Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Istorii cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5749)

Melissa 16.08.2011 23:31:37

Citat:

În prealabil postat de spre_rasarit (Post 388953)
Deciziile grele le iei cu colectivul chiar daca semnatura la sfarsit e a ta. In felul acesta daca iese gresit nimeni nu te arata cu degetul. Pentru cei din echipa ta te lupti ca sa fie de success in pozitia pe care o ocupa si sa se simta fericiti si impliniti. Nu stii ce-i asteapta acasa. Macar alea 8 ore de la servici sa le aiva frumoase.

Si aceasta este un sfat gresit. Promovezi fuga de raspundere a unui conducator!

Deciziile "grele" cum le numesti tu trebuie sa si le ASUME conducatorul, ca de aia e SEF! De aia nu merge bine treaba in tara asta, pt ca este plin de astfel de personaje care semneaza la sfarsit si daca nu-i bine, dau vina pe subalterni iar daca e bine, EL, SEFUL a facut totul perfect! (sistemul bugetar)

Pe cei din echipa ta trebuie sa-i STIMULEZI financiar ca sa dea randament, plus ca trebuie sa-l faci pe fiecare in parte sa se simta important si VITAL pentru postul pe care il ocupa. Zambetul si deschiderea, bunavointa si determinarea sunt inca cateva elemente indispensabile unui conducator perfect!

Ce are fiecare acasa, e problema fiecaruia. Sa nu amestecam lucrurile pentru ca sunt doua lucruri FOARTE DISTINCTE si sa nu aducem problemele de acasa la serviciu. Acesta este o modalitate de conduita interna care garanteaza respectul celor din jur si evita barfele, compatimirea, sfaturile necerute etc care pana la final aduc scaderea randamentului celui in cauza ..

cristiboss56 16.08.2011 23:32:12

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 390278)
Depinde de locul de unde admiri privelistea drag prieten.Saracul va fi precum eroul din povestile nordice care fiind infometat,si avand doar o bucata de paine,se hranea cu ea si cu mirosul de friptura.Bogatul evita mirosul de friptura pe motiv de saturatie.Si unul si altul vor avea principii dar diferite,dupa buget :) Insa iti/va pot spune,asa,din ce am vazut eu prin fumul fripturii ce sta sa se arda prin Europa,adica datoria publica,ca vremurile in care credinta tuturor va fi incercata sunt mai aproape decat cred multi.Sa mai gafaie putin locomotiva financiara teutona(ei tin practic Uniunea in spate la ora actuala) si sa vedeti dansul ploii in jurul sperantelor financiare ruinate.

Daca azi,ziua cheie pentru Europa, Sarkozy si Merkel au cazut de acord,printre altele, pe emiterea unor emisiuni comune de obligatiuni s-ar putea sa mai respiram putin.Cu greu,doar pe nas,dar o sa mai respiram.Daca nu,dupa noi potopul.Adica ce se vede deja: principalii indici ai buselor de pe Wall Street au deschis,iarasi, sedinta de tranzactionare de azi în scadere cu pana la 1,1%.Avansul economiei Germaniei, cea mai mare din Europa, s-a redus abrupt de la 1,3% la 0,1%(asta da cadere).

Baieti e groasa rau.Asta este povestea mea cu talc din seara asta.De aceea am tot spus:nu va faceti griji,credinta tuturor va fi incercata.Cred ca vom asista la schimbari dramatice in lume,din multe puncte de vedere.Cel de Sus sa ne apere de efectele nebuniei noastre generale dar tare imi este teama ca le vom vedea live si pe propria piele.

Asa-i , e groasa rau ! Un Guvern Mondial pus la cale de cei doi in seara asta . . . ! Concluzia : VAI DE TURTA NOASTRA ! ! !

the_Listener 16.08.2011 23:48:40

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 390279)
Si aceasta este un sfat gresit. Promovezi fuga de raspundere a unui conducator!

Deciziile "grele" cum le numesti tu trebuie sa si le ASUME conducatorul, ca de aia e SEF! De aia nu merge bine treaba in tara asta, pt ca este plin de astfel de personaje care semneaza la sfarsit si daca nu-i bine, dau vina pe subalterni iar daca e bine, EL, SEFUL a facut totul perfect! (sistemul bugetar)

Pe cei din echipa ta trebuie sa-i STIMULEZI financiar ca sa dea randament, plus ca trebuie sa-l faci pe fiecare in parte sa se simta important si VITAL pentru postul pe care il ocupa. Zambetul si deschiderea, bunavointa si determinarea sunt inca cateva elemente indispensabile unui conducator perfect!

Ce are fiecare acasa, e problema fiecaruia. Sa nu amestecam lucrurile pentru ca sunt doua lucruri FOARTE DISTINCTE si sa nu aducem problemele de acasa la serviciu. Acesta este o modalitate de conduita interna care garanteaza respectul celor din jur si evita barfele, compatimirea, sfaturile necerute etc care pana la final aduc scaderea randamentului celui in cauza ..

corect ... subscriu :77::71:
multa iubire

AlinB 17.08.2011 12:11:56

Nu de obligatiunile europene trebuie sa ne temem, ca alea is optionale, baiul cel mare sunt cele americane, ca in jurul la alea se invarte o buna parte din economia mondiala, si alea nu se pot refuza.

Cred ca am ajuns la punctul la care toata lumea e constienta ca un dezastru este inevitabil si ceea ce se incearca de fapt este:
1. amanarea momentului final (in cel mai fericit caz de ordinul a 1-2ani)
2. daca treaba o sa fie lata, sa fie cat mai lata

Adica se fac niste imprumuturi dar toata lumea e constienta ca banii aceia putin probabil sa mai fie returnati vreodata + ca vor mari dimensiunea dezastrului.

Si asta nu e criza economica este criza unei intregi civilizatii ajunsa aici tocmai din cauza prosperitatii economice, coruptiei si speculatiilor financiare.
Mr. Scott, lipseste ceva din lista?

misteria 18.08.2011 11:01:07

Cu tâlc
 
Invataturile vietii in noul mileniu - de la Dalai Lama

"1. Marea dragoste si marile realizari implica un mare risc.

2. Cand pierzi sa-ti fie invatatura.

3. Urmeaza cele 3 R : respect pentru tine, respect pentru altii, responsabilitatea pentru toate actiunile tale.

4. Aminteste-ti ca atunci cand nu obtii ceea ce vrei este uneori o minunata lovitura de noroc.

5. Invata regulile astfel incat sa stii cum sa le incalci cum se cuvine.

6. Nu lasa o disputa nesemnificativa sa rupa o mare prietenie.

7. Atunci cand realizezi ca ai gresit, imediat ia masuri sa le corectezi.

8. In fiecare zi petrece ceva timp cu tine.

9. Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

10. Tine minte ca tacerea este uneori cel mai bun raspuns.

11. Traieste o viata onorabila. Atunci cand imbatranesti si te gandesti in urma, vei putea sa te bucuri a doua oara de ea.

12. O atmosfera placuta in casa este baza vietii tale.

13. In neintelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul.

14. Impartaseste stiinta ta. Este o cale de a atinge imortalitatea.

15. Fii gentil cu pamantul.

16. O data pe an, pleaca undeva unde nu ai fost niciodata.

17. Tine minte: cea mai buna relatie este cea in care iubirea reciproca
depaseste nevoia fiecaruia.

18. Judeca succesul tau prin ceea ce trebuie sa renunti ca sa poti obtine.

19. Imbina iubirea si gatitul cu renuntarea."

misteria 18.08.2011 11:03:34

"O legenda veche spune ca mai demult oamenii erau buni. Dar au profitat atat de mult de puterea divina din ei incat Brahma, stapanul tuturor zeilor, a decis sa le ia aceasta putere si sa o ascunda intr-un loc unde va fi imposibil de gasit. Tot ce i-a ramas sa faca era sa gaseasca ascunzatoarea potrivita.

A fost convocat consiliul zeilor pentru a se gasi solutia.

Zeii au sugerat: "De ce sa nu ingropam puterile omului in pamant?"

Brahma a raspuns: "Nu, nu vom face asta pentru ca omul va sapa adanc si le va gasi."

Atunci zeii au spus: "In acest caz, sa le trimitem divinitatea pe cel mai adanc fund al oceanului."

Dar Brahma a raspuns din nou: "Mai devreme sau mai tarziu omul va explora adancurile oceanului si cu siguranta ca o vor gasi si o vor aduce la suprafata."

Astfel zeii au concluzionat: "Nici pamantul, nici oceanul nu sunt locuri unde puterea divina sa fie in siguranta, insa alte idei de ascunzatoare nu mai avem."

Brahma a exclamat dintr-o data: "Iata ce vom face cu divinitatea omului! O vom ascunde adanc inauntrul lui pentru ca este singurul loc unde nu va cauta."

De atunci incoace, conform legendei, omul a cautat in toata lumea, a explorat, a urcat si a sapat cautand ceva ce a fost in tot acest timp inauntrul lui.Ț

Eric Butterworth, Descopera puterea dinauntrul tau

Marilena B 20.08.2011 22:40:32

poveste ...
 
Un barbat era satul de a mai merge la munca in fiecare zi iar sotia lui sa stea acasa.

Voia sa vada cu ochii lui ce se petrece in timp ce el muncea din greu la birou, zicand astfel:

Doamne eu merg la servici in fiecare zi si muncesc 8 ore pe zi, in timp ce sotia mea sta fara nici o grija acasa.

Vreau ca si ea sa stie prin ce trec eu zilnic, asa ca, te rog, permite-mi sa facem schimb pentru o zi. Amin!

Dumnezeu, in minunata sa intelepciune, i-a indeplinit dorinta.

Dimineata urmatoare, destul de sigur pe sine, barbatul se trezi in pielea sotiei sale.

S-a ridicat, a gatit micul dejun pentru partenerul sau de viata, a trezit copiii, le-a pregatiti hainele, le-a servit micul dejun,

le-a facut pachetele pentru scoala, i-a dus la scoala, a venit repede acasa, a adunat toate hainele si a dus hainele la spalat,

s-a dus la banca, s-a dus la cumparaturi si din nou acasa ca sa lase cumparaturile; apoi a plecat sa plateasca cheltuielile lunare.


Revenita acasa a curatat cutia pisicii si a imbaiat cainele. Era deja ora 13. A facut paturile, si a adunat alte rufe, a aspirat in toata casa,

a sters praful si a spalat bucataria. A fugit apoi la scoala dupa copii cu care, pe drum, a intrat in discutii contradictorii.

Acasa a pregatit din nou laptele si biscuitii pentru copii si s-a ocupat de ei ca sa isi faca temele.

Apoi si-a instalat masa de calcat si a inceput sa calce uitandu-se cu coada ochiului la TV. La ora 16:30 a inceput sa curete

cartofii si sa spele legumele pentru salata, a gatit carnea de porc si a pregatit mancarea de cina.

Dupa cina, din nou, a spalat toata bucataria, vasele, a adunat din nou toata hainele, a facut baie copiilor si i-a pregatit pentru culcare.

La ora 9 era deja extenuata datorita treburilor din timpul zilei, dar pentru ea ziua nu s-a terminat inca…
Era asteptata in pat de sotul sau pentru a face dragoste, lucru pe care l-a facut cu brio, fara ca sa aiba plangeri din partea partenerului.


A doua zi barbatul s-a trezit si imediat a venit in genunchi inaintea lui Dumnezeu si I-a zis:

Doamne, nu stiu la ce m-am gandit cand am cerut sa fiu in pielea sotiei mele…am gresit asa de mult sa o invidiez pe sotia mea crezand ca sta degeaba acasa toata ziua…

Te rog, te rog mult, dar te rog, fa schimbarea la loc cum eram! Amin!


Dumnezeu in infinita Sa intelepciune i-a replicat:

Fiule, cred ca ai invatat o lectie buna si bucuros as face schimbarea inapoi…dar vezi tu…va trebui sa astepti 9 luni…noaptea trecuta tocmai ai ramas gravida si va trebui sa si nasti….

Soaree 20.08.2011 23:31:07

Citat:

În prealabil postat de Marilena B (Post 391745)
Un barbat era satul de a mai merge la munca in fiecare zi iar sotia lui sa stea acasa.

Voia sa vada cu ochii lui ce se petrece in timp ce el muncea din greu la birou, zicand astfel:

Doamne eu merg la servici in fiecare zi si muncesc 8 ore pe zi, in timp ce sotia mea sta fara nici o grija acasa.

Vreau ca si ea sa stie prin ce trec eu zilnic, asa ca, te rog, permite-mi sa facem schimb pentru o zi. Amin!

Dumnezeu, in minunata sa intelepciune, i-a indeplinit dorinta.

Dimineata urmatoare, destul de sigur pe sine, barbatul se trezi in pielea sotiei sale.

S-a ridicat, a gatit micul dejun pentru partenerul sau de viata, a trezit copiii, le-a pregatiti hainele, le-a servit micul dejun,

le-a facut pachetele pentru scoala, i-a dus la scoala, a venit repede acasa, a adunat toate hainele si a dus hainele la spalat,

s-a dus la banca, s-a dus la cumparaturi si din nou acasa ca sa lase cumparaturile; apoi a plecat sa plateasca cheltuielile lunare.


Revenita acasa a curatat cutia pisicii si a imbaiat cainele. Era deja ora 13. A facut paturile, si a adunat alte rufe, a aspirat in toata casa,

a sters praful si a spalat bucataria. A fugit apoi la scoala dupa copii cu care, pe drum, a intrat in discutii contradictorii.

Acasa a pregatit din nou laptele si biscuitii pentru copii si s-a ocupat de ei ca sa isi faca temele.

Apoi si-a instalat masa de calcat si a inceput sa calce uitandu-se cu coada ochiului la TV. La ora 16:30 a inceput sa curete

cartofii si sa spele legumele pentru salata, a gatit carnea de porc si a pregatit mancarea de cina.

Dupa cina, din nou, a spalat toata bucataria, vasele, a adunat din nou toata hainele, a facut baie copiilor si i-a pregatit pentru culcare.

La ora 9 era deja extenuata datorita treburilor din timpul zilei, dar pentru ea ziua nu s-a terminat inca…
Era asteptata in pat de sotul sau pentru a face dragoste, lucru pe care l-a facut cu brio, fara ca sa aiba plangeri din partea partenerului.


A doua zi barbatul s-a trezit si imediat a venit in genunchi inaintea lui Dumnezeu si I-a zis:

Doamne, nu stiu la ce m-am gandit cand am cerut sa fiu in pielea sotiei mele…am gresit asa de mult sa o invidiez pe sotia mea crezand ca sta degeaba acasa toata ziua…

Te rog, te rog mult, dar te rog, fa schimbarea la loc cum eram! Amin!


Dumnezeu in infinita Sa intelepciune i-a replicat:

Fiule, cred ca ai invatat o lectie buna si bucuros as face schimbarea inapoi…dar vezi tu…va trebui sa astepti 9 luni…noaptea trecuta tocmai ai ramas gravida si va trebui sa si nasti….

Ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa ti se implineasca!

Plina de intelepciune aceasta pilda. Multumim!

Marilena B 20.08.2011 23:41:55

“Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie."
 
O intrebare frecventa pe Google pare a fi: “Ce este dragostea?“… ei bine, cea mai frumoasa explicatie am auzit-o cu cativa ani in urma de la o prietena asistenta medicala.

Zilele astea ploioase mi-au reamintit povestea pe care astazi m-am gandit sa o impartasesc cu voi.

“Era o dimineata aglomerata la cabinet cand, in jurul orei 08:30, intra un domn batran cu un deget bandajat. Imi spune imediat ca este foarte grabit caci are o intalnire fixata pentru ora 09:00. L-am invitat sa se aseze stiind ca avea sa mai treaca cel putin o jumatate de ora pana sa apara medicul. Il observ cu cata nerabdare isi priveste ceasul la fiecare minut care trece.

Intre timp ma gandesc ca n-ar fi rau sa-i desfac bandajul si sa vad despre ce este vorba. Rana nu pare a fi asa de grava… in asteptarea medicului, ma decid sa-i dezinfectez rana si ma lansez intr-o mica conversatie. Il intreb cat de urgenta este intalnirea pe care o are si daca nu prefera sa astepte sosirea medicului pentru tratarea ranii. Imi raspunde ca trebuie sa mearga neaparat la casa de batrani, asa cum face de ani buni, ca sa ia micul dejun cu sotia.

Politicoasa, il intreb de sanatatea sotiei. Senin, batranul domn imi povesteste ca sotia, bolnava de Alzheimer, sta la casa de batrani de mai bine de 7 ani. Gandindu-ma ca intr-un moment de luciditate sotia putea fi agitata de intarzierea lui, ma grabesc sa-i tratez rana dar batranul imi explica ca ea nu-si mai aduce aminte de 5 ani cine este el... Si-atunci il intreb mirata: “Si dvs. va duceti zilnic ca sa luati micul dejun impreuna?“. Cu un suras dulce si o mangaiere pe mana, imi raspunde: “E-adevarat ca ea nu mai stie cine sunt eu, dar eu stiu bine cine este ea“.

Am ramas fara cuvinte si un fior m-a strabatut in timp ce ma uitam la batranul care se indeparta cu pasi grabiti. Mi-am inghitit lacrimile spunandu-mi in sinea mea: “Asta este dragostea, asta este ceea ce imi doresc de la viata!... Caci, in fond, asa este dragostea adevarata ?!… nu neaparat fizica si nici romantica in mod ideal. Sa iubesti inseamna sa accepti ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi si ceea ce inca nu s-a intamplat.

Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au”.

Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie. Din pacate,putini sunt aceia care stiu....

Daruirea de sine e un gest voluntar, nu este o dependenta fata de celalalt, nu e sclavie. Nu ti se cere s-o faci. Prin daruire nu ma anulez, ci ma regasesc pe mine si ma imbogatesc cu felul celuilalt de a fi. Prin posedare, ma anulez. Unora le convine sa se lase stapaniti de altii. E cazul multor femei de azi, care ajung sa se inrobeasca. Le bat barbatii, sunt chinuite, dar le e frica sa-si asume un drum, de dragul sigurantei. Au parte de o suferinta absurda, care nici macar nu e mantuitoare. Refuza responsabilitatea propriilor decizii si atunci prefera doar sa execute. Dar asa nu vor evolua niciodata. "Cand Dumnezeu iti trimite dragostea, nu inseamna ca-ti da de-a gata si o mare iubire"

Marilena B 21.08.2011 14:16:23

Hârtia mototolită
 
Caracterul impulsiv te face să explodezi la cea mai mică provocare.
De cele mai multe ori, după unul din aceste "evenimente",
te simți vinovat și rușinat și încercam să-l consolam
pe cel pe care l-ai rănit cu cuvintele tale.
Într-o zi, un prieten care m-a văzut prezentând scuze,
după o asemenea explozie de furie,
mi-a înmânat o coală de hârtie și mi-a spus:
Mototolește-o

Mirat, l-am ascultat și am făcut o minge din acea coală de hârtie.
Apoi mi-a spus:
Acum las-o așa cum era înainte.
N-am reușit, firește!
Am încercat s-o întind cât mai bine, dar hârtia rămânea șifonată.
Atunci prietenul a adăugat:
"Inima oamenilor este ca această coală de hârtie.
Impresia pe care o lași în acea inimă pe care ai rănit-o
va fi la fel de greu de șters precum "ridurile" de pe această hârtie.
Chiar dacă vom încerca să corectăm greșeala, "semnele" vor rămâne
Uneori acționăm din instinct și, fără să ne gândim,
"aruncăm" cuvinte pline de ură și ranchiună.
Mai târziu, când revenim asupra celor spuse, ne pare rău.
Dar nu putem da înapoi, nu putem șterge cea ce a rămas înregistrat.
Și lucrul cel mai trist este că lăsăm răni și urme în multe inimi.
Începând de astăzi,
începând chiar din această clipă,
fii mai înțelegător și răbdător.
Când simți că vei exploda amintește-ți de hartia mototolita.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:41:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.