Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   nu-i asa ca daca fumezi postul nu are valoare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10158)

annajanette 20.07.2010 01:20:24

nu-i asa ca daca fumezi postul nu are valoare?
 
iertati-ma ca va tot asasinez cu fumatul asta, dar ma roade raspunsul la intrebarea asta intrucat stiu ca vine postul SFINTEI MARIA si ma gandesc ca degeaba tii post daca fumezi sau nu e asa?

multumesc:53:

andreicozia 20.07.2010 03:16:28

Tigarea si mai ales trabucele cubaneze(care sunt organice) sunt produse de post
Nu contine carne, lactate sau alcool, grasimi sau zahar ci DOAR vegetale, frunze tocate!..deci este hrana de Post!..si se pare ca este de post negru, ca tragi doar fum in piept.
La fel cum este si berea dezalcolizata!

Ca urmare fumatorii pot sta linistiti!

Makavelli 20.07.2010 03:46:24

Eu stiam ca postul trebuie sa fie mai mult unul spiritual, abtinerea de la ganduri necurate sau rele :P

bmd 20.07.2010 07:03:52

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 270401)
Tigarea si mai ales trabucele cubaneze(care sunt organice) sunt produse de post
Nu contine carne, lactate sau alcool, grasimi sau zahar ci DOAR vegetale, frunze tocate!..deci este hrana de Post!..si se pare ca este de post negru, ca tragi doar fum in piept.
La fel cum este si berea dezalcolizata!

Ca urmare fumatorii pot sta linistiti!

Si ca sa continuam, cocaina, marihuana, LSD sint tot de post!
De post sint si injuraturile (ca nu-s animale ci doar spuse de animale):21:

@annajanette
nimic din ce incerci sa faci pentru credinta nu-i in zadar.Indiferent cit de putin este.Cine incearca sa ajunga sfint de pe o zi pe alta nu o sa reuseasca asa ca mai bine pasi mici la inceput. Tine post cum poti si gindeste-te ca nu-i indeajuns cit poti. Fumeaza si gindeste-te ca-i o patima ca orice patima si incearca sa renunti la ea ...si asta nu doar in post.
Postul este un exercitiu. Cu cit il practici mai mult cu atit devine mai usor. Incearca sa nu fumezi 2 saptamini. Iti promit eu ca nu mori.Si daca cazi si nu reuseseti...incearca iara!
Fumatul e o patima care tinde sa nu mai fie considerata patima! La greci se fumeaza pe treptele bisericii!Si daca la ei e asa de ce nu si la noi?
Dar patima ramine patima indiferent de citi o au!
Maninca tot postul carne, lapte si tot ce vrei tu dar nu fuma 2 saptamini!
O sa fie mare post!

o copila 20.07.2010 08:23:56

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 270391)
iertati-ma ca va tot asasinez cu fumatul asta, dar ma roade raspunsul la intrebarea asta intrucat stiu ca vine postul SFINTEI MARIA si ma gandesc ca degeaba tii post daca fumezi sau nu e asa?

multumesc:53:

Eu cred ca tu cunosti raspunsul la aceasta intrebare, dar astepti poate vreo "dezlegare" aici pe forum.......Cred ca ti-a dat-o Andreicozia.

Erethorn 20.07.2010 08:39:15

Postul inseamna infranare, renuntare, disciplina.

In ceea ce ma priveste, postul inseamna sa mananc regulat, trei mese, la timpul lor, in fiecare zi. Cu carne, lapte, nu conteaza, important este sa mananc "omeneste", dimineata, la pranz si seara. De ce ?

Pentru ca eu, in mod "normal", nu mananc. Am un stil de viata foarte dezordonat, dimineata nu mananc nimic, plec la birou, se face ora 3 sau patru dupa amiaza inainte sa pun ceva in gura, atunci cumpar primul lucru care imi cade in mana, seara mai mananc eu ceva, dar tot in fuga, poate chiar in pat, poate ma trezesc noaptea ca mi se face foame.

Cu alte cuvinte, mie nu mi-ar fi greu de loc sa tin post, in sensul de a manca putin, sau de a nu manca carne, pentru ca asta fac in cel putin jumatate din zile, DAR adevarata disciplina si infranare inseamna pentru mine sa renunt la un obicei rau si nesanatos si sa imi impun un program alimentar regulat, chiar daca imi este foarte greu.

In ceea ce priveste fumatul, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu duhovnicul tau.

Traditie1 20.07.2010 08:46:24

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 270401)
Tigarea si mai ales trabucele cubaneze(care sunt organice) sunt produse de post
Nu contine carne, lactate sau alcool, grasimi sau zahar ci DOAR vegetale, frunze tocate!..deci este hrana de Post!..si se pare ca este de post negru, ca tragi doar fum in piept.
La fel cum este si berea dezalcolizata!

Ca urmare fumatorii pot sta linistiti!

Scopul postului este înfrânarea, alimentele, animale sau vegetale nu au nimic spurcat în sine din punct de vedere spiritual.

"Și oricine se luptă se înfrânează de la toate" (I Corinteni 1,25). Noi nu trebuie să ne înfrânăm doar de la mâncăruri ci de la tot: de la gesturi, mișcări, priviri, gânduri, cu atât mai mult de la pofte care sunt păcate de moarte, cum e fumatul.

Fumatul e sinucidere, crimă (fiindcă îmbolnăvești și pe alții), poftă rea ("Drept aceea, omorâți mădularele voastre, cele pământești: desfrânarea, necurăția, patima, pofta rea și lăcomia, care este închinare la idoli, pentru care vine mânia lui Dumnezeu peste fiii neascultării" (Coloseni 3, 5-6)).


Cel mai grav e că fumatul este profanare a templului Duhului Sfânt care este trupul nostru:

"Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi." (1 Corinteni, 3,16-17).

Scopul existenței creștine e dobândirea Duhului Sfânt și cum vei face aceasta altfel decât prin viață sfântă, de înfrânare?

Gândirea că fumatul nu e păcat corespunde unei minți stricate de patimi, hedoniste, care crede că viața de acum e o vacă de muls, de umblat în plăceri, când de fapt e o vreme de efort, de răstignire, de lepădare de sine.

CalmDown 20.07.2010 09:20:17

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 270412)
Postul inseamna infranare, renuntare, disciplina.

In ceea ce ma priveste, postul inseamna sa mananc regulat, trei mese, la timpul lor, in fiecare zi. Cu carne, lapte, nu conteaza, important este sa mananc "omeneste", dimineata, la pranz si seara. De ce ?

Pentru ca eu, in mod "normal", nu mananc. Am un stil de viata foarte dezordonat, dimineata nu mananc nimic, plec la birou, se face ora 3 sau patru dupa amiaza inainte sa pun ceva in gura, atunci cumpar primul lucru care imi cade in mana, seara mai mananc eu ceva, dar tot in fuga, poate chiar in pat, poate ma trezesc noaptea ca mi se face foame.

Cu alte cuvinte, mie nu mi-ar fi greu de loc sa tin post, in sensul de a manca putin, sau de a nu manca carne, pentru ca asta fac in cel putin jumatate din zile, DAR adevarata disciplina si infranare inseamna pentru mine sa renunt la un obicei rau si nesanatos si sa imi impun un program alimentar regulat, chiar daca imi este foarte greu.

In ceea ce priveste fumatul, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu duhovnicul tau.


E și aceasta o perspectivă de a privi postul! Și nu dintre cele rele.
Înfrânarea de-a săvârși ceva rău ție însuți...

Cât despre fumat, categoric, e un păcat, darămite să mai fumezi în post.

Dar și în afara postului: "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva." (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, VI, 12).


Doamne ajută!

delia31 20.07.2010 10:09:07

Citat:

În prealabil postat de annajanette (Post 270391)
iertati-ma ca va tot asasinez cu fumatul asta, dar ma roade raspunsul la intrebarea asta intrucat stiu ca vine postul SFINTEI MARIA si ma gandesc ca degeaba tii post daca fumezi sau nu e asa?

multumesc:53:



draga annajanette

Nicotina este o substanta alcaloida otravitoare, toxica care provoaca adictie (dependenta).

Iar a fi dependent inseamna a nu fi liber, inseamna robie, inseamna o inchisoare fara usa si fara gardieni in care te inchizi singur si din care nu poti evada pentru ca vointa nu se poate opune.

Dependenta este un comportament impus chimic. In cazul tigarilor, e impus de nicotina ale carei comenzi in creier pot fi mai insistente decat gandurile rationale si decat vointa. De multe ori raspunzi acestor comenzi chimice în mod inconstient.

Intrebarea ta suna cam asa: are rost sa iau medicamente daca sunt bolnava?
Pai, boala se numeste dependenta de nicotina si vointa anesteziata iar medicamentul duhovnicesc numit post are tocmai acest efect, sa iti redea controlul asupra vointei.


postul e un exercitiu de vointa. adica sa nu lasi vreo pofta irationala (fie de mancare, fie de tigara, fie alta) sa te domine.
iar ca sa te lasi de fumat, ai nevoie sa-ti exersezi vointa.

Deci postul alimentar, ca exercitiu de vointa, nu numai ca te ajuta, dar chiar iti este indispensabil ca sa te lasi si de fumat si de orice altceva prin care Il tinem pe Dumnezeu departe.


Ca nu vei putea renunta imediat, e una. Nu inseamna sa nu incerci deloc. Lucrurile bune vin dupa oarecare straduinta.
Vorbeste cu duhovnicul tau si cere-i binecuvantarea si rugaciunea.

Deci , incearcă sa renunti treptat, progresiv, incearca sa reduci numărul de tigari daca nu poti brusc.

Daca fumezi cu o tigara mai puțin in fiecare zi, asta inseamnă ca intr-o saptamana vei fuma cu sapte tigari mai putin. Oricum, daca ti se pare greu, aminteste-ti ca fiecare doza de nicotina face sa-ti fie pofta de urmatoarea.

Renunta la nicotina in fiecare zi la randul ei și gandeste-te doar la acel moment din zi în care te afli. ,,Nu voi fuma inainte de ora 11, de ex,,.

Eventual, incearca sa faci asta în fiecare ora – la randul ei - sau in momentele în care simti acut nevoia de o tigara.

Incearca sa-ti trezesti vointa din anestezie, sa amani cat mai mult implinirea acestei pofte irationale.
cam asa inteleg eu postul de tigari ( desi, nefiind fumatoare, nu-mi dau seama cat e de greu, ).

annajanette – tu, o faptura libera creata de Dumnezeu si impreuna cu El, voi doi in colaborare sunteti MAI PUTERNICI decat niste tigari. nu tre sa fii geniu sa-ti dai seama ca la Dumnezeu nu exista sa nu poata ceva. Tot schepsisul e sa colaborezi cu El, asa cum poti, prin mijloacele pe care le ai, post, rugaciune etc.

Nicotina e neputincioasa in fata atotputerniciei lui Dumnezeu. Fa-ti-L aliat pe Hristos si roaga-L pe El, sa-ti elibereze vointa.

si asa cum te-a scapat de alte pacate pe care zici ca le faceai, asa o sa te scape si de asta. Dar tine-te cu insistenta de capul Lui ca doar El a zis:
n-am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi.

iar tu cauta bine in launtrul tau, scoate vointa din ,,sertarul mintii,, in care doarme si pune-o la incarcat la sursa ( ca atunci cand n-avem vointa, suntem ca bateria de la telefon, mai e doar o liniuta anemica, dar cu aia nu facem mare branza).

ti-ar prinde bine si un program specializat. ti-am dat un link pe alt topic -cum sa scapi de dependenta de nicotina.

IonelS 20.07.2010 10:21:02

Fumat in post ? Esti ca o galeata sparta: pe de-o parte bagi, pe cealalta scapi...Duhovnicii mai cu har spun ca cei dependenti de fumat, cafea sau pahar sunt posedati...O sa ai de tras daca o sa incerci sa te infranezi..!


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:30:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.