Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   de ce a lasat D-zeu sa existe raul? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=907)

jeniffer 18.11.2006 22:07:56

Credinta mea ca zeii sint doar simboluri, in vechime, este cea mai buna, se potriveste cu realitatea. Cind esti sigur de ce este omul, nu poti fi atins de ideile despre spirite invizibile care l-ar controla, credinta crestinilor.

Alexandr_Bazil 19.11.2006 15:48:40

Lucifer in fond este ingerul luminii, si simbolul inteligentei,spiritualitatii,echilibru si iluminarii. Satan este un simbol al razvratirii si dezechilibrului si carnalului. Cel putin asa era pentru primi crestini care nu il considerau pe Lucifer totuna cu diavolul.
Revenind... voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului? Interesant...adica sa alegi intre a fi un robotel care face doar bine si.....ce altceva? Nici o fiinta perfecta nu cred ca prefera o armata de fanatici care nu stiu sa aleaga intre a face si a nu face si executa totul la comanda deasupra unui grup restrans de oameni care inteleg decizia lor si toate consecintele si cauzele sale.

Consuela...interesante experiente... stii in evul mediu durerile de cap erau posedari sau influentari satanice. Emisiile nocturne erau cauzate de demoni(succubusi sau incubusi mai precis) si exemplele pot continua.



jeniffer 20.11.2006 02:54:57

Pentru cei care considera legea si judecata omenesti, iubirea si binele sint la fel, iar raul legat de aspectele dificile din societate. Pacea nu este o utopie, se spera doar ca zeii sa fie recunoscuti ca inchipuiri.

Alexandr_Bazil 20.11.2006 15:53:26

Jeniffer...ti-as cere prea mult daca as vrea sa ai macar un post logic, coerent cu legatura la subiect si care sa contina idei bine delimitate?

Alexandr_Bazil 20.11.2006 15:54:45


jeniffer 20.11.2006 20:07:29

Crezi ca textele tale, in genul "voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului?" sint mai logice?

Negroponte 20.11.2006 21:22:04

Raul isi are originea in libertatea primordiala.Este lipsa binelui.Dar ne ispiteste si cine biruie ispita mai urca o treapta catre desavarsire,catre rai.Doamne ajuta!

consuela 21.11.2006 09:46:34

"Raul isi are originea in libertatea primordiala."
Nu cred ca exista o legatura asa stransa intre rau si libertate, de fapt libertatea nu are nimic comun cu raul. Ar insemna ca in rai unde nu exista rau sa nu existe libertate? Exclus.

"voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului? Interesant...adica sa alegi intre a fi un robotel care face doar bine si.....ce altceva?"

adica sa alegi intre a fi un robotel (de tip inger) care alege intre a face un bine sau...un alt bine, sau alegi a fi ne-robotel si a face rele nenumarate...
Ideea ta cu robotii duce la concluzia ca ingerii sunt roboti fara libertate. Daca crezi ca nu se poate fara rau de ce exista raiul? Sa inteleg ca tu crezi ca toti sunt prizonieri acolo? Libertatea e in rai, incorsetarea e in iad. Concluzie: libertatea e strans legata de bine iar iadul (raul) e strans legat de prizonierat.

consuela 21.11.2006 09:54:54

"Pentru cei care considera legea si judecata omenesti, iubirea si binele sint la fel, iar raul legat de aspectele dificile din societate. Pacea nu este o utopie, se spera doar ca zeii sa fie recunoscuti ca inchipuiri. "

Sa inteleg ca tu crezi ca exista bine/rau direct in oameni fara sa existe D-zeu/satan si cum nu crezi in zei asa nu crezi nici in D-zeu?


maria55 21.11.2006 12:16:55

negroponte ,
de ce unul biruie ispita si altul nu ?
Crezi ca e om sa nu vrea sa fie bun sau sfint , crezi ca e om care vrea cu tot dinadinsul sa faca raul ? Nimeni n-ar face rau daca L-ar cunoaste pe Dumnezeu !
Cred ca ar trebui sa ne dam seama ca tot omul e vrednic de mila ,unii lucreaza altii nu,sau nu pot ...si cel care lucreaza n-are nici un merit pentru ca nimic nu este al nosru ,toate le-am primit .
Sau e altfel?
Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:07:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.