Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Spiritualitatea ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5072)
-   -   Credeti in minuni? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13421)

cristina mioara 28.07.2011 13:56:06

Credeti in minuni?
 
credeti in minuni?ce sfant ne poate ajuta daca ne rugam lui?stiu ca toti ajuta dar cel care ajuta cel mai degraba si implineste cererile voastre care e?

Daniel_7 28.07.2011 13:58:37

Ce scrie in Evanghelie? Toate cate le veti cere vi se vor da voua de la Tatal...

Mihai36 28.07.2011 14:02:55

Desigur trebuie sa fie si voia Sa , nu inseamna ca orice cerem indiferent ce se si implineste , la fel cum un parinte da copilului doar ceea ce stie el ca are copilul nevoie in acel moment.

Daniel_7 28.07.2011 14:04:11

Dar e bine sa cerem,Dumnezeu vrea sa Ii cerem,insa depinde de El daca ,cum si cand o indeplineste...

misteria 28.07.2011 14:06:13

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 382948)
credeti in minuni?ce sfant ne poate ajuta daca ne rugam lui?stiu ca toti ajuta dar cel care ajuta cel mai degraba si implineste cererile voastre care e?

dacă crezi cu adevărat , ceea ce ceri nu sfidează legile morale,iar Tatăl e de acord că iți face bine sau îți e util ți se îndeplinește în timp orice dorință! totul vine de la Tată ceilalți sunt doar intermediari.

cristina mioara 28.07.2011 14:06:22

da
 
ms de rasp.......voiam sa fie mai concret.......de exemplu eu o perioada buna m-am rugat sf nectarie.si aproape niciodata nu ma lasat.intotdeauna m-a ajutat.......de cateva zile citesc acatistul sf stelian sfant caruia ii port si numele si simt o mare liniste sufleteasca si in familie

misteria 28.07.2011 14:12:11

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 382958)
ms de rasp.......voiam sa fie mai concret.......de exemplu eu o perioada buna m-am rugat sf nectarie.si aproape niciodata nu ma lasat.intotdeauna m-a ajutat.......de cateva zile citesc acatistul sf stelian sfant caruia ii port si numele si simt o mare liniste sufleteasca si in familie

Noi suntem mereu ajutați , doar că nu realizăm mereu acest lucru, sau o facem cu întîrziere...Alteori ne ajută dar total diferit de cum doream noi și ne revoltăm dar apoi pricepem că de fapt este spre binele nostru modul în care am fost ajutați..

danabt 28.07.2011 14:28:47

Mai concret,asa cum spui!
 
Maicii Domnului trebuie sa ne rugam mult sa mijloceasca pentru noi,inaintea Domnului Iisus Hristos,cu rugaciunile ei preaputernice si neincetate. Iar dintre sfinti vroiam sa-ti amintesc si eu de Sfantul Nectarie care este grabnic ajutator si raspunde repede gandurilor noastre. Dar toti sfintii ne ajuta daca ne rugam cu sufletul curat si cu credinta. Doamne ajuta!

cristina mioara 28.07.2011 14:29:49

Citat:

În prealabil postat de danabt (Post 382984)
Maicii Domnului trebuie sa ne rugam mult sa mijloceasca pentru noi,inaintea Domnului Iisus Hristos,cu rugaciunile ei preaputernice si neincetate. Iar dintre sfinti vroiam sa-ti amintesc si eu de Sfantul Nectarie care este grabnic ajutator si raspunde repede chiar si gandurilor noastre. Dar toti sfintii ne ajuta daca ne rugam cu sufletul curat si cu credinta. Doamne ajuta!

multumesc........asa da rasp

gdf-fdc 28.07.2011 14:46:31

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 382948)
credeti in minuni?ce sfant ne poate ajuta daca ne rugam lui?stiu ca toti ajuta dar cel care ajuta cel mai degraba si implineste cererile voastre care e?

este sfantul caruia i te rogi cu credinta


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:10:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.