Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 07.02.2012 08:27:37

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427666)
Care e diferenta intre miscarea penticostala si miscarea carismatica in ceea ce priveste darurile Duhului Sfant?
[/font]

nu stiu daca acel "blessing" cand se pun mainile, si respectivii cad pe spate, pierzandu-si constienta, poate fi numit "dar al Duhului sfant", ci mai degraba un efect, dar asta e caracteristic carismaticilor de toate tipurile, in rest nu sunt alte diferente, doar ca limbile carismaticilor suna diferite de cele ale penticostalilor, adica contin multe cuvinte monosilabice, deci nu sunt deloc melodioase, (ale penticostalilor totusi au uneori cuvinte placute auzului, dar asta nu inseamna ca sunt de la Duhul Sfant)

ioanna 07.02.2012 08:38:11

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427668)
nu stiu daca acel "blessing" cand se pun mainile, si respectivii cad pe spate, pierzandu-si constienta, poate fi numit "dar al Duhului sfant", ci mai degraba un efect, dar asta e caracteristic carismaticilor de toate tipurile, in rest nu sunt alte diferente, doar ca limbile carismaticilor suna diferite de cele ale penticostalilor, adica contin multe cuvinte monosilabice, deci nu sunt deloc melodioase, (ale penticostalilor totusi au uneori cuvinte placute auzului, dar asta nu inseamna ca sunt de la Duhul Sfant)

Pe youtube gasim niste experiente americane care te socheaza, insa vreau sa va intreb, ati vazut d-voastra personal asa ceva in Romania? Cand spunem "penticostalii se manifesta asa ..." sau "carismaticii asa..." , e bine sa zicem clar unde am vazut, pentru onestitatea dialogului.

Eu am recunoscut ca am fost surprinsa, insa nu din cauza unor exteriorizari iesite din comun ale oamenilor,pentru ca n-au existat asa ceva, problema mea a fost cu preotul :) Altii au spus asta cand s-a discutat, nu eu. Comentariul meu de atunci a fost:

Citat:

Te inteleg si eu am fost la pentiostali odata, tot la invitatia unei vecine ; or fi pastorii penticostali din zona Clujului mai ... vocali, plini de patos. Cel mai tare insa m-au surprins "cantecele religioase", care erau de fapt slagare de muzica usoara sau populara (erau melodii din repertoriul lui Dan Spataru, Irina Loghin etc), insa pe versuri tematice, lait-motivul fiind "aleluia". N-am putut sa ies, ca m-am pus fix in mijloc, deci ar fi trebuit sa deranjez tot randul si oricum, mi-era jena fata de vecina care ne-a invitat pe mine, dar si altii de pe scara care am mers. Cert e ca a doua oara nimeni n-a mai pasit acolo. E o diferenta destul de mare fata de atmosfera de la slujbele ortodoxe, impactul e mare prima data. Probabil si cuvantarea pastorului se modeleaza in functie de audienta. Si eu am prins un discurs cuprins de teatralitate,discurs complet sterilizat de componenta emotionala reala, mult patetism, un speech fara "substanta", fara sclipiri de intelepciune, multa gestualitate intonativa, ceva in genul in care ai descris tu, insa daca ei se simt bine, linistiti si impacati, cine suntem noi sa comentam?!

[...]

Nu am exagerat cu nimic, credeti-ma a fost o experienta surprinzatoare. Ati vazut filmul cu micul predicator, gestica sa? ceva in genul acela era si pastorul pe care l-am intalnit in biserica Penticostala din cart. Manastur. Nu spun ca e o regula in Biserica Penticostala, n-am de unde sa stiu, insa domnul respectiv s-a facut remarcat prin gestualitatea intonativa, miscari ale mainilor in ritmul discursului verbal, gestul de a indica non-stop "cu degetul" masa de pacatosi (noi, cei din sala) si ploaia de acuze. Nu mai comentez si alte aspecte, saltul de la muzica psaltica si bizantina la Dan Spataru a pus capac ... e o desacralizare totala a spatiului bisericii, cel putin asa percepe un ortodox venit "in vizita" http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=12171&page=3

Profetul de carton 07.02.2012 08:46:02

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427670)
Pe youtube gasim niste experiente care te socheaza, insa vreau sa va intreb, ati vazut d-voastra personal asa ceva in Romania? Cand spunem "penticostalii se manifesta asa ..." sau "carismaticii asa..." , e bine sa zicem clar unde am vazut, pentru onestitatea dialogului.

Eu am recunoscut ca am fost surprinsa, insa nu din cauza unor exteriorizari iesite din comun ale oamenilor,pentru ca n-au existat asa ceva, problema mea a fost cu preotul :)

Da, am vazut cu ochii mei, cum tremura spasmodic si cad ca mustele (ei zic ca experimenteaza "Puterea", "cad sub Putere") !
Si la penticostali intalnim lucruri socante, insa in ceea ce priveste carismaticii trebuie sa fii orb spiritual si sa nu-ti dai seama ca este lucrarea demonilor 100% !

Profetul de carton 07.02.2012 08:47:58

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=-RVAu1uGkew

Profetul de carton 07.02.2012 08:56:44

Si tot aici, daca imi este permis, as dori sa reliefez in cateva cuvinte modalitatea/reteta folosita de penticostali, felul in care depun efort sa ajunga la ceea ce ei numesc "vorbire in limbi", care este o contrafacere grosolana a darului biblic, prin urmare, iata ce se intampla la acele "sedinte" de staruire: in timpul noptii mai ales (cand mintea este obosita de nesomn), incep niste repetitii stranii ale unuia si aceluiasi cuvant, toti in cor (exact cum yoghinii rostesc acele mantre secrete), rostind, de la adunare la adunare, "glorie" sau "slava" ba chiar "sange", sau "botez". Ce as vrea sa adaug este faptul ca modifica in timp frecventa ritmica cu care rostesc acest cuvant, adica daca la inceput este normal, cu timpul, repeta din ce in ce mai repede, si sunt pusi sa faca asta de lucratorii care umbla de la unul la altul, vorbind in urechi la fiecare. Este o chestie tehnica, rostind acelasi cuvant, mult timp (ore in sir), mintea se blocheaza si in felul asta ei nu mai pot controla ce spun, lasandu-se in voia duhurilor necurate care intra in ei. Aceste duhuri le dau si acel tremurat caracteristic penticostalilor, dar mai ales carismaticilor, care prezinta si alte fenomene, mai bizare (cad pe spate, in stare de inconstienta).
Nu va inselati, penticostalii de pe acest forum, si de pe altele, asa au facut si astazi ei vin cu superioritate, cu ingamfare sa explice Scripturile unora care traiesc in smerire cu Domnul. Si ei stiu foarte bine ce exercitii tehnice au facut, ca sa poata vorbi in limbi (bolborosi). Intrebati-l pe "penticostal" ,daca mai are o urma de bun simt in el, va recunoaste!
Desi Domnul a spus ca rugaciunea sa nu fie facuta in felul paganilor, cu repetarea inutila a unor cuvinte, totusi ei asa procedeaza, nesocotind Scripturile! Nu mai postez versetul, ca se stie de toata lumea!

ioanna 07.02.2012 09:03:04

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427672)
Da, am vazut cu ochii mei, cum tremura spasmodic si cad ca mustele (ei zic ca experimenteaza "Puterea", "cad sub Putere") !
Si la penticostali intalnim lucruri socante, insa in ceea ce priveste carismaticii trebuie sa fii orb spiritual si sa nu-ti dai seama ca este lucrarea demonilor 100% !

Ma vad nevoita sa repet, ati vazut asa ceva in Romania? Daca da, unde? Cred ca ar fi oportun sa discutam de fenomenul carismatic de la noi din tara, nu de peste ocean, unde exista o infinitate de secte cu practici controversate, pentru ca romanii sa nu se lase "purtati de val" in afara Bisericii.

Profetul de carton 07.02.2012 09:11:20

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427678)
Ma vad nevoita sa repet, ati vazut asa ceva in Romania? Daca da, unde? Cred ca ar fi oportun sa discutam de fenomenul carismatic de la noi, nu de peste ocean, unde exista o infinitate de secte cu practici controversate.

Da, am vazut, cand au venit invitati din afara (R. Bonnke). In Timisoara in anul 2006, daca imi aduc bine aminte.
Credeti ca fenomenul carismatic din Romania este diferit de cel din Occident? pai nu de acolo l-au importat romanii? in Romania sunt foarte multe "centre" care toate au profil carismatic. Chiar daca lucratorii romani nu au atata "putere" totusi foarte des vin invitati din Occident, care au duhuri puternice si arunca pe spate. La o simpla atingere cu podul palmei!

ioanna 07.02.2012 09:17:16

Pai spuneti asa sa priceapa oamenii :) Va referiti la evenimentul acela de pe stadion, auzisem ceva de el.

http://www.youtube.com/watch?v=KZc6lK9_P9A
http://www.youtube.com/watch?v=8euEX...eature=related
E clar, am o problema cu predicatorii penticostali romani (vedeti translatorul)

Se pare ca nu toti au gustat spectacolul:

Citat:

...am fost la ,,marele'' Reinnhard Bonnke (evanghelist penticostal).intr-o mica fila de jurnal pot relata ceea ce am vazut cu ochii mei.inchiarea a fost de tip neo-pentecostal cu rock worship,vindecari,predicarea evangheliei tip charismatic prea plina de entuziasm stars.gif . Ca sa vb mai direct am asistat la dans in multime,oameni care au intrat in transa (femei in special),apaluze cu verva (de genul ,,jesus is walking now above this place'' sa-l aplaudam ,,welcooome jeeesus!''si ovatii de genul ,,everyone say with me: jesus is the king in timisoara!'',asigurarea de genul ,,astazi este ziua mantuirii mele!'' ,,and everyone say ,,tooooo-daaaaay!",vorbire in limbi (desi subtil ascunsa cine e atent prinde! grin.gif ).

Faza cu vindecarile o pot relata asa:omul (care ramanea pe locul lui,in stadion) era rugat ca sa puna mana pe locul bolnav,cel orb de un ochi sa puna mana dreapta pe ochiul bolnav,cel orb de ambii ochi sa puna mana dreapta pe ambii ochi (deci nu orice mana,si nici ambele maini,in cz de 2 ochi blind) cu specificarea lui R.B ,,do not remove it until I SAY SO''. spiteful.gif ,cel cu tumori,cancer etc sa puna mana pe locul bolnav...apoi omul vindecat aparea a doua zi pe platforma - iar noi nu aveam nici o dovada ca fusese vreodata sick... shades.gif

M-au impresionat,nici eu nu stiu in ce fel...cele 4 fete tip majorete care marcau cu pasi sincronizati un fel de marsh pe loc odata cu vanturarea a 4 steaguri cu culori care eu una nu stiu ce puteau semnifica. Aceasta manifestare aparea in timpul laudei aduse domnului prin atingerea corzilor electrice,lovirea sistematica a tobelor si a restului instrumentelor.

Multora a sarit in evidenta asigurarea evanghelistului ,,VA BINECUVANTEZ'' care la in moment dat a ajuns sa faca precum cd-ul blocat in winamp,vorba cuiva de langa mine ,,blessyoublessyou,blessyoublessyou'' cu o rapiditate apreciativa in timp ce isi plimba mana peste multimea toata ochi si urechi.

Am urmarit special lumea din fata mea,fiind pe ultimul rand,am reusit sa observ felurite reactii.relatez una: R.B vorbea inainte de reugaciunea de vindecare..despre fiica lui pt care s-a rugat ( fiica-sa nu putea face copii) si care nu a ramas insarcinata. Aceasta i-a spus tatalui ei ,,vezi? proorocia ta nu s-a implinit'' mesajul continua dupa o pauzza de cateva secunde dupa care a urmat ,,tooooday she gave birth to triplets!!!'' iar traducatorul striga ''tripleeeeti,3 copiiiiiiiii! haaalelujaaaaah!'' multimea a inceput sa izbuncneasca in plans, ridicau mainile spre cer si strigau ,,slavaa,slavaaa!'',o femeie din fata mea a inceput sa tremure in timp ce isi acoperea fata plina de lacrimi,niste tineri au inceput sa sara in sus (efectiv)...

Si am decis atunci ca e momentul sa plecam concluzionind ca locul nostru nu e acolo,acompaniati fiind de fiul nostru de 1 an jumate care tot drumul a tinut-o intr-o continua ,,halelujah!'' wacko.gif
deci asta a fost,concluziile le trage fiecare...dupa propriu-i plac..
http://www.forumcrestin.com/concerte...geti-careva-d/

penticostalul 07.02.2012 09:33:59

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Avand in vedere ca sunt trecute in Biblie, nu.

Daca n-ar fi fost trecute in Biblie?
Daca tu (sau altcineva) erai un colonel in armata romana venit musafir neanuntat in casa prietenului tau, sutasul Corneliu si ai fi vazut vreo 4-5 evrei deoparte si vreo 30 de romani care vorbeau toti deodata in niste limbi ciudate... cam ce ai fi zis despre ei?
Fa te rog un efort si empatizeaza cu un astfel de musafir ipotetic.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Citat te rog

Un citat ar fi tocmai cel despre care vorbeam din Fapte 10.
Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toți cei care ascultau cuvântul. Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri. Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi și slăvind pe Dumnezeu.
La fel s-a intamplat si in Ierusalim si in Efes. Se pare ca toti deodata slaveau faptele minunate ale lui Dumnezeu.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Cand toti in jurul tau fac la fel, n-ai sa te ridici tocmai tu si ai sa zici "incetati cu prostia asta". Chiar si daca 90% gandesc astfel, toti vad ca cei din jur procedeaza asa si tac din gura.

N-ai tu de unde sa stii frate Aline cam de cate ori m-am ridicat <tocmai eu> si am zis: „asta nu merge bine, aici mai trebuie lucrat”. Expresia „capul plecat sabia nu-l taie” nu e un dicton protestant.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Explica-mi te rog si mie mecanismul psihic prin care se intampla asta la oameni normali, sau e vorba de persoane cu un psihic mai special?

Ar putea explica Gustave le Bon: „între un matematician celebru și cizmarul său poate exista un abis sub raport intelectual, dar din punctul de vedere al caracterului și credințelor deosebirea este adesea nulă sau foarte neînsemnată.” Eu il cam cred. Unul din patru crestini e penticostal sau carismatic. Crezi ca toti au „un psihic mai special”? Eu as opina ca in fiecare confesiune sunt si oameni foarte inteligenti si unii mai saraci cu duhul.

Acum, chiar normali nu suntem niciunul dintre noi...:)
„Toti sunt normali pana ajungi sa ii cunosti” zicea cineva.


Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Sunt descurajate cum? Chiar m-ai facut curios.

E explicat cu har domnul Dragos.
Cand cineva depaseste decibelii este abordat personal si sfatuit.
Uneori s-a spus public: „sa ne rugam in asa fel incat si cel de langa noi sa se poata ruga”.
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Au incotro? :21:

Da, pleaca la ortodocsi. Sau la baptisti.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Sigur ca este, imi spunea o persoana botezata ortodox dar nu prea dusa pe la biserica ca a ajuns la un moment dat intr-o adunare de penticostali si dupa ce a inceput babilonia s-a lecuit pe veci de experiente din astea.

Altora le-a placut si au ramas acolo.
Oamenii sunt diferiti si percep diferit evenimentele.

Unii vad dincolo de galagie, ravna, viata, fervoare religioasa.
Acesta este unul din beneficiile diversitatii: oamenii au posibilitatea alegerii.

stefan florin 07.02.2012 09:37:22

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427634)
Mai Stefane, noi vorbeam de Efes si tu ai sarit in Ierusalim.
Nu crezi tu ca ar trebui sa citesti mai intai toate pasajele in care se vorbeste despre umplerea Duhului Sfant si vorbire in limbi? Sunt doar trei: Ierusalim, Cezareea, Efes.

si tu vrei sa zici ca cei din Efes au vorbit in alte limbi decat cei din Ierusalim? Adica tu sustii ca, crestinii din Efes, au primit un dar "mai special" decat Apostolii din Ierusalim?


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:36:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.