Biserica Catolica? credeti ca sunteti singura persoana de religie catolica cu care discut? Ganditi-va ca am o varsta si am vazut multe la viata mea. Daca "penticostalul" refuza sa poarte discutii ziditoare cu mine, atunci il voi lasa in plata Domnului. Daca dumneavoastra doriti sa purtam discutii despre miscarea carismatica, atunci as incepe prin a va intreba: considerati ca toti carismaticii au Duhul Sfant, sau numai cei catolici?


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:56:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.