Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sfaturi practice pentru casa si gradina de la tara (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15839)

Miha-anca 28.03.2013 03:29:00

Citat:

În prealabil postat de aanrra (Post 512315)
Problema mea sunt limaxii(melci fara chochilie)deoarece gradina este in apropierea terenului cu iarba...am incercat tot ce am auzit,dar ei sunt prezenti in fiecare dimineata.Poate-mi veniti in ajutor cu ceva ce nu am folosit,inca.

Melcilor fara cochilie le place berea. Se prind punandu-le o farfurioara cu bere. Sau farfurioare cu lapte si apa.

zaharia_2009 28.03.2013 03:54:50

Nu sunt suparat pe sora "aanrra" pt. faza cu "culturile bio" doar ca i-am raspuns , cred eu , in acelasi mod pt. a nu fi sigura ca doar pe Mont Blanc si pe Everest mai poti face culturi bio.
Si o rog ca nici ea sa nu se supere pe mine !
Cunosc si eu bine teoria care spune ca pinza freatica este poluata pina la adincimea de 200 de metrii dar este conditionata si pe altitudine.
Fintina mea are 13 m. adincime pe 1 m diametru si nu am reusit sa o golesc complet niciodata folosind o pompa electrica de 2 mc/h (adevarat este insa ca nici nu am avut rabdare sa stau 2-3-4 ore pe linga ea pina s-ar goli),iar altitudinea satului este de 912 m.
Apa este putin cam calcica (adica dura) dar asta nu ma incurca decit la intretinerea vaselor de bucatarie . Oricum, obisnuiesc ca o data pe an sa aplic procedeul batrinesc de a fierbe toate vasele (inafara de cele din teflon)intr-un tuci de 50 de litrii cu cenusa si soda de rufe .
De asemenea, stiu despre imprastierea atmosferica a poluantilor industriali favorizati de curentii atmosferici si de ploile acide...s.a.m.d.
In mod evident nu pot baga mina in foc ca fac culturi absolut bio , dar nici nu sunt buhai de indoiala . Totusi in lumea noastra numai existenta lui Dumnezeu este lucru sigur, restul...
Dar ajunge cu observatiile si speculatiile . Intentiile noastre sunt altele.


Apa de urzici (nu putem detalia toate subiectele pt. ca nu avem atitea foi in thread !)o fac cu urzici batrine , care au peste 40 centimetrii inaltime (de mincat, maninc pina atunci) si intr-adevar miroase tare rau , dar este bunicica , imi foloseste .

Banca de gene din Suceava se gaseste la : genebank@suceava.astral.ro .
Eu am incercat sa intru chiar acum si imi da eroare , nu stiu de ce , dar daca nu merge astfel puteti scrie la emailul : dana_constantinovici@yahoo.com care este un doctor biolog din institut si care a facu o prezentare a institutului cred ca acum 4-5 ani in revista "Formula As" si puteti cere adresa site-ului oficial al bancii sau in ultima instanta intrati pe Google si introduceti "banca de gene Suceava" si probabil ca merge .
Eu am primit de la ei o lista , un catalog cu disponibilul lor in seminte, si mi-am ales rosii, morcov, telina , fasole , patrunjel, ardei gras, salata verde ... si parca atit.
Am primit semintele de care am fost f. multumit .

Despre determinarea tipului de sol (pt. cei care chiar sunt interesati) stiu ca tatal meu a mers in capitala de judet cu 6-7 probe la un Agrosem sau ceva de genul acesta si i-a facut analiza .
Dar si despre acest lucru cred ca tot Google poate indruma bine .
Eu am apelat la asta deoarece multi ani aveam tot felul de productii si de calitati de ma tot necajeam toamna de toamna . Si atunci am incercat sa elimin toate lucrurile care imi puteau periclita recolta .
Si a fost mai intii solul, apoi semintele si rasadurile , apoi adincimea araturii, modul de folosire a gunoiului de grajd (desi sunt in zona sa zic de munte , unde se presupune ca sunt vaci , acest balegar se gaseste din ce in ce mai greu) , apoi rotirea tipurilor de culturi pe suprafata generala a gradinii, apoi timpul si modul de plivire, copilire, depozitarea pe timpul iernii , etc , mergind chiar pina la sfestirea casei si a intregii gospodarii de 2-3 ori pe an (inca nu am incercat de ziua Sf. Trifon) sau alte momente legate de curatia trupeasca si practica crestina (la insamintarea rasadurilor tinem cont de curatia trupeasca pt. ca asa dorim noi, daruim primele legume unui nevoias mai inainte sa mincam noi, s.a.m.d., gesturi simple , pe care dorim sa le implinim ca o masura a bunei rinduieli si poate ca si a unei drepte socoteli) .
La inceput faceam lucrurile cum ni se pareau noua (familiei mele)ca sunt mai bine dar rezultatele slabe ne-au condus catre alte rinduieli si rigori si incet-incet am indreptat mult lucrurile .
Acum pot spune ca muncim cu mai mult spor , dar au trecut niste ani pina am inteles ca orice ai face in viata trebuie facut ca pt. Dumnezeu ... desi, nici pe departe, nici acum, nu le implinesc pe toate astfel !

Ma repet , mie imi place discutia si poate astfel ne folosim unii de altii si in acest domeniu . Bine ar fi .

heaven 28.03.2013 07:19:39

Citat:

În prealabil postat de aanrra (Post 512448)
Via nu pateste nimic pana pe la -10gr,la zmeura nu ma pricep....si trandafiri am in jur de 100 .Trandafirii ii curatam la sfarsitul lunii februarie ,acum cu tot frigul si zapada care a fost si mai este au intrat in vegetatie si majoritatea au frunzulite.

Iti multumesc frumos,Aanrra!Si eu sper sa nu se fi intamplat nimic.Cel mai probabil voi vedea peste cateva luni cum vor evolua lucrurile.
Mai am o intrebare pentru cei care sunt din Brasov: cunoasteti pe cineva de incredere care se pricepe la gradina si ar fi dispus (contra cost,evident!) sa dea o mana de ajutor?
Eu sunt destul de mult timp plecata si ocupata cu studiile pe care le fac,iar la o gradina e de munca (cine o are stie) si sunt lucruri la care nu prea ma descurc cum ar fi tunsul copacilor,sapatul.
Multumesc!

Yasmina 28.03.2013 07:43:40

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 512455)
Si eu astept poate Mosh-Neagu (alias "Omu Bun") revine pe forum si ne impartaseste din experienta lui inclusiv pe acest thread foarte interesant. Eu n-am gradina la tara, si in ultima vreme nici plantelor din casa nu le merge prea bine, am avut un bonsai si s-a uscat de tot pana a murit. Mai am o feriga mica si nici aceea nu-i prea verde, nu stiu de ce. Si inca o planta ceva mai mare, cu frunze late, care insa acum se pare ca sunt foarte atractive pentru pisicuta mea, care le cam rontaie atunci cand nu o vad.


Bonsaiul are nevoie de mare grija...
Lumina indirecta,fara curenti de aer,fara aer uscat de la aerul conditionat,udat chiar si la 3 zile,tuns sau copilit des(ciupitul terminal al ramurii).
Este important sa stii din ce specie de arbore este bonsaiul facut...era ficus?era prun chinezesc?era azalea?era cires?poate corcodus sau zarzar?sau brad?!!!?
Fiecare se ingrijesc in mare parte la fel,insa au nevoie de particularitatile specie lor.Dar in majoritatea cazurilor se usuca deoarece nu sunt udati des.
Apoi cand iei acasa o planta de la florarie trebuie sa-o dezradacinezi si sa-i schimbi mediul imediat.Ei nu vand plante cu mediul ideal ci standard.
Din cate stiu,bonsaii au nevoie de un substrat format din pamant de padure,cu Frunze maruntite si muschi deasupra iar la baza ghiveciului nisip sau pietris,pt ca apa sa se scurga toata,sa nu stagneze.

Am avut si eu bonsai,insa se usuca de fiecare data cand plec mai multe zile din oras.Ceea ce confirma faptul ca trebuiesc udati des.
Poate data viitoare am sa incerc sa iau bonsaiul in vacanta :)

Cu ferigile este mai simplu,si ele au nevoie sa fie udate des si chiar spreiate cu apa pe Frunze,mai ales daca in casa aerul conditionat face legea.
Un tratament deosebit pt ferigile de apartament este dusul(si a altor genuri de plante).

Poti sa-mi trimiti poze cu plantele tale pe email,sa vad despre ce este vb!

Yasmina 28.03.2013 08:25:56

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 512482)
Iti multumesc frumos,Aanrra!Si eu sper sa nu se fi intamplat nimic.Cel mai probabil voi vedea peste cateva luni cum vor evolua lucrurile.
Mai am o intrebare pentru cei care sunt din Brasov: cunoasteti pe cineva de incredere care se pricepe la gradina si ar fi dispus (contra cost,evident!) sa dea o mana de ajutor?
Eu sunt destul de mult timp plecata si ocupata cu studiile pe care le fac,iar la o gradina e de munca (cine o are stie) si sunt lucruri la care nu prea ma descurc cum ar fi tunsul copacilor,sapatul.
Multumesc!


Unii zic ca ideal este sa tunzi trandafirii in noiembrie,altii ca in primavara,acum vei avea si tu ocazia sa observi cum a fost anul acesta iar anul viitor ii poti taia in noiembrie ca sa faci o diferenta.

Oricum,stiu ca strabunicul meu ii taia prin noiembrie si apoi ii acoperea pt iarna,intai cu pamant si apoi cu Frunze,iar pt altii mai sensibili punea si celofan deasupra.

Vita de vie,bunicul meu o taia pe la sfarsitul lui Februarie iar zmeura o taia tot toamna,dupa rod.La fel,acoperita cu musuroaie de frunze pt iarna!

Yasmina 28.03.2013 08:30:27

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 512437)
Am si eu o intrebare la colegii de forum: acum doua saptamani am tuns vita de vie (aproape toata,a mai ramas un sfert din ea ce trebuie taiata),la fel am procedat si cu trandafirii si zmeura.Sunt un pic ingrijorata ca a venit brusc frigul si zapada...credeti ca le poate dauna?Multumesc frumos!

Lucrarile la gradina incep atunci cand Forsythia a inflorit(arbustul ala cu flori galbene,care infloreste primul primavara).

N.Priceputu 28.03.2013 08:32:45

Pentru arbuști recomandat este să se taie în primăvară, după trecerea gerurilor, cel puțin în zonele mai reci. Dacă îi tai toamna riști să-ți înghețe lăstarii tăiați și încă plini de sevă.
La pomi se recomandă tăierea toamna după căderea naturală a fructelor, pentru că atunci încep să se formeze mugurii pentru anul următor, și aceștia vor fi mai mult stimulați dacă se îndepărtează din timp „concurenții”.

N.Priceputu 28.03.2013 08:54:52

Citat:

În prealabil postat de aanrra (Post 512315)
Problema mea sunt limaxii(melci fara chochilie)deoarece gradina este in apropierea terenului cu iarba...am incercat tot ce am auzit,dar ei sunt prezenti in fiecare dimineata.Poate-mi veniti in ajutor cu ceva ce nu am folosit,inca.

Pe lângă soluția cu melcul de livadă, care la mine a avut rezultate bune, înlăturând complet limacșii, mi-am amintit de încă una: binefăcătorul var. Se presară pe pământ, în zonele unde știm că sunt limacși, var, de preferință nestins. Însă dă rezultate și cel stins. Nu se vor mai putea târî pe suprafețele respective.

Yasmina 28.03.2013 09:25:55

Zatul de cafea este metoda naturala de a ingrasa plantele iubitoare de aciditate:trandafirii,azaleele,ferigile,arbustul de afine,rosiile si morcovii.

aanrra 28.03.2013 14:08:08

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 512477)
Nu sunt suparat pe sora "aanrra" pt. faza cu "culturile bio" doar ca i-am raspuns , cred eu , in acelasi mod pt. a nu fi sigura ca doar pe Mont Blanc si pe Everest mai poti face culturi bio.
Si o rog ca nici ea sa nu se supere pe mine !
Cunosc si eu bine teoria care spune ca pinza freatica este poluata pina la adincimea de 200 de metrii dar este conditionata si pe altitudine.
Fintina mea are 13 m. adincime pe 1 m diametru si nu am reusit sa o golesc complet niciodata folosind o pompa electrica de 2 mc/h (adevarat este insa ca nici nu am avut rabdare sa stau 2-3-4 ore pe linga ea pina s-ar goli),iar altitudinea satului este de 912 m.
Apa este putin cam calcica (adica dura) dar asta nu ma incurca decit la intretinerea vaselor de bucatarie . Oricum, obisnuiesc ca o data pe an sa aplic procedeul batrinesc de a fierbe toate vasele (inafara de cele din teflon)intr-un tuci de 50 de litrii cu cenusa si soda de rufe .
De asemenea, stiu despre imprastierea atmosferica a poluantilor industriali favorizati de curentii atmosferici si de ploile acide...s.a.m.d.
In mod evident nu pot baga mina in foc ca fac culturi absolut bio , dar nici nu sunt buhai de indoiala . Totusi in lumea noastra numai existenta lui Dumnezeu este lucru sigur, restul...
Dar ajunge cu observatiile si speculatiile . Intentiile noastre sunt altele.


Apa de urzici (nu putem detalia toate subiectele pt. ca nu avem atitea foi in thread !)o fac cu urzici batrine , care au peste 40 centimetrii inaltime (de mincat, maninc pina atunci) si intr-adevar miroase tare rau , dar este bunicica , imi foloseste .

Banca de gene din Suceava se gaseste la : genebank@suceava.astral.ro .
Eu am incercat sa intru chiar acum si imi da eroare , nu stiu de ce , dar daca nu merge astfel puteti scrie la emailul : dana_constantinovici@yahoo.com care este un doctor biolog din institut si care a facu o prezentare a institutului cred ca acum 4-5 ani in revista "Formula As" si puteti cere adresa site-ului oficial al bancii sau in ultima instanta intrati pe Google si introduceti "banca de gene Suceava" si probabil ca merge .
Eu am primit de la ei o lista , un catalog cu disponibilul lor in seminte, si mi-am ales rosii, morcov, telina , fasole , patrunjel, ardei gras, salata verde ... si parca atit.
Am primit semintele de care am fost f. multumit .

Despre determinarea tipului de sol (pt. cei care chiar sunt interesati) stiu ca tatal meu a mers in capitala de judet cu 6-7 probe la un Agrosem sau ceva de genul acesta si i-a facut analiza .
Dar si despre acest lucru cred ca tot Google poate indruma bine .
Eu am apelat la asta deoarece multi ani aveam tot felul de productii si de calitati de ma tot necajeam toamna de toamna . Si atunci am incercat sa elimin toate lucrurile care imi puteau periclita recolta .
Si a fost mai intii solul, apoi semintele si rasadurile , apoi adincimea araturii, modul de folosire a gunoiului de grajd (desi sunt in zona sa zic de munte , unde se presupune ca sunt vaci , acest balegar se gaseste din ce in ce mai greu) , apoi rotirea tipurilor de culturi pe suprafata generala a gradinii, apoi timpul si modul de plivire, copilire, depozitarea pe timpul iernii , etc , mergind chiar pina la sfestirea casei si a intregii gospodarii de 2-3 ori pe an (inca nu am incercat de ziua Sf. Trifon) sau alte momente legate de curatia trupeasca si practica crestina (la insamintarea rasadurilor tinem cont de curatia trupeasca pt. ca asa dorim noi, daruim primele legume unui nevoias mai inainte sa mincam noi, s.a.m.d., gesturi simple , pe care dorim sa le implinim ca o masura a bunei rinduieli si poate ca si a unei drepte socoteli) .
La inceput faceam lucrurile cum ni se pareau noua (familiei mele)ca sunt mai bine dar rezultatele slabe ne-au condus catre alte rinduieli si rigori si incet-incet am indreptat mult lucrurile .
Acum pot spune ca muncim cu mai mult spor , dar au trecut niste ani pina am inteles ca orice ai face in viata trebuie facut ca pt. Dumnezeu ... desi, nici pe departe, nici acum, nu le implinesc pe toate astfel !

Ma repet , mie imi place discutia si poate astfel ne folosim unii de altii si in acest domeniu . Bine ar fi .

@Multumesc,Zaharia!Admir ceea ce ai facut tu si familia ta in materie de gradinarit,in mare si la noi a fost cam la fel.Cu fiecare an am invatat mai multe si mai de folos.Si ma bucur ca suntem aici la discutii,altfel de discutii...


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:20:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.