Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=938)

moro.d 08.05.2008 18:40:12

este o mare eroare in ceea ce spui.
daca mergem pe principiul omologarii… atunci Biserica, pana la imparatul Constantin cel Mare, nici macar n-a existat!
pt ca o Biserica sa fie canonica nu este absolut necesar sa fie si oficiala. de asemenea, caracterul oficial nu-I asigura canonicitatea acesteia.

Biserica canonica ce inseamna? adica respecta canoanele… dar daca tu-i numesti frati pe catolici, atunci e foarte probabil sa-ti vorbesc degeaba despre canoane.
canoanele, practic, sunt stalpii Bisericii. daca vrei sa distrugi Biserica, ataci stalpii. cum se ataca canoanele Bisericii? fie prin minimalizarea acestora, fie prin ignorarea totala a lor… cazuri DES intalnite in BOR.

eu ti-am dat explicatii bine intemeiate pt care BOR (si nu numai) este in neascultare fata de intreaga BO… iar tu vii si-mi spui ca suntem eretici pt ca asa a zis pr Cleopa.
BOSV nu este eretica pt ca asa a zis pr Cleopa… iar BOR nu este necanonica pt ca asa zice PS Episcop Flavian Ilfoveanul, ci pt ca nu respecta canoanele stabilite de Sfintii Parinti la cele 7 Sfinte Sinoade Ecumenice si pe care NIMENI nu le-a ridicat.

prin schimbarea calendarului se incalca INDIRECT canoanele. este adevarat ca nu este o dogma calendarul… dar prin schimbarea lui se incalca anumite date, criterii samd stabilite de Sf Parinti.
a-propos… la voi cate zile va avea postul Sf Ap Petru si Pavel? stiai ca limita minima admisa de Sf Parinti este de 8 zile? ia uite canonicii unde erau…
ca sa nu mai spun ca, in anumiti ani, postul Sf Apostoli, la voi, nici macar nu mai exista… cum a fost in 2002, parca.

dar daca tu nu intelegi esentialul, acestea deja sunt date prea pretentioase si nu vreau s-o lungesc. mai ales ca se stie foarte bine cate incalcari ale canoanelor se fac in BOR…
prin urmare, n-avem nevoie de recunoasterea Bisericilor oficiale.

consider ca ti-am dat suficiente explicatii, inclusiv pe cele din postarea anterioara pe care n-ai reusit sa le desfiintezi (oare de ce?). explicatiile tale sunt in continuare aceleasi? pt ca asa zice pr Cleopa? :)
crede-ma, noi nu respingem calendarul in sine, ci modul in care s-a efectuat schimbarea. s-a efectuat ignorand (neascultand) hotararile sfintilor parinti de pana atunci. putea fi vorba despre orice schimbare (asa cum au continuat sa apara), ca tot n-am fi acceptat-o… dar voi asta nu vreti sa intelegeti.

moro.d 08.05.2008 18:48:11

pe unde vedeti "&" de fapt am scris puncte : ...

dorstor 08.05.2008 20:45:44

Nu de asta nu sunt preoti ci pentru ca Galaction Cordun care a facut inceputul clerului in BOSV era caterisit cand a inceput sa sfinteasca preoti si arhierei in BOSV.Ca atare Glicherie nu a fost arhiereu,nici Evloghie ,nici Miftode,nici Cozma ,nici Silvestru(pe al carui Pidalion am studiat eu canoanele prima data) si asa mai departe nici Vlase.In primul rand nu au legatura apostolica si ca atare este vorba despre un cler ierosilnic.
pe mine nu ma intereseaza principii inventate de BOSV ci canoanele din Pidalion si conform cu acele canoane nu exusta preotie canonica deci valida in BOSV.Daca eu as fi vrut sa raman in BOSV nu se stie cine era mai mare acum acolo!Eu de acolo vin si o parte din familia mea a participat la evenimentele de la Copaceni.

moro.d 08.05.2008 22:07:23

de ce a fost caterisit?

razvan_m 09.05.2008 00:28:57

citand ispita_ta:
Citat:

...ceilalti, va rog sa ma iertati, dar m-am descarcat putin... foarte putin...
Atitudinea ta nu este nici macar crestina, poate luciferica sau atee, fato, cu atat mai putin ortodoxa. Si, ma rog, de unde stiti voi, stilistii, ca popii vostri au puterea de a infaptui cele sapte Sfinte Taine, cata vreme nici macar Traditie apostolica nu au. Nu exista o singura propozitie, la voi, stuilistilor, in care sa nu denigrati ierarhi ai BOR... Chiar si de Sf. Parinte Ilie Cleopa ai zis ceva de genul :Si ce daca ne-a anatemizat Pr. Cleopa? Ca si cum acest sfant n-ar fi de fapt sfant si n-ar fi avut in timpul vietii Duhul Sfant pogorat asupra lui.
Si inca ceva, cum bine ai spus, pui de naparca ce-si ucid mama la nastere sunteti chiar voi stilistii, care imediat dupa separare (care-i "nasterea" voastra"), v-ati repezit la grumazul BOR (mama din care va trageti) ca sa i-l sfasiati, s-o ucideti si nu incetati inca nici in ziua de azi sa o ponegriti.
Asadar, puilor de naparci stiliste, voi, prin hula zilnica ce o faceti asupra BOR, nu sunteti defel bineveniti in Romania. Plecati la evrei, care si ei denigreaza in fel si chip BO, sunteti pereche cu ei, cu limbile voastre ascutite...


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri, pline cu tot felul de schismatici!
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

ory 09.05.2008 13:52:04

Razvan,vad ca te chinuie talentul rau de tot,mai sus parca puneai capat acestor polemmici,iar acum le conferi,nu doar amploare ci si o rautate pe care,se vede ca nu ti-o poti stapani.Eu cred ca este mult prea departe adevarata tendinta de a propovadui credinta adevarata,de aceasta atitudine a ta,"luciferica",sa te invrednicesc de propriile exprimari,care cred ca au exagerat mult prea mult in duhul credintei tale.
Si ma intreb,asa ca un simplu credincios "contemporan",ce este oare mai daunator pentru credinta,sa asculti de un schismatic,sau sa asculti de un ecumenist?Dilema,nu!Eu nu inteleg de ce va bateti cu pumnul in piept,aratand cu degetul la mucegaiul din partea cealalta,cand propria institutie religioasa,pe care o sustii nu doar ca prezinta un astfel de mucegai,dar si contamineaza tot mai mult in jur cu acest ecumenism,care a capatat forme din ce in ce mai politice si nicidecum,mistice.
Vorbeai de abaterea BOSVR de la credinta traditionala Apostolica,insa eu cred ca sustii aceasta teorie asa,doar evaziv,pentru ca daca ai rascoli temeiul ei,te-ai cam impotmoli in destule nereguli care se contrazic si in BOR,biserica oficiala.O marturie evidenta si care nu admite nici o justificare logica dpdv spiritual si dogmatic o reprezinta simplul fapt ca Postul Sfintilor Apostoli a fost aproape anulat,periodic.De ce?Pentru ca biserica oficiala a adus data Sf.Pasti odata cu serbarea acesteia pe stilul nou,tocmai pentru a nu iesi in evidenta printr-o astfel de eroare colosala,care nu se mai interfera cu Adevaratul Pasti,si semnificatia acestuia,astfel ca la iudei Hristos nici nu se rastignea,iar la Bor acesta si invia...dupa calendarul Iulian.Astfel,urmatorul post ce avea sa vina a suferit evidente modificari,fiindca lucrurile se succed si chiar trebuiesc determinate unele pe altele atunci cand este vorba de o randuire calendariostica.Iar aceasta traditie Apostolica pe care o aduci in vedere,nu admite post mai mic de 8 zile,si deci nu admite invrednicirea spre luarea sf.Impartasanii fara un post mai mic de 8 zile consecutive.Ceea ce in Bor,postul uneori tine si doar un weekend.Rusine!,rusine,caci daca mai ai si o activitatea a tranzitului intestinal,asa mai lenesa,te trezesti ca te-ai impartasit fara ca macar sa te cureti de hrana aceasta care indestuleaza,deseori peste masura.
Insa acesta este un subiect taboo,nimeni nu-l poate elucida cu precizie,fiindca turma stie doar sa urmeze...urmeaza scuze si aberatii,uneori cu iz de binecuvantare.
Sincer,eu am alte viziuni asupra credintei si nu ma afund in detalii teoretice,dar am citit si m-am informat,iar daca ar fi sa sustin pe cineva nu as sustine pe nimeni,fiindca toti suntem o apa si un pamant si ne-am pierdut in acest razboi teoretic despre religie,omitand inima si duhul care este singura ce o poate naste in realiateta.Inima pe care vad ca ti-ai incarcat-o cu dispune,cu dispret si nepasare fata de oameni...si atunci,dupa ce sa te cunosc ca ai pe Dumnezeu,fiindca mi-e teama de razboi,fie el si aparent benefic.Nu mai fi asa posnit,Razvan,daca tu chiar crezi in cuvintele "DOAMNE AJUTA!"...de la finalul postarii tale.

ory 09.05.2008 13:55:07

rectific....biserica oficiala a adus Sf.Pasti odata cu serbarea acesteuia cu cei pe stilul vechi...

ory 09.05.2008 14:03:53

Cred ca toti vom deveni scismatici,cand vom vedea ca biserica aluneca tot mai mult spre ecumenism,ca nu asculta de cei ce o sustin cu traditionalismul ce nu ar trebui sa se intineze de modernism si de politica.Totul a devenit politica,si de aceia adevarul este tratat cu subiectivism,fiindca avantajele sunt mult mai puternice dar si subtile.
Si am scris mai sus despre calendarul Iulian,cand trebuia sa spun de cel Gregorian,adica de pe nou,care a mutat doar data Pastelui cu cel Iulian.M-am derutat!

ory 09.05.2008 14:45:55

"Ziua Invierii sa ne luminam noroade,Pastile Domnului,Pastile.Ca din moarte la viata si de pre pamant le cer,Hristos Dumnezeu ne-a trecut pre noi,cei ce-I cantam cantare de biruinta!",Hristos a inviat din morti!...
Ce frumos spune si cat de simplu pentru inima noastra!,dar mai ales cat de izbavitos si tamaduitor!De ce ne afundam tot mai mult in teorii si dispute inutile care ne detaseaza de tendinta initiala de-a sustine credinta.Oare credinta nu inseamna izbavire?,si izbavirea o avem,uitati-o mai sus,prin Inviere,nu trebuie decat sa ne bucuram de ea,sa-i intelegem sensul pentru a ne desavarsi,dar nu sensul verbal ci acela spiritual,de inima si duh,de iubire si speranta.
Suntem crispati de adevarul pe care nu-l mai intelegem,pentru ca i-am intortocheat sensurile,in fel si chip in inima si evolutia noastra.Suntem crispati pentru ca nu mai putem sa simtim,ci sa vorbim cu siruri infinite de cuvinte,pierzandule prin atata abuz,valoarea,valoarea lor datatoare de alinare spirituala.
Noi nu suntem credinciosi,ci suntem doar o adunatura de fiinte care se zbat pentru suprematia natanga de-a fi apreciate sau intelese cum crede fiecare ca se cuvine,cu o neinfranata indolenta innaltam credinta simultan cu subestimarea firii ei reale,cu a iubirii si gingasiei ce singure poate caracteriza Dumnezeirea.
Sincer,eu nu vad aici credinta,eu nu vad in mine credinta,ci doar urme ale unui crezamant care nu mai are putinta de-a razbi in tot acest amalgam de teorie si nepasare evidenta.

dorstor 09.05.2008 15:56:18

Anul acesta toate bisericile ortodoxe au serbat pastile calcand regula pascala stabilita la I-ul Sinod Ecumenic de la Nceea.Eu sunt ortodox convins dar asta nu i9nseamna ca voi spune ca este corect ceva atunci cand in realitate nu este.Iar pt cineva care vrea sa vada hotarare sinodului Bor de indreptare a calendarului sa faca bine sa studieze arhiva de hoatarari a BO pe 1924 si sa se documenteze inainte de a face afirmatii nejustificate.Indiferent de faptul ca a fost caterist ,chiar inainte de caterisire Galaction Cordun era arhiereu onorific, adica nu avea putere si har pt a face lucrare de arhiereu singur, ci numai impreuna cu alt arhiereu al BOR.Ca atare toata lucrarea lui in BOSV este nula si ca atare nu este cler valid canonic in BOSV.de astfel eu am mai postat aici pozitia de nerecunoastere a BOSV de catre Ierusalim,dar trebuie sa verific daca nu a fost stearsa postarea mea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:11:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.