Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   de ce a lasat D-zeu sa existe raul? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=907)

jeniffer 21.11.2006 15:46:49

Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. Ce scop in a cauta alte definitii, cind sursa este in societate?

Grigorie 21.11.2006 16:03:51

Raul este absenta binelui, asa cum intunericul este absenta luminii. Raul nu are un creator, nu are o esenta metafizica. Raul este rezultatul folosirii gresite (improprii) a libertatii.

Cel care inchide ochii sta in intuneric, chiar daca lumina este pretutindeni in jurul sau. La fel si cu raul: chiar daca Dumnezeu este Bun ("In Dumnezeu toate sunt DA" -zicea Parintele Galeriu), cine se inchide lucrarii divine (harului) devine rau. Rautatea este refuzul conlucrarii cu Dumnezeu (Izvorul Vietii).

Grigorie 21.11.2006 16:14:33

Citat:

În prealabil postat de jeniffer
Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. Ce scop in a cauta alte definitii, cind sursa este in societate?

Jenifer, tu vorbesti de raul (si binele) pe care le-a cunoscut omul prin incalcarea poruncii.

"De veti manca din pomul cunostintei binelui si raului cu moarte veti muri!". Sfantul Maxim talcuieste "pomul cunostintei binelui si raului" si "pomul vietii".
Cand omul alege ghidandu-se dupa mintea cea duhovniceasca si cauta cele inrudite ei (i.e. cele duhovnicesti), atunci gusta din pomul vietii. Iar cand are drept criteriu cugetele trupesti, fugind de "rau" (=durerea) si alergand dupa "bine" (=placerea), atunci gusta din pomul cunostintei binelui si raului (de fapt "binele" amestecat cu raul, asadar nu adevaratul Bine), avand ca urmare stricaciunea si moartea.

consuela 21.11.2006 16:22:07

"Raul este rezultatul folosirii gresite (improprii) a libertatii."

In cazul asta de ce a lasat D-zeu posibilitatea folosirii gresite a libertatii?

"cine se inchide lucrarii divine (harului) devine rau."

Nimeni nu vrea sa isi faca rau singur, adica sa se inchida harului pt ca mai tarziu sau mai devreme el insusi are de suferit. Nu trebuia sa existe aceasta posibilitate de a te "inchide" pt ca e ca si cand te-ai juca cu focul, incerci si te arzi.
Daca eu as avea un animal (o pisica) in casa, si as lasa aragazul deschis la toate focurile, mai tarziu sau mai devreme pisica poate ar trece pe acolo si ar arde de vie...cine e de vina eu ca am lasat focul aprins sau animalul care a trecut din greseala pe acolo?

"Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. "

Adica drogurile daca ii fac placere sunt bune?

CM 21.11.2006 18:03:19

Citat:

În prealabil postat de consuela
"Raul este rezultatul folosirii gresite (improprii) a libertatii."

In cazul asta de ce a lasat D-zeu posibilitatea folosirii gresite a libertatii?

"cine se inchide lucrarii divine (harului) devine rau."

Nimeni nu vrea sa isi faca rau singur, adica sa se inchida harului pt ca mai tarziu sau mai devreme el insusi are de suferit. Nu trebuia sa existe aceasta posibilitate de a te "inchide" pt ca e ca si cand te-ai juca cu focul, incerci si te arzi.
Daca eu as avea un animal (o pisica) in casa, si as lasa aragazul deschis la toate focurile, mai tarziu sau mai devreme pisica poate ar trece pe acolo si ar arde de vie...cine e de vina eu ca am lasat focul aprins sau animalul care a trecut din greseala pe acolo?

"Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. "

Adica drogurile daca ii fac placere sunt bune?

Eu cred ca raul si binele sunt doua fatete ale aceleiasi monede.
Traim intr-o lume duala, noapte-zi, rece-cald, lumina-intuneric, bine-rau, etc.
Bineinteles ca Dumnezeu a creat totul asa cum este, doar nu credeti ca i-a scapat ceva din vedere!!!
Liberul arbitru inseamna liberatea de a alege. Fiecare o avem si o manifestam. Intotdeauna sunt mai mute optiuni, cel putin doua pentru fiecare situatie.
Raul este mai usor, si de aceea majoritatea se lasa condusi de el.
Binele este mult mai dificil de realizat. Numai vazand intunericul stii sa apreciezi lumina, altfel cum ai putea sa alegi, cum ai putea sa intelegi.
Intr-o alta etapa, necesitatea existentei omului intr-o lume duala dispare si atunci, nu vom mai fi preocupati de rau. Este vorba de lumea noua propovaduita de Biseria, noul Pamant, in care Raiul coboara pe pamant.
De fapt, acest rau atat de infierat este de mare ajutor. Este prietenul nostru. Nu trebuie sa ne ferim, sa ne fie frica.
Trebuie sa invatam sa facem diferenta si sa devenim puternici pentru a alege.
Un exemplu mai usor de inteles este boala.
Boala este ceva rau, binele este sanatatea.
Dar, nu vom aprecia sanatatea decat dupa ce vom fi bolnavi. Si cine a fost bolnav stie acest lucru. Sunt atatia oameni sanatosi care-si bat joc de sanatatea lor.
Boala este o scoala, invatam cum sa avem grija de noi si sa devenim sanatosi. Daca refuzam sa invatam, atunci ne lasam prada bolii si suntem rapusi de ea.
Sunt oameni care au inteles boala lor si au invins.

Alexandr_Bazil 21.11.2006 18:41:16

Citat:

În prealabil postat de consuela
"Raul isi are originea in libertatea primordiala."
Nu cred ca exista o legatura asa stransa intre rau si libertate, de fapt libertatea nu are nimic comun cu raul. Ar insemna ca in rai unde nu exista rau sa nu existe libertate? Exclus.

"voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului? Interesant...adica sa alegi intre a fi un robotel care face doar bine si.....ce altceva?"

adica sa alegi intre a fi un robotel (de tip inger) care alege intre a face un bine sau...un alt bine, sau alegi a fi ne-robotel si a face rele nenumarate...
Ideea ta cu robotii duce la concluzia ca ingerii sunt roboti fara libertate. Daca crezi ca nu se poate fara rau de ce exista raiul? Sa inteleg ca tu crezi ca toti sunt prizonieri acolo? Libertatea e in rai, incorsetarea e in iad. Concluzie: libertatea e strans legata de bine iar iadul (raul) e strans legat de prizonierat.

Spun pur si simplu ca daca nu ai cum sa alegi intre a face bine si a face rau atunci nu prea ai cum sa demonstrezi cine esti cu adevarat. Sa luam un exemplu mai simplu: ai o intrebare la care trebuie neaparat sa raspunzi(stiu,stiu...presupunem prin reducere la absurd). O intrebare de genul "Crezi in Dumnezeu"...daca ai avea de ales doar DA si nimic altceva atunci nu ai demonstra nimic pentru ca toti ar alege singura optiune posibila. La fel si cu NU. Din moment ce exista ambele ai deja de unde alege, si astfel simplificare universului la adevarat sau fals. Apoi daca mergem tot pe aici ajungem eventual la dincolo de Da sau Nu, la un mare gol sub intrebarea respectiva, pe care trebuie sa il completati singuri. Si asa ni se prezinta toate problemele reale: cu raspuns liber.
Teoretic raiul e starea de fericire, iadul e starea de nefericire. Nu esti chiar prizonier al unei stari sau al alteia cum nu esti nici liber daca te inchizi in ele. Si starea suprema nu este fericirea sau nefericirea ci echilibrul...momentul in care in sfarsit depasesti oscilatiia dintre astfel de sentimente, cunosti ce trebuie intradevar cunoscut.

Negroponte 21.11.2006 18:49:05

:)Maria,trebuie sa luptam dupa niste reguli bine definite de catre Sfintii Parinti.De pilda Sf.Nicodim Aghioritul in cartea sa "Razboiul nevazut" ne invata ca prima lupta trebuie dusa cu "dusmanul"(patima)care este mai aproape si apoi cu celelalte patimi.De ce unii castiga si altii nu?Dai vointa iei putere.Doamne ajuta!

consuela 22.11.2006 09:53:10

"daca nu ai cum sa alegi intre a face bine si a face rau atunci nu prea ai cum sa demonstrezi cine esti cu adevarat."

ingerii prin natura lor nu pot face decat bine si au de ales destule optiuni bune. Sa inteleg ca ei nu stiu cine sunt cu adevarat pt ca nu pot sa faca rau? interesant....
De ce nu ne-a facut D-zeu pe toti ingeri buni din start?

maria55 22.11.2006 12:45:19

Am citit si auzit multe despre vointa .Imi pare rau ,nu am capacitatea sa inteleg ce este aceasta . Am vazut oameni care vor sa creada si nu pot .Si apoi ce vointa are un om necajit care e cercetat de Duhul Sfint pentru rugaciunea ce s-a facut pentru el de alti crestini .?
Sint multe notiuni (cuvinte ) care la luam din viata si vrem sa explicam credinta .De multe ori au un inteles mult mai larg . De ex . frica si frica de Dumnezeu ne e acelasi lucru .
Vointa si libertatea sint doua taine care-mi dau de lucru . Si sint convinsa ca nu se pot ex.printr-o singura fraza .
Asa ca pina voi capata intelepciune ma gindesc ca e numai mila luiDumnezeu .
Doamne ajuta !

Alexandr_Bazil 22.11.2006 17:25:32

consuela...conform credintei crestine o buna parte din ingeri au ales raul, au decazut(mai exact demonii sau ingerii cazuti). Orice fiinta ce poseda vointa poate alege, nu doar intre bine si rau, ci si intre infinitatea de cai de mijloc, de nuante de pe paleta dintre cele 2 extreme, si fara aceasta putere de decizie suntem doar animale.

Maria-ai vazut oameni care vor sa creada si nu pot... pai atunci nu vor cu adevarat sa creda, sau pur si simplu nu au motivele potrivite. Vor de dragul unui lucru sau al altuia, si ,desi cu destula vointa poti sa iti aduci mintea intr-o stare de iluzie,dandu-ti impresia ca tu crezi,sau iubesti sau vrei ceva, nu e o prea bine sa ne fortam la asemenea lucruri. Asta e credinta oarba, fara fundamente, care poate muri foarte usor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:35:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.