Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Tie , Doamne ! Un gand, o ruga sau un vers , Bunului nostru prieten - Dumnezeu ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12258)

cristiboss56 19.02.2011 01:24:20

Tie , Doamne ! Un gand, o ruga sau un vers , Bunului nostru prieten - Dumnezeu !
 
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

cristiboss56 20.02.2011 13:38:51

" Cel care-L iubeste pe Dumnezeu duce pe pamant viata ingereasca . Posteste si privegheaza , inalta cantari , se roaga si cugeta intodeauna binele pentru fiecare om " .( Sfantul Maxim Marturisitorul ) -<< Laudati pe Domnul din ceruri , laudati-L pe El toti ingerii Lui , laudati-L pe El toate puterile Lui . Laudati-L pe El soarele si luna , laudati-L pe El toate stelele si lumina . Laudati-L pe El cerurile cerurilor si apa si mai presus de ceruri sa laude numele Domnului , ca El a zis si s-au facut , El a poruncit si s-au zidit . Pusu-le-ai pe ele in veac si-n veacul veacului ; lege le-ai pus si nu o vor trece >> ( din Ps.148 )

cristiboss56 22.02.2011 20:07:14

1 atașament(e)
Fie mila Ta spre noi , precum am nadajduit in Tine . Bine esti cuvantat, Doamne , invata-ma indreptarile Tale . Bine esti cuvantat , Stapane , intelepteste-ma cu indreptarile Tale . Doamne , mila Ta este in veac , lucrurile mainilor Tale nu le trece cu vederea , Tie se cuvine lauda , Tie se cuvine cantare , Tie slava se cuvine : Tatalui si Fiului si Sfantului Duh , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!+

o nestiutoare_ 22.02.2011 20:16:29

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 339466)
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

E atat de frumoasa poezioara asta!;)
Laudat fii,Doamne,pentru toate!

Rodica50 22.02.2011 21:08:51

Doamne, Tu esti totul pentru mine!

KANDIA 23.02.2011 15:26:42

ce frumos
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 339466)
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+

Atat de adevarat si sensibil spus totul aici.

cristiboss56 23.02.2011 22:26:38

Traian D. :" Cum sa nu te cant . . . "
 
Cum sa nu Te cant Iisuse , / Cum sa nu Te cant , / Cum sa nu-Ti slavesc cu lacrimi / Numele Tau Sfant . / C-am strigat spre Tine / Doamne / Si m-ai ascultat / Bucuria si lumina / Fericit mi-ai dat ! / Cum sa tac , o cum , ca-mi vine / Lumii-ntregi sa spun / Cat de bun ai fost cu mine / Cat , o cat de bun ! / Unde-i lacrima si glasul , / Inima de-ajuns / Ca sa-Ti pot slavi iubirea / Care mi-a raspuns ! / Pana-n veci voi spune / Doamne / Cat de-adevarat / Ti-e Cuvantul si Iubirea / Ce m-au ascultat .

KANDIA 24.02.2011 09:39:32

Metanie
 
Doamne, fa din suferinta,
Pod de aur, pod înalt,
Fa din lacrima velinta
Ca intr-un pat adânc si cald.
Din lovirile nedrepte
Faguri faca-se si vin.
Din infrângeri, scari si trepte,
Din caderi, urcus alpin.
Din veninul pus in cana
Fa miresme ce nu pier.
Fa din fiecare rana
o cadelnita spre cer;
Si din fiece dezastru
si crepuscul stins în piept,
Doamne, fa lastun albastru
si fa zâmbet întelept.

cristiboss56 24.02.2011 21:08:19

O carte -un parinte-un gand-un indemn . . .
 
Prin bunavointa unui crestin , in urma cu ceva timp , am primit in dar peste 26 de carti de suflet , o adevarata comoara daruita de Dumnezeu , caci El lucreaza neancetat pentru oameni , prin oameni , si nimic nu este intamplator ! Una din cartile primite , se intituleaza "Marturisitorul prigonit ", scrisa de Parintele Gheorghe Calciu , din care redau un mic fragment pentru acest thread :"Prietene , ne leaga aceasta infinita iubire a lui Hristos , ne leaga organic credinta in El . Ne leaga prietenia noastra comuna , caci toti oamenii suntem prietenii lui Hristos . Nu te teme tinere , sa te afirmi ca prieten a Lui .Nu te teme sa respingi o ideologie ateista , care urmareste sa-ti anuleze sufletul ca entitate metafizica , sau macar sa ti-l schilodeasca . Nu te teme sa afirmi ca neamul nostru este dintru inceputurile lui crestin si ortodox , ca doazeci de ani de ateism impus si propaganda anticrestina nu-i pot opri aspiratia spre absolut . Crede si iubeste ! Credinta te face liber , iubirea te uneste . Vei fi liber in unirea cu Iisus Hristos si vei ramane in dragostea Lui . Iata cat de sus ai ajuns , prietene , incat esti acum prietenul lui Hristos ! Pentru aceasta te iubesc, tinere ; pentru aceasta cred in tine . " O carte de suflet , scrisa din suflet , pentru suflet . Aproape 400 de pagini , ce nu te lasa sa respiri , decat in Hristos ! SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSTRU , SLAVA TIE !+

cristiboss56 24.02.2011 22:45:20

Rugaciunea
 
Rugaciunea e vorbirea / Omului cu Dumneze / Si aduce numai pace / De la Creatorul tau . / E lumina in orice stare / Cand e sufletul intristat / Si lucreaza prin iubire / De-ntelegi ce e pacat . / E dulceasca sufleteasca / Ce te apropie mereu , / Sa cunosti o alta stare / Fata de trecutul tau . / Rugaciunea e impacarea / Si iertarea tuturor , / Aducand iubirea sfanta / Cea uitata intre noi .


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:57:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.