Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   dusmania aproapelui (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13893)

steliana-steli 26.09.2011 12:26:19

dusmania aproapelui
 
sunt atat de suparata si in acest moment plang de nu mai pot.exista atata dusmanie in jurul nostru..si mai grav este ca vine din partea celor apropiati,,,,am 3 cumnate si o soacra care '''mi-au mancat sufletul''' spun numai strambe sotului meu si din cauza lor ne certam foarte grav...ce sa fac?ca nu mai suporttttttttt..........

heaven 26.09.2011 12:58:09

Sa discuti cu sotul si sa cauti sa iesiti din acel mediu.O casnicie e bine sa fie formata din doi,nu trei,nu patru,nu cinci...

Mirela0110 26.09.2011 14:01:41

da, ar trebui sa te indepartezi impreuna cu sotul de acel mediu ...

dar nu intotdeauna este o solutie ... in primul rand, sa nu ramana nimic nespus intre tine si sotul tau ... orice vorba aruncata, orice ... barfa cum s-ar zice, trebuie discutata cu sotul tau ... sa nu te iei nici tu nici el dupa spusele altora ci doar dupa spusele voastre ... sa aveti incredere unul in altul si mai ales trebuie sa fiti sinceri unu cu altul ... trebuie vazut cine are dreptate, cine infloreste, poate undeva exista vreun sambure de adevar .... trebuie vorbit cu cea mai mare sinceritate absolut orice ... si poate daca este cazul, reuntat la orgoliu propriu, acceptat si parerile si sfaturile altora, respectat ideile altora, bineinteles, cu respectul cuvenit fiecaruia ...

bunica mea de pe tata are 2 baieti, tatal meu si unchiul meu. a fost asa o soacra de rea pentru mama si matusa mea, si o mama asa de cicalitoare si posesiva, ca ambii baieti au plecat departe de ea ... unul e la constanta, tatal meu, de vreo 20 de ani si unchiul meu e in canada de vreo 10 ani cu sotiile actuale. si ea a ramas singura ...

iRoDiOn 26.09.2011 20:18:43

Dar soțul tău ce spune?
Nu tu ești soția lui, nu tu ești jumătatea lui? trebuie să vorbești cu el, să-i spui realitatea, voi sunteți o familie, deci sunteți un suflet.
Și nu uita, roagăte, postește, mergi la biserică, spovedeștete, fă fapte bune. Atît tu cît și soțul tău.

gabriela8 26.09.2011 21:00:21

Poate este o incercare pentru tine, imi dau seama ca iti este foarte greu :46:
Eu merg tot pe discutia sincera cu sotul tau, care sper sa vada lucrurile in chip real si sa ai sustinerea lui...! Ati putea discuta cu duhovnicul!
Maica Domnului sa va binecuvinteze!

Andy00 27.09.2011 21:21:01

Afla de ce se comporta astfel cu tine. Sunt atat de atasate de fratele respectiv baiatul lor? Oare nu suporta gandul ca a plecat din mijlocul lor alaturi de tine? Incearca sa te rogi mai mult. Crede-ma ca lumea este foarte rea, foarte invidioasa in fiecare zi lucrez cu sute de oameni (la modul propriu) si vad ca unul este mai rau decat altul.

O solutie care o vad in momentul de fata este sa discuti aceasta problema cu sotul tau. Sa ii spui ce simti si sa ajungeti amndoi la un consens. Poate doar ti se pare ca se intampla acest lucru.

gdf-fdc 27.09.2011 21:27:07

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 403193)
sunt atat de suparata si in acest moment plang de nu mai pot.exista atata dusmanie in jurul nostru..si mai grav este ca vine din partea celor apropiati,,,,am 3 cumnate si o soacra care '''mi-au mancat sufletul''' spun numai strambe sotului meu si din cauza lor ne certam foarte grav...ce sa fac?ca nu mai suporttttttttt..........

sfatul cel mai potrivit il gasesti la duhovnicul tau.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:40:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.