Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Noutati de la Centrul de Presa Basilica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5160)

cristiboss56 20.12.2016 06:21:03

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit luni, 19 decembrie 2016, la Reședința Patriarhală, un grup de colindători format din tineri cu deficiențe de auz și vorbire și din membri ai Asociației Oastea Domnului din București.

În cuvântul de binecuvântare, Preafericirea Sa a evidențiat armonia grupului condus de părintele Ilie Mirel.

Am primit azi un grup format din tineri cu deficiențe de auz și vorbire care interpretează colinde în limbaj mimico-gestual și membri ai Asociației Oastea Domnului din București. Aceștia sunt conduși de părintele Ilie Mirel care este slujitor al comunității ortodoxe a tinerilor cu deficiențe de auz și vorbire din București. Este pentru prima dată când avem această frumoasă formulă de grup, a spus Patriarhul României. (Sursa: Radio Trinitas)

La final, colindătorii au primit binecuvântarea Părintelui Patriarh.

cristiboss56 20.12.2016 06:23:50

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit luni, 19 decembrie 2016, la Reședința Patriarhală, colinda grupului coral Vlăstarele Rarăului, Câmpulung Moldovenesc din județul Suceava.

În cuvântul de binecuvântare, Patriarhul României a evidențiat frumusețea colindelor din Bucovina.

Grupul a realizat o frumoasă prezentare a colindelor noastre tradiționale. Ne bucurăm că ați adus cântarea lină a Bucovinei și în același timp lumina din suflete care este lumină din lumina bucurie Nașterii Domnului Hristos, a spus Preafericirea Sa. (Sursa: Radio Trinitas)

La final, Patriarhul României a binecuvântat oaspeții bucovineni.

cristiboss56 20.12.2016 20:38:32

În toate bisericile și mănăstirile ortodoxe din țară și străinătate ale Patriarhiei Române va fi oficiată joi, 22 decembrie 2016, după Sfânta Liturghie, o slujbă de pomenire a eroilor care s-au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea, credința și demnitatea poporului român.

Slujba de pomenire a eroilor din decembrie 1989 de la Catedrala patriarhală va fi oficiată de la ora 12.00, după Sfânta Liturghie.

În zilele de 21, 22 și 23 decembrie 2016, la cimitirele, monumentele și troițele închinate eroilor din decembrie 1989 din întreaga țară, ierarhi, preoți și diaconi vor oficia slujbe de pomenire a celor care și-au jertfit viața în urmă cu 27 de ani, pentru libertatea poporului român.

În București, slujbe de pomenire ale eroilor din decembrie 1989 vor fi oficiate la:

Troița din Cimitirul Eroilor Revoluției (cartierul Pieptănari, sector 4), 21 decembrie 2016, ora 10:00;
Troițele de la Piața Universității, 21 decembrie 2016, ora 12:30;
Monumentul pentru Cinstirea Eroilor Revoluției (Piața Revoluției), 22 decembrie 2016, ora 9:00;
Troița de la Radio, 22 decembrie 2016, ora 10:00;
Troița de la Televiziune, 22 decembrie 2016, ora 11:00
Troița Parașutiștilor din curtea Televiziunii, 22 decembrie 2016, ora 11:30.
Slujbe de pomenire ale eroilor din decembrie 1989 vor mai fi oficiate de asemenea la Monumentul Eroilor căzuți la Revoluție (bulevardul Timișoarei, sector 6) și la Monumentul Eroilor Jandarmi (Aeroportul Internațional Henri Coandă-Otopeni).

cristiboss56 21.12.2016 11:38:29

Protoieria Sector 1 Capitală a găzduit ieri un concert de colinde, susținut de membrii corului protoieriei și de copiii cărora le poartă de grijă Biserica. După concert, părintele protoiereu Dan Toader și angajații protoieriei au împărțit cadouri copiilor care au fost prezenți la acest eveniment.
Evenimentul s-a desfășurat în sala de ședințe a Protoieriei Sector 1 Capitală, situată în Piața Amzei. Concertul de colinde tradiționale a fost susținut de membrii coralei protoieriei, conduși de protopsaltul Bogdan Marin. Au cântat mai multe colinde și copiii din sală, iar la sfârșit părintele Dan Toader, protopopul Protoieriei Sector 1 Capitală, le-a înmânat acestora daruri de la Moș Crăciun. „Am avut în mijlocul nostru copii din diferite parohii ale protopopiatului, cărora am avut ocazia să le oferim câte ceva din darurile pe care noi le-am adunat pentru ei, în așa fel încât să primească sărbătoarea Nașterii Domnului cu zâmbetul pe buze, cu lumină în ochi și să înțeleagă că nu sunt singuri pe lumea aceasta, că cineva de aici, de pe pământ, dar mai ales de acolo, din ceruri, le poartă de grijă. Am înfăptuit o acțiune de suflet, sub semnul iubirii, al emoției Crăciunului. Vreau să subliniez că activitățile nu se întâmplă numai în această perioadă. Vedem că de cele mai multe ori, mai ales când se întrevăd zorii unei sărbători, ne gândim la cei care poate nu au ce să mănânce, nu au cu ce să se îmbrace sau sunt singuri. Aceste activități însă se desfășoară și în restul anului, dar nu sunt totdeauna făcute publice, pentru că le știe Dumnezeu pe toate; oamenii au parte de bucuriile pe care noi le putem oferi”, a declarat pr. Dan Toader.
Cristina Bîșu, asistent social al protoieriei, ne-a spus că în cadrul evenimentului au împărțit „60 de pachete unor copii din cuprinsul protoieriei noastre. Pachetele conțin dulciuri, îmbrăcăminte, încălțăminte și produse de igienă personală. La această acțiune au participat Biroul de asistență socială și celelalte departamente ale Protoieriei Sec*tor 1 Capitală. Părintele protoie*reu a înmânat personal darurile copiilor, dintre care o parte sunt de la Centrul comunitar de servicii sociale «Patriarh Justinian Marina» al Asociației Diaconia, iar ceilalți sunt copii nevoiași pe care îi ajută protoieria periodic. M-am bucurat nespus să văd astăzi zâmbetele copiilor și ne-am simțit împliniți că am reușit să-i ajutăm cât de puțin pentru acest Crăciun”.
Protoieria Sector 1 Capitală mai desfășoară și alte activități sociale la cantina socială din cadrul Bisericii „Sfânta Vineri”-Pajura, unde mănâncă zilnic 25 de persoane, de luni până vineri, cazuri sociale din sectorul 1. Cantina este filiala Sector 1 a Asociației Diaconia și este administrată direct de protoierie, care cooperează periodic cu Centrul „Patriarh Justinian Marina” din același sector, sprijinind copiii de acolo cu produse de igienă personală, rechizite, îmbrăcăminte, încălțăminte și dulciuri. De asemenea, protoieria oferă lunar pentru 10 beneficiari, cazuri sociale din sector, pachete cu alimente neperisabile.

cristiboss56 21.12.2016 11:41:17

La sediul Protoieriei Sector 3 Capitală, ieri, 20 decembrie, 200 de familii nevoiașe din București au primit pachete cu daruri specifice Crăciunului. Cu această ocazie, mai multe grupuri de copii și tineri au susținut un concert de colinde și diferite tradiții de Crăciun pentru persoanele care au venit să primească darurile.
Așa cum este tradiția în preajma marilor sărbători creștine din calendarul ortodox, Protoieriile Sector 3 și 4 Capitală au organizat o acțiune socială în comun pentru ajutorarea a 200 de familii bucu*reștene sărace. Pachetele oferite au conținut cozonaci, dulciuri și alte alimente specifice sărbătorilor de Crăciun. Persoanele care au primit ajutoarele se află în evidențele birourilor sociale ale celor două protoierii bucureștene.
„Am invitat la acest eveniment în jur de 200 de familii pe care le ajutăm periodic financiar și cu alimente. Ne-am gândit că ar fi potrivit ca pe lângă darurile de Crăciun, constând din fructe și alimente pentru masa de sărbători, precum și articole vestimentare pentru familiile care au copii, să organizăm și un spectacol artistic. Mai multe grupuri de copii și tineri de la școli din Protoieria Sector 3 Capitală le-au vestit celor prezenți bucuria Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos. Spectacolul a purtat numele de «Colind în familie», pentru că toți am simțit că facem parte din familia mare a Bisericii. În organizarea acestui eveniment și în realizarea acestor pachete de daruri au contribuit Protoieria Sector 3 Capitală și Protoieria Sector 4 Capitală, care a adus 100 de cozonaci”, ne-a spus Pavel Blaj, manager proiect social, de la Protoieria Sector 3 Capitală.
Copiii care au susținut spectacolul de colinde și tradiții de Crăciun au fost de la școlile gimnaziale nr. 200, 92 și 27 din București. Ei au fost prezentați de părintele Sergiu Constantin Nicolaescu, secretar al Protoieriei Sector 3, care a spus că spectacolul de colinde a fost organizat pentru bucuria celor mici, dar și pentru ca adulții să își amintească cum serbau Crăciunul în copilărie.

Copacel 21.12.2016 13:08:29

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 638362)
La sediul Protoieriei Sector 3 Capitală, ieri, 20 decembrie, 200 de familii nevoiașe din București au primit pachete cu daruri

De ce face reclama la milostenie ?

cristiboss56 21.12.2016 13:19:26

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 638378)
De ce face reclama la milostenie ?

Nu este reclamă, dragă prietene , dar de multe ori Biserca a fost acuzată ca nu face nimic in acest sens , si atunci s'a decis de cei de la Agenția Basilica sa se transmită si astfel de stiri :)

Copacel 21.12.2016 13:26:04

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 638384)
dar de multe ori Biserca a fost acuzată ca nu face nimic in acest sens ,

Si atunci de ce Biserica urmeaza lumea si nu Cuvantul lui Hristos ?

cristiboss56 21.12.2016 13:32:20

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 638386)
Si atunci de ce Biserica urmeaza lumea si nu Cuvantul lui Hristos ?

Trăim in lume , nu in ceruri , momentan :)
Apoi, trebuie sa-i dam momentan ce este al Cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu :)

cristiboss56 21.12.2016 14:14:20

Pe înserate, când visele tainice ale copiilor se descoperă, membri ai Fundației Iosif, ai Fundației Medicale „Providența“, actrița Gabriela Andrei a Teatrului „Luceafărul“ și elevi ai clasei a X-a a Liceului Cantemir Iași, au poposit în satul Grozești, comuna Grozești, județul Iași, ca mesageri ai Moșului Crăciun.
Fiind primiți cu multă căldură de către d-na director Maria Mihalache și cadrele didactice de la Școala Grozești, precum și de către domnul primar Cristea George din comuna Grozești, inițiatorii acestui demers caritabil au oferit daruri copiilor cu ocazia serbării de sfârșit de an. Colindele acompaniate de chitară ale fetelor de la Liceul Cantemir și sceneta vie, colorată și plină de zâmbete au conturat un cadru perfect pentru împărțirea darurilor de către spiridușii Moșului la 193 copii. Pentru a motiva și a susține educația școlară, primii 50 de copii cu rezultatele cele mai bune la învățătură au primit un bonus. Mergând prin sat, colindătorii au bucurat și părinții acestor copii, împărțind și alimente și hăinuțe.
Dorința oamenilor este de a fi mai buni și dăruitori de Crăciun, însă ajutorul e bine să fie permanentizat și susținut, așa cum a remarcat Claudiu Plămădeală, director Fundația Iosif: „Cumva, în liniște și pe nesimțite, a avut loc un furt. Mi-a fost furată emoția Crăciunului, adevărata semnificație a acestei sărbători, simplitatea și bucuria de a dărui fără ca să aștept ceva în schimb. Toată agitația aceasta «comercială» care se creează în fiecare an de sărbători a devenit greoaie, obositoare și mult, mult prea gălăgioasă pentru mine. E ca și cum tot ce am eu nevoie ca să fiu fericit în această perioadă a anului e undeva la tine și tu îmi «vinzi» acel ceva la un preț special, promoțional chiar, pentru că, iată, este Crăciunul, iar acum toți suntem mai buni. Am pregătit această serbare împreună cu bunii mei colegi, dar cu inima strânsă, parcă ușor obosit de gândul că fac ceva ce oricum toată lumea face și nu am avut prea mari așteptări. Asta până când am întâlnit copiii la școală și... tot în liniște, însă din belșug, am primit din partea lor cel mai de preț dar pe care l-aș fi putut primi de Crăciun: emoția, bucuria sinceră și neprefăcută a unei inimi de copil care încă mai crede în povești. Nu pot decât să spun: mulțumesc, dragi copii!“.
Case care cu greu pot fi numite... case
Copiii au intrat în lumea fascinantă a teatrului de păpuși, de unde au învățat lecții importante, anume că doar împreună cu prietenii pot fi fericiți, că cei cuminți vor primi daruri de la Moș Crăciun și că veselia este molipsitoare. Sceneta Nașterii Mântuitorului a fost interpretată cu ajutorul păpușilor, moment artistic care a trezit curiozitatea și interesul copiilor.
Această împreună-serbare, a celor mici împreună cu cei mari, a colindătorilor, dar și a oaspeților, a însemnat o bogată trăire, producând multe emoții tuturor: „Nimic mai sublim decât să fii în preajma copiilor, să dăruiești, dar în același timp, cu aceeași măsură, să primești... bucurie, entuziasm, iubire. Emoții puternice am văzut în privirea lor curată, lacrimi de bucurie sau de durere, curiozitate și voie bună. Am colindat și am fost colindați, am jucat și am privit jocul copiilor, foarte reușit de altfel, i-am viziat la căsuțele lor, unele dintre ele nici nu pot fi numite în acest fel, am împărtășit cu ei totul. Implicarea din partea tuturor a făcut ca această activitate să fie primită cu aplauze și zâmbete pe chipul copiilor, dar și a părinților. Pot spune că am trăit nașterea Pruncului Iisus cu fiecare copil în parte. Mulțumim Domnului și tuturor celor care a făcut posibilă împlinirea acestui frumos vis de iarnă“, ne-a împărtășit Nicoleta-Cristina Chirvasă, asistentul social al Fundației Medicale „Providența“.
Să dăruiești din ceea ce nu ai și vei primi, spunea Nicolae Steinhardt. Conștienți că nimic nu putem face noi, nădăjduim în lucrarea Pruncului născut în ieslea sfântă. Așa cum ne spune și tema scenetei, credem și noi: bucuria se învață și prietenia este o floare rară.

Copacel 21.12.2016 14:24:44

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 638391)
Trăim in lume , nu in ceruri , momentan :)
Apoi, trebuie sa-i dam momentan ce este al Cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu :)

Mai nu stiu cum e cu lumea sau ceruri , ideea e ca trambizarea milosteniei intra flagrant in conflict cu ceea ce spune Hristos.Si o spune fara a lasa loc
de intepretari.

Asta inseamna ca trambizarea milostenei pe care o fac anumite persoane din aparatul administrativ al Bisericii, se face pentru PR si imagine, caci Biserica lui
Hristos nu iese din cuvantul Evangheliei nici pe aceasta lume nici in lumea cealalta.Un Singur Dumnezeu , o singura Biserica.

Deci corecteaza acolo informatia cu : "Anumite persoane din departamentul
administrativ al bisericii lumesti , au inceput campania de PR - "vai ce milosi suntem noi. Uitati-va lume cat de milostivi suntem noi " "

Mai Cristiane, vezi ca "mana intinsa care nu spune o poveste , nu primeste pomana.Nu-i rusine sa cersesti , e rusine sa nu primesti" cum ar spune Filantropica. :43:

cristiboss56 21.12.2016 14:28:19

Să dăruiești din ceea ce nu ai și vei primi, spunea Nicolae Steinhardt. Conștienți că nimic nu putem face noi, nădăjduim în lucrarea Pruncului născut în ieslea sfântă. Așa cum ne spune și tema scenetei, credem și noi: bucuria se învață și prietenia este o floare rară.

Acțiunile continuă in toată țara :)

cristiboss56 21.12.2016 14:31:35

Un grup de elevi de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva, în parteneriat cu Parohia „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva, au participat la proiectele „Din suflet pentru suflet, de Crăciun” și „Iisus se naște pentru toți”, cu o expoziție de obiecte confecționate de ei, donațiile primite urmând să fi folosite la ajutorarea persoanelor din parohie aflate în dificultate, precum și a celor asistate, din azilele din Brănișca și Hunedoara. De asemenea, aproximativ 230 de elevi ai colegiului, însoțiți de cadrele didactice și de părinți, au colindat credincioșii din parohie. La sfârșit toți participanții au primit dulciuri. Manifestarea s-a desfășurat în cadrul parteneriatului încheiat între Protopopiatul Deva, Parohia „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” și Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva.

Copacel 21.12.2016 14:32:43

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 638409)
Un grup de elevi de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva, în parteneriat cu Parohia „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Deva, au participat la proiectele „Din suflet pentru suflet, de Crăciun” și „Iisus se naște pentru toți”, cu o expoziție de obiecte confecționate de ei, donațiile primite urmând să fi folosite la ajutorarea persoanelor din parohie aflate în dificultate, precum și a celor asistate, din azilele din Brănișca și Hunedoara. De asemenea, aproximativ 230 de elevi ai colegiului, însoțiți de cadrele didactice și de părinți, au colindat credincioșii din parohie. La sfârșit toți participanții au primit dulciuri. Manifestarea s-a desfășurat în cadrul parteneriatului încheiat între Protopopiatul Deva, Parohia „Nașterea Maicii Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” și Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” din Deva.

Parca ar fi limbajul de lemn a lui Iliescu :69:

cristiboss56 21.12.2016 17:17:56

În Scrisoarea pastorală transmisă cu prilejul Sărbătorii Nașterii Domnului – 2016 Patriarhul Daniel se adresează credincioșilor ortodocși români din țară și străinătate.

Preafericirea Sa reamintește tuturor că pentru fiecare dintre noi drumul spre mântuire este strâns legat de ajutorarea semenilor.

Dobândirea mântuirii și a vieții veșnice se pregătește în viața pământească trecătoare prin unirea treptată a omului cu Dumnezeu, începând cu Sfântul Botez, prin împărtășirea cu celelalte Sfinte Taine, prin credință și rugăciune, prin viață curată și prin faptele bune ale iubirii milostive, săvârșite pentru semenii noștri aflați în dificultate. În drumul său spre mântuire, spre Dumnezeu, omul nu poate ocoli pe aproapele său.

Pentru a dobândi iubirea adevărată, Părintele Patriarh ne îndeamnă să ducem o viață curată, în rugăciune.

Iubirea lui Dumnezeu față de noi, arătată prin trimiterea Fiului Său în lume, ne cheamă să răspundem și noi prin iubire față de Dumnezeu, în rugăciune și iubire față de semeni, în fapte bune. Însă, iubirea adevărată, smerită și milostivă sau darnică, se dobândește prin viață duhovnicească de rugăciune și de curăție sufletească și trupească.

De asemenea, în contextul crizei familiei, Patriarhul îndeamnă părinții să-și îndrume copiii astfel încât aceștia să descopere credința și iubirea creștină.

Trebuie să creștem copiii țării în iubirea față de Dumnezeu și față de semeni. Să ajutăm pe tinerii țării noastre să descopere frumusețile credinței și ale iubirii creștine, să fie harnici și darnici. Să folosim darul libertății spre a spori în credință și a săvârși mai multe fapte bune, pentru a deveni mai milostivi, mai generoși.

Cultivarea faptelor bune și a milosteniei față de cei necăjiți și singuri ne asigură bucuria și lumina Nașterii Domnului din Betleem și binecuvântarea vieții, concluzionează Părintele Patriarh Daniel în scrisoarea sa de Crăciun.

Acum, când Hristos-Domnul vine tainic spre noi, prin cei săraci și singuri, prin cei bolnavi și necăjiți, prin orfani și văduve, să ieșim în întâmpinarea Lui prin milostenie, prin ajutorare frățească și prin facere de bine. În felul acesta, inimile și casele noastre se vor umple de bucuria și lumina pe care le-au trăit și văzut îngerii și păstorii din Betleem. Astfel, Hristos-Domnul va binecuvânta viața tuturor celor care arată iubirea Lui oamenilor din jurul lor.

cristiboss56 21.12.2016 17:20:30

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în seara zilei de 20 decembrie 2016 trei grupuri de colindători din orașe diferite ale țării.

Primii care au interpretat colinde au fost cei 27 membri ai Coralei Leon Băncilă din Fălticeni, coordonată de Domnul Ciobanu Gabriel-Cătălin. Patriarhul României i-a binecuvântat și îndemnat să continue aceste frumoase tradiții.

Suntem bucuroși că anul acesta au fost mai multe grupuri de colindători din Bucovina. Este bine să continuăm aceste tradiții de mărturisire a iubirii lui Hristos pentru umanitate, dar și de transmitere a frumuseții sufletului românesc, a spus Preafericirea Sa.

În continuare, a colindat un grup de copii de la Parohia Broșteni – județul Sibiu, coordonat de Pr. Emilian Piloiu. Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române și-a exprimat bucuria pentru faptul că aceste colinde se transmit din generație în generație și le-a urat Sărbători fericite.

Grupul coral mixt Axios din Rădăuți, coordonat de Domnul Ciprian Casian Calancea, a închis recitalul de colinde din această seară. După momentul artistic, Părintele Patriarh i-a încurajat să continue aceste frumoase preocupări muzicale și să binevestească Nașterea lui Hristos ca iubire a lui Dumnezeu pentru lume.

La final, toți colindătorii au primit daruri din partea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române.

cristiboss56 21.12.2016 17:28:21

Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul ales al Maramureșului și Sătmarului, a fost prezent marți, 20 decembrie 2016, la concertul tradițional de colinde Crăciun în Maramureș, aflat la cea de-a 15-a ediție.

Evenimentul a avut loc în sala Episcop Dr. Vasile Stan din Palatul Episcopal. Manifestarea a fost organizată de Protopopiat Sighet și de Centrul Cultural Sighetu Marmației.

Pe scenă au urcat tineri și adulți din parohiile din Sighetu Marmației și din mai multe localități ale Maramureșului voievodal: Budești, Breb, Berbești, Mara, Săpânța, Strâmtura, Călinești, Rona de Jos.

De asemenea, la concert au luat parte și Grupul Asociației Tinerilor Ortodocși din Protopopiatul Sighet, Grupul Moroșanca, precum și Grupul Bizantin Theologos al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

La final, ierarhul a binecuvântat pe cei prezenți.

cristiboss56 21.12.2016 17:30:49

Pacienții internați pe secția de oncologie a Centrului de Îngrijiri Paliative Sfântul Nectarie din Capitală au primit marți, 19 decembrie 2016, vestea cea bună a Nașterii Domnului într-un concert de colinde susținut de mai multe grupuri corale.

Colindătorii conduși de părintele Ionuț Bărbulescu au interpretat colinde tradiționale românești. Din grupul de colindători au făcut parte elevii din corul Seminarului Teologic Ortodox Nifon Mitropolitul, eleve de la Școala Postliceala Sanitară Sfântul Nectarie din București, credincioși de la Biserica Bucur Ciobanul și Trupa de muzica Select.

La final, au fost dăruite icoane cu Maica Domnului fiecărui bolnav și un cadou cu produse de îmbrăcăminte, de igiena, cozonac, fructe și dulciuri.

cristiboss56 21.12.2016 17:31:41

Reprezentanții Protoieriei Ploiești Nord au oferit luni, 19 decembrie 2016, o sută pachete cu dulciuri și fructe copiilor internați și personalului din Spitalul de Pediatrie din Ploiești. De asemenea, celor mici li s-au citit și rugăciuni de însănătoșire, după cum ne-a precizat Pr. Marian Daniel Constantinescu.

Acțiunea a fost posbiliă prin bunăvoința Părintele Protopop Adrian Matei de la Protoieria Ploiești Nord.

cristiboss56 22.12.2016 16:40:03

Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a oficiat luni, 21 decembrie 2016, la Catedrala Patriarhală, slujba de pomenire eroilor trecuți la Domnul în decembrie 1989. La slujbă au participat clerici și credincioși.

În cuvântul rostit, ierarhul a evidențiat jertfa celor ce au murit în urma evenimentelor din decembrie 1989.

În vremea comunismului, în România, foarte mulți preoți au fost întemnițați. Foarte mulți monahi au fost nevoiți să plece departe de mănăstire. De asemenea, foarte mulți oameni care au luptat pentru libertate și adevăr și care au dorit să rămână liberi au fost vremelnic ținuți în temniță, iar unii dintre ei au murit acolo ca martiri. Biserica îi cinstește pe cei trecuți la Domnul alături de alți eroi ai neamului românesc. În această zi, după Sfânta Liturghie, în toate bisericile și mănăstirile Patriarhiei Române sunt oficiate slujbe de pomenire. Înălțăm și noi rugăciune smerită către Părintele îndurărilor ca să așeze sufletele lor întru Împărăția iubirii Sale, acolo unde nu este nici durere, nici întristare, nici nedreptate, nici suspin, a spus Preasfinția Sa.

Potrivit statisticilor oficiale, 1.142 de persoane și-au pierdut viața, 3.138 au fost rănite, iar 760 de oameni au fost reținuți.

cristiboss56 22.12.2016 16:43:05

Revoluția anticomunistă din 1989 a fost comemorată miercuri, 21 decembrie 2016, la Cluj-Napoca, la împlinirea a 27 de ani de la evenimentul istoric, notează site-ul Radio Renașterea.

Ceremonia a avut loc în Cimitirul Eroilor, în prezența Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, a oficialităților locale, a militarilor, dar și a numeroși clujeni.

În deschidere a fost intonat imnul național, iar după acest moment Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oficiat o slujbă de pomenire în care s-a rugat pentru pentru cei trecuți la Domnul în decembrie 1989.

În cuvântul rostit, Mitropolitul Clujului i-a îndemnat pe cei prezenți la ceremonie să prețuiască libertatea, câștigată atât de greu de martirii revoluției, arătând că orice realizare are la baza ei o jertă.

Ceremonia a continuat după slujba religioasă, cu un ceremonial de depunere de jerbe și coroane de flori la monumentul eroilor din cimitir. Manifestarea s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare.

cristiboss56 22.12.2016 16:46:26

Sute de colindători îmbrăcați în porturi tradiționale au participat miercuri, 21 decembrie 2016, la Alaiul colindătorilor ce a avut loc la Timișoara, notează site-ul oficial al Mitropoliei Banatului.

În cadrul Alaiului Colindătorilor au participat următoarele formații:

Ansamblul Profesionist Banatul;
Grupul Vocal al Școlii de Artă Timișoara, coordonat de Georgiana Necșa;
Grupul Vocal al Școlii de Artă Timișoara, coordonat de Iasmina Iova;
Grupul de dubași de la Pietroasa, Curtea și Tomești;
Ansamblul Ghiocelul din Giroc, Corul din Criciova;
Ansamblul Izvorașul din Buziaș;
Grupul vocal din Periam;
Corul Institutului Cultural al Românilor din Voivodina, Serbia (Torac);
Fanfara Pro Amiciția;
Grupul vocal din Coștei;
Grupul vocal de copii din Urseni;
Grupul vocal din Buziaș, coordonat de Liliana Savu Badea.
Grupele de colindători au pornit colinda de la Centrul de Cultură și Artă din Piața Libertății din Timișoara, apoi s-au deplasat la Prefectura Timiș și Consiliul Județean.

La Centrul eparhial din Timișoara, colindătorii au fost primiți de Înaltpresfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, împreună cu preoții și colaboratorii de la Centrul Eparhial.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a împărțit colindătorilor cadouri,
mulțumindu-le pentru frumoasele colinde interpretate cu multă dăruire și le-a urat sărbători binecuvântate de Dumnezeu.

De la Centrul eparhial, colindătorii au pornit spre centrul orașului Timișoara, în Piața Victoriei, unde au continuat să colinde, vestind tuturor bucuria Nașterii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

***

De mai bine de două decenii, Mitropolia Banatului, Consiliul Județean Timiș și Centrul de Cultură și Artă organizează, la Timișoara, în preajma praznicului Nașterii Domnului, Alaiul Colindătorilor. La această manifestare participă zeci de fanfare, formații și grupuri de colindători din județul Timiș și din Banatul sârbesc.

cristiboss56 22.12.2016 16:51:09

Miercuri, 21 decembrie, *Grupul vocal bărbătesc „Pelerinul” al Agenției de pelerinaj „BASILICA Travel” a Patriarhiei Române a adus vestea cea bună a Nașterii Domnului și în redacția „Ziarului Lumina”. Corul, dirijat de părintele diacon Silviu Neacșu, a prezentat un repertoriu inedit de colinde bizantine. La final, colindătorii le-au urat ostenitorilor Publicațiilor „Lumina” să aibă un Crăciun cu bucu*rii și un An Nou cu împliniri. Părintele consilier patriarhal *Nicolae Dascălu, directorul *Publicațiilor „Lumina”, a mulțumit co*lindătorilor care au făcut deja o tradiție ca în fiecare an să ves*teas*că Nașterea Domnului și la re*dacția „Ziarului Lumina”. „Sunt zile în care colindele ne inun*dă de peste tot, dar atunci când colindătorii intră în casa un*de oamenii lucrează, unde petrec majoritatea timpului, atunci bucuria este și mai mare, pentru că bucuria Crăciunului este o bucu*rie îm*păr*tășită. Vă felicităm pentru aceste colinde și observăm că v-ați perfecționat tot mai mult. Se văd de la an la an pro*grese, și în repertoriu, dar și în interpretarea muzicală pe mai mul*te voci”, a spus părintele consi*lier patri*arhal Nicolae Dascălu.

cristiboss56 22.12.2016 16:53:51

Copiii orfani, bătrânii singuri și alți oameni aflați în suferință în diferite centre și instituții medicale din întreaga țară sunt vizitați, colindați, îmbrățișați, pentru a nu uita că nu sunt singuri, mai ales în aceste zile dinaintea praznicului Nașterii Domnului. Una dintre aceste acțiuni social-filantropice a fost organizată ieri, 21 decembrie, de Sectorul social-filantropic al Administrației Patriarhale, în colaborare cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Prahova. Cu acest prilej, au fost oferite daruri pentru aproape 180 de copii din patru centre din Ploiești, Câmpina și Brebu. „Am identificat patru centre, și anume Complexul de servicii comunitare «Sfântul Andrei»-Ploiești, unde sunt aproape 80 de copii cu dizabilități neuro-psihomotorii, Centrul de primire în regim de urgențe «Cireșarii» din Ploiești, unde am găsit 8 copii, însă, fiind un centru de tranzit, sunt mai mulți, Centrul de Plasament Câmpina pentru copii cu anumite probleme speciale, unde sunt aproape 50 de copii, și Centrul rezidențial de tip familial din Brebu, unde un soț și o soție au în grijă 30 de copii”, a precizat pr. Ciprian Ioniță, consilier patriarhal al Sectorului social-filantropic al Administrației Patriarhale.
Darurile, care au constat în alimente, dulciuri și jucării, au fost finanțate din fondul „Filantropia”, dar și de Carrefour, partenerul Patriarhiei Române în cadrul programului „Masa Bucuriei”, de firma HiPP România, de o altă firmă care a dorit să rămână anonimă și de părintele arhim. David Petrovici, starețul Mănăstirii Caraiman din Bușteni. „Perioada Postului Nașterii Domnului este specifică darurilor, de aceea fiecare om încearcă să-și exprime bucuria mai mult, mai ales asupra copiilor. Astfel, ne-am gândit ca să ieșim din București și să mergem și către alte zone, dar și pentru a avea o colaborare mai bună cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Prahova, fiind și ea în Arhiepiscopia Bucureștilor. Totodată, am ales să mergem la copiii cu dizabilități, pentru că la celelalte centre mai merg alte persoane”, a mai spus pr. consilier patriarhal Ciprian Ioniță.
Preoții de caritate, alături de cei în suferință
Preoți de caritate din Arhiepiscopia Bucureștilor împreună cu tineri din Asociația „Oastea Domnului” din Capitală au colindat și au oferit marți, 20 decembrie, daruri persoanelor de la Centrul de îngrijiri paliative „Sfântul Nectarie” din Capitală al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Ca unii care se confruntă zilnic cu suferința în bisericile și capelele de spitale, pe holuri și în salonuri, preoții de caritate au dorit ca să le arate celor aflați în suferință că nu sunt singuri, mai ales în perioada aceasta a bucuriei Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos. „Am vestit prin colind dragostea pe care Dumnezeu o are față de toți oamenii. În acest sens, am împărțit daruri celor 25 de pacienți internați în această unitate medico-sanitară. Misiunea preotului de caritate este aceea de a aduce speranță în mijlocul oamenilor unde predomină singurătatea și deznădejdea. Noi avem misiunea centrală de a dărui și a ne ruga pentru cei aflați în suferință, necazuri, lipsuri, pentru cei care sunt pe paturile de spital”, a spus pr. Eugen Bucur, coordonatorul preoților de caritate din Arhiepiscopia Bucureștilor. Darurile au fost achiziționate din donațiile preoților de caritate participanți la acțiunea socială.
Acțiunile social-filantropice ale preoților de caritate din Arhiepiscopia Bucureștilor au continuat ieri, 21 decembrie, la Centrul de îngrijire și asistență din cadrul Mănăstirii Christiana din Capitală. „Într-o serie de acti*vități pe care preoții de caritate le desfășoară la nivelul Arhiepiscopiei Bucureștilor, am fost prezenți și la Centrul de îngrijire și asistență din cadrul Mănăstirii Christiana, împreună cu o parte din preoții de caritate din Bucu*rești.
De asemenea, dorim să ajungem și la copiii care se află în centrele de plasament, la bătrânii din centrele de îngrijiri și asistență, la pacienții internați în spitalele din București, dar și la acele persoane care nu se pot deplasa”, a mai spus coordonatorul preoților de caritate din Arhiepiscopia Bucureștilor.

Copacel 22.12.2016 17:22:27

http://www.crestinortodox.ro/editori...eu-137744.html
"Luati aminte ca faptele dreptatii voastre sa nu le faceti inaintea oamenilor, ca sa fiti vazuti de ei; altfel nu veti avea plata de la Tatal vostru Cel din ceruri. Deci, cand faci milostenie, nu trambita inaintea ta, cum fac fatarnicii, in sinagogi si pe ulite, ca sa fie slaviti de oameni; adevarat graiesc voua: si-au luat plata lor. Tu insa, cand faci milostenie, sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta, ca milostenia ta sa fie intr-ascuns si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie" (Matei 6, 1-4).
Buhuhu,.... hu

cristiboss56 22.12.2016 17:30:26

Luni, 19 decembrie 2015, la Biserica „Sfântul Pantelimon”-Foișorul de Foc din București, a avut loc evenimentul `Biserica și Școala, împreună de Crăciun”, organizat de Școala Gimnazială „Maica Domnului” din Capitală și Departamentul pentru copii și tineret „Ateneul Sfântului Pantelimon” al bisericii. În așteptarea lui Moș Crăciun, copiii care au venit cu daruri pentru alți copii săraci au participat la un spectacol în care au fost prezentate datini și obiceiuri românești, precum și piesa de teatru „Poveste de Crăciun”, pusă în scenă de colegii lor de la școala gimnazială. La final, drept mulțumire pentru spectacol și daruri, aceștia au primit din partea lui Moș Crăciun cadouri. „Colaborarea dintre Școala Gimnazială «Maica Domnului» și Biserica «Sfântul Pantelimon» a început în urmă cu aproape un deceniu.
Prin această cooperare se realizează o completarea actului educațional, iar mai presus de aceasta, comuniunea între oameni (indiferent de starea lor socială), precum și apropierea copiilor de Dumnezeu”, a spus părintele Bogdan-Aurel Teleanu, slujitor la această biserică.

cristiboss56 22.12.2016 17:37:38

Editat******.

cristiboss56 22.12.2016 17:44:12

† PIMEN

din mila lui Dumnezeu, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților

Iubitului nostru cler, cinului monahal și binecredincioșilor creștini din de Dumnezeu păzita noastră Arhiepiscopie, har, milă și pace de la Dumnezeu - Tatăl, iar de la Noi, arhierească binecuvântare.

„Hristos se naște, slăviți-L!

Hristos din ceruri, întâmpinați-L!

Hristos pe pământ, înălțați-vă!

Cântați Domnului tot pământul.

Lăudați-L popoare,că S-a preaslăvit”

(Catavasie la Nașterea Domnului)



Iubiți credincioși,

Acestea sunt cuvintele pe care le auzim la slujba sărbătorii Intrarea Maicii Domnului în biserică; ele ne anunță că se apropie marea sărbătoare a Nașterii cu trup a Domnului nostru Iisus Hristos, „Cel născut din sânurile Tatălui mai înainte de toți vecii”. Faptul nașterii Fiului lui Dumnezeu cu trup este Taina cea mai presus de înțelegerea ei cu mintea; această Taină o înțelegem, în parte, prin credință, care este puterea și darul lui Dumnezeu.

Taină minunată și preaslăvită! Cerul de unde s-a pogorât Fiul lui Dumnezeu, acum este peștera din Bethleem; scaunul de Heruvimi pe care stă, în cer, Mântuitorul lumii, acum este Fecioara Maria; Creatorul cerului și al pământului din nemărginita Sa iubire de oameni, S-a întrupat, S-a făcut om pentru mântuirea noastră, a celor care am greșit prin păcatul neascultării începând cu strămoșii noștri Adam și Eva; Pentru aceasta suntem datori să-L slăvim clipă de clipă, în toate zilele vieții noastre.



Dreptmăritori creștini,

Cuvintele „Hristos din ceruri, întâmpinați-L” sunt un îndemn sfânt de a ne apropia sufletește de Cel ce „a venit la ale Sale”, cum scrie Sfântul Ioan Evanghelistul (1, 11); El, Dumnezeu, care este „foc mistuitor” (Deut. 4, 24) arde orice păcat mărturisit la scaunul de spovedanie. Biserica, Mama noastră duhovnicească, ne cheamă să-L întâmpinăm pe Domnul nostru Iisus Hristos, prin cuvintele: „Veniți să ne închinăm și să cădem la Hristos”, atunci când preotul, la Sfânta Liturghie, iese din Altar cu Evanghelia. Ne cheamă în noaptea Sfintelor Paști prin cuvintele: „Veniți de primiți lumină”, adică pe Cel care este „lumina lumii” (Ioan 8, 12).

Mântuitorul ne cheamă prin cuvintele Sfintei Evanghelii: „Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați, și Eu Vă voi odihni pe voi; luați jugul Meu asupra voastră și învățați-Vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima, și veți găsi odihnă sufletelor voastre” (Matei 11, 28-29).

Mântuitorul, prin glasul conștiinței noastre, ne cheamă să-L întâmpinăm, cum mărturisește fericitul Augustin în ale sale Confesiuni: „Neliniștit este sufletul nostru, Doamne, până ce se va odihni în Tine”. „În ce chip dorește cerbul isvoarele apelor, așa Te dorește sufletul meu pe Tine, Dumnezeule. Însetat-a sufletul meu de Dumnezeul cel Viu; când voi veni și mă voi arăta feței lui Dumnezeu”, grăiește Psalmistul David (Ps. 41, 1-2).

Mântuitorul ne cheamă la El spunându-ne că, dacă vrem să-L urmăm, atunci, trebuie să ne lepădăm de sine, adică de egoism, și să ne luăm Crucea, povara nevoințelor duhovnicești, povara necazurilor, a încercărilor și a ispitelor. (Mat. 16, 24)

cristiboss56 22.12.2016 17:46:15

《 continuare 》
 
Mântuitorul ne cheamă nu numai să-L întâmpinăm și să-L urmăm, ci să ne și împărtășim cu „Preasfântul Său Trup și Sânge”; ne cheamă prin cuvintele rostite de slujitorii Sfintelor Taine: „Cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste, apropiați-vă!”. Bucuria întâmpinării Mântuitorului la sărbătoarea Nașterii Sale cu trup este pe măsura pregătirii noastre sufletești prin post, rugăciune, faptele de milostenie și, nu în ultimul rând, prin curățirea sufletului de păcate în Sfânta Taină a Pocăinței.

Cuvintele „Hristos pe pământ, înălțați-vă” înseamnă că, dacă El S-a pogorât din ceruri venind la noi, atunci și noi suntem datori să ne înălțăm la El sufletește. Ne înălțăm când privim cu toată luarea-aminte Creația lui Dumnezeu, pe om și natura înconjurătoare, înțelegând puterea și purtarea de grijă ale lui Dumnezeu, așa cum mărturisește Psalmistul David: „Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria” (Ps. 18, 1).

„Ce este omul că-Ți aduci aminte de el? Micșoratu-L-ai pe dânsul cu puțin față de îngeri, cu slavă și cu cinste L-ai încununat pe el. Pusu-l-ai pe dânsul peste lucrurile mâinilor Tale, toate le-ai supus sub picioarele lui” (Ps. 8, 4-6).

Ne înălțăm cu mintea și cu sufletul la cer, la Dumnezeu, în rugăciunile noastre de fiecare zi, rostite cu toată luarea aminte, în casele noastre și, mai ales, în sfânta biserică în zilele de sărbătoare. „În biserica slavei Tale stând, în cer a sta ni se pare”, este mărturisirea creștinilor care cercetează biserica la sfintele slujbe cu regularitate, așa cum citim în cartea Faptele Apostolilor: „… în fiecare zi [creștinii n.n.] – stăruiau într-un cuget în templu și frângând pâinea… lăudând pe Dumnezeu” (Fapte 2, 46-47).



Iubiți credincioși,

Dumnezeu S-a făcut om ca să facă pe om dumnezeu, după har, spun Sfinții Părinți ai Bisericii; purtători de Dumenezu, adică, omul să fie călăuzit permanent în trăirea vieții sale de „gândul lui Hristos” (Filip. 2, 5).

Cei care nu mai au gândul lui Hristos uită și nesocotesc legile și rânduielile date de Dumnezeu oamenilor dintru începutul creerii lor, privind între altele, familia, căsătoria constituită din uniunea liber consimțită între un bărbat și o femeie. Mântuitorul a spus limpede fariseilor care veniseră „să-L ispitească întrebându-L dacă se cuvine omului să-și lase femeia sa [să se despartă n.n.] – pentru orice pricină. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie? Pentru aceasta va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă” (Mat. 19, 3-6). Aceasta este deci familia, căsătoria rânduită de Dumnezeu: un bărbat cu o femeie și nu un bărbat cu alt bărbat care înseamnă sodomie, păcat pedepsit de Dumnezeu cu ploaie de pucioasă și foc, în cetatea Sodomei (Fac. 19, 24).

Din fericire, bunii noștri creștini au mărturisit, anul acesta, și în scris, hotărârea sfântă, cerând ca în Constituția țării noastre să se înscrie: „Familia este constituită din uniunea liber consimțită între un bărbat și o femeie”.

În încheierea acestui cuvânt pastoral, Vă îndemn să nu dați uitării învățăturile apostolești: „Fiți dar, următori ai lui Hristos ca niște fii iubiți, și umblați întru iubire, precum și Hristos ne-a iubit pe noi și S-a dat pe Sine pentru noi, prinos și jertfă lui Dumnezeu, întru miros cu bună mireasmă” (Ef. 5, 1-2) „Nu știți oare că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu” (I Cor. 6, 9-10). „Deci luați seama cu grijă, cum umblați, nu ca niște neînțelepți, ci ca cei înțelepți, răscumpărând vremea, căci zilele rele sunt.” (Ef. 5, 15-16).

„Vă îndemn, deci, fraților, pentru îndurările lui Dumnezeu, să înfățișați trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bine plăcută lui Dumnezeu, ca închinarea voastră cea duhovnicească, și să nu vă potriviți cu acest veac, ci să vă schimbați prin înnoirea minții, ca să deosebiți care este voia lui Dumnezeu, ce este bun și plăcut și desăvârșit” (Rom. 12, 1-2).

Rog pe Bunul Dumnezeu ca sfintele sărbători ale Nașterii și Botezului Domnului să le trăiți cu pace, întru bucuria mântuirii. Anul Nou să fie binecuvântat de Dumnezeu cu belșugul muncii cinstite spre folosul personal și cel de obște.



Al vostru de tot binele voitor și către Domnul pururi rugător,



† PIMEN

ARHIEPISCOP AL SUCEVEI ȘI RĂDĂUȚILOR

cristiboss56 23.12.2016 06:55:05

Ierarhia Bisericii Ortodoxe a Alexandriei și întregii Africi are de curând doi membri noi. Este vorba despre Episcopii Teodor de Babilon și Agatonic de Arusha și Tanzania Centrală.

Cei doi episcopi au fost aleși de Sfântul Sinod al Patriarhiei Alexandriei, reunit în ședință de lucru, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Teodor, în data de 17 noiembrie 2016.

Prima hirotonie întru episcop a avut loc la Catedrala Patriarhală Sfântul Sava cel Sfințit din Alexandria în 11 decembrie 2016. Sfânta Liturghie și ceremonia de hirotonie a Preasfințitului Părinte Agatonic ca Episcop al nou-înființatei Eparhii de Arusha și Tanzania Centrală, au fost prezidate de Patriarhul Teodor, în concelebrarea mai multor ierarhi ai Sfântului Sinod.

cristiboss56 23.12.2016 12:11:55

Scrisoare Pastorală
 
† IOACHIM

Arhiepiscop al Romanului și Bacăului

Iubitului nostru cler, cinului monahal și tuturor dreptmăritorilor creștini din această de Dumnezeu păzită și binecuvântată eparhie, har, milă și pace de la Îndurătorul Dumnezeu, iar de la noi părintească dragoste!



Iubiți fii și fiice duhovnicești,

Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos este actul de iubire ce pune în lumină taina minunată a lui Dumnezeu Care, în toată slava Sa neînchipuită, ia firea noastră omenească și se revelează în noi, ca pe toți să ne mântuiască dându-ne șansa de a deveni părtași la dumnezeirea Sa. Iisus Hristos este realitatea absolută ce, prin întrupare, aduce umanității noastre în dar putința de a deveni universul în care se reflectă intimitatea spirituală a lui Dumnezeu.

Nașterea umană a Iubirii Dumnezeiești întrunește și exprimă simultan contrarii greu de imaginat coexistând: măreția divină cu smerenia absolută, sărăcia supremă cu bogăția deplină ce hrănește lumea întreagă, viața în toată consistența ei care asumă moartea și o depășește, sănătatea deplină ce acceptă boala și o vindecă sau dreptatea care asumă toată nedreptatea eliberându-i pe toți cei striviți sub povara ei.



Dreptmăritori creștini,

La Nașterea lui Hristos, corul de îngeri cânta: „Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire”. Hristos spune clar: „Pacea Mea o dau vouă” (Ioan 14,27), adică iubirea Mea de Frate v-o dau vouă. Iisus Hristos este „pacea noastră”. (Efeseni 2,14). „Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul” (Ioan 13,34). De aceea misiunea noastră este să primim pacea și iubirea Lui și să le răspândim. Numai primindu-L pe Hristos înlăuntrul nostru El devine izvorul păcii, unității și iubirii interpersonale. Prin nașterea ca om a Fiului lui Dumnezeu s-a născut, de fapt, izvorul de pace între oameni, dar și între Sine și oameni, aceștia fiind ridicați la calitatea de fii ai Săi, ca frați ai Fiului Său.

Nașterea Mântuitorului Hristos semnifică venirea lui Dumnezeu întru ale Sale, așa cum spune Sfântul Evanghelist Ioan: „a venit întru ale Sale, dar ai Săi nu L-au primit”. „Ale Sale” la care a venit și „ai Săi” care nu L-au primit reprezintă creația întreagă adusă la existență de Tatăl prin Cuvânt, iar „ai Săi” sunt oamenii creați după chipul și întru asemănarea cu Dumnezeu printr-un act special. Deci lumea și omul, creații ale Logosului, sunt premise ale venirii Fiului lui Dumnezeu în lume, necesară în vederea (restaurării lor) mântuirii acestora după cădere. „Căci se cădea cu adevărat – afirmă Sfântul Maxim Mărturisitorul – ca Cel ce este după fire făcătorul ființei lucrurilor să se facă și autorul îndumnezeirii după har al celor create, ca astfel Dătătorul existenței să se arate și ca Dătătorul fericirii veșnice a existenței” („Răspunsuri către Talasie” – Filocalia românească, vol.3).

Ȋntruparea Mântuitorului Hristos este cea mai concludentă probă a existenței lui Dumnezeu. Dacă încercăm să fim raționali, vom vedea că în afara lui Iisus Hristos, adică a lui Dumnezeu experiat de oameni, orice afirmație despre Dumnezeu este calcul, convenție și presupoziție. Iar presupoziția sau calculul nu pot fi niciodată imperative. Acest fapt trebuie să-l conștientizăm și să-l transmitem mai departe chipurilor lui Dumnezeu care se vor naște și vor continua fiecare, prin particularitatea libertății sale, manifestarea credinței în Dumnezeul-Om – Iisus Hristos.

cristiboss56 23.12.2016 12:16:00

《 continuare 》
 
Fiecare generație de chipuri ale lui Dumnezeu este o nouă renaștere a istoriei în care Iisus Hristos – Emanuel – Ȋși pune speranța de a fi recunoscut.



Iubiți fii și fiice duhovnicești,

Creștinismul oferă generațiilor de chipuri tinere ale lui Dumnezeu o perspectivă cu totul nouă despre viață, care satisface profund setea de faptă și ideal a lumii din toate timpurile și mai ales de astăzi. E cunoscut că Ȋnsuși Mântuitorul nostru Iisus Hristos a arătat o deosebită dragoste față de tineri, iar apostolul Iubirii, Ioan, stând cu capul plecat pe pieptul lui Iisus, a devenit peste veacuri imaginea simbol a relației dintre aceștia și Biserică.

Ȋn revista „Gândirea” din luna martie a anului 1934, Nichifor Crainic afirma următoarele: „Vremea noastră este vremea tineretului. O lume veche se dărâmă, o lume nouă își caută formele de viață. Pulsul ei zvâcnește în arterele tineretului. Biserica este aceea căreia îi rămâne sarcina să capteze și să filtreze valorile afirmative ce-i năvălesc în prag sau să îndiguiască valurile negative și rebele ce-i bat în coastă”.

Cert este că dintre toate vârstele, tinerețea este preferată în mod deosebit de Mântuitorul Hristos, tinerii fiind cei cărora li se oferă, înaintea tuturor, Împărăția cerurilor. Dacă-L ai pe Dumnezeu cu tine, înțelegi că măsura omului desăvârșit nu este înțeleptul, ci copilul. Măsura desăvârșitei viețuiri este nevinovăția pruncului care primește cu toată ființa și în mod dezinteresat prezența lui Dumnezeu. Perpetua întoarcere la starea pruncului desăvârșit devine astfel exercițiul ascetic care ne pregătește pentru întâlnirea cu Pruncul dumnezeiesc, într-un dialog ce ne conduce spre tinerețea veșnică, spre vârsta deplinătății lui Hristos. Nu pruncii trebuie să fie ca noi, ci noi trebuie să fim ca pruncii. Dar, cum spunea același Nichifor Crainic, „în cultură, savantul este măsura copilului; în religie, copilul este măsura savantului”.

Pe de altă parte, din păcate, de multe ori, darul libertății de gândire cu care-i înzestrat omul produce în mintea revoluționară a timpului concepții potrivit cărora bătrânii sunt socotiți anacronici și deformați de ideologii și sisteme nerealiste. Totuși, „Cel vechi de zile” sădește în fiecare dintre noi un sâmbure de adevăr care poate încolți și în final rodi în toamna bătrâneții înțelepte a multora. De aceea fiecărei vârste i se cuvine respect.



Iubiții mei,

Sărbătoarea Nașterii Domnului trebuie să pună în lumină, în mintea fiecăruia dintre noi, reînnoirea ontologică și morală a lumii. Prin noul Adam-Hristos Fiul lui Dumnezeu se înnoiesc continuu cei ce vin la El prin lucrarea Duhului Sfânt în Biserică.

E foarte periculos ca în această lume, care se învechește tot mai mult în libertatea de-a păcătui, omul să se străduiască, conștient sau nu, să-și fundamenteze valorile pe orice altceva în afară de învățătura creștină. Să luăm aminte și să nu contribuim la „omorârea” lui Dumnezeu prin indiferență!

De douăzeci de veacuri s-a cântat în lume „Cu noi este Dumnezeu”! Dar astăzi, în această lume a îndoielilor și nesiguranței, se iscă întrebarea: „Mai este Dumnezeu cu noi!?”

Acum mai bine de un sfert de veac, în decembrie 1989, în preajma Crăciunului, tineri entuziaști animați de dorința înlăturării regimului represiv și ateu, au ieșit pe străzi cerând să fie liberi. Între lozincile lor era și dictonul Cu noi este Dumnezeu. Când treceau prin fața unei biserici, se opreau, îngenuncheau, își făceau semnul sfintei cruci și rosteau rugăciunea Tatăl Nostru, conștienți fiind de faptul că Dumnezeu este prezent în Biserică și că se jertfește liturgic pe fiecare Sfânt Altar. Unde mai sunt acei tineri? Ce-au devenit ei? De ce oare acum unii dintre ei nu mai cântă „Cu noi este Dumnezeu”, nu mai rostesc Rugăciunea Domnească, nu mai vor să muncească, să construiască nimic...., iar când trec prin fața aceleiași biserici strigă: „nu mai vrem catedrale!” Oare de ce tânărul de astăzi nu mai vrea să-L întâlnească pe Emanuel?! Sub influența căror mișcări seculariste a rămas prizonier căutărilor fără răspuns?

cristiboss56 23.12.2016 12:21:05

《ultima parte 》
 
Toate întrebările noastre își găsesc răspunsul doar în Hristos, căci El este înțelesul ultim al tuturor realităților, El este Axa lumii în jurul căreia gravitează totul.

Fără Nașterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, timpul n-ar fi fost timp, istoria n-ar fi fost istorie și omul n-ar fi fost om. Timpul, istoria și omul nu pot avea sens decât dacă sunt raportate la o Persoană absolută, o Persoană capabilă să nu decadă în nonsens și neființă. Aceasta este Iisus Hristos. Că vrem sau refuzăm, Emanuel este în mijlocul nostru și ne caută, ne cheamă. Ascultați-L!



Iubiți credincioși,

Biserica împlinește în lume activitatea misionară a lui Hristos Domnul, ea este prelungirea filantropiei hristice în societate. Ea ține în brațele ei părintești pe tânărul de astăzi care se confruntă cu neajunsurile vieții și care caută un sens în tot ceea ce face. Purtarea de grijă a Bisericii față de tineri a fost și motivul pentru care anul care se încheie a fost dedicat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române educației religioase a tineretului ortodox. În acest context, în Arhiepiscopia Romanului și Bacăului au fost implementate cu succes mai multe proiecte eparhiale prin intermediul Sectorului Social-filantropic, ai căror beneficiari au fost tinerii. Dintre acestea amintim aici doar câteva:

Proiectul social dedicat tinerilor diagnosticați cu cancer și boli terminale „Păstrarea unui sens al vieții în cazul tinerilor bolnavi de cancer”;
Proiectul social eparhial „În temniță am fost și ați venit la Mine!” – dedicat tinerilor privați de libertate;
Proiectul social de prevenire a delincvenței juvenile, adresat tinerilor de la gimnaziu și licee;
Campania de conștientizare și informare dedicată tinerilor cu dependență de alcool și stupefiante;
Proiectul social-educațional inter-eparhial „Tineri români în căutarea valorilor credinței creștine și tradiției populare autentice”;
Programul social-educațional de prevenire a abandonului școlar - „Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți!” adresat elevilor la începutul și la sfârșitul anului școlar. Sute de elevi din fiecare protopopiat au primit, cu această ocazie, rechizite școlare, ghiozdane echipate și dulciuri;
Programul social-cultural dedicat tinerilor cu rezultate excepționale la învățătură, vizând toți șefii de promoție din liceele aflate pe raza administrativ-canonică a eparhiei;
Proiectul social dedicat tinerilor cu posibilități financiare reduse, dar cu rezultate bune la învățătură, prin intermediul căruia zeci de tineri din cele șase protopopiate au primit burse școlare pe tot parcursul anului școlar și universitar.


Pe această cale dorim să aducem mulțumire atât colaboratorilor noștri care au sprijinit implementarea acestor programe, cât și celor ce au susținut financiar și logistic lucrarea noastră educațională și social-caritabilă.

De asemenea, vă aducem la cunoștință faptul că, la propunerea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2017 ca fiind „Anul omagial al iconarilor și pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”. Cu acest prilej, în Arhiepiscopia Romanului și Bacăului vor fi organizate activități cultural-educaționale și social-caritabile care vor pune în valoare tezaurul iconagrafic pe care Biserica îl deține cu responsabilitate și vor așeza în lumină semnificația jertfei mărturisitorilor care au apărat Ortodoxia suferind în timpul regimului de tristă amintire.



Iubiți fii duhovnicești,

Închei cuvântul meu pastoral cu un colind inspirat din tradițiile noastre populare, care împodobesc marele eveniment al Nașterii Domnului, având încredințarea că această sărbătoare a bucuriei și a familiei e pururea nouă și înnoitoare:



Cânt de Crăciun



În amurg de seară, când cerul s-aprinde,

Îngerii din ceruri vin să ne colinde,

Oamenii i-ascultă, nu doarme niciunul,

Sunt cu toții veseli, c-a venit Crăciunul.



Pruncii puși în leagăn, deși nu cuvântă,

Colinda din ceruri cu îngerii cântă.

Slava cea cerească inundă pământul,

Iar în orice casă se naște Cuvântul.



Mama pregătește scutece din pâine,

Tata sfarmă-n piuă cânepă și grâne,

Copiii își lasă lunga lor hârjoană,

Când preotul vine cu sfânta icoană.



Cântă împreună imnul sfânt de praznic

Și simt cum un înger le rămâne paznic.

Plăvanii puternici, mieii și asinii

Simt și ei, din staul, că e Casa pâinii.



Pe când toți sătenii merg la Liturghie,

Văzduhul se umple cu fum de tămâie.

Împăcați cu toții și-mbrăcați frumos

Gustă din potirul Pruncului-Hristos.



Se întorc acasă veseli și cucernici

Lui Iisus dând slavă că i-a făcut vrednici.

S-așază la masă cu toți împreună

Casa lor e plină doar de voie bună.



Vin copii cu steaua și-s primiți în casă,

După ce colindă sunt poftiți la masă,

Li se pun în traistă daruri diferite,

Că Hristos e Darul lumii infinite.



Îți mulțumim, Doamne, Cel ce ne-ai creat

Că ne-ai smuls din mâna celui necurat,

Intră-ne în templu pentru a Te naște

Și-n inimi curate, Tu Te recunoaște!



Al vostru păstor și pururea către Domnul rugător,

† IOACHIM

Arhiepiscopul Romanului și Bacăului

cristiboss56 23.12.2016 22:52:55

Mesajul de Crăciun al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române:

Sărbătoarea Nașterii Domnului Iisus Hristos sau Crăciunul ne arată iubirea smerită și milostivă a lui Dumnezeu pentru întreaga umanitate. Fiul lui Dumnezeu cel necuprins și nemuritor Se face om muritor, pentru ca să dăruiască oamenilor viața veșnică.

La Nașterea Domnului Iisus Hristos în Betleem, îngerii din ceruri preamăresc pe Dumnezeu și cheamă pe oameni să trăiască pe pământ în pace și bunăvoire. Păstorii din Betleem primesc pe Pruncul Iisus cu bucurie, iar Magii de la Răsărit Îi aduc daruri de mare preț ca unui împărat: aur, tămâie și smirnă.

De aceea, astăzi, copiii și tinerii binevestesc Nașterea Domnului, ca și îngerii odinioară, prin cântări frumoase, numite colinde, iar preoții și diaconii, asemenea păstorilor din Betleem, binevestesc Nașterea Domnului purtând icoana Sa pe la casele oamenilor, în timp ce toți oamenii milostivi și nobili la suflet, asemenea Magilor din Răsărit, oferă daruri copiilor și tuturor celor nevoiași.

Prin urmare, sărbătoarea Nașterii Domnului ne cheamă să dăruim oamenilor pe care îi întâlnim iubire din iubirea lui Hristos, pace și bucurie, lumină și speranță, mai ales celor bolnavi și singuri, săraci și neajutorați.

Totodată, sărbătoarea Crăciunului ne cheamă să ne amintim, prin rugăciune și semne de prețuire, de românii din jurul României și din diaspora română. Pe toți românii care se află în țări îndepărtate și au dor de Țară și Neam să-i îndemnăm să revină acasă.

De asemenea, să ne rugăm în aceste zile și pentru toți cei care suferă din cauza războiului, a persecuțiilor și a violenței în diferite părți ale lumii, ca Hristos-Domnul Păcii să îi ajute să nu-și piardă speranța păcii și a mântuirii.

Cu prilejul sărbătorii Nașterii Domnului Iisus Hristos, Anului Nou 2017 și Botezului Domnului, vă adresăm tuturor doriri de sănătate și mântuire, pace și bucurie, împreună cu urarea tradițională: La mulți ani!

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

cristiboss56 24.12.2016 02:38:01

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a oficiat joi, 22 decembrie 2016, slujba de pomenire pentru cei trecuți la Domnul în luna decembrie a anului 1989, notează site-ul oficial la Arhiepiscopiei Râmnicului.

Evenimentul a fost oficiat la monumentul ridicat pe esplanada din fața Tribunalului Vâlcea. La slujba de pomenire au participat reprezentanți ai autorităților centrale și locale care. La final, au depuse coroane de flori la monumentul ridicat în memoria revoluționarilor vâlceni.

Slujbe de pomenire au fost oficite și la bisericile unde sunt înmormântați cei căzuți în anul 1989.

cristiboss56 24.12.2016 02:42:45

La Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș a fost săvârșită joi, 22 decembrie 2016, o slujbă de pomenire pentru eroii revoluției din decembrie 1989. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului.

În cuvântul rostit, Părintele Arhiepiscop a arătat rolul deosebit de important pe care l-a avut și îl are Biserica Ortodoxă Română în istoria poporului român, atât prin cler, cât și prin fiii ei, cu referiri speciale la evenimentele ce s-au petrecut în decembrie 1989 care au dus la căderea dictaturii comuniste.

***

Potrivit statisticilor Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989, au fost un total de 1.166 victime în orașele declarate martir: Alba Iulia, Arad, Brașov, Brăila, București, Buzău, Caransebeș, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Cugir, Hunedoara, Lugoj, Reșița, Sibiu, Târgoviște, Târgu Mureș, Timișoara.

cristiboss56 24.12.2016 22:50:30

La multi ani surori si frati
Ce prin suflet colindati
Dumnezeu prea bunul sa va dea Craciunul.
Sa va fie casa dalba ca matasea
Florilor de mar.
Sa va fie gandul ca izvorul
Sopotind curat.
Sa-si gaseasca locul, cerul,fericirea
Care v-au uitat.




Să ne pregătim să-l primim pe Pruncul Iisus în casele noastre, în familiile noastre, în sufletele noastre și să dăruim cadouri, bucurie și dragoste celor de lângă noi și celor din jurul nostru,sa ne bucuram in fiecare clipa a vietii noastre,de aceasta importanta Sarbatoare a omenirii,Nasterea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos,sa primim si sa purtam in suflete caldura si dragostea.
Doamne ajuta!

cristiboss56 24.12.2016 23:05:23

https://lh4.googleusercontent.com/-m...Nasterea_T.jpg

Fiul Preaiubit al lui Dumnezeu-Tatăl,
Soarele și Mântuitorul
cu Care încep toate sărbătorile noastre,
Cel ce Se naște în ieslea Betleemului,
prin zvonul fericitului colind,
să renască fiorii deplinei bucurii
și pacea înfrățirii în sufletele tuturor ,
și să vă fie nedespărțit însoțitor
pe drumul mântuirii!

cristiboss56 25.12.2016 16:22:30

Să se bucure cerul, să se veselească pământul! Că S-a născut pe pământ Mielul lui Dumnezeu, dând izbăvirea lumii. Cuvântul, Cel ce era în Sânurile Tatălui, a ieșit fără de sămânță din Fecioară; de Acela magii s-au înspăimântat, văzându-L născându-Se în Betleem ca un Prunc; pe Care toate Îl slăvesc.
Amin , amin , amin !

cristiboss56 26.12.2016 03:19:44

Patriarhul României le-a spus credincioșilor că Nașterea lui Hristos, venirea Lui în lume, are ca scop principal sfințirea noastră. În cuvântul rostit în cadrul Sfintei Liturghii oficiată, la Catedrala Patriarhală, în ziua sărbătorii Nașterii Domnului – 25 decembrie 2016, Părintele Patriarh a explicat tuturor că „omul nu este destinat mormântului” și că a devenit muritor din cauza păcatului protopărinților noștri Adam și Eva, însă „Hristos Domnul a venit să ne dăruiască viață veșnică”.

În prima zi de Crăciun sute de credincioși au participat la Sfânta Liturghie oficiată la Patriarhie și au ascultat cuvântul Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române. Slujba a fost săvârșită de Preafericirea Sa alături de care a slujit și Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal.

În omilia sa, Patriarhul României a evidențiat că Mântuitorul Iisus Hristos se naște ca om din mamă fără tată, după cum din veșnicie se naște din Tată fără mamă. De asemenea, Patriarhul nostru a explicat de ce Hristos Domnul se naște din Fecioară, din umanitatea Maicii Domnului:

Se naște din interiorul umanității pentru ca să sfințească omenirea din interiorul ei, se naște în peșteră pentru ca să sfințească pământul din interiorul lui.

Ieslea din peștera Betleemului are semnificația faptului că El vine în lume pentru viața lumii și se dăruiește nouă ca noi să primim viața Lui veșnică, a mai spus Preafericirea Sa.

Hristos este pus în ieslea necuvântătoarelor lipsite de înțelepciune ca pe noi, cei cuvântători, să ne facă înțelepți. Odată ce este pus în iesle, în Betleem, care înseamnă „casa pâinii”, El, Hristos Domnul, ni se arată ca fiind pâinea cea vie coborâtă din cer care în Sfântă Euharistie ni se va dărui ca hrană pentru viața veșnică.

De asemenea, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a mărturisit celor prezenți că Dumnezeu cel veșnic se face om pentru ca omul să devină fiu al lui Dumnezeu după har și că Hristos a transformat peștera din Betleem în Biserică.

Nașterea lui Hristos, venirea Lui în lume, are ca scop principal sfințirea noastră. De aceea, Sfinții Părinți ai Bisericii au spus că Fiul lui Dumnezeu cel veșnic se face om pentru ca omul să devină fiu al lui Dumnezeu după har. Dumnezeu ia trup pentru ca omul să primească pe Duhul Sfânt. Dumnezeu se face om ca omul să devină Dumnezeu după har, ne spun Sfântul Irineu de Lyon și Sfântul Atanasie cel Mare. Coborârea Lui are ca scop ridicarea noastră, smerenia Lui are ca scop împărtășirea noastră de slava Lui, deci El se face smerit ca să ne dăruiască nouă slava veșnică a Împărăției Cerurilor. Deci, toate le face din iubire pentru noi și pentru mântuirea noastră.

Un alt aspect evidențiat de Preafericirea Sa este legătura dintre Nașterea și Învierea Domnului, surprinsă în mod deosebit de Sfinții Părinți și iconografii ortodocși. În acest sens, Patriarhul României a spus celor prezenți că sărbătoarea Crăciunului cuprinde în mod concentrat toată taina mântuirii în Iisus Hristos.

Scutecele preînchipuie giulgiul de la Înviere, iar peștera întunecoasă preînchipuie mormântul Învierii. Deci, Hristos vine în lume, se naște din Fecioara Maria fără să îi strice fecioria după cum înviază din mormânt fără să rupă pecețile mormântului și trece prin ușile încuiate, stă în mijlocul apostolilor cărora le spune „Pace Vouă” după Învierea Sa din morți. Un înger veștește aici Nașterea Domnului către locuitorii Betleemului, un înger strălucitor de lumină vestește femeilor mironosițe învierea Lui. Cu alte cuvinte, Hristos Domnul care se naște în Betleem este deja îndreptat spre cruce și înviere. Planul Lui nu este rămânerea în peșteră sau simpla vizitare a pământului, ci ridicarea noastră din păcat și moarte și înălțarea, prin Înviere și prin ridicarea Sa la Cer, în împărăția iubirii Preasfintei Treimi.

***

Evanghelia Duminicii Nașterii Domnului

Matei 2, 1-12

„Dacă s-a născut Iisus în Betleemul Iudeii, în zilele lui Irod împăratul, iată magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând: unde este împăratul iudeilor, Cel care s-a născut? Căci am văzut la Răsărit steaua Lui și am venit să ne închinăm Lui. Și auzind împăratul Irod, s-a tulburat și tot Ierusalimul împreună cu el; și adunând pe toate căpeteniile preoților și cărturarii poporului, i-a întrebat: unde trebuie să se nască Hristos? Iar ei i-au zis: în Betleemul din Iudeea, căci așa este scris prin proorocul: și tu, Betleeme, din pământul lui Iuda, nu ești nicidecum cel mai mic dintre căpeteniile lui Iuda, căci din tine va ieși Povățuitorul, care va paște poporul meu Israel. Atunci Irod a chemat în ascuns pe magi și a aflat de la ei lămurit în ce vreme s-a arătat steaua. Și, trimițându-i la Betleem, le-a zis: mergeți și cercetați cu de-amănuntul despre Prunc și, dacă-L veți afla, să mă vestiți și pe mine, ca să vin și eu să mă închin Lui. Iar ei, ascultând pe împărat, au plecat și iată steaua, pe care o văzuseră în Răsărit, mergea înaintea lor, până ce a venit și a stat deasupra, unde era Pruncul. Când au văzut ei steaua, s-au bucurat cu bucurie foarte mare. Și intrând în casă și văzând pe Prunc împreună cu Maria, mama Lui, s-au aruncat cu fața la pământ și s-au închinat Lui; apoi, deschizându-și vistieriile lor, I-au adus daruri: aur, tămâie și smirnă. Dar, primind înștiințare prin vis să nu se întoarcă la Irod, pe altă cale s-au dus în țara lor”.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:10:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.