Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 03.01.2018 14:13:59

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656791)
Daniel e posibil sa fi cazut dintr-un sentiment de evlavie si nu dintr-o lovitura a Duhului.

Toti profetii si-au pus capul pe genunchi in fata lui Dumnezeu.

Pentru toti cei care NU citesc Biblia, orice nerozie e posibila.
Daca vei citi versetul din Biblie, vei intelege ca ce spui tu in postare e o gluma proasta.

Cornel Urs 03.01.2018 14:18:03

Dacă nu ești cu carismaticii, de ce-i pui și pe ei la socoteală atunci când prezinți numărul global al vorbitorilor în limbi ?:32:

Penticostalul Traditional 03.01.2018 14:19:22

Ca sa dea un numar mai mare decat al ortodocsilor.

gpalama 03.01.2018 14:23:32

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656797)
Pentru toti cei care NU citesc Biblia, orice nerozie e posibila.
Daca vei citi versetul din Biblie, vei intelege ca ce spui tu in postare e o gluma proasta.

Posibil, insa nerozia de fapt este concluzia ta, in care ai gasit un pasaj pe care din particular il transformi in regula, canon, dogma, tocmai pentru a-ti justifica "manifestarile trupesti".

Dupa binecunoscuta logica sectara, am gasit versetul si virgula si particularul, am facut regula pe care o aplic discretionar in toata Scriptura. Mai trebuie si minte.

Hristos la botez nu s-a prabusit, nu a fost "lovit" de Duhul, nu a bolborosit, nu a facut spume, nu a urlat, nu a avut manifestari din astea.

Demonizatii cand erau "loviti de Duhul", cand Duhul alunga demonul, SE LINISTEAU si nu incepeau sa bolboroseasca.

Zice ca "demonizatul vindecat statea linistit la picioarele lui Hristos si nu zice ca facea spume".


Mai ai si alte versete din astea ??? Si alte interpretari aiuristsice?

Si daca a cazut EXACT CE INSEAMNA ???

Ca e lucrare a Duhului? Ca a fost impresionat? Ca s-a manifestat Duhul?

Lasi lucrurile neexplicate deloc, nu te uiti la ce e acolo si apoi tragi concluzia: "e lucrarea Duhului"... serios ???

Poate omul a fost atat de uimit incat s-a socat si a cazut jos. Stii exact care este natura "caderii" ?? cauza ei reala"?

Pentru ca Duhul nu impinge oamenii pe jos, cand se atingeau de Hristos oamenii si primeau din Duh Sfant, nu cadeau pe jos, nu faceau spume, nu bolboroseau...

BOTEZUL PE CARE HRISTOS IL FACEA: ESTE VREO MENTIUNE DESPRE BOLBOROSIRE ???


@PT - Mi se pare jenant modul asta "selectiv" de interpretare a Scripturii.... ai gasit un pasaj in capatul celalalt al Scripturii, pasaj controversat si care nu are nici o treaba cu "manifestarile" harului in om, dar care intr-un mod extrem de fortat ar putea fi folosit pentru argumentare si gata, ai o mare victorie..

Tu te lauzi cu virgulele tale, insa noi avem 2000 de ani de experienta, mii de sfinti care ne spun si ne invata ce este harul. Serafim de Sarov si altii ne arata ce e harul: pace, bucurie, mireasma a Duhului Sfant, lumina, contemplatie. Exact cum a aratat Hristos, VIATA IN ADEVAR dupa Scriptura...

Harul vostru este bolboroseala... ridicolilor.

Noi traim VIATA IN ADEVARUL SCRIPTURII, voi traiti moartea in minciuna inselarii.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 14:27:28

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656803)
Posibil

NU e posibil. E sigur.
Si acum esti si tu sigur ca ai afirmat o mare prostie despre Daniel.
Pentru ca, in final, ai citit versetul.

Ai afirmat nerozia cat roata carului pentru ca ai o aversiune vizavi de cititul Scripturilor.
Sfanta Scriptura NU e vrasmasul tau sa stii. E Cuvantul lui Dumnezeu pentru tine.

Cornel Urs 03.01.2018 14:30:01

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656802)
Ca sa dea un numar mai mare decat al ortodocsilor.

Ceva în genul...te faci frate cu dracul până treci puntea...
http://i.imgur.com/o8KwAka.gif

gpalama 03.01.2018 14:32:35

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656806)
NU e posibil. E sigur.
Si acum esti si tu sigur ca ai afirmat o mare prostie despre Daniel.
Pentru ca, in final, ai citit versetul.

Ai afirmat nerozia cat roata carului pentru ca ai o aversiune vizavi de cititul Scripturilor.
Sfanta Scriptura NU e vrasmasul tau sa stii. E Cuvantul lui Dumnezeu pentru tine.

Si eu sunt supus greselii.

Insa spre deosebire de tine eu am un fundament cu totul diferit.

Eu am Scriptura traita si explicata si inteleasa corect in Biserica mea, am o invatatura pe care mi-am asumat-o corect cu temelie puternica in Scriptura, si care stiu ca ma calauzeste si la nivel de dogma, si la nivel de har.

Tu nu ai nimic; tot ce ne spui sunt versete rupte din colturi ale Scripturii, nelegate deloc, fortate si mistificate la maxim pentru a "croseta" si "incropi" bruma de pseudo-invatatura crestina.

Stiu clar ce zic Sfintii mei pe multe subiecte fundamentale. Si pot cu usurinta sa gasesc si temeiul real al Scripturii dar si marturiile Duhului timp de 2000 de ani din Biserica - pe care tu nu le ai.

Tu nu ai nimic acum. Voi incercati sa construiti un crestinism bazat exclusiv pe un text extrem de dificil. Cu totul lipsisti de Duhul Sfant.

Nu mi-e rusine de nimic, stiu ca vorbesc adevarul si marturisesc ce marturisesc Parintii Bisericii de la Duhul Sfant.
Nu ma pot lepada de Dumnezeu: cel ce se leapada de Mine, nu se leapada de Mine ci de Cel care M-a trimis..
Duhul Sfant i-a trimis pe acestia in Biserica, nu ma pot lepada de Dumnezeu.

Insa tu o faci cu mare usurinta, invocand un psedo-argument - sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni - corect, insa Dumnezeu a randuit ca sa ascultam de oamenii Bisericii, de Apostoli, preoti, episcopi, si de Sfintii pe care El ii trimite.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 14:45:57

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656809)
Si eu sunt supus greselii.

Si inca ce greseli. Uriase.
Cate vreme refuzi cu obstinatie sa citesti Biblia esti supus NUMAI greselilor.
Greselilor Mari.

catalin2 03.01.2018 17:19:43

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656797)
Pentru toti cei care NU citesc Biblia, orice nerozie e posibila.
Daca vei citi versetul din Biblie, vei intelege ca ce spui tu in postare e o gluma proasta.

O gluma proasta e ceea ce faci tu, pentru ca ti-am raspuns acum cate zile despre acel pasaj din Daniel si acum repeti ca si cum n-ai mai fi discutat niciodata. Decat sa-l tot ironizezi pe gpalama, mai bine citeste tu Sfanta Scriptura. Acolo spune ca Sf. Daniel a cazut cu fata la pamant, adica s-a inchinat. Chiar daca ar fi lesinat tot nu are legatura cu intrarea in transa de genul celor de la penticostali si carismatici. https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=697

Cornel Urs 03.01.2018 17:31:57

Daniel din VT s-a speriat pentru că avusese o teofanie, ceea ce pocăitii nu au. Dar îngerul l-a ridicat si l-a pus în picioare, deci starea de lipotimie a lui Daniel nu fusese ceva bun/aprobat de Dumnezeu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:14:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.