Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Intrebare care ma pune pe ganduri (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17718)

cristi190 11.02.2015 17:57:22

Intrebare care ma pune pe ganduri
 
Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre

DragosP 11.02.2015 18:05:24

Pomul după roade se cunoaște.

cristi190 11.02.2015 18:10:13

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 580704)
Pomul după roade se cunoaște.

Asa este, dar totusi stim noi daca religia noastra e cea adevarata? In fiecare carte sfanta scrie despre religia respectiva ca e cea buna...nu stiu ce sa mai cred..

Mihnea Dragomir 11.02.2015 23:30:23

Sa citim textele presupus sacre. Vom vedea ca intemeietorul musulmanismului a fost un negustor care a avut mai multe neveste, dintre care favorita era un copil de 9 ani. El a omorat mai multi oameni, inclusiv din familia lui. In textele sale sfinte, recomanda raspandirea religiei sale prin uciderea sau luarea in sclavie a celor de alta credinta. Cei care, astazi, ucid atatia crestini (dar si evrei si chiar islamici de alte nuante) sunt, in realitate, buni musulmani, in sensul ca se conformeaza celor prescrise in cartea lor sfanta si modelului de viata a profetului lor.

Intemeietorul budismului a fost un print. Tot poligam, tot adulterin. Pe cand ajunsese in pragul batranetii, el s-a declarat plictisit de traiul de la curte, care nu-i mai oferea nicio placere. S-a retras la padure.

Cei doi au fost oameni bogati. Din nastere in al doilea caz, din jafuri armate si zestre in primul. Amandoi au dus o viata de placeri. Ajunsi la sfarsitul ei, amandoi au avut morti naturale.

Intemeietorul religiei mele s-a nascut in conditii de saracie extrema. Nu a fost poligam, ci a combatut imoralitatea. Nu a avut sclavi, ci a primit el insusi sa faca munca de sclav. A murit pentru convingerile lui, pe care le-a aparat cu pretul vietii.

Pelerin spre Rasarit 12.02.2015 00:17:12

:))
 
Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 580777)
Pe cand ajunsese in pragul batranetii, el s-a declarat plictisit de traiul de la curte, care nu-i mai oferea nicio placere. S-a retras la padure.

http://data3.whicdn.com/images/9678826/original.jpg

florin.oltean75 12.02.2015 10:10:03

Citat:

În prealabil postat de cristi190 (Post 580701)
Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre

Nu exista decat o singura religie adevarata, cea a bunatatii si dragostei.

Problemele apar daca nu o respectam pe aceasta.

Corinusha 12.02.2015 12:36:38

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 580777)
Intemeietorul religiei mele s-a nascut in conditii de saracie extrema. Nu a fost poligam, ci a combatut imoralitatea. Nu a avut sclavi, ci a primit el insusi sa faca munca de sclav. A murit pentru convingerile lui, pe care le-a aparat cu pretul vietii.


Si asa ajungem la crestinism. DAR....si crestinismul are mai multe confesiuni; aici apare problema mai mare, la diferentierea intre acestea si in alt mod decat istoric. Istoric inca nu se stie 100% precis care a fost prima: BO sau BC? Apoi, celelalte au aparaut in timp, dar, toate au aparut ca reactie la ceva ce s-a schimbat in cadrul Bisericii din care s-au rupt.

De-asta eu imi spun simplu:crestina si nu zic ce fel de crestina, pentru ca habar nu am ce fel e crestina sunt. Cred in Dumnezeu ca si Creator, cred in Iisus si Sfanta Fecioara, cred in cei 12 Apostoli, cred in moartea si Invierea lui Iisus; dar in astea cred si majoritatea confesiunilor crestine....

Mihnea Dragomir 12.02.2015 13:09:59

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 580821)
Si asa ajungem la crestinism. DAR....si crestinismul are mai multe confesiuni; aici apare problema mai mare, la diferentierea intre acestea si in alt mod decat istoric. Istoric inca nu se stie 100% precis care a fost prima: BO sau BC? Apoi, celelalte au aparaut in timp, dar, toate au aparut ca reactie la ceva ce s-a schimbat in cadrul Bisericii din care s-au rupt.

De-asta eu imi spun simplu:crestina si nu zic ce fel de crestina, pentru ca habar nu am ce fel e crestina sunt. Cred in Dumnezeu ca si Creator, cred in Iisus si Sfanta Fecioara, cred in cei 12 Apostoli, cred in moartea si Invierea lui Iisus; dar in astea cred si majoritatea confesiunilor crestine....

Citim limpede, in Biblie, ca Domnul a intemeiat o singura Biserica. Despre aceasta, El spune ca nici portile iadului nu o vor birui. Prin urmare, Biserica aceea intemeiata de Domnul trebuie ca exista si acum, fiindca altfel ar insemna ca El nu se tine de promisiuni.

Ca sa o identificam cu usurinta, avem patru criterii, dintre care niciunul nu e istoric. Stim ca acea Biserica este cea intemeiata de Cristos, care indeplineste TOATE cele patru criterii, si anume:
-este una (unica), adica are o singura credinta, o singura guvernare vizibila
-este sfanta, adica invata un mod de viata sfant si a avut in randul ei sfinti, pana in ziua de azi
-este universala, adica raspandita pe intregul pamant si gata sa inmugureasca pana si in Univers daca acolo s-ar gasi suflete.
-este apostolica, adica nu a renuntat la nimic din ce au predat apostolii, conducatorii ei sunt urmasi ai apostolilor si acest lucru e identificabil, are si a avut mereu zel apostolic.

Corinusha 12.02.2015 14:17:01

Mboon, dar asta tot nu ma prea ajuta (pe mine personal); mie mi se incadreaza aici destul de bine cel putin BO si BC...AMBELE...cele 4 criterii eu le regasesc si la ortodocsi si la catolic.
Si atunci eu ce fac?

CristianR 12.02.2015 14:24:53

Cel mai bine este să nu ai îndoieli și să rămâi în Biserica Ortodoxă. Dacă, totuși, ai îndoieli, atunci poți căuta să înțelegi mai bine care sunt diferențele dintre Biserica Ortodoxă și cea Catolică. După care vei alege să rămâi în cea în care te afli :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:21:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.