Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   post negru (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13420)

cristina mioara 28.07.2011 13:43:19

post negru
 
buna.ce stiti despre postul negru lunea sau vinerea?ati tinut vreodata?e bine sa tinem?va rog sa ma ajutati si pe mine cu mai multe detalii.

Daniel_7 28.07.2011 13:51:35

Postul negru se poate tine benevol oricand,dar cu predilectie vinerea sau miercurea,cand sunt zile randuite de post.
Postul negru necesita un anume "antrenament" sau obisnuinta;primele dati se tine mai greu,apar stari de ameteala,lesin etc,deci trebuie un efort mai mare.Apoi corpul se obisnuieste si se face mai usor.

Daca e bine de tinut? Orice se face in numele lui Dumnezeu este bine primit,acum insa beneficiile nu sunt previzibile,nu stim sub ce forma vine rasplata si cand anume,nu putem forta acest lucru.

cristina mioara 28.07.2011 13:54:02

da
 
din cate am auzit de la parintele ilarion argatu daca ti post negru 7 zile de luni ti se implineste o dorinta

Daniel_7 28.07.2011 13:54:26

Nu e obligatoriu....

ovidiu b. 28.07.2011 13:59:35

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 382945)
Postul negru se poate tine benevol oricand,dar cu predilectie vinerea sau miercurea,cand sunt zile randuite de post.
Postul negru necesita un anume "antrenament" sau obisnuinta;primele dati se tine mai greu,apar stari de ameteala,lesin etc,deci trebuie un efort mai mare.Apoi corpul se obisnuieste si se face mai usor.

Daca e bine de tinut? Orice se face in numele lui Dumnezeu este bine primit,acum insa beneficiile nu sunt previzibile,nu stim sub ce forma vine rasplata si cand anume,nu putem forta acest lucru.

Vreau sa te intreb ce semnifica miercurea si vinerea pentru tine ca zile de post?
Postul negru pentru un naturist este floare la ureche (vorbesc din punctul meu de vedere ...desi pe caldurile astea nu este recomandat fara apa)

Daniel_7 28.07.2011 14:02:09

Ti-am mai raspuns o data la intrebarea aceasta,postul inseamna in primul rand ascultare...

cristina mioara 28.07.2011 14:03:54

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 382950)
Vreau sa te intreb ce semnifica miercurea si vinerea pentru tine ca zile de post?
Postul negru pentru un naturist este floare la ureche (vorbesc din punctul meu de vedere ...desi pe caldurile astea nu este recomandat fara apa)

pai eu cam sunt vegetariana.....iar miercurea si vinerea tin post.......dar eu am o mareeeeeeeeee dorinta si de aceea as vrea sa tin 7 zile de luni post negru.....poate mi se va implini........vreau sa fac nunta religioasa sunt cununata doar civil

Daniel_7 28.07.2011 14:05:20

Asta cred ca e o dorinta pe care Dumnezeu va vrea sa o indeplineasca..

cristina mioara 28.07.2011 14:09:05

da
 
Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 382956)
Asta cred ca e o dorinta pe care Dumnezeu va vrea sa o indeplineasca..

sper sa se implineasca curand.pentru ca imi doresc din tot sufletul si din toata inima mea sa fiu mireasa dar nu in ultimul ramn imi doresc sa nu mai traiesc in pacat....

misteria 28.07.2011 14:09:51

Ca să faci o nuntă religioasă nu cred că e nevoie să ții post negru...Dacă ești vegetariană este ok, insă motivația pt care ai adoptat acest stil de viață nu trebuie confundat cu un post..Iar postul negru poate dăuna in anumite cazuri sănatații...la un diabetic de ex , insulino dependent...


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:25:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.