Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Decalogul lui Ernest Bernea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10966)

Marius22 19.10.2010 10:10:20

Decalogul lui Ernest Bernea
 
1. Iubiti adevarul; nu puneti in scena ca ceva real un fapt, atunci cand adevarul e altul; iubiti adevarul ca el e lumina si frumusete, e Dumnezeu.

2. Greseala sa nu o acoperiti, ci sa o ispasiti; se stie ca marturisita e jumatate iertata.

3. Fiti buni cu oamenii, dar apropierea de ei sa o faceti cu intelepciune; sa nu faceti ca ei decat atunci cand aveti increderea ca cugetul si fapta lor sunt bune.

4. Sa nu acordati intimitate oricui; nu o datorati integral decat celor ce va sunt rudenii spirituale. Intimismul, fara discernamant, e mai mult decat o vulgaritate, e un pacat: te vinzi si nu stii cui.

5. In relatiile cu oamenii fiti buni si drepti; orice acordati mai mult decat se cuvine poate cultiva inselaciunea si se plateste scump.

6. Evitati contactul apropiat cu oamenii lipsiti de inteligenta si bunatate; fiti pentru ei un model de intelepciune si virtute.

7. Fiti statornici in hotararile voastre; consecventa intareste personalitatea.

8. Cand iubiti pe cineva, daruiti-va integral; o dragoste adevarata cere depasire de sine, puritate si putere de jertfa. Dragostea mare are un fior religios.

9. Sa va respectati cuvantul. Cuvantul nu este un instrument de inducere in eroare si nici ceva cu care poti rani sufletele oamenilor; cuvantul trebuie sa aiba izvoarele cele mai pure, adica divinitatea.

10. Fiti sinceri si curati in tot ce faceti, ca si cand Dumnezeu ar fi de fata.

costel 19.10.2010 15:47:14

Ernest Bernea - un om minunat. Nu sunt in stare sa comentez Decalogul sau, poate ca nici nu trebuie. Voi reda si aceste randuri: "Viata ne da foarte des acest spectacol: omul bun, omul curat este vanatul celui viclean; acesta din urma nu poate trai fara prada".

Rodica50 19.10.2010 18:25:21

Citat:

Īn prealabil postat de Marius22 (Post 298468)
1. Iubiti adevarul; nu puneti in scena ca ceva real un fapt, atunci cand adevarul e altul; iubiti adevarul ca el e lumina si frumusete, e Dumnezeu.

2. Greseala sa nu o acoperiti, ci sa o ispasiti; se stie ca marturisita e jumatate iertata.

3. Fiti buni cu oamenii, dar apropierea de ei sa o faceti cu intelepciune; sa nu faceti ca ei decat atunci cand aveti increderea ca cugetul si fapta lor sunt bune.

4. Sa nu acordati intimitate oricui; nu o datorati integral decat celor ce va sunt rudenii spirituale. Intimismul, fara discernamant, e mai mult decat o vulgaritate, e un pacat: te vinzi si nu stii cui.

5. In relatiile cu oamenii fiti buni si drepti; orice acordati mai mult decat se cuvine poate cultiva inselaciunea si se plateste scump.

6. Evitati contactul apropiat cu oamenii lipsiti de inteligenta si bunatate; fiti pentru ei un model de intelepciune si virtute.

7. Fiti statornici in hotararile voastre; consecventa intareste personalitatea.

8. Cand iubiti pe cineva, daruiti-va integral; o dragoste adevarata cere depasire de sine, puritate si putere de jertfa. Dragostea mare are un fior religios.

9. Sa va respectati cuvantul. Cuvantul nu este un instrument de inducere in eroare si nici ceva cu care poti rani sufletele oamenilor; cuvantul trebuie sa aiba izvoarele cele mai pure, adica divinitatea.

10. Fiti sinceri si curati in tot ce faceti, ca si cand Dumnezeu ar fi de fata.

Ce frumos! Imi place mult, dar ultima idee incununeaza totul- imi pare esentiala.Am citit despre acest domn ca nu a fost lipsit de patimile inchisorii!Suferinta- dulce si roditoare!

Marius22 20.10.2010 18:36:10

Citat:

Īn prealabil postat de Rodica50 (Post 298635)
Ce frumos! Imi place mult, dar ultima idee incununeaza totul- imi pare esentiala.Am citit despre acest domn ca nu a fost lipsit de patimile inchisorii!Suferinta- dulce si roditoare!

Fara indoiala, cele spuse aici de catre domnul Ernest Bernea nu sunt afirmate doar de dragul retoricii. Ele vin dintr-o profunda traire crestina.

Elesya 20.10.2010 18:37:58

asa e
 
Citat:

Īn prealabil postat de Rodica50 (Post 298635)
Ce frumos! Imi place mult, dar ultima idee incununeaza totul- imi pare esentiala.Am citit despre acest domn ca nu a fost lipsit de patimile inchisorii!Suferinta- dulce si roditoare!

Da, asa este....doar ca "padurea" este plina de lupi moralisti ! ( fara vreo directie anume!)

Rodica50 20.10.2010 19:03:08

Citat:

Īn prealabil postat de Elesya (Post 299053)
Da, asa este....doar ca "padurea" este plina de lupi moralisti ! ( fara vreo directie anume!)

Stii, Elesya, doar Hristos va separa oile de capre...Profesional, pot sa spun ca sunt moralista, dar nu sunt lup in piele de oaie. Postarile mele sunt sincere- nu joc teatru.

windorin 28.10.2010 14:16:02

Citat:

Īn prealabil postat de Marius22 (Post 298468)
"Sa nu acordati intimitate oricui; nu o datorati integral decat celor ce va sunt rudenii spirituale."

"Abia daca vei gasi un om din doua mii, in fata caruia sa iti deschizi inima." (Sfantul Serafim de Sarov)

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 298583)
"Viata ne da foarte des acest spectacol: omul bun, omul curat este vanatul celui viclean;
acesta din urma nu poate trai fara prada." Ernest Bernea

"Fericiti veti fi voi cand va vor ocara si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra." (Matei 5, 11)

delia31 28.10.2010 20:24:09

Citat:

Īn prealabil postat de Marius22 (Post 298468)
1. Iubiti adevarul; nu puneti in scena ca ceva real un fapt, atunci cand adevarul e altul; iubiti adevarul ca el e lumina si frumusete, e Dumnezeu.

2. Greseala sa nu o acoperiti, ci sa o ispasiti; se stie ca marturisita e jumatate iertata.

3. Fiti buni cu oamenii, dar apropierea de ei sa o faceti cu intelepciune; sa nu faceti ca ei decat atunci cand aveti increderea ca cugetul si fapta lor sunt bune.

4. Sa nu acordati intimitate oricui; nu o datorati integral decat celor ce va sunt rudenii spirituale. Intimismul, fara discernamant, e mai mult decat o vulgaritate, e un pacat: te vinzi si nu stii cui.

5. In relatiile cu oamenii fiti buni si drepti; orice acordati mai mult decat se cuvine poate cultiva inselaciunea si se plateste scump.

6. Evitati contactul apropiat cu oamenii lipsiti de inteligenta si bunatate; fiti pentru ei un model de intelepciune si virtute.

7. Fiti statornici in hotararile voastre; consecventa intareste personalitatea.

8. Cand iubiti pe cineva, daruiti-va integral; o dragoste adevarata cere depasire de sine, puritate si putere de jertfa. Dragostea mare are un fior religios.

9. Sa va respectati cuvantul. Cuvantul nu este un instrument de inducere in eroare si nici ceva cu care poti rani sufletele oamenilor; cuvantul trebuie sa aiba izvoarele cele mai pure, adica divinitatea.

10. Fiti sinceri si curati in tot ce faceti, ca si cand Dumnezeu ar fi de fata.



mersi de decalog Marius
la a 10 porunca, n-as zice "ca si cand Dumnezeu ar fi de fata", ci mai degraba
fiti sinceri si curati in tot ce faceti pt. ca e de fata Dumnezeu.. "iata Eu cu voi sunt pana la sfarsitul veacurilor"

are si Octavian Paler un decalog personalizat in "Viata pe un peron" dar nu
l-as pune aici.

il prefer pe asta: Decalogul tacerii

1. Taci, daca nu ai de spus ceva valoros!
2. Taci, atunci cand ai vorbit destul!
3. Taci, pana cand iti vine randul sa vorbesti!
4. Taci, atunci cand esti provocat!
5. Taci, cand esti nervos si iritabil!
6. Taci, cand intri in biserica, pentru ca Dumnezeu sa-ti poata vorbi!
7. Taci, cand pleci de la biserica, pentru ca Duhul Sfant sa poata imprima in mintea ta lucrurile pe care le-ai auzit!
8. Taci, cand esti ispitit sa barfesti!
9. Taci, cand esti ispitit sa critici!
10. Taci, cat sa ai timp sa gandesti inainte de a vorbi!

si tacerea sa-ti fie rugaciune!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:22:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.