Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

penticostalul 24.03.2012 13:16:49

Sherlock Holmes de Carton
 
Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436488)
, domnule Florin,
Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 436498)
?!

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436688)
pfff ! profetii astia penticostali sunt varza !!!
... acu' cateva zile ma suna unul sa-mi zica ca a auzit niste cuvinte "razvratit adventist", "Florin" si "Medias", dar nu stie ce reprezinta, poate stiu eu!



Una din multiplele preocupari cu iz fetid ale Profetului de Carton, un batranel care isi duce zilele de azi pe maine cu o pensie amarata, este scormonirea indentitatilor celor pe care, in licarirea mintii lui confuze, ii considera niste personalitati.

Mi-a gasit si mie mailul pe un forum si a inceput investigatiile: contul meu de facebook, saitul bisericii, informatii, fotografii, activitati in biserica sau extrabisericesti. Dupa ce si-a facut "baza de date" a postat victorios aici o fotografie de-a mea pe care a prelucrat-o in Photoshop sau un alt program performant de editare fotografica.
Deh, preocupari de batranel pensionar hacker cu o pensie amarata...

Daca vede ca nu dai multe parale pe descoperirile lui, se plictiseste repede si se potoleste... :))

Profetul de carton 24.03.2012 16:02:53

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 436720)
Una din multiplele preocupari cu iz fetid ale Profetului de Carton, un batranel care isi duce zilele de azi pe maine cu o pensie amarata, este scormonirea indentitatilor celor pe care, in licarirea mintii lui confuze, ii considera niste personalitati.

omule nu intelegi, sunt niste prooroci penticostali care nu-mi dau pace si vor sa ma faca sa cred ca au darul profetiei, i-am bagat o data in seama (cu niste bani!) si de atunci se tin scai de mine, ma tot suna cu "descoperiri"; acum asta a primit unul, acele cuvinte, nu stiu daca se refera la aceeasi persoana, dar presupun ca e vorba de un adventist, nu stiu daca de pe acest forum! penticostalii pe care-i stiu eu nu se au bine cu adventistii si-i critica.
cre'ca imi schimb nr. de telefon!

catalin2 03.04.2012 15:43:16

Trebuie sa postez aici mesajul meu de la alt topic pentru ca a fost inchis in timp ce scriam mesajul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=7556&page=222

Citat:

În prealabil postat de andreea.h (Post 438464)
Uite ce e penticostalule, pe mine ma irita la maximum afirmatiile tale in necunostiinta de cauza. Batrana in cuza era bunica pastorelui de aceea nimeni nu si-a permis sa ii spuna ceva, daca tu crezi ca sunt vreun troll, treaba ta, nu e de parca ar fi singurul lucru gresit pe care il crezi pe lumea asta, dar de la asta pana la a-ti permite sa imi insulti prietenul e cale lunga si daca chiar te intereseaza, prietenul meu nu e deloc o momaie e un barbat de 2 metri care mi-a spus "hai sa iesim" si in acea criza de panica ce a durat 10- 15 minute, m-a strans la piept si m-a mangaiat si mi-a explicat ca sunt si profeti de caton si ca asta e motivul pentru care el a incetat sa mai mearga la adunare. Sper ca te-am elucidat. Chiar nu ma asteptam sa fiu nevoita sa fiu rautacioasa pe acest forum cum esti nevoit sa fii in viata de zi cu zi, dar daca ma simt atacata nu o sa ma sfiesc sa ma apar.

Penticostalismul are si aceste manifestari, pe care le-ai vazut, pentru ca asa s-a si format, la baza are vorbirea in limbi. Tu poate acum ai aflat ce este cu acest cult, bine ca nu ai nimerit mai rau: http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ...eature=related
Probabil video-ul este de la miscarea carismtica, o extindere a penticostalismului la alte culte. Sau la americani, probabil tot miscarea carismatica: http://www.youtube.com/watch?v=G-1q8...feature=relmfu
Ti-au raspuns doi penticostali, ucenicul si penticostalul, cred ca ai observat diferenta intre mesaje. Pentru ca diferenta intre ei e ca cel ce-al doilea practica si el ceea ce se numeste "vorbirea in limbi", primul nu.

penticostalul 03.04.2012 16:03:11

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438530)
Ti-au raspuns doi penticostali, ucenicul si penticostalul, cred ca ai observat diferenta intre mesaje. Pentru ca diferenta intre ei e ca cel ce-al doilea practica si el ceea ce se numeste "vorbirea in limbi", primul nu.

Catalin, m-ai rugat sa nu-ti mai comentez mesajele.
Eu, cu delicatete, m-am conformat.

Te rog frumos sa nu mai faci judecati de valoare cu privire la persoana mea.
Macar cata vreme esti in post.

Sau, daca te tin bracinarii sa-mi comentezi postarile si sa imi faci prezentarile, nu mai urla ca din gura de sarpe cand iti raspund.

catalin2 03.04.2012 16:21:28

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438532)
Catalin, m-ai rugat sa nu-ti mai comentez mesajele.
Eu, cu delicatete, m-am conformat.

Te rog frumos sa nu mai faci judecati de valoare cu privire la persoana mea.
Macar cata vreme esti in post.

Sau, daca te tin bracinarii sa-mi comentezi postarile si sa imi faci prezentarile, nu mai urla ca din gura de sarpe cand iti raspund.

Am citit cum atacai si ironizai trei persoane pe celalalt topic si am crezut de cuviinta sa scriu adevarul. Am facut report din nou, dar singurul rezultat a fost inchiderea topicului si imposibilitatea de a putea raspunde acolo. In continuare cred ca singura solutie este banarea ta, pentru ca tot timpul ataci, chiar daca nu sunt eu, dar nu e vina mea ca adminul tolereaza si ce e gresit.

penticostalul 03.04.2012 16:38:37

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438534)
Am citit cum atacai si ironizai trei persoane pe celalalt topic si am crezut de cuviinta sa scriu adevarul.

Vezi ca "ai scris adevarul" si cand m-am luat de "Profetul de Carton".
Ai inceput sa-l aperi si sa faci lugu-lugu pe langa el.
Sper ca te-ai mai trezit un pic la realitate.

Tu nu poti echidistant. Esti prea pasional si subiectiv. Cand "profetul" tau scria despre penticostali ca sunt cocina si grajd nu s-a mai trezit dreptatea in tine.

Iti repet, daca vrei sa nu-ti comentez postarile, inceteaza sa mai scrii despre mine!

catalin2 04.04.2012 19:52:36

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438537)
Vezi ca "ai scris adevarul" si cand m-am luat de "Profetul de Carton".
Ai inceput sa-l aperi si sa faci lugu-lugu pe langa el.
Sper ca te-ai mai trezit un pic la realitate.

Tu nu poti echidistant. Esti prea pasional si subiectiv. Cand "profetul" tau scria despre penticostali ca sunt cocina si grajd nu s-a mai trezit dreptatea in tine.

Iti repet, daca vrei sa nu-ti comentez postarile, inceteaza sa mai scrii despre mine!

Profetul de carton a scris despre penticostalism lucruri adevarate, exact ce spune si ortodoxia. Cand a spus ceva gresit in legatura cu ideile adventiste l-am contrazis, in rest nu ma interesa daca avea idei gresite despre ortodoxie atat timp cat si-a dat seama ca e un forum ortodox si nu e frumos sa ataci ortodoxia sau gazdele. Nu stiu de ce a fost banat, am mai spus ca nu inteleg intotdeauna deciziile adminului.
In plus, cum am mai spus de multe ori nici tie sau userilor eterodocsi agresivi nu le gasesc cea mai mare vina, ci gresitei administrari a forumului. Fiecare face atat cat ii e ingaduit, pe forum poate intra oricine. Si asta am mai spus, userii trebuie atentionati inainte de cateva ori, nu banati direct, pentru a se mentine o coabitare pasnica. Pentru ca nu are cum sa fie intelegere in legatura cu subiectele religioase, doar daca sunt numai ecumenisti, ori ortodoxia e cea mai putin toleranta fata de alte culte. De aceea trebuie din cand in cand atentionati unii useri ca sa nu uite ca sunt pe un forum ortodox si sa nu devina agresivi.
Despre tine nu am scris nimic neaevarat, am inteles din ce ai scris ca practici vorbirea in limbi in adunare, daca nu ma insel chiar tu ai spus-o. Sper ca s-a inteles ca eu cat si sursele ortodoxe si nu numai considera aceasta "vorbire" nu de la Duhul Sfant. Acum pot afla de ce ai atacat direct trei persoane pe acel topic?

penticostalul 05.04.2012 08:46:27

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438714)
Profetul de carton a scris despre penticostalism lucruri adevarate, exact ce spune si ortodoxia.

Draga Catalin, opinia mea este ca tu ai probleme serioase cand este vorba sa exprimi ortodoxia.
Useri ortodocsi ti-au spus-o mai pe sleau decat mine: "nu pricepi lucruri elementare despre Biserică".

Dar totusi n-as fi crezut ca il vei face pe "Profetul de Carton" purtatorul de cuvant al ortodoxiei in relatiile cu penticostalii.
Asta arata ca esti complet strain de cauza.

Profetul tau are ceva cunostinte despre penticostali dar este un mincinos si e prea incarcat de ura pentru a putea fi obiectiv. Tu nu ai nici cunostinte despre penticostali (adica nu stii chiar nimic) si nu ai nici diplomatia necesara discutiilor cu cei de alte confesiuni.

Lasa-l pe parintele Necula sau pe userii ortodocsi competenti de pe forum sa prezinte „exact ce spune si ortodoxia”.
Te rog eu, e un sfat prietenesc. Nu ai chemare pentru a discuta cu non-ortodocsii.

Tu esti un bun "caine de paza al ortodoxiei". Cand cineva o ataca tu poti sa aperi intr-un mod adecvat.
Dar cand e vorba sa exprimi frumusetea ei sau sa o prezinti ortodoxia in relatiile cu non-ortodocsii esti limitat.
Adica varza. Dar fiecare dintre noi are puncte forte si limitari. La noi la neoprotestanti suntem unii care vrem sa cantam sau sa predicam dar n-avem nicio chemare. S-a compus o fabula spre a ne lumina. Vezi poate te cerceteaza si pe tine:
Într-o zi-nsorită, ochiul mânios,
Se zbătea-n orbită și privea în jos:
-"Ce e, frățioare" - eu l-am întrebat -
"Ai vreo supărare?" - "Da, sunt revoltat!
Și-ți voi spune-acuma adevărul tot -
C-am răbdat într-una ș-acum nu mai pot;
Din a mea-nălțime, tot privind în jos,
La piciorul ăsta strâmb și noduros,
Pe-ale mele gene, jur că nu mă-nșel
Că de la o vreme, prea-ncălțat e el!
În ciorapi, în gheată, veșnic lustruit,
Să-l admire lumea, pfui! Ce ipocrit!
Câtă cheltuială, ce atenții mari,
Iar eu procopseala ... niște ochelari!
Ca să fiu tot paznic - Nu! - mai bine chior,
Chiar de par obraznic, vreau să fiu picior!"
Și dintr-o zvâcnire ochiul a sărit -
Dar fără privire, talpa l-a strivit.

Când cu duioșie vrut-am să-l adun:
Mâna, cu mânie, îmi dădea un pumn ...
-"Slugă credincioasă, dar cu tine ce-i?"
-"Asta-i ce m-apasă: slugă cât mă vrei?
Numai încordată, să lucrez, să scriu!
Să hrănesc stomacul, veșnic nesătul,
Și umflat cât sacul, nu mai vreau, destul!
Singura-mi stăpână, vreau să-mi fiu pe plac:
Eu nu mai sunt mână, mă declar stomac!"
Și din clipa-n care mâna n-a lucrat -
Nehrănind stomacul, biata s-a uscat;

Auzind urechea tristul tărăboi,
Dintr-odată strigă: - "Și eu fac război!
Simplă, clăpăugă, stau ca un tolcer -
Nici eu nu sunt slugă, gură mă prefer!
Ea-i făra pereche, totu-i pentru ea,
Parcă pe ureche nu s-ar putea bea!
Face gălăgie ca un papagal,
Mi se da și mie să mai fac scandal ..."
Își sfârși ideea și-apoi amuți -
Și din clipa-aceea, sărmana surzi.

Dar, vă rog, nu plângeți cu-al milei foc
Că, din fericire, toate-mi sunt la loc!
O anomalie, cum am prezentat,
Doar în fantezie mi s-a întâmplat.
Însă plângeți faptul trist și dureros,
Că se-ntâmplă-acestea-n trupul lui Hristos!


Morala:
Ne-mplinim menirea, existăm, trăim,
Numai când pe alții în dragoste-i slujim!

Amin.
Catalin, dragule, eu nu atac ortodoxia. Sper ca te-ai prins macar de atata lucru.
Deci, te rog, lasa-ma pe mine in grija celor care pot sa aibe ac de cojocul meu.
Sau in cuvinte mai simple: fi bun si nu ma mai bârâi! Bine?

catalin2 05.04.2012 14:35:03

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 438756)
Draga Catalin, opinia mea este ca tu ai probleme serioase cand este vorba sa exprimi ortodoxia.
Useri ortodocsi ti-au spus-o mai pe sleau decat mine: "nu pricepi lucruri elementare despre Biserică".

Dar totusi n-as fi crezut ca il vei face pe "Profetul de Carton" purtatorul de cuvant al ortodoxiei in relatiile cu penticostalii.
Asta arata ca esti complet strain de cauza.

Lasa-l pe parintele Necula sau pe userii ortodocsi competenti de pe forum sa prezinte „exact ce spune si ortodoxia”.
Te rog eu, e un sfat prietenesc. Nu ai chemare pentru a discuta cu non-ortodocsii.

Tu esti un bun "caine de paza al ortodoxiei". Cand cineva o ataca tu poti sa aperi intr-un mod adecvat.
Dar cand e vorba sa exprimi frumusetea ei sau sa o prezinti ortodoxia in relatiile cu non-ortodocsii esti limitat.
Adica varza. Dar fiecare dintre noi are puncte forte si limitari. La noi la neoprotestanti suntem unii care vrem sa cantam sau sa predicam dar n-avem nicio chemare. S-a compus o fabula spre a ne lumina. Vezi poate te cerceteaza si pe tine:

Catalin, dragule, eu nu atac ortodoxia. Sper ca te-ai prins macar de atata lucru.
Deci, te rog, lasa-ma pe mine in grija celor care pot sa aibe ac de cojocul meu.
Sau in cuvinte mai simple: fi bun si nu ma mai bârâi! Bine?

Cunosc ideile tale, nu stiu de ce te chinui sa-mi scrii exact acelasi mesaj pe care l-ai mai scrias de vreo zece ori, doar schimbi vreo doua-trei cuvinte, in rest e exact acelasi mesaj. Si vad ca nu mi-l scrii doar mie, s-au tot adunat nestiutori care nu inteleg maretia penticostalismului si i-ai atacat si le-ai spus si lor cat de rai si nestiutori sunt.
Eu sau altii nu intelegem, dar tu, in contrast, esti de fapt cel ce intelege ortodoxia, tu esti de fapt ortodox, dar uite ca unii nu te inteleg.
Cred ca ti-am mai repetat de cateva ori, nu am intrat pe forumul ortodox sa ii luminez pe eterodocsi, eu am intrat crezand ca e un forum ortodox, pacalit ca si altii de denumire. Nu aveam de unde sa stiu ca voi gasi altceva. Chiar ce spui e stupefiant, pe forumul ortodox trebuie sa aperi ortodoxia, e ilar daca nu ar fi si tragic. Legat de aparare, eu marturisesc ceva adevarat, dar tu aperi ceva neadevarat, opus adevarului si ortodoxiei.

In al doilea rand, asta ti-am repetat de multe ori, dar tu te legi de alte subiecte, tu spui ca nu ataci ortodoxia, dar eu am zis ca problema e ca ataci oamenii, ceea ce e mult mai grav. Ii persiflezi, ironizezi, esti extrem de rautacios.
In prima fraza vad ca incerci o dezbinare intre ortodocsi, sunt convins ca acel user are cam aceleasi conceptii ca si mine in privinta penticostalismului. In opinia ta adevaratii ortodocsi sunt cei 2-3 din SUA care apreciaza miscarea carismatica, urmeaza cei ce au idei ecumeniste si la sfarsti cei care nu inteleg nimic, asa ca mine. Problema ta e ca cei din aceasat ultima categorie sunt aproape toti, inclusiv marea majoritate a eterodocsilor, incluzand si pe neoprotestanti. Unele citate impotriva miscarii carismatice si penticostalismului le-am dat chiar de pe site-uri neoprotestante.
Tu incerci sa faci ca negrul sa para alb, un fel de aburire, dar aici sunt si ortodocsi care mai stiu cate ceva, nu doar din cei care sunt targhetul prozelitismului, care aud prima data ca Iisus nu e doar un invatat din trecut. Cei ce au idei ecumeniste in ortodoxie le au in general in privinta catolicilor, cel mult unii protestanti. In privinta neoprotestantilor sunt extrem de rari, pana si parintele Teofil le numea secte. Daca la nivelul clerului nu gasim astfel de conceptii, chiar si in randul credinciosilor sunt extrem de putini care s-ai considere la fel si pe neoprotestanti, adica un ecumenism de genul spus de Adriana3. De obicei acestia nu prea sunt considerati ortodocsi, decat ca sunt in cadrul ortodoxiei.

Parintele Necula s-a dus la penticostali sa le marturiseasca adevarul, e echivalentul cu a ne duce noi pe un forum penticostal. Noi aici suntem pe un forum ortodox, stim prea bine ce reactiii au fost ca un preot ortodox a chemat un penticostal sa tina predica.
In al doilea rand propovaduirea adevarului se face la cei ce nu il cunosc, nu la cei ce il cunosc si se impotrivesc. Printre penticostali sigur sunt si multi care nu cunosc prea multe despre ortodoxie. In Sfanta Scriptura Apostolii zaboveau la cei ce doreau sa asculte si aveau dorinta de cunoastere a adevarului, la cei ce nu doreau isi scuturau praful de pe incaltari si plecau, nu stateau sa ii convinga, imbie.
Eu daca am vrut sa discut cu catolicii m-am dus pe forumul catolic, la fel daca voiam sa discut cu altii. Eu am intrat pe un forum ortodox, nu stiam ca e cu surprize.
In incheiere, desigur ca nu am pretentia sa propovaduiesc, am multe pacate, iar alti ortodocsi nu prea discuta pentru ca unii sunt mai intelepti ca mine si aplica ceea ce scrie in Sfanta Scriptura, sa se departeze de cei ce marturisesc o alta credinta, gresita. Sfaturile sunt bune doar de la cei ce si stiu despre ce vorbesc, tu le spui doar din conceptia ta gresita, ai o alta sursa de inspiratie, iar cum aceasta e de la alt duh pot considera doar ca e invers ceea ce spui. Si luand invers ce spui, trebuie sa spun ca nu e nevoie sa ma lauzi, spun doar ceea ce spun altii, de aceea dau doar citate cand e vorba de invatatura cea dreapta.
P.S. Poezia nu am avut rabdarea sa o citesc, banuiam ca e o sursa placuta tie, cautand pe net am aflat ca e scrisa de un pastor baptist, Petru Dugulescu.

penticostalul 05.04.2012 16:03:47

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 438797)
Ii persiflezi, ironizezi, esti extrem de rautacios.

Ai dreptate Catalin. Da, dar ei tot ma iubesc.
La fel ca si tine: ti-am scris sa nu ma mai bârâi la cap dar tu continui sa faci chat pe aici...

Si eu te iubesc, frate, pace!

Daca insisti hai sa vorbim. Ce ai vrea sa discutam?
Uite iti pun eu o intrebare:
- Tu ai ceva impotriva sectarilor, crezi ca ei gresesc in vreun fel?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:56:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.