Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Un sfat ce sa fac (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16225)

ellami 06.03.2013 20:18:12

Un sfat ce sa fac
 
Buna seara ...eu sunt cam in pragul disperarii daca nu a nebuniei si am sa va explic, pentru ca nu stiu ce sa mai fac.

Am o bunica, care vinde aighiasma, anafura,ii pune pe oameni in acatiste si apoi le cere bani. Cu ea am o problema.Ia din frigiderul nostru, produse cumparate de mine sau de mama si le duce la biserica ca sa de-a de pomana, iar noi in casa ramanem fara mancare practic. De exemplu sa zicem ca avem o bucata de salam atat ____________________ , tot ce mai ramane din salam este _____
Plus de asta i-am spus " nu mai lua din casa sa duci".. inainte lua si zahar, faina, ulei... Daca vrem sa facem pomana cumparam aparte.
Sau face mama o mancare si peste 2 zile mamaia o ia sa o de-a de pomana.. I-am spus clar "cumpara"

I-am mai explicat "mai intai sa manancam noi si apoi mortii", plus de asta ca ea in posturile mari cand face de pomana chieltuie pe pomeni cam 3 milioane si apoi se vaita ca nu are ce manca, ca nu are bani sa plateasca facturi etc... Pana la urma eu cu mama nu suntem obligate sa ii platim ei facturile. pica pe picioare ca sa le de-a la mortii ei de pomana, pentru ca ea nu manaca.
A facut sarmale, fripturi de craciun, dar in casa a pastrat doar 3 sarmale...

pana la urma cand nu ai bani suficienti sa faci pomeni, nu te obliga nimeni zic.

Noi acum trecem printr-o perioada grea si trebuie sa dramuim fiecare banut, dar ea isi bate efectiv joc de noi, dand din frigiderul nostru de pomana. Ideea este ca nu spune ce vrea sa faca initial, abia dupa aceea povesteste ce a dat ea de pomana.

Mama i-a cumparat niste spate de pui si imi spune azi " unde a pus mama ta spatele, sa.-l fac ci eu sa dau de pomana la mama mea, ca tare nemancata este". si eu i-am zis "mama a luat spatele sa-l mananci tu, nu pentru pomeni". Din banii ei de pensie poate sa faca orice, dar sa nu-si bata joc de produsele cumparate de mama.


Alta problema cu bunica mea este ca scrie pe la biserici ca nu are ce manca in timp ce frigiderul si camara sunt pline. a mintit si un preot ca tatal meu o batea si ia dat parintele 4 milioane si a venit si acasa sa-l dojeneasca pe tata.
Pe mine nu va spun ca ma blesteama cu cartea de rugaciuni in mana...

Uneori mai baga pretextul ca ii da de pomana tatalui meu care a murit anul trecut, iar eu i-am spus ca nu trebuie.



Nu a fost niciodata un copil bun, nevasta, mama, bunica...

bluester 06.03.2013 21:18:14

Aici , pe forum , nu te putem ajuta foarte mult... Incearca sa vorbesti cu preotul vostru dar fara sa fie de fata si bunica ta. Spune-i preotului situatia voastra familiala, si roaga-l sa discute cu bunica ta aceste probleme.

Hartford 06.03.2013 21:29:51

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508111)
Buna seara ...eu sunt cam in pragul disperarii daca nu a nebuniei si am sa va explic, pentru ca nu stiu ce sa mai fac.

Am o bunica, care vinde aighiasma, anafura,ii pune pe oameni in acatiste si apoi le cere bani. Cu ea am o problema.Ia din frigiderul nostru, produse cumparate de mine sau de mama si le duce la biserica ca sa de-a de pomana, iar noi in casa ramanem fara mancare practic. De exemplu sa zicem ca avem o bucata de salam atat ____________________ , tot ce mai ramane din salam este _____
Plus de asta i-am spus " nu mai lua din casa sa duci".. inainte lua si zahar, faina, ulei... Daca vrem sa facem pomana cumparam aparte.
Sau face mama o mancare si peste 2 zile mamaia o ia sa o de-a de pomana.. I-am spus clar "cumpara"

I-am mai explicat "mai intai sa manancam noi si apoi mortii", plus de asta ca ea in posturile mari cand face de pomana chieltuie pe pomeni cam 3 milioane si apoi se vaita ca nu are ce manca, ca nu are bani sa plateasca facturi etc... Pana la urma eu cu mama nu suntem obligate sa ii platim ei facturile. pica pe picioare ca sa le de-a la mortii ei de pomana, pentru ca ea nu manaca.
A facut sarmale, fripturi de craciun, dar in casa a pastrat doar 3 sarmale...

pana la urma cand nu ai bani suficienti sa faci pomeni, nu te obliga nimeni zic.

Noi acum trecem printr-o perioada grea si trebuie sa dramuim fiecare banut, dar ea isi bate efectiv joc de noi, dand din frigiderul nostru de pomana. Ideea este ca nu spune ce vrea sa faca initial, abia dupa aceea povesteste ce a dat ea de pomana.

Mama i-a cumparat niste spate de pui si imi spune azi " unde a pus mama ta spatele, sa.-l fac ci eu sa dau de pomana la mama mea, ca tare nemancata este". si eu i-am zis "mama a luat spatele sa-l mananci tu, nu pentru pomeni". Din banii ei de pensie poate sa faca orice, dar sa nu-si bata joc de produsele cumparate de mama.


Alta problema cu bunica mea este ca scrie pe la biserici ca nu are ce manca in timp ce frigiderul si camara sunt pline. a mintit si un preot ca tatal meu o batea si ia dat parintele 4 milioane si a venit si acasa sa-l dojeneasca pe tata.
Pe mine nu va spun ca ma blesteama cu cartea de rugaciuni in mana...

Uneori mai baga pretextul ca ii da de pomana tatalui meu care a murit anul trecut, iar eu i-am spus ca nu trebuie.



Nu a fost niciodata un copil bun, nevasta, mama, bunica...

Are poate ceva probleme mintale na e batrana, eu as pune lacat pe frigider daca a devenit situatia asa agravata.

ellami 06.03.2013 21:44:34

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 508128)
Aici , pe forum , nu te putem ajuta foarte mult... Incearca sa vorbesti cu preotul vostru dar fara sa fie de fata si bunica ta. Spune-i preotului situatia voastra familiala, si roaga-l sa discute cu bunica ta aceste probleme.

ea se duce la "preotul ei" care slujeste la o anumita biserica... cand ii spun sa mearga la biserica langa noi, ea nu ca ea numai de la aceea biserica mai scoate bani etc...

ellami 06.03.2013 21:52:07

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 508133)
Are poate ceva probleme mintale na e batrana, eu as pune lacat pe frigider daca a devenit situatia asa agravata.


asa a fost din totdeauna , asa facea si cand era mama mica..

iar apoi sa fim seriosi, bolile mentale nu tin de varsta.. si eu am cunoscut multi batrani lucizi.
lacat nu pot pune ca avem un singur frigider, ea stand cu noi in casa.

Ma deranjeaza ca ia din mancare sa de-a de pomana, daca ar manca nu ma deranjeaza ca doar noi luam mancare pentru casa, nu ca sa fie aruncata...

tigerAvalo9 06.03.2013 21:59:06

De ce pune atata accent pe morti?Adica DA,trebuie sa ii POMENIM,trebuie sa NE ADUCEM AMINTE DE EI dar nu sa ne dam tot din casa ca sa pomenim mortii.E MAI BINE DACA FACE POMANA UNOR VII,unor copii amarati,unoi oameni cu nevoi mari decat la morti.Zic inca odata ca mortii trebuie pretuiti si pomeniti dar nici chiar asa.Parerea mea.
Sfatul meu este sa vorbesti cu ea calm si intelegator si sa ii explici ce am zis.Nu e normal sa va lase pe voi fara mancare si sa dea tot din casa pentru morti,de pomana etc.
Fa-o sa inteleaga ca nu asta e scopul Mantuitorului Iisus Hristos,nu asta ne-a cerut El nu asta vrea El de la noi,El vrea sa ne iubim unii pe altii,sa ne pretuim ,sa facem MILOSTENIE dar nu sa ne lasam pe noi INFOMETATI!REPET MAI BINE SA FACA MILOSTENIE UNOR VII!E MAI MARE PRET!Si Hristos apreciaza mai muuuult asta!
Sfatuieste-o exact cum am zis.Vorbeste si cu preotul duhovnic sau un parinte oarecare si cere-i parerea si invat-o ADEVARATUL SCOP AL CREDINTEI SI AL MANTUITORULUI IISUS HRISTOS!Doamne ajuta!

Ana Tr. 06.03.2013 21:59:34

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508111)
Nu a fost niciodata un copil bun, nevasta, mama, bunica...

Asta nu mi-a placut... Sunt sigura ca a fost in felul ei... Acum sincer, poate varsta inaintata o face sa se comporte asa... poate este aproape de moarte. Stii unii oameni cu ceva timp inainte au tot felul de reactii ciudate.In fine ... Doamne ajuta!

Heaven 06.03.2013 22:29:54

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508111)
Alta problema cu bunica mea este ca scrie pe la biserici ca nu are ce manca in timp ce frigiderul si camara sunt pline. a mintit si un preot ca tatal meu o batea si ia dat parintele 4 milioane si a venit si acasa sa-l dojeneasca pe tata.
Pe mine nu va spun ca ma blesteama cu cartea de rugaciuni in mana...

ea se duce la "preotul ei" care slujeste la o anumita biserica... cand ii spun sa mearga la biserica langa noi, ea nu ca ea numai de la aceea biserica mai scoate bani etc...

E clar,daca a mintit ca tatal tau o batea inseamna ca ea nu e crestina,cine stie ce i-a bagat in cap preotul acela,daca a ajuns in halul acesta sa minta asa de grav cu siguranta are o viziune gresita despre crestinism,crede ca isi spala pacatele dand de pomana,este o invatatura foarte gresita aceasta,poti sa faci milostivenie pentru toti oamenii si sa stai non-stop in rugaciune,daca nu respecti poruncile lui Dumnezeu,degeaba,plus ca :"Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.(Iacov 2:10)"Multi preoti au cazut in pacat deoarece satana i-a invins,cand esti preot diavolul te ispiteste mult mai tare si-ti intuneca mintea,poate acel preot la care se duce ea este unul ca acesta.
Sper ca ai scris din greseala sau nu inteleg eu bine...cum te blesteama cu cartea de rugaciuni in mana?Pai asta e deja magia diavolului,blestemul este rugaciunea diavolului,nu are treaba cu Dumnezeu.Of,groaznice aceste zile din urma pe care le traim noi acum,nu stiu ce sa-ti spun,singura solutie ar fi o discutie intre tine,mama ta,bunica ta si un preot serios sa ii explice si ei problema si sa inteleaga ca mantuirea se castiga prin respectarea poruncilor,iubire,iubire si iar iubire si milostivenie sa faca pentru cei vii,pentru cei amarati.Am sa ma rog la Dumnezeu sa-i lumineze mintea,rugaciunea a ramas cea mai importanta arma a noastra,rugati-va si discutati aceste probleme de fata cu un preot calumea.

Miha-anca 06.03.2013 22:45:44

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508111)
Buna seara ...eu sunt cam in pragul disperarii daca nu a nebuniei si am sa va explic, pentru ca nu stiu ce sa mai fac.

ellami, roaga-te la Maica Domnului sa te ajute si sa te lumineze, ca sa nu mai disperi. Si abia dupa aceea, roaga-te si pentru bunica ta.
Dar nu am inteles cui vinde aghiazma? Aghiazma e gratis la orice biserica. Cine cumpara ceva, ce e gratis?!?
Mie toata isoria aceasta mi se pare trasa de par. Iarta-ma, dar asa vad eu.

aanrra 06.03.2013 22:50:54

Alta problema cu bunica mea este ca scrie pe la biserici ca nu are ce manca in timp ce frigiderul si camara sunt pline. a mintit si un preot ca tatal meu o batea si ia dat parintele 4 milioane si a venit si acasa sa-l dojeneasca pe tata.
Daca este real ceea ce scrii,daca...de ce nu mergeti,tu si mama ta la biserica pe care o frecventeaza bunica si sa vorbiti cu preotul respectiv?In inceputul postarii spui ca nu aveti de mancare din cauza bunicii iar mai jos ,,frigiderul si camara sunt pline,,....pana la urma cum este??
,,Nu a fost niciodata un copil bun,nevasta,mama,bunica,,...cum vine asta???

cezar_ioan 06.03.2013 23:11:17

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508137)
noi luam mancare pentru casa, nu ca sa fie aruncata...

Nu asta înseamnă să dai de pomană, suflete!....

Poate că bunica vrea să vă sugereze ceva... Poate că Domnul Însuși vă spune ceva prin bunica...

E bunica ta?
Sângele ei scaldă inima ta?
Carnea ta e din carnea ei?..................................

Ai, mai bine, grijă de ea.
Și de voi.

ellami 07.03.2013 00:08:08

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 508145)
ellami, roaga-te la Maica Domnului sa te ajute si sa te lumineze, ca sa nu mai disperi. Si abia dupa aceea, roaga-te si pentru bunica ta.
Dar nu am inteles cui vinde aghiazma? Aghiazma e gratis la orice biserica. Cine cumpara ceva, ce e gratis?!?
Mie toata isoria aceasta mi se pare trasa de par. Iarta-ma, dar asa vad eu.


deci mamaia se duce la biserica si umple sticlele cu aighiasma iar apoi se duce la prietenele ei, care nu ies din casa si ea zice " ca v-am pus un bilet la biserica, v-am adus aghiasma, anafura va costa 10 lei!.. "

ellami 07.03.2013 00:15:00

Citat:

În prealabil postat de aanrra (Post 508146)
Alta problema cu bunica mea este ca scrie pe la biserici ca nu are ce manca in timp ce frigiderul si camara sunt pline. a mintit si un preot ca tatal meu o batea si ia dat parintele 4 milioane si a venit si acasa sa-l dojeneasca pe tata.
Daca este real ceea ce scrii,daca...de ce nu mergeti,tu si mama ta la biserica pe care o frecventeaza bunica si sa vorbiti cu preotul respectiv?In inceputul postarii spui ca nu aveti de mancare din cauza bunicii iar mai jos ,,frigiderul si camara sunt pline,,....pana la urma cum este??
,,Nu a fost niciodata un copil bun,nevasta,mama,bunica,,...cum vine asta???

pai cand e plin ia sa duca de pomana.
este logic, cand luam banii, luam de ale gurii, dar apoi ele dispar

daca am merge la preotul respectiv si am spune adevarul, bunica nici cu Iisus langa ea nu ar mai avea voie sa intre in biserica.

Miha-anca 07.03.2013 00:23:16

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508162)
deci mamaia se duce la biserica si umple sticlele cu aighiasma iar apoi se duce la prietenele ei, care nu ies din casa si ea zice " ca v-am pus un bilet la biserica, v-am adus aghiasma, anafura va costa 10 lei!.. "

Daca face asa ceva bunica ta, e o foarte buna comercianta, caci la "bilet" se da un leu impreuna cu o lumanare. Faptul ca le face servicii prietenelor, este se pare apreciat, iar ea are castigul ei pentru timpul si efortul depus.
Incearca sa o privesti mai cu dragoste pe bunica ta. Eu nu mai am de mult timp o bunica; a murit cand eram adolescenta. Ce n-as da sa mai am bunica sau mama in viata.
Apreciaz-o cat mai e in viata si multumeste-i ca face pomana pentru mortii vostri, caci si mortii se roaga pentru voi. Sau tu nu crezi ca trebuie facuta pomana mortilor din familie? Tocmai suntem in acea perioada a anului in care se face pomana si pomenirea mortilor in fiecare sambata pana la Pasti.

ellami 07.03.2013 00:23:58

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 508152)
Nu asta înseamnă să dai de pomană, suflete!....

Poate că bunica vrea să vă sugereze ceva... Poate că Domnul Însuși vă spune ceva prin bunica...

E bunica ta?
Sângele ei scaldă inima ta?
Carnea ta e din carnea ei?..................................

Ai, mai bine, grijă de ea.
Și de voi.


Pai nu stiu ce a vrut Dumnezeu sa transmita prin bunica mea, cand aceasta se cinstea cu o sticla de bere si se uita la televizor la un meci de fotbal cand tata era scos mort din casa.Sau cand imi spune " am sa te pun la morti, sa te duci la tactu.."

Ideea este ca noi am ramas pe drumuri, acum stam inchirie. Mama s-a dus in italia sa munceasca. Ne-am platit toate datoriile si am ramas cu 2000 de lei. Mama are si pensie, pe care eu o pastrez.

Eu servici nu am, traiesc din pensia mamei. Cand ii spun bunicii sa platim facturile jumate jumate sare in sus ca nu are bani desi are o pensie de 8 milioane!

ellami 07.03.2013 00:52:51

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 508167)
Daca face asa ceva bunica ta, e o foarte buna comercianta, caci la "bilet" se da un leu impreuna cu o lumanare. Faptul ca le face servicii prietenelor, este se pare apreciat, iar ea are castigul ei pentru timpul si efortul depus.
Incearca sa o privesti mai cu dragoste pe bunica ta. Eu nu mai am de mult timp o bunica; a murit cand eram adolescenta. Ce n-as da sa mai am bunica sau mama in viata.
Apreciaz-o cat mai e in viata si multumeste-i ca face pomana pentru mortii vostri, caci si mortii se roaga pentru voi. Sau tu nu crezi ca trebuie facuta pomana mortilor din familie? Tocmai suntem in acea perioada a anului in care se face pomana si pomenirea mortilor in fiecare sambata pana la Pasti.


Pai sa-ti dau un exemplu. O femeie la care se duce ea , sta la 5 minute de biserica. Vrea sau nu femeia aceea sa fie miluita,mantuita de Dumnezeu, mamaia ii bate duminica de duminca la usa si primeste banul. Deci nimeni nu-ii spune " tanti, pune-ti un bilet si pentru mine, ca suntem mai comozi si nu ne putem misca fundul 5 min pana la biserica"

Mamaia are urmatorul stil...isi alege "clientii" si din vorba in vorba spune "am sa pun un acatist pentru tine", omul respectiv prima data zice "va multumesc, cat ma costa?"... "atat"... Asta prima duminica... a doua duminica suna pe client si ii spune "vezi ca te-am pomenit la biserica si maine iti aduc si aghiasma... deci practic il face pe om sa scoata banul din buzunar.


Pomana pentru mortii nostri, facem noi, fratii lui tata, mama... ea pentru ca la urat pe tata (de ca orice soacra) de ce sa faca?

Si eu vroiam o data sa-i cumpar lui tata o prajitura pentru ca il visasem dar cand am vazut pretul am zis "tata iarta-ma, iti iau cand am bani suficienti"...



Iar eu nu cred ca tu, daca ar veni cineva din familia ta sa-ti ia din frigider pentru a da pentru morti tu ai fi de acord . ai spune "va rog luati si frigiderul cu voi, ca poate au nevoie mortii de el "

ok vrea sa faca pomeni, sa cumpere special pentru morti asa cum facem noi. Cumpar 3 mere, 3 napolitane, o paine, ce vrea.

Pentru Craciun eu am cumparat 2 cozonaci, pentru noi in casa, ea a facut sarmale, fripturi. In ziua de Craciun cand m-am trezit am vrut sa ma infing intr-un cozonac. Nu mai era. Am uitat sa precizez ca si ea a luat cozonaci deci erau cam 4 in total. Nu mai era nici unul. O intreb cand vine de la biserica unde a pus cozonacii si ea "i-am dus la biserica sa fie de pomana lui tactu, sotului si mamei mele."
Deci eu ca proasta am chieltuit bani pe cozonaci sa avem in casa sa mancam sa ne simtim bine ca sa...
La fel si cu sarmalele si cu friptura...

Iar apoi ghiciti cine venea cu sacosa plina de pomeni de la biserica , oftand ca o biata batranica "uite ca Dumnezeu nu ne uita si iata ce am primit eu de pomana.. sarmale, cozonaci..." Si practic m-a silit si pe mine de foame sa mananc, desi noi am fi avut daca ea nu s-ar fi dus cu oala si cu tava plina de carne la biserica!


Eu va spun sincer ca daca maine moare si ajunge la judecata Dumnezeu incepe sa injure iar diavolul sa-si de-a demisia

ellami 07.03.2013 00:54:18

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508168)
Pai nu stiu ce a vrut Dumnezeu sa transmita prin bunica mea, cand aceasta se cinstea cu o sticla de bere si se uita la televizor la un meci de fotbal cand tata era scos mort din casa.Sau cand imi spune " am sa te pun la morti, sa te duci la tactu.."

Ideea este ca noi am ramas pe drumuri, acum stam inchirie. Mama s-a dus in italia sa munceasca. Ne-am platit toate datoriile si am ramas cu 2000 de euro . Mama are si pensie, pe care eu o pastrez.

Eu servici nu am, traiesc din pensia mamei. Cand ii spun bunicii sa platim facturile jumate jumate sare in sus ca nu are bani desi are o pensie de 8 milioane!


vroiam sa zic euro

tigerAvalo9 07.03.2013 01:19:30

Ce parere ai despre ce ti-am scris eu?Incearca sa-i spui exact ce ti-am zis bunici tale.Dumnezeu sa o ajute pe bunica ta!

De ce pune atata accent pe morti?Adica DA,trebuie sa ii POMENIM,trebuie sa NE ADUCEM AMINTE DE EI dar nu sa ne dam tot din casa ca sa pomenim mortii.E MAI BINE DACA FACE POMANA UNOR VII,unor copii amarati,unoi oameni cu nevoi mari decat la morti.Zic inca odata ca mortii trebuie pretuiti si pomeniti dar nici chiar asa.Parerea mea.
Sfatul meu este sa vorbesti cu ea calm si intelegator si sa ii explici ce am zis.Nu e normal sa va lase pe voi fara mancare si sa dea tot din casa pentru morti,de pomana etc.
Fa-o sa inteleaga ca nu asta e scopul Mantuitorului Iisus Hristos,nu asta ne-a cerut El nu asta vrea El de la noi,El vrea sa ne iubim unii pe altii,sa ne pretuim ,sa facem MILOSTENIE dar nu sa ne lasam pe noi INFOMETATI!REPET MAI BINE SA FACA MILOSTENIE UNOR VII!E MAI MARE PRET!Si Hristos apreciaza mai muuuult asta!
Sfatuieste-o exact cum am zis.Vorbeste si cu preotul duhovnic sau un parinte oarecare si cere-i parerea si invat-o ADEVARATUL SCOP AL CREDINTEI SI AL MANTUITORULUI IISUS HRISTOS!Doamne ajuta!
__________________

tigerAvalo9 07.03.2013 01:25:16

Si inca ceva:Am auzit la un parinte ca MORTII NU AU NEVOIE DE MANCARE !Nu stiu exact adevarul dar mi se pare mai plauzibil!Cum sa ii dai televizor,prajitura,haine si tot felul la morti?Eventual nu ii plateste si bilete la un meci de fotbal?Nu ii plateste si intretinerea,asa de sufletul lui raposatu'!Scuze nu vreau sa ma amuz pe seama bunici tale,Doamne fereste dar repet MORTII NU CRED (mai bine spus nu cred) ca au nevoie de mancare mai ales de televizoare,prajituri si carnati!Mortii au nevoie de POMENIRE,de RUGACIUNE SI DE IERTARE!PUNCT !SI DE LA CAPAT!

Hartford 07.03.2013 01:55:41

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508168)
Pai nu stiu ce a vrut Dumnezeu sa transmita prin bunica mea, cand aceasta se cinstea cu o sticla de bere si se uita la televizor la un meci de fotbal cand tata era scos mort din casa.Sau cand imi spune " am sa te pun la morti, sa te duci la tactu.."

Ideea este ca noi am ramas pe drumuri, acum stam inchirie. Mama s-a dus in italia sa munceasca. Ne-am platit toate datoriile si am ramas cu 2000 de lei. Mama are si pensie, pe care eu o pastrez.

Eu servici nu am, traiesc din pensia mamei. Cand ii spun bunicii sa platim facturile jumate jumate sare in sus ca nu are bani desi are o pensie de 8 milioane!

Imi pare rau de bunica ta dar eu zic sa te muti singura daca tot stai in chirie,nu vreau sa arat asa rautacioasa dar nu se poate merge asa la infinit,pomenile au si ele rostul lor.
Ce vasta ai tu?

Pelerin spre Rasarit 07.03.2013 09:25:19

Daca situatia reala este asa cum este ea prezentata pe acest topic atunci este una dintre cele mai triste povesti despre falsa traire crestina pe care mi-a fost dat sa o aud.Totusi batrana cred ca este o victima a unei indolente,cu radacini vechi in pacate omenesti, care a permis ca trairea crestina sa nu ramana libera de superstitii,curata in inchinare,filocalica daca doriti si nicidecum o mascarada precum ce s-a relatat mai sus.Nu la ce face ma refer,desi si acolo planeaza mari semne de intrebare, ci la duhul in care face acele lucruri,aspect ce tradeaza o intelegere atat de deraiata de la Evanghelie,atat de pervertita in falsa traire incat cu greu poti simti altceva decat o mila profunda.Este foarte trista povestea mai ales ca la varsta dansei mai sunt mici sanse sa constientizeze ceva ce nu a inteles pana acum,poate in realitate nici nu a stiut vreodata, insa ce la om este cu neputinta la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

DragosP 07.03.2013 10:08:29

Și totuși "adevărul" auzit/scris aici e cel mult 50% din "adevărul" adevărat.:30:

ellami 07.03.2013 10:35:47

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 508188)
Imi pare rau de bunica ta dar eu zic sa te muti singura daca tot stai in chirie,nu vreau sa arat asa rautacioasa dar nu se poate merge asa la infinit,pomenile au si ele rostul lor.
Ce vasta ai tu?


Merg pe 27... Harford am explicat putin mai sus ca noi am ramas fara bani.Practic suntem pe drumuri, pentru ca fiind cu chirie , nu stii cand zic proprietarii plecati ca venim noi.



azi iar si-a facut numarul, cand au venit cei de la romtelecom sa ne instaleze telefonul. cu usa deschisa a inceput sa zica ca o maltratez, ca vai de capul ei, ca se duce la parintele ei sa ii spuna ca traieste rau cu mine.... ce sa mai...bineinteles nu a lipsit " ma rog la Dumnezeu sa-ti cada oasele" .bineinteles ca a dat de pomana ceva la cei de la romtelecom pentru tata, o femeie cu adevarat evlavioasa. deci cum sa-i dai de pomana omului pe care l-ai urat si l-ai blestemat si inainte si dupa moartea sa! Ce urmareste ca nu inteleg? sau in sinea ei cand da de pomana pentru tata zice "sa-ti putrezeasca oasele mai repede?"

Nu stiu daca este habotnica, dar nimic nu face cu inima pentru Dumnezeu. Dupa ce isi face rugaciunile vine la mine si imi spune " stau ore in sir in genunchi pentru tine jegoaso!" . Acest episod se intampla des...

Intr-o zi imi spune " eu am sa intru in rai ca sunt femeie buna, cu credinta in Dumnezeu nu ca tine care il ai pe diavolul in tine". eu mai in gluma mai in serios am zis " pai decat sa te intalnesc prin rai, ma duc frumusel in iad".

Mamaia a inceput sa fie cu Dumnezeu, cu bisericile, pomenile, posturile dupa ce a iesit la pensie. Oamenii de la tara de mici se duc la biserica, au acest cult.

Am cunoscut si batrani care iti erau drag sa mergi la biserica cu ei. pe mine ma punea sa pup toate icoanele daca se putea si cupola. Si cand preotul citea mamaia statea numai in cruci mari cat turnul eiffel. Sa nu va spun ca la 1,2,3 daca o vede un preot incepe cu jelitul si uite asa mai ia un banut ca parintele scoate banul...

ellami 07.03.2013 10:53:57

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 508213)
Și totuși "adevărul" auzit/scris aici e cel mult 50% din "adevărul" adevărat.:30:



stiu ca iti vine greu sa crezi asa ceva, dar uite ca exista! este ca si cum mie bunicul mi-ar fi povestit ororile razboiului iar eu sa zic " nu cred asa ceva.. cum sa fie posibil"

cine nu traieste o situatie asemanatoare sau aproape nu-l crede pe celalalt . dar sa nu uitam ca asa cum exista Dumnezeu exista si diavolul, binele si raul.

Nu am venit pe acest forum sa scriu o inventie, pentru ca nu as avea nimic de castigat, nefiind un forum cu premii surprize.

Sfatul pe care eu vi-l cer este in legatura cu mine... ca mamaia nu mai are leac, peretii inteleg mai bine daca le explici.

Stiu este greu pentru voi sa credeti ca un om poate fi asa. Pe mine cand eram mica ma batea daca ii deranjam cuvertura de pe pat, nu aveam voie sa ma misc...

Poate cineva se va regasi in acest post scris de mine. Fie ca este un parinte, frate, ruda, bunic... Nu spun ca vreau sa ma credeti sau nu, repet, cine nu traieste o experienta asemanatoare nu are cum sa stie.

Este ca si cum o femeie ii povesteste altei fete chinurile nasterii iar ea zice " exagerezi draga, nu e chiar asa dureros...", aceea fata ne avand niciodata copii...

N.Priceputu 07.03.2013 11:00:35

Foarte tristă și grea situația în care vă aflați, ellami. Nu știu cum să explic felul acesta al multor oameni de a rata întâlnirea cu Dumnezeu practicând o falsă credință. Cred că psihologic se poate explica.
Ceea ce poți să faci este să te rogi pentru bunica și să încerci să fii tu o creștină cu iubire de Dumnezeu și de oameni. Nu lua în seamă cuvintele rele pe care ți le adresează; ele vin din boala de care suferă. Nu trebuie să le pui la inimă sau să te simți vinovată.
Încearcă, împreună cu mama, să reduci pierderile. Faceți cumpărături mai puține (doar strictul necesar, cantități mici) și mai puneți un ban deoparte, dacă puteți, ca să nu vă pierdeți cu totul echilibrul.
Și, după cum ai mai fost sfătuită, vorbiți și cu preotul/duhovnicul la care merge bunica. Dacă ascultă de el, ar putea fi de mare ajutor.

Parascheva16 07.03.2013 11:06:34

Incearca sa iti cauti un serviciu. Si cred ca ar fi mai de folos ptr. bunica ta sa te rogi ptr ea in loc sa o judeci(poate o si dracuiesti/blestemi verbal sau in gand, iar asta nu ar ajuta). Si eu am o bunica dificila, dar ce sa le facem? Sa incercam sa le iubim asa cum sunt ele. La varsta ei greu se mai schimba, doar cu rugaciune. Si binecuvanteaz-o mereu, spune: "Doamne binecuvanteaz-o pe roaba ta X". (asa spune Maica Siluana sa facem cu cei care ne deranjeaza)

philalex 07.03.2013 11:15:53

ce sa zic....sa dati de pomana cat aveti bani...nimeni nu te obliga sa dai daca nu ai tu cat trebuie....sa dea cat se poate....si daca nu ai serviciu....nu dai, trebuie sa te intretii tu...cand ai serviciu, tu organizezi totul in functie de posibilitati....sunt banii tai, si nimeni nu are dreptul sa iti impuna tie si pe ce sa cheltui...sunt banii tai...e munca ta...

AndruscaCIM 07.03.2013 12:18:07

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508220)
Merg pe 27... Harford am explicat putin mai sus ca noi am ramas fara bani.Practic suntem pe drumuri, pentru ca fiind cu chirie , nu stii cand zic proprietarii plecati ca venim noi.



azi iar si-a facut numarul, cand au venit cei de la romtelecom sa ne instaleze telefonul. cu usa deschisa a inceput sa zica ca o maltratez, ca vai de capul ei, ca se duce la parintele ei sa ii spuna ca traieste rau cu mine.... ce sa mai...bineinteles nu a lipsit " ma rog la Dumnezeu sa-ti cada oasele" .bineinteles ca a dat de pomana ceva la cei de la romtelecom pentru tata, o femeie cu adevarat evlavioasa. deci cum sa-i dai de pomana omului pe care l-ai urat si l-ai blestemat si inainte si dupa moartea sa! Ce urmareste ca nu inteleg? sau in sinea ei cand da de pomana pentru tata zice "sa-ti putrezeasca oasele mai repede?"

Nu stiu daca este habotnica, dar nimic nu face cu inima pentru Dumnezeu. Dupa ce isi face rugaciunile vine la mine si imi spune " stau ore in sir in genunchi pentru tine jegoaso!" . Acest episod se intampla des...

Intr-o zi imi spune " eu am sa intru in rai ca sunt femeie buna, cu credinta in Dumnezeu nu ca tine care il ai pe diavolul in tine". eu mai in gluma mai in serios am zis " pai decat sa te intalnesc prin rai, ma duc frumusel in iad".

Mamaia a inceput sa fie cu Dumnezeu, cu bisericile, pomenile, posturile dupa ce a iesit la pensie. Oamenii de la tara de mici se duc la biserica, au acest cult.

Am cunoscut si batrani care iti erau drag sa mergi la biserica cu ei. pe mine ma punea sa pup toate icoanele daca se putea si cupola. Si cand preotul citea mamaia statea numai in cruci mari cat turnul eiffel. Sa nu va spun ca la 1,2,3 daca o vede un preot incepe cu jelitul si uite asa mai ia un banut ca parintele scoate banul...

Eu zic sa nu iti mai faci pacate analizand-o atat, ca daca intr-adevar ea asa e...e clar ca nu prea poti rezolva nimic prin atitudine la ora asta.

Ma gandesc ca poate femeia si greseste, pana la urma cu totii gresim...dar ii si pare rau, si asa simte ea ca isi rascumpara pacatele, facand milostenie, dand de pomana, rugandu-se, lucruri bune de altfel.

Cum cineva te sfatuia, daca iti vei gasi ceva de lucru...poate ca va fi altfel, nu te vor mai afecta atat de mult actiunile ei.

Incearca sa nu o mai judeci, si nici sa ii faci pe altii sa o faca, expunandu-i stilul aici...pentru ca iti faci rau si tie, ocupandu-ti mintea atat de mult cu ea.

Aaa...cumparati o lada frigorifica, ascundeti-o, si puneti acolo marea parte din mancare, si astfel poate ca ii mai restrangeti initiativele cu pomana.

Doamne ajuta!

tigerAvalo9 07.03.2013 12:33:00

Ellami,o intrebare,tu cum stai cu credinta?Mergi la Sf.Scriptura?Cunosti esentialul despre religia crestina?

tigerAvalo9 07.03.2013 12:33:37

Si inca odata te rog sa-i spui ce ti-am zis.E foarte adevarat,nu stiu daca iti convine dar asa e.Raspunsul de pe prima pagina.Astept sa imi raspunzi la intrebarea de mai sus.Multumesc

gpalama 07.03.2013 13:08:00

Din cate vad bunica ta isi joaca un joc foarte bine pus in scena si pe care si-l permite pentru ca voi ii permiteti.


1. In primul rand este invatatura in Scriptura in care zice clar sa ai grija de familia ta, mai ales ca acum sunt mari probleme.
Deci ce face ea va pericliteaza si pe voi.

Daca facea asta in contextul in care aveati de toate era cu totul altceva, dar in felul asta ea greseste.

2. Trebuie sa opresti complet jocul ei; trebuie sa-i iei toate jucariile cu care se juca inainte sa vada exact ce inseamna "sa dea totul din casa".

Cumparati un alt frigider pentru ea si punetii tot ce are ea in frigiderul ala.
La fel, separati toate lucrurile, sa nu mai intre in lucrurile voastre.
Iar daca intra vedeti cumva sa puneti cheie pe usile in care voi stati.

Trebuie neaparat sa va separati fizic de ea, si ea sa nu mai aiba deloc acces la lucrurile voastre. Cat timp va avea acces, o sa va chinuie si pe voi si pe ea.

Daca va separati:
- ea o sa invete ca "sacul fara fund" nu mai exista iar iluzia de "sac fara fund" o sa dispara complet
- voi o sa aveti liniste.

Puneti sub cheie totul in casa, camerele voastre si toate lucrurile la care aveti probleme.

rainrainbow 07.03.2013 13:28:30

smechera babuta,dar a cam dus o la extrem cu milostenia.ea mergea pe principiul "da si haina de pe tine".s a cam inselat pe sine si a cam profitat aghiuta de fapta ei buna,a adus o in pragul disperarii si acum a cazut in extrema cealalta.trebuie sa o duci la un preot priceput sa i spuna ce si cum.

ellami 07.03.2013 15:53:53

Citat:

În prealabil postat de rainrainbow (Post 508262)
smechera babuta,dar a cam dus o la extrem cu milostenia.ea mergea pe principiul "da si haina de pe tine".s a cam inselat pe sine si a cam profitat aghiuta de fapta ei buna,a adus o in pragul disperarii si acum a cazut in extrema cealalta.trebuie sa o duci la un preot priceput sa i spuna ce si cum.

pai cand traia tata, tata a chemat un preot prieten de familie sa ne faca festanie si mamaia s-a apucat sa spuna cate fapte bune face, cate ore sta in genunchi si parintele ia cam taiat-o si ia spus "faptele bune nu trebuie sa le stie nici vantul nici pamantul ci numai Dumnezeu". Ea se astepta la ovatii, dar...
Ei de atunci pe acel parinte nu suporta.

ea mai are un alibii... ea daca a facut curatenie prin biserici cand era in puteri, cu 2 zambete, 2 spalari de vesmant a reusit sa ajunga in sufletul oamenilor.

Sa va dau un alt exemplu... ea acum merge in baston... inainte de a spune saracuta batranica nevinovata citi...
Intr-o zi cand eram cu mama ne venii ideea sa o urmarim sa vedem cum merge pe strada. Pana indreptul statiei merge ca melcul, dar apoi cand iese din perimetrul casei, strazii noastre, ghici cine tine bastonul ca Charlin Chaplin sau ca Fred Asteir. Asta cand este singura... pai o data de boboteaza a dus la prietenele ei 6 sticle de 2 l cu aghiasma! pe care bineinteles ca le-a vandut si a luat 10 lei!

acum face macinici pentru prietenele ei..deci consuma din faina noastra, faina cumparata de mama pentru niste babete. Daca ar face din banii ei nu m-ar deranja. Dar banii ei si pastreaza pe prajituri in oras, pe bere, pe pateuri... De ce face macinici? bineinteles ca sa le vanda.

Eu nu stiu la care parinte se duce ea ca i-as explica eu direct cum sta treaba

Halal pomana este asta cand furi de la altul si cand iti insusesti meritul! Culmea ca ea nu da la amarati, la straini cum s-ar da normal ci da la prietenele ei cu care se mai cinsteste cu cate un vinisor...

Miha-anca 07.03.2013 16:17:09

Povestea incepe a lua alura bulgarului de zapada.
Nu prea vad nici un sentiment de dragoste fata de aceasta bunica. Mie aceasta mi se pare singura care are legatura cu Biserica, prin faptul ca merge duminica de duminica la biserica, duce oamenilor aghiazma si anafura acasa, da milostenie.
Bunica aceasta imi aminteste de Sf. Filofteia:

Urmatoare poruncii iubirii

Mama Filofteiei a fost o crestina evlavioasa, care a invatat-o iubirea de Dumnezeu si de aproapele, milostenia, postul si rugaciunea. A murit insa de tanara, lasand-o pe Filofteia orfana la o varsta frageda. Pentru a face fata greutatilor pe care le presupunea cresterea unui copil, tatal sau a decis sa se recasatoreasca. Traditia spune ca noua sotie nu era un om al rugaciunii si al milosteniei. Nici cu Filofteia relatia nu era foarte buna, mai ales cand fetita se ducea la biserica, se ruga si isi arata marinimia sufletului. A inceput sa o persecute, trimitand-o la diferite munci grele. In acelasi timp, se pare ca incerca sa il intarate si pe tata impotriva copilei sale.

Martirizata la doar 12 ani

Una dintre indatoririle Filofteiei era cea de a-i duce mancare tatalui ei, care muncea la camp. Pe drum insa, intalnindu-se cu oamenii saraci, care ii cereau macar un coltisor de paine, nu o lasa inima sa treaca nepasatoare mai departe. Astfel, ea le dadea din mancarea tatalui sau. Lucrul s-a repetat, astfel incat tatal, ramanand mai mult flamand, si-a certat sotia. Aceasta insa s-a aparat, spunandu-i ca Filofteia este vinovata, caci imparte mancarea la saraci. Manios peste fire, tatal s-a pus la panda si, surprinzand-o pe Filofteia in timp ce facea milostenia obisnuita, a aruncat spre ea cu barda ce o purta la brau. Tanara Filofteia a fost grav ranita la un picior. In urma acestei rani si-a incredintat sufletul Domnului, la varsta de doar 12 ani. Era in anul 1218.

vsovivivi 07.03.2013 16:36:33

E exagerată comparația, aici avem de-aface așa cum zice ellami cu o bunicuță sărită de pe fix. O fi ea simpatică dar se și știe preface ca să-și împlinească interesele viclene. Nu vreau să o judec ca să-i fac jocurile, dar se vede cât colo că ar face bani din orice ca să-i dea apoi milostenie pentru ginerele pe care l-a urît de moarte... și se pare că sărmanul a și murit din pricina asta și acuma dă pentru el milostenie ca să-și spele ea păcatele, nu el. Poate că totuși l-a iubit până la urmă. Bine face... iar dacă fură din cărnăreala din frigider, salamuri și friptane și sărmăluțe.., și o dă milostenie tot bine vă face că așa măcar mai postesc casnicii ei la de dulce. Iar cozonacii sunt pentru copii și pentru bătrâni deci bine că mai are prietene și bine că împarte cu prietenele ei tot ce are de mîncare și foarte bine că încă mai poate umbla și căra. Și nu cred că aghiazma o vinde ci ea își cere banii pentru serviciile de curierat și de catering, deci iată că baba noastră e băgată-n economia de piață și face față chiar recesiunii și crizei mondiale. Așa că n-am nimic de obiectat mai ales că am încercat și eu cândva să fac afaceri și nu mi-a ieșit. Știu că e rău cu rău da' mai rău e fără rău... că bine mai era când trăia bunica.

Sărut-o și îmbrățișaz-o în fiecare zi de 2 ori din partea noastră și vei fi iertată c-o pârăști. Norocul tău e c-o pârăști la cei ce o iubesc. Iar banii n-au mântuit și nu vor mântui niciodată pe nimeni așa că nu mai tot plânge după ei că și pe tine te iubim, ellami dragă, mult mai mult ca pe ea, săraca, cum are ea grijă de morți, ce frumos.

ellami 07.03.2013 16:37:38

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 508259)
Din cate vad bunica ta isi joaca un joc foarte bine pus in scena si pe care si-l permite pentru ca voi ii permiteti.


1. In primul rand este invatatura in Scriptura in care zice clar sa ai grija de familia ta, mai ales ca acum sunt mari probleme.
Deci ce face ea va pericliteaza si pe voi.

Daca facea asta in contextul in care aveati de toate era cu totul altceva, dar in felul asta ea greseste.

2. Trebuie sa opresti complet jocul ei; trebuie sa-i iei toate jucariile cu care se juca inainte sa vada exact ce inseamna "sa dea totul din casa".

Cumparati un alt frigider pentru ea si punetii tot ce are ea in frigiderul ala.
La fel, separati toate lucrurile, sa nu mai intre in lucrurile voastre.
Iar daca intra vedeti cumva sa puneti cheie pe usile in care voi stati.

Trebuie neaparat sa va separati fizic de ea, si ea sa nu mai aiba deloc acces la lucrurile voastre. Cat timp va avea acces, o sa va chinuie si pe voi si pe ea.

Daca va separati:
- ea o sa invete ca "sacul fara fund" nu mai exista iar iluzia de "sac fara fund" o sa dispara complet
- voi o sa aveti liniste.

Puneti sub cheie totul in casa, camerele voastre si toate lucrurile la care aveti probleme.

cum am mai spus situatia noastra materiala nu ne permite o doua locuinta sau sa investim pentru ea in frigidere. si cand avea frigiderul ei in camera lua de la noi si punea la ea. Si cand statea singura, vecini ne sunau ca a inundat jos.. iar eu cat stau cu ea, trebuie sa verific mereu gazele, apa, lumina, pe care le lasa deschise...

pana sa ne mutam cu ea, defapt ea a vrut sa se mute, insistand la tata cu lacrimi de crocodil, pana atunci eram o familie unita, veneau la noi rudele, prietenii. De cand cu mamaia nu mai vin si asta de 14 ani. Unii au si spus-o pe fata.

mama ia explicat la vremea respectiva lui tata "mai, nu o cunosti pe mama, asta te va baga in mormat".. tata nu credea asa ceva, crezand ca toate mamele sunt ca mama lui.

Mie tata nu-mi povestea ce ii facea mamaia, decat ca pleca de acasa si se intorcea seara. Dar dupa moartea sa, mama mi-a povestit o intamplare . "Ma suna plangand din oras ca sa nu-l auzi tu si imi spunea ca nu mai rezista. ca mama a inceput sa-si ridice fusta in sus si-l ruga sa o pipaie sa vada de ce este pielea rece".

Sau cand intr-o zi ii spune lui tata " ginerica draga, ce ar fi sa dormim noi impreuna, tu la un cap eu la un cap sa facem economie la gaze?"


Mie de exemplu dupa ce vorbesc cu o colega incepe cu " huooooo cu toate curvele vorbesti.. panarama ce esti! de baieti vorbiti voi"...

Este o cruce grea si mai in gluma mai in serios eu nu stiu daca apuc 30 de ani! Nu vreau nici sa plec de acasa disperata, doar ca sa scap de ea. Nu vreau sa stau cu orele in oras pe strazi doar ca sa evit certurile. Chiar daca stau cu chirie, mobila este a mea, deci decat peretii sunt inchiriati practic.

Imi este greu sa-mi gasesc de munca si asta pentru ca multi nu ma cred ca am 26 spre 27 de ani, multi luandu-ma eleva de clasa 8. Degeaba le dau eu cv, interviul in cazul in care ma cheama se incheie cu "va vom contacta"

Eu am terminat liceul de arta, nu am continuat cu arta pentru ca nu am avut bani, dar acum vreau sa incerc sa vand tablouri desi va spun ca am fost cu ele in italia din poarta in poarta si nimic...
Ma las in voia lui Dumnezeu cum s-ar zice dar nici nu vreau sa cred ca aceasta voie ma duce in prapastie. Nu am venit pe lume sa fiu marioneta nimanui...


Tin la bunica mea, dar nu vreau sa profite de noi. Nu ia cerut nimeni nimic, chiar daca a avut. Tin minte ca mai demult cu ani in urma in timp ce noi mancam paine goala ea isi cumpara fripturi si nu a zis "luati si voi"...

In orice casa civilizata ce se face cand se ia salariile si pensiile? se pun pe masa . " astia pentru factur, datorii, mancare". Bunica mea dadea cam 50 de lei pentru facturi, in conditiile in care ele veneau caum 400-800 lei. ca ea mai mult nu are... isi facea provizi de iarna pe care dupa 2 ani le arunca! daca vroiam sa mananc si eu imi facea morala ca o las nemancata...Si noi cumparam in casa faina, zahar, sare, ulei, cartofi etc.. si vedeam cum dispar incet incet. Bineinteles ca intr-o zi am gasit in camera ei un bon de la marchet si luase dulciuri in valoare de 60 de lei (ciocolati, sucuri, biscuiti, caramele)... Deci noi sa-i luam ei frigider din banii nostri si daca se poate sa-l si umplem! pai si daca ar fi asa tot ar zice " ca noi avem frigiderul mai bun"...
Ea a avut un pat rupt si eu i-am dat patul meu nou si tot asa zicea ca patul ei era foarte bun.

Noi din cauza ei ne-am mutat cam de cateva ori ori ca "ba este curent in camera ei, ba este pe colt, ba ca a visat ca o sa fie cutremur,ba ca l-a visat pe tataia".. peste tot unde am mers noi am cautat sa ii fie ei bine si apoi noua. Ea nu a vrut sa-si de-a mobila ei din 1200 toamna, veche, rupta si am dat-o pe a noastra care era buna si frumoasa.

Foarte multi ii spunea si mamei " las-o pe mata, mai gandeste-te si la tine si la fata"...

Mamaia ca sa va spun asa provine dintr-o familie longeviva, sora ei murind la 90 de ani... Deci inca 10 ani mai traieste asta in cazul in care nu moare otravita, pentru ca are obiceiul sa puna la gura orice gaseste. Pai intr-o zi cand era cu mama, mama a vazut-o cum a luat de jos un covrig bineinteles negand cu tarie si jurandu-se pe toti sfintii...

Asa a fost din totdeauna,deci nu este boala batraneasca. In plus sunt multe femei invarsta de o moralitate impecabila!

heaven 07.03.2013 16:42:28

Citat:

În prealabil postat de ellami (Post 508300)
pai cand traia tata, tata a chemat un preot prieten de familie sa ne faca festanie si mamaia s-a apucat sa spuna cate fapte bune face, cate ore sta in genunchi si parintele ia cam taiat-o si ia spus "faptele bune nu trebuie sa le stie nici vantul nici pamantul ci numai Dumnezeu". Ea se astepta la ovatii, dar...
Ei de atunci pe acel parinte nu suporta.

ea mai are un alibii... ea daca a facut curatenie prin biserici cand era in puteri, cu 2 zambete, 2 spalari de vesmant a reusit sa ajunga in sufletul oamenilor.

Sa va dau un alt exemplu... ea acum merge in baston... inainte de a spune saracuta batranica nevinovata citi...
Intr-o zi cand eram cu mama ne venii ideea sa o urmarim sa vedem cum merge pe strada. Pana indreptul statiei merge ca melcul, dar apoi cand iese din perimetrul casei, strazii noastre, ghici cine tine bastonul ca Charlin Chaplin sau ca Fred Asteir. Asta cand este singura... pai o data de boboteaza a dus la prietenele ei 6 sticle de 2 l cu aghiasma! pe care bineinteles ca le-a vandut si a luat 10 lei!

acum face macinici pentru prietenele ei..deci consuma din faina noastra, faina cumparata de mama pentru niste babete. Daca ar face din banii ei nu m-ar deranja. Dar banii ei si pastreaza pe prajituri in oras, pe bere, pe pateuri... De ce face macinici? bineinteles ca sa le vanda.

Eu nu stiu la care parinte se duce ea ca i-as explica eu direct cum sta treaba

Halal pomana este asta cand furi de la altul si cand iti insusesti meritul! Culmea ca ea nu da la amarati, la straini cum s-ar da normal ci da la prietenele ei cu care se mai cinsteste cu cate un vinisor...


Ellami,este evident ca esti furioasa pe ceea ce se intampla la tine in casa,pana la urma este firesc,probabil ca oricine s-ar confrunta cu o situatie similara ar simti pana la urma,inevitabil,un sentiment de revolta...
Insa,dincolo de sentimentul de revolta,avand in vedere ca esti constienta ca dansa nu se va mai schimba acum la batranete ( batranete care intr-adevar poate accentua niste trasaturi de personalitate mai neplacute ) te-as intreba cum vezi tu iesirea din aceasta situatie?Voi,ceilalti membri ai familiei ati incercat sa gestionati in vreun fel acest context?Tu,spre exemplu,pentru ca esti cea care cauta niste raspunsuri la aceasta situatie care inteleg ca dureaza de ceva ani,te-ai gandit pana acum la niste variante de a gasi o solutie?Pana la urma,obiectiv judecand,esti singurul om in masura sa isi cunoasca viata,contextul familial si resursele de care dispune,nimeni altcineva neputand fi in masura sa iti spuna ce ai putea sa faci cu propria ta viata si familie...

ellami 07.03.2013 17:13:17

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 508309)
Ellami,este evident ca esti furioasa pe ceea ce se intampla la tine in casa,pana la urma este firesc,probabil ca oricine s-ar confrunta cu o situatie similara ar simti pana la urma,inevitabil,un sentiment de revolta...
Insa,dincolo de sentimentul de revolta,avand in vedere ca esti constienta ca dansa nu se va mai schimba acum la batranete ( batranete care intr-adevar poate accentua niste trasaturi de personalitate mai neplacute ) te-as intreba cum vezi tu iesirea din aceasta situatie?Voi,ceilalti membri ai familiei ati incercat sa gestionati in vreun fel acest context?Tu,spre exemplu,pentru ca esti cea care cauta niste raspunsuri la aceasta situatie care inteleg ca dureaza de ceva ani,te-ai gandit pana acum la niste variante de a gasi o solutie?Pana la urma,obiectiv judecand,esti singurul om in masura sa isi cunoasca viata,contextul familial si resursele de care dispune,nimeni altcineva neputand fi in masura sa iti spuna ce ai putea sa faci cu propria ta viata si familie...



O minune de la Dumnezeu sa ma marit. Dar nu din disperare ca sa scap de bunica...Dar planul lui Dumnezeu nimeni nu-l stie...


Cand ma refeream la sfat, defapt vroiam sa fiu sfatuita ce rugaciuni as putea spune. Ce as putea citi astfel incat sa fie bine pentru toti.

antoniap 07.03.2013 18:10:51

Buna sau rea, e bunica ta. Sangele apa nu se face.
Dumnezeu va incearca rabdarea. Si ei ii incearca intelepciunea caracteristica batranilor.

Dati-i voi ce sa dea de pomana, ca sa nu se mai simta frustrata. Stabiliti ce dati si ce nu dati de pomana, stiind ca prin milostenie se iarta multe pacate. Daca schimbati un pic tactica, desi nu e comod, toata lumea va fi mai multumita.

Nu spun ca aceasta e solutia miraculoasa, dar merita incercata. Sa aveti inima buna si multa rabdare.

Cunosc cateva persoane zgarcite care nu dau de pomana pentru morti, dar nici spor la bani nu au, desi muncesc... Fumeaza sot si sotie si pentru asta au bani! Isi cumpara des bautura si cafele. In rest, traiesc modest.

http://www.crestinortodox.ro/acatist...tii-67106.html

http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...ita-72577.html

http://www.crestinortodox.ro/acatist...nia-67103.html

AlinB 07.03.2013 18:19:28

Nu cred ca este necesar sa continui cu lista cu detalii picante despre caracterul/activitatile bunicii tale.

Daca este un caz real, e destul declar ce trebuie facut (daca nu e, povestea cu intamplari buclucase poate sa continue dar nu o sa convinga).

In orice caz, scurt si la obiect.

Problema are o singura solutie.

Trebuie sa va mutati de acolo.

Stiu, nu sunt suficienti bani, etc.

Dar la ce pagube zici ca face in casa, eu cred ca iti scoti lejer banii de chirie daca te muti.
Eventual poti cauta sa te muti impreuna cu o alta fata si sa impartiti costurile.

Chiar si daca te muti intr-o zona nu tocmai ok, conditii modeste, fara TV, internet si maninci doar paine cu ulei - si tot este mai bine decat ce descrii tu.

Bunica sunt sigur ca se va descurca si in lipsa voastra.
In felul acesta va deveni poate si mai responsabila, deci ii faci un bine.

Buna si rugaciunea, dar e ca si credinta - fara fapte moarta este.

Sfarsitul povestii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:41:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.