Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   PAREREA VOASTRA ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2979)

cristiboss56 14.01.2008 11:25:58

In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?

MARIUS_DANIEL 14.01.2008 12:09:33

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?

Bineinteles ca nu,mai ales ca e facut de un eretic,deci nu e valid oricum.Nu stiu daca ati vazut,dar eu am vazut la tv preoti ortodocsi ce nu botezau corect pruncul,prin trei afundari,ci il puneau in picioare in cristelnita si apoi il udau cu apa pe cap de trei ori.

Noesis 14.01.2008 15:27:44

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?

Eu zic ca da.Nu cred ca conteaza atat de mult ritualul in sine. Copilasul nu o sa devina un crestin mai mare cu cat mai multe rugaciuni i se spun la botez. Important ca a fost botezat in numele Sfintei Treimi.

Marius_daniel BOR recunoaste botezul catolic ca fiind valid. In cazul asta tu te faci vinovat de neascultare si erezie. Atentie.

seminaristul 14.01.2008 16:57:29

ma abtin...

MARIUS_DANIEL 14.01.2008 17:23:41

Citat:

În prealabil postat de Noesis
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?

Eu zic ca da.Nu cred ca conteaza atat de mult ritualul in sine. Copilasul nu o sa devina un crestin mai mare cu cat mai multe rugaciuni i se spun la botez. Important ca a fost botezat in numele Sfintei Treimi.

Marius_daniel BOR recunoaste botezul catolic ca fiind valid. In cazul asta tu te faci vinovat de neascultare si erezie. Atentie.

B.O.R. recunoaste multe prostii,ceea ce o face schismatica si eretica.

georgeval 14.01.2008 17:26:36

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?

Despre validitatea Botezului se poate discuta dogmatic, liturgic, canonic, etc.
In primul rand, dogmatic botezul ortodox are consecinte ontologice ptr ca si pacatul stramosec a avut consecinte ontologice.

vsovi 14.01.2008 17:29:35

Citat:

În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:

În prealabil postat de Noesis
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?

Eu zic ca da.Nu cred ca conteaza atat de mult ritualul in sine. Copilasul nu o sa devina un crestin mai mare cu cat mai multe rugaciuni i se spun la botez. Important ca a fost botezat in numele Sfintei Treimi.

Marius_daniel BOR recunoaste botezul catolic ca fiind valid. In cazul asta tu te faci vinovat de neascultare si erezie. Atentie.

B.O.R. recunoaste multe prostii,ceea ce o face schismatica si eretica.

Buei tu nu mai termini cu lovit la BOR? poi daca shtii pe cineva eretic, ia du-te dumneata shi stai de vorba cu el, intai intre patru ochi, apoi cu inca cineva, shi asha mai departe shi convinge-l shi nu mai tot itzi permite sa faci pe grozavul de cum le zici dumneata la ashtia din BOR care nu vor sa te asculte cat de eretici sunt ei fatza de "altzii"..... Las-o balta cu blamarea ierarhilor pentru arhiconii schismatici din vazduh.... ca am obosit.

MARIUS_DANIEL 14.01.2008 17:32:54

B.O.R. recunoaste si preotia anglicana,cea ce nici catolicii nu o recunosc,deci suntem mai eretici decat ereticii.

alynnna 14.01.2008 18:11:17

O topic inutil pentru un om ce aspira spre asceza:D:D
E problema lor! A noastra e sa ne vedem pacatele noastre ortodoxe.:cool: Mi se pare o impertinenta sa intri in ograda altuia sa faci curatenie:|

cristiboss56 14.01.2008 20:44:51

Citat:

În prealabil postat de alynnna
O topic inutil pentru un om ce aspira spre asceza:D:D
E problema lor! A noastra e sa ne vedem pacatele noastre ortodoxe.:cool: Mi se pare o impertinenta sa intri in ograda altuia sa faci curatenie:|

alinnna draga, nu cred ca e vorba de bagat nasul unde nu trebuie. Pur si simplu mie, cel putin mi s-a parut ridicol cum s-au "botezat "pe banda 13 prunci in 5 minute si nu ar fi timpul ci modul. Crede-ma ca nici o religie nu o iau in deradere sau mai stiu eu ce , ci o respect si ii respect pe cei ce o practica. Nicicand nu fac altuia ce nu mi-ar place mie, cu exceptia celor hulitori de Dumnezeu si ateilor, in fata carora imi ies din pepeni, din pacate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:19:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.