Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce este moartea(exista sau nu) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16076)

Noiembrie 01.02.2013 08:53:21

Ce este moartea(exista sau nu)
 
Ieri am citit pe internet niste articole in care se afirma ca stiintific s-ar fi dovedit ca moartea nu exista.Va prezint teoria in cauza si astept opiniile voastre.

"Cei mai mulți oameni se tem de moarte, cred în ea pentru că au fost învățați că vor muri. Ei se asociază cu corpurile lor, iar acestea mor, inevitabil. Conform unei noi teorii însă, specialiștii sugerează că moartea nu este un eveniment final.
Dr. Robert Lanza, director științific la „Advanced Cell technology" și profesor la Facultatea de Medicină din cadrul Wake Forest University, a oferit noua abordare a fenomenelor care se produc în momentul morții, din perspectiva fizicii cuantice.
Anumite observații nu pot fi prevăzute la modul absolut, există o gamă de observații posibile pentru fiecare probabilitate. Pentru a explica acest concept, specialitul a oferit exemplul universurilor multiple, aprofundat de biocentrism, o nouă teorie științifică.
Există un număr infinit de universuri, conform teoriei, și orice s-ar putea întâmpla se petrece într-unul sau altul. „Moartea nu există în aceste scenarii, la modul real. Toate universurile posibile există simultan, indiferent de ce se întâmplă într-unul din ele. Deși corpurile sunt destinate să se autodistrugă, sentimentul de a fi în viață, conștientizarea lui «cine sunt eu?» nu este nimic mai mult decât o sursă de energie de 20 de wați care funcționează în creier. Dar această energie nu dispare la moarte", a explicat Robert Lanza.
Una dintre axiomele științifice este aceea că energia nu moare niciodată, nu poate fi creată sau distrusă. Întrebarea la care cercetătorul a elaborat un răspuns în studiul său asupra morții este dacă această energie transcende dintr-o lume în alta.
20 de wați de energie
Indiferent de alegerile făcute de cel care observă o acțiune, cel care o efectuează va experimenta efectele acesteia, a explicat cercetătorul. Legăturile dintre evenimentele în care sunt implicați subiecții observați și universuri depășesc conceptele noastre clasice de spațiu și timp.
„Dacă cei 20 de wați de energie ar proiecta un rezultat sau altul pe un ecran, aceeași «baterie» ar fi responsabilă pentru proiecție, indiferent dacă fasciculele ar ajunge pe un ecran sau pe mai multe", a scris cercetătorul pe site-ul sau, roberlanza.com.
Percepția și experimentarea se traduc prin informații descifrate de creier, pentru care spațiul și timpul sunt doar instrumente de ordonare a acestora.
Într-o lume lipsită de spațiu și timp, moartea nu există. Chiar Einstein spunea către sfârșitul vieții: „Prietenul meu a plecat din această lume ciudată cu puțin înaintea mea. Aceasta nu înseamnă nimic. Oamenii ca noi știu că distncția dintre trecut, prezent și viitor este doar o iluzie care persistă cu încăpățânare". Nemurirea nu înseamnă existență perpetuă într-un timp nesfârșit, ci locuiește, mai degrabă, în afara timpului cu totul, a explicat Lanza."

http://romaniapress-misterelelumii.b...iintifica.html

Laura19 01.02.2013 09:19:34

Sa inteleg ca ei numesc sufletul energie.

Noi stim ca sufletul este nemuritor si ca exista viata dupa moartea trupului pe acest pamant finit, deci nu ar trebui sa ne minuneze ca incep si oamenii de stiinta sa se tot aproprie de adevar. Li s-a tot spus de 2000 de ani, dar daca nu vor sa asculte...

Noiembrie 01.02.2013 09:27:47

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 500152)
Sa inteleg ca ei numesc sufletul energie.

Noi stim ca sufletul este nemuritor si ca exista viata dupa moartea trupului pe acest pamant finit, deci nu ar trebui sa ne minuneze ca incep si oamenii de stiinta sa se tot aproprie de adevar. Li s-a tot spus de 2000 de ani, dar daca nu vor sa asculte...

Da Laura19, eu stiu foarte bine ca TOTUL e energie , are o vibratie anume, ca suntem suflete nemuritoare, dar ma intreb CUM pot demonstra STIINTIFIC si CORECT asta.
In alta ordine de idei, stii ca anul trecut am auzit la o predica intr-o biserica unde nu merg decat rar , eu frecventand o alta,preotul zicand ca exista cu siguranta si alte lumi si ca odata vom lua legatura cu ele, si ca noi suntem forme de energie.Nu mi-a venit sa cred!
Multumesc de raspuns si te mai astept la dialog si in alte parti.Doamne ajuta!

Laura19 01.02.2013 11:45:43

@Noiembrie
Ce intelegi prin energie? Te referi la energia creata sau cea necreata?

Cum crezi ca arata sufletul unui om dupa adormirea trupului? Are o forma definita? Are memorie, auz, vaz, simtiri etc?

Intreb ca sa inteleg la ce te referi cand spui ca totul este enegrie.
In articol ei numesc energie, ce ar fi sufletul, insa nu sunt sigura ca se refera la sufletul asa cum il descriu Sfintii Parinti.

N.Priceputu 01.02.2013 11:55:49

Sunt planuri diferite: material și spiritual. Nu au aceeași substanță, nu e vorba de același tip de energie. E ca diferența dintre puterea de a munci (fizică) și puterea de a iubi (a sufletului), sau, mai mult, puterea duhovnicească, a harului.
Sufletul după moarte nu va mai avea o stare fizică, măsurabilă, pentru că nu este de natură materială. Iar viața în Hristos, fericită, deplină, o va avea sufletul care s-a adăpat la izvoarele harului dumnezeiesc, înviind înainte de moartea cu trupul.

Mihnea Dragomir 01.02.2013 12:34:22

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500147)
Conform unei noi teorii însă, specialiștii sugerează că moartea nu este un eveniment final.

Asta e de "citatul zilei". Beton !

AlinB 01.02.2013 12:39:19

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500157)
Da Laura19, eu stiu foarte bine ca TOTUL e energie , are o vibratie anume, ca suntem suflete nemuritoare, dar ma intreb CUM pot demonstra STIINTIFIC si CORECT asta.
In alta ordine de idei, stii ca anul trecut am auzit la o predica intr-o biserica unde nu merg decat rar , eu frecventand o alta,preotul zicand ca exista cu siguranta si alte lumi si ca odata vom lua legatura cu ele, si ca noi suntem forme de energie.Nu mi-a venit sa cred!
Multumesc de raspuns si te mai astept la dialog si in alte parti.Doamne ajuta!

Nu poti.
Si nu vad la ce te-ar ajuta.

Textul ala e o fantezie stiintifica, sunt sigur ca n-ai inteles mare lucru din el, la ce ti-ar folosi in definitiv?

cezar_ioan 01.02.2013 23:23:52

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 500189)
puterea de a munci (fizică)

Deci recunosti ca amicul Plesu nu munceste....:)

Lucian008 02.02.2013 00:06:27

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500147)
Ieri am citit pe internet niste articole in care se afirma ca stiintific s-ar fi dovedit ca moartea nu exista.Va prezint teoria in cauza si astept opiniile voastre.

"Cei mai mulți oameni se tem de moarte, cred în ea pentru că au fost învățați că vor muri. Ei se asociază cu corpurile lor, iar acestea mor, inevitabil. Conform unei noi teorii însă, specialiștii sugerează că moartea nu este un eveniment final.
Dr. Robert Lanza, director științific la „Advanced Cell technology" și profesor la Facultatea de Medicină din cadrul Wake Forest University, a oferit noua abordare a fenomenelor care se produc în momentul morții, din perspectiva fizicii cuantice.
Anumite observații nu pot fi prevăzute la modul absolut, există o gamă de observații posibile pentru fiecare probabilitate. Pentru a explica acest concept, specialitul a oferit exemplul universurilor multiple, aprofundat de biocentrism, o nouă teorie științifică.
Există un număr infinit de universuri, conform teoriei, și orice s-ar putea întâmpla se petrece într-unul sau altul. „Moartea nu există în aceste scenarii, la modul real. Toate universurile posibile există simultan, indiferent de ce se întâmplă într-unul din ele. Deși corpurile sunt destinate să se autodistrugă, sentimentul de a fi în viață, conștientizarea lui «cine sunt eu?» nu este nimic mai mult decât o sursă de energie de 20 de wați care funcționează în creier. Dar această energie nu dispare la moarte", a explicat Robert Lanza.
Una dintre axiomele științifice este aceea că energia nu moare niciodată, nu poate fi creată sau distrusă. Întrebarea la care cercetătorul a elaborat un răspuns în studiul său asupra morții este dacă această energie transcende dintr-o lume în alta.
20 de wați de energie
Indiferent de alegerile făcute de cel care observă o acțiune, cel care o efectuează va experimenta efectele acesteia, a explicat cercetătorul. Legăturile dintre evenimentele în care sunt implicați subiecții observați și universuri depășesc conceptele noastre clasice de spațiu și timp.
„Dacă cei 20 de wați de energie ar proiecta un rezultat sau altul pe un ecran, aceeași «baterie» ar fi responsabilă pentru proiecție, indiferent dacă fasciculele ar ajunge pe un ecran sau pe mai multe", a scris cercetătorul pe site-ul sau, roberlanza.com.
Percepția și experimentarea se traduc prin informații descifrate de creier, pentru care spațiul și timpul sunt doar instrumente de ordonare a acestora.
Într-o lume lipsită de spațiu și timp, moartea nu există. Chiar Einstein spunea către sfârșitul vieții: „Prietenul meu a plecat din această lume ciudată cu puțin înaintea mea. Aceasta nu înseamnă nimic. Oamenii ca noi știu că distncția dintre trecut, prezent și viitor este doar o iluzie care persistă cu încăpățânare". Nemurirea nu înseamnă existență perpetuă într-un timp nesfârșit, ci locuiește, mai degrabă, în afara timpului cu totul, a explicat Lanza."

http://romaniapress-misterelelumii.b...iintifica.html

Este o abordare gen New Age, in nici un caz crestina. Si crestinismul nu isi propune sa demonstreze nimic, cu atat mai putin nemurirea sufletului. Pentru desavarsire este nevoie de credinta nu de dovezi stiintifice. Cum sa "incadrezi" stiintific si din punct de vedere al legilor fizicii ceva facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?

Lucian008 02.02.2013 00:09:22

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500157)
In alta ordine de idei, stii ca anul trecut am auzit la o predica intr-o biserica unde nu merg decat rar , eu frecventand o alta,preotul zicand ca exista cu siguranta si alte lumi si ca odata vom lua legatura cu ele, si ca noi suntem forme de energie.

Parerile personale ale unui preot nu reprezinta invataturi ale Bisericii. Asta este o aberatie si nu are nici o legatura cu ce ne-a descoperit Hristos.
In astfel de situatii ar fi bine ca cineva sa il traga de maneca pe preotul respectiv si sa il intrebe pe ce isi bazeaza convingerea? Unde se regaseste asa ceva in Sfanta Scriptura sau in Sfanta Traditie?

EzioAuditore 02.02.2013 00:11:37

Eu stiu ca Yehoshuah zice cam asa:

Luca:
"30. Și să nu ia cu mult mai mult în vremea aceasta, iar în veacul ce va să vină, viață veșnică."

Marcu:
"30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică."

Deci viata vesnica e cam in veacul viitor. Nu acum.

cezar_ioan 02.02.2013 01:08:19

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 500374)
Eu stiu ca Yehoshuah zice cam asa:

Luca:
"30. Și să nu ia cu mult mai mult în vremea aceasta, iar în veacul ce va să vină, viață veșnică."

Marcu:
"30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică."

Deci viata vesnica e cam in veacul viitor. Nu acum.

Gresit, frate. Viata vesnica e acum. Aici. Pe forum!
Nu ocservi?......

AlinB 02.02.2013 01:14:02

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 500370)
Este o abordare gen New Age, in nici un caz crestina. Si crestinismul nu isi propune sa demonstreze nimic, cu atat mai putin nemurirea sufletului. Pentru desavarsire este nevoie de credinta nu de dovezi stiintifice. Cum sa "incadrezi" stiintific si din punct de vedere al legilor fizicii ceva facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?

Nu este New Age este o teorie stiintifica chipurile dar imposibil de verificat la ora actuala sau in viitorul apropiat.
Si de altfel, nici nu este despre nemurirea sufletului, daca citesti cu atentie, pentru ca nici macar nu este prezent in teoria asta conceptul de suflet.

AlinB 02.02.2013 01:20:02

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 500374)
Eu stiu ca Yehoshuah zice cam asa:

Luca:
"30. Și să nu ia cu mult mai mult în vremea aceasta, iar în veacul ce va să vină, viață veșnică."

Marcu:
"30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică."

Deci viata vesnica e cam in veacul viitor. Nu acum.

Te referi la Ioan 17:3 ?

"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."

Aici era vorba despre nemurirea sufletului, atentie la confuzii si mai lucreaza la corelatii.

EzioAuditore 02.02.2013 01:33:05

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 500385)
Gresit, frate. Viata vesnica e acum. Aici. Pe forum!
Nu ocservi?......

Ar fi bine sa fie asa. Eu cel putin m-as bucura. Si chiar sa fie in aceasta vreme,acum!
Insa din pacate se pare ca trebuie sa asteptam aratarea Lui, dupa cum spune Pavel :

"8. De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui."

Mi-a placut spiritul dvs de observatie si m-a bucurat, aveti momente cand iesiti din doctrina si pasiti in revelatie. In aceste conditii o sa aveti un sfarsit de veac amar in pantece dar dulce in "cantece"...

EzioAuditore 02.02.2013 02:02:45

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 500387)
Te referi la Ioan 17:3 ?

"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."

Aici era vorba despre nemurirea sufletului, atentie la confuzii si mai lucreaza la corelatii.

Sufletul este nemuritor din momentul creatiei(conceptiei)?

Si daca este asa de ce mai este nevoie sa il cunoasca pe Iisus ca sa aiba viata vesnica , din moment ce el este nemuritor?

AlinB 02.02.2013 02:09:07

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 500395)
Sufletul este nemuritor din momentul creatiei(conceptiei)?

Si daca este asa de ce mai este nevoie sa il cunoasca pe Iisus ca sa aiba viata vesnica , din moment ce el este nemuritor?

Sa privim putin peste gard.
Diavolul este nemuritor?
Da.
Este fericit?
Nu.

cezar_ioan 02.02.2013 02:45:33

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 500393)

Mi-a placut spiritul dvs de observatie si m-a bucurat, aveti momente cand iesiti din doctrina si pasiti in revelatie. In aceste conditii o sa aveti un sfarsit de veac amar in pantece dar dulce in "cantece"...

Fara ifose spun: nu am nevoie de astfel de garantii.
Domnul Hristos si numai El ma poarta si ma va aseza acolo unde hotaraste. AMIN+

EzioAuditore 02.02.2013 03:24:04

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 500397)
Sa privim putin peste gard.
Diavolul este nemuritor?
Da.
Este fericit?
Nu.

Daca e vorba de fericire, atunci se pune problema unde iti petreci viata vesnica.
Daca e vorba de viata vesnica, atunci se pune problema daca o primesti.

Pana la urma intrebarea care este?
daca ai viata vesnica? sau unde iti petreci viata vesnica?

Pentru ca Iisus zice ca Diavolul niciodata nu a fost in adevar, deci nu L-a cunoscut:

"43. De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu.
44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.
45. Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul, nu Mă credeți."

Si in acelasi timp marturiseste ca viata vesnica inseamna cunoasterea adevarului , care este EL :

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 500387)

"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."

Contradictie destul de dura intre "fericire" si viata vesnica. Nu crezi?

Noiembrie 02.02.2013 09:26:59

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 500186)
@Noiembrie
Ce intelegi prin energie? Te referi la energia creata sau cea necreata?

Cum crezi ca arata sufletul unui om dupa adormirea trupului? Are o forma definita? Are memorie, auz, vaz, simtiri etc?

Intreb ca sa inteleg la ce te referi cand spui ca totul este enegrie.
In articol ei numesc energie, ce ar fi sufletul, insa nu sunt sigura ca se refera la sufletul asa cum il descriu Sfintii Parinti.

Nu cred ca dupa parasirea trumului de tarana mai avem nevoie sa suzim, simtim, vedem in sensul pamantesc! Sufletul ne este dat de Dumnezeu.Cat despre memorie, poate cea ancestrala se pastreaza, poate...

N.Priceputu 02.02.2013 09:52:45

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 500393)
Ar fi bine sa fie asa. Eu cel putin m-as bucura. Si chiar sa fie in aceasta vreme,acum!

Vestea bună este că viața veșnică e chiar aici și acum. Sau împărăția cerurilor, aceea în care Împărat este Hristos. Ea începe cu botezul și se continuă în veșnicie. Însă de acum trebuie să înviem.

Noiembrie 02.02.2013 10:16:49

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 500201)
Nu poti.
Si nu vad la ce te-ar ajuta.

Textul ala e o fantezie stiintifica, sunt sigur ca n-ai inteles mare lucru din el, la ce ti-ar folosi in definitiv?

Nu m-ai citit sau nu m-ai inteles:eu NU vreau sa demonstrez nimic! Era o intrebare , ca urmare a mirarii ce m-a cuprins citind acel articol! De folosit poate mi-ar folosi, poate m-ar ajuta sa pricep unele chestii, cat despre altele nu ma pronunt...

Noiembrie 02.02.2013 10:18:09

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 500395)
Sufletul este nemuritor din momentul creatiei(conceptiei)?

Si daca este asa de ce mai este nevoie sa il cunoasca pe Iisus ca sa aiba viata vesnica , din moment ce el este nemuritor?

Buna intrebare...

Cornel Urs 02.02.2013 10:18:19

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500415)
Nu cred ca dupa parasirea trumului de tarana mai avem nevoie sa suzim, simtim, vedem in sensul pamantesc! Sufletul ne este dat de Dumnezeu.Cat despre memorie, poate cea ancestrala se pastreaza, poate...

memorie ancestrala....mai exact, ce ar fi aceasta? la ce va referiti?

Cornel Urs 02.02.2013 10:19:14

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 500395)
Sufletul este nemuritor din momentul creatiei(conceptiei)?

Si daca este asa de ce mai este nevoie sa il cunoasca pe Iisus ca sa aiba viata vesnica , din moment ce el este nemuritor?

ca sa nu ajunga in Iad.

Noiembrie 02.02.2013 10:22:37

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 500426)
memorie ancestrala....mai exact, ce ar fi aceasta? la ce va referiti?

Cauta in DEX...

Cornel Urs 02.02.2013 10:30:54

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500430)
Cauta in DEX...

nu trebuie sa caut in DEX.

aceasta expresie "memorie ancestrala" are conotatii yoghine.
am dreptate?

Noiembrie 02.02.2013 10:33:01

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 500434)
nu trebuie sa caut in DEX.

aceasta expresie "memorie ancestrala" are conotatii yoghine.
am dreptate?

In ce ma priveste, NU !

Cornel Urs 02.02.2013 10:36:21

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500436)
In ce ma priveste, NU !

atunci ce intelegeti prin "memorie ancestrala"?

Noiembrie 02.02.2013 10:51:40

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 500437)
atunci ce intelegeti prin "memorie ancestrala"?

"memorie stramoseasca"...

Cornel Urs 02.02.2013 11:35:42

Citat:

În prealabil postat de Noiembrie (Post 500441)
"memorie stramoseasca"...

asa mai merge, pentru ca "memorie ancestrala" se poate referi si la memoria metempsihotica, a tuturor "karmelor", adica a reincarnarilor anterioare.

iliegh 02.02.2013 11:40:48

Sunt doua curente de idei care se desprind din topicul acesta.

Unul pe care il promoveaza chiar autorul topicului si care este 100% adevarat. Energia nu dispare, se disipa doar, urmele gandurilor si chiar a sentimentelor din timpul vietii unui om, se transforma in energie electromagnetica care calatoreste sub forma de unde undeva spre capatul universului, si care printr-o tehnologie adecvata poate fi captata si inteleasa de cineva foarte avansat tehnologic. Dar sunt doar urme, ca urmele pasilor pe nisip, sursa gandurilor nu mai exista si nu mai poate genera alte ganduri, asa cum pantoful care a lasat urma pe nisip s-ar putea sa nu mai existe.


A doua ideea este lansata de N.priceputu, care spune ca cele doua planuri, fizic si spiritual sunt complet diferite. In acest caz, planul spiritual poate fi conceput numai in contextul existentei unei surse de energie, cum e creierul, ideile pur spirituale fiind de fapt structuri complexe energetice formate chiar in interiorul creierului. Ca aceste structuri energetice reprezinta ideea unui Dumnezeu, sau a unui sentiment sau orice alt obiect imaginar cu sau fara corespondent in realitate, nu mai conteaza. Conteza doar ca dupa moartea creierului, aceste idei vor exista in continuare ca unde electromangentice, nu ca o entitate vie capabila sa emita alte idei sau sa le transforme pe cele emise deja.

Pe undeva cele doua curente converg, in sensul ca ideile abstracte despre care vorbeste N.priceputu ajung in acelasi loc in care ajunge energia emisa de creier in timpul vietii.

N.Priceputu 02.02.2013 11:52:17

Păi ai redus-o pe cea de-a doua la prima. Vorbind de diferența de planuri m-am gândit și la diferența de natură. Energia sufletului nu este măsurabilă, nu este electromagnetică; chiar dacă în plan fizic putem măsura și constata existența energiilor fizice. Cele spirituale nu reprezintă idei abstracte generate de creier decât pentru o gândire materialistă, care nu poate gândi lumea decât palpabil. Or, sufletul nu este palpabil în sine, chiar dacă manifestările sale în trup pot fi observate sub forma energiei electromagnetice emise de creier.

Nici nu e nevoie de disiparea în spațiul cosmic a unei energii care să fie cândva observată ca o urmă a unor gânduri. Toate acțiunile noastre lasă urme în spațiul în care ne mișcăm, unele dintre ele fiind cuvintele scrise chiar și acum, pe forum. Păstrate, ele vor putea atesta cândva existența celui care le-a scris.

Dar sufletul este, cred, subiect, iar nu obiect. Tot ceea ce poate fi observat empiric este obiect. Energia despre care vorbești tot materială este; nu trebuie să căutăm dovezi materiale ale unei existențe spirituale. Ar fi un non-sens.

iliegh 02.02.2013 12:04:54

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 500462)
Păi ai redus-o pe cea de-a doua la prima. Vorbind de diferența de planuri m-am gândit și la diferența de natură. Energia sufletului nu este măsurabilă, nu este electromagnetică; chiar dacă în plan fizic putem măsura și constata existența energiilor fizice. Cele spirituale nu reprezintă idei abstracte generate de creier decât pentru o gândire materialistă, care nu poate gândi lumea decât palpabil. Or, sufletul nu este palpabil în sine, chiar dacă manifestările sale în trup pot fi observate sub forma energiei electromagnetice emise de creier.

Nici nu e nevoie de disiparea în spațiul cosmic a unei energii care să fie cândva observată ca o urmă a unor gânduri. Toate acțiunile noastre lasă urme în spațiul în care ne mișcăm, unele dintre ele fiind cuvintele scrise chiar și acum, pe forum. Păstrate, ele vor putea atesta cândva existența celui care le-a scris.

Dar sufletul este, cred, subiect, iar nu obiect. Tot ceea ce poate fi observat empiric este obiect. Energia despre care vorbești tot materială este; nu trebuie să căutăm dovezi materiale ale unei existențe spirituale. Ar fi un non-sens.

Daca energia sufletului nu este masurabila, inseamna ca nu exista, cel putin in spatiul creat chiar de Dumenzeu. Ori ca sa zici ca sufletul exista in spatiul lui Dumenzeu ar insemna sa zici ca e insusi Dumnezeu, ceea ce e prea mult.


eu zic ca ceea ce numim suflet este ansamblul tuturor gandurilor, sentimentelor, cunostinetelor care rezulta prin combinarea unor stari deosebit de complexe in interiorul creierului. Aceste stari au un suport material, dar totusi pot exista dupa disparitia materialului, sub forma de informatie inerta, nu vie.

Ceea ce zici tu despre cuvinte scrise este un exemplu clar de informatie, pe un suport cat se poate de material. Nu vad ce legatura ar avea un suflet imaterial cu informatia transmisa pe hartie.



Sunt de acord cu existenta unei stari spirituale. Dar aceasta stare are radacini in material, si ceea ce numim noi spiritul unui om care a murit e de fapt mostenirea spirituala sub forma de cunostinte scrise sau vorbite, lasata mostenire, nu o entitate paranormala care se deplaseaza prin vazduh si ne urmareste pe noi, cei vii. E pur si simplu informatie stocata care are un sens pentru noi, oamenii. Pentru caini sau plante s-ar putea ca informatia sa nu insemne nimic.


Pana la urma cred ca avem o problema de definitie. Trebuie sa definim clar ce intelegem prin spirit, si atunci nu vor mai fi motive de contradictie.

Este spiritul (sufletul sau duhul, cum vreti) o entitate paranormala capabila de actiuni proprii si auto-constienta ?
Sau e doar o mostenire informationala, niste emotii inregistrate pe un suport de hartie, un ansmablu de cunostinte prin care sa poti identifica unic o personalitate, cum ar fi Eminescu. Putem spune ca spiritul lui Eminescu e printre noi (vedem peste tot niste misei si niste fameni) dar inseamna asta ca exista o entitate imateriala care se plimba printre noi ?

N.Priceputu 02.02.2013 12:28:33

Citat:

În prealabil postat de iliegh (Post 500466)
Daca energia sufletului nu este masurabila, inseamna ca nu exista, cel putin in spatiul creat chiar de Dumenzeu. Ori ca sa zici ca sufletul exista in spatiul lui Dumenzeu ar insemna sa zici ca e insusi Dumnezeu, ceea ce e prea mult.

Pe Dumnezeu nu-L putem gândi spațial, pentru că ar însemna să fie limitat, spațiul fiind relativ. Deci nu putem vorbi despre un spațiu rezervat Lui. Tot ceea ce este spațiu (și în spațiu) este creat de El.
Sufletul, însă, nu este material, după cum nici gândul, ideea, simțirea. Însă ele există. Mai mult de atât, fiecare dintre noi putem constata că avem o anumită personalitate, unică. Și ne raportăm la ceilalți ca la niște persoane unice. Dar unice nu doar prin trup, ci mai ales prin eu-l lor. Acel eu consider că este sufletul.
El are o legătură cu trupul, îndeosebi prin creier, însă nu este generat de acesta, ci doar se manifestă prin el, de aceea continuă să existe și după ce trupul va muri. Iar faptul că va continua să existe nu poate fi demonstrat prin mijloace materiale, din moment ce el nu este material. Căci energia de care ai scris este, și ea, tot de natură materială, fizică.

Citat:

Ceea ce zici tu despre cuvinte scrise este un exemplu clar de informatie, pe un suport cat se poate de material. Nu vad ce legatura ar avea un suflet imaterial cu informatia transmisa pe hartie.
Legătura este că el a generat acea informație. Și acea informație rămasă (nu asta e și energia rămasă în cosmos?) trimite la autorul ei.


Citat:

Sunt de acord cu existenta unei stari spirituale. Dar aceasta stare are radacini in material, si ceea ce numim noi spiritul unui om care a murit e de fapt mostenirea spirituala sub forma de cunostinte scrise sau vorbite, lasata mostenire, nu o entitate paranormala care se deplaseaza prin vazduh si ne urmareste pe noi, cei vii. E pur si simplu informatie stocata care are un sens pentru noi, oamenii. Pentru caini sau plante s-ar putea ca informatia sa nu insemne nimic.
Aici e diferența esențială: Dumnezeu creează lumea spirituală și pe cea materială, nu materia creează spiritul.

Viziunea materialistă spune invers, socotind conștiința ca pe un produs al evoluției materiei. Ceea ce îmi pare lipsit de sens, pentru că materia de la sine, nedeterminată de nimic din exterior, ar trebui să apară din nimic, să înceapă să se organizeze din ce în ce mai bine, să se perfecționeze, pentru ca apoi, ca o culme a organizării haosului, să creeze conștiință, iar aceasta să devină, în cele din urmă, eternă.

N.Priceputu 02.02.2013 12:35:17

Citat:

În prealabil postat de iliegh (Post 500466)
Este spiritul (sau duhul, cum vreti) o entitate paranormala capabila de actiuni proprii si auto-constienta ?

Sau e doar o mostenire informationala, niste emotii inregistrate pe un suport de hartie, un ansmablu de cunostinte prin care sa poti identifica unic o personalitate, cum ar fi Eminescu. Putem spune ca spiritul lui Eminescu e printre noi (vedem peste tot niste misei si niste fameni) dar inseamna asta ca exista o entitate imateriala care se plimba printre noi ?

Da, este o entitate în sine, însă normală, nu paranormală. Inițiatoare de acțiuni și auto-conștientă, într-adevăr.

Da, avem și al doilea înțeles al spiritului, atunci când ne referim, de fapt, la urmele pe care spiritul său le-a lăsat în lume, nu efectiv la sufletul său.
Totuși, s-ar putea ca cele două să nu fie atât de separate, s-ar putea ca omul să nu fie despărțit de opera sa în timp. N-aș vrea să speculăm prea mult. Mai bine să căutăm să înțelegem ce ne învață credința, pentru că ne învață multe. Apoi le vom putea pune și față în față cu ce spune știința, și cred că ar ieși ceva deosebit de pasionant. Însă pentru asta, eu, unul, nu sunt pregătit.

cezar_ioan 02.02.2013 12:38:44

Ilie, reductionismul materialist pe care il sustii a fost analizat foarte serios la vremea infloririi lui. S-au scris multe despre asta, biblioteci intregi...
Astazi doar medicii neurologi si cei cu o conceptie medicalista mai cred ca orice miscare sufleteasca este determinata de biochimia creierului. Ei invoca inclusiv modelele computationale, preluind cazul particular al generarii si stocarii informatiei in computere.
In viata sufleteasca, insa, lucrurile sunt de alta natura...

As dori sa iti ofer un mic exemplu care ar putea sa deschida o fereastra noua in directia pe care o sugera NPriceputu si careia ma alatur si eu.

Faptul ca daca A>B si B>C atunci A>C nu este un produs al creierului, nu este determinat de creier, ci pur si simplu este expresia capacitatii logice a informatiei psihice de a se replia asupra ei insasi, de a se organiza si reorganiza.

Ca psihicul intretine o relatie cu creierul, pare a fi indiscutabil. Insa psihicul are insusiri care nu pot fi reduse la insusirile creierului. Dovezi sunt cu miile si se studiaza la neuropsihologie.

Daca eu am o relatie cu o alta persoana, nu inseamna ca eu decurg din acea persoana.
Daca am o relatie cu apa, nu inseamna ca proprietatile mele decurg din proprietatile apei.
Daca legile psihicului transpar in relatiile sociale, nu inseamna ca legile socialului se reduc la legile psihicului. Nu decurg unele din altele ci au propriul lor specific, ca paliere distincte ale realitatii. Care comunica, totusi.

Daca intre creier si psihic exista, temporar, relatii, asta nu inseamna nici ca psihicul decurge din creier nici ca creierul decurge din psihic.

Daca am o relatie cu Dumnezeu, nu inseamna ca decurg/deriv din El. Ci, doar ca sunt creat de El.
Cu atat mai putin inseamna, precum zic ateii, ca El decurge din mine, adica e un produs al mintii mele... Care la randul ei este un produs al creierului meu... Ar reiesi ca Dumnezeu e un produs al creierului omului.

Precum in Sfanta Treime Cele 3 Persoane au raporturi permanente desi nu sunt identice si nici amestecate. Si Sunt Unul Dumnezeu. Laudat fie in veci!

iliegh 02.02.2013 12:40:21

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 500473)
Da, este o entitate în sine, însă normală, nu paranormală. Inițiatoare de acțiuni și auto-conștientă, într-adevăr.

Da, avem și al doilea înțeles al spiritului, atunci când ne referim, de fapt, la urmele pe care spiritul său le-a lăsat în lume, nu efectiv la sufletul său.
Totuși, s-ar putea ca cele două să nu fie atât de separate, s-ar putea ca omul să nu fie despărțit de opera sa în timp. N-aș vrea să speculăm prea mult. Mai bine să căutăm să înțelegem ce ne învață credința, pentru că ne învață multe. Apoi le vom putea pune și față în față cu ce spune știința, și cred că ar ieși ceva deosebit de pasionant. Însă pentru asta, eu, unul, nu sunt pregătit.

Deci spui ca sufletul este o fiinta vie care exista in afara materiei, si care de fapt animeaza materia, nu materia creeaza sufletul . Am inteles bine ?

Asta ar fi o definitie buna a sufletului de la care am putea porni de abia acum o discutie. Cel putin nu e ambigua si nu amesteca notiunile de materie cu imaterie.

Numai ca are o mare problema. E doar o chestiune de credinta. Cum poti demonstra existenta a ceva imaterial. Nu poti. Deci ramane doar o credinta, o presupunere, o chestiune luata ca atare pe cuvant.

N.Priceputu 02.02.2013 12:43:30

Corect. Nu poate fi demonstrată existența lui. Ține de credință.
Asta încercam să spun: că demonstrațiile pe care le-ai menționat nu atestă de fapt existența sufletului.

iliegh 02.02.2013 12:47:16

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 500480)
Corect. Nu poate fi demonstrată existența lui. Ține de credință.
Asta încercam să spun: că demonstrațiile pe care le-ai menționat nu atestă de fapt existența sufletului.

Ok, nu vreau sa stric credinta nimanui, dar totusi prin natura mea, eu mi-as pune intrebarea cum ai ajuns la aceasta credinta ? Nu sunt suficient de bune teoriile stiintifice care explica creierul uman sau alte fenomene fizice ? Probabil ca nu sunt foarte bune, dar ele avanseaza. Apropo, tu crezi in existenta unui zeu al tunetului sau al soarelui, sau stii ca tunetul este un efect fizic si soarele un corp ceresc ca oricare altul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:06:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.