Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   de ce a lasat D-zeu sa existe raul? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=907)

consuela 15.11.2006 15:14:05

D-zeu dupa ce l-a creat pe Lucifer, i-a lasat posibilitatea sa cada? sau altfel cum ar fi putut cadea daca nu exista aceasta varianta?
Nu se putea crea o lume in care sa nu existe de loc raul, sa nu existe notiunea de greseala si sa fie imposibila orice cadere pt orice fiinta creata?

mioara 15.11.2006 15:39:07

Nu Dumnezeu este creatorul raului, ci Lucifer insusi , din vointa proprie s-a transformat din inger in drac. Lucifer a fost cel mai frumos arhanghel, conducator al cetelor ingeresti, dar s-a imbolnavit de mandrie si a vrut sa se ridice deasupra lui Dumnezeu. Numai s-a gandit si a si cazut, iar impreuna cu el a cazut a treia parte din ingerii cerului. 40 de zile si 40 de nopti au cazut ingerii, pana cand Arhanghelul Mihail cu cuvintele:" Sa stam bine, sa luam aminte", a oprit caderea lor.
Deci, inca de la inceputuri, mandria a fost mama tuturor relelor in lume.

euftalia 15.11.2006 17:27:55

Citat:

În prealabil postat de mioara
Nu Dumnezeu este creatorul raului, ci Lucifer insusi , din vointa proprie s-a transformat din inger in drac. Lucifer a fost cel mai frumos arhanghel, conducator al cetelor ingeresti, dar s-a imbolnavit de mandrie si a vrut sa se ridice deasupra lui Dumnezeu. Numai s-a gandit si a si cazut, iar impreuna cu el a cazut a treia parte din ingerii cerului. 40 de zile si 40 de nopti au cazut ingerii, pana cand Arhanghelul Mihail cu cuvintele:" Sa stam bine, sa luam aminte", a oprit caderea lor.
Deci, inca de la inceputuri, mandria a fost mama tuturor relelor in lume.

Este adevarat, dar eu stiu ca demonii sunt a douasprezecea parte nu o treime, ceata a doua din cele 12 cete ingeresti. In concluzie vreau sa nu va temeti de ei prea tare! Nimeni nu zice sa nu stim de existenta lor, dar sa ii ignoram pentru ca pierd putetre daca nu ne temem, Domnul sa ne fereasca de rele!

jeniffer 16.11.2006 17:23:45

Dumnezeu si diavolul nu au facut, sint doar simboluri spirituale, la inceputul scrierii.

NiCcoleta 17.11.2006 00:45:05

Draga Jeniffer,

Din toate cite ai postat pe acest forum observ ca mereu tu ne spui (direct sau indirect)acelasi lucru :"Dumnezeu si diavolul nu au facut, sint doar simboluri spirituale, la inceputul scrierii."Am inteles ca nu crezi in existenta Lui si al lui...dar noi CREDEM.Ai putea oare sa intelegi acest lucru?Ai putea sa intelegi caci credinta are efecte ?Dumnezeu lucreaza si diavolul la fel .Noi cei ce credem si ne traim credinta observam lucrarea acesta...dar cei ce nu cred e clar ca NU pentru ca nu cred in primul rand .:dozingoff: Iertare daca te-am necajit !Numai bine si .... credinta!

antiecumenism 17.11.2006 09:35:33

Citat:

În prealabil postat de jeniffer
Dumnezeu si diavolul nu au facut, sint doar simboluri spirituale, la inceputul scrierii.

Nu-ti doresc sa simti un "simbol" rece in jurul tau, o prezenta neagra si infricosatoare, asa cum am simtit eu cand practicam yoga la secta satanica MISA. Si acest lucru l-au simtit multi.

Ce sa mai zic de miile, sutele de mii , milioanele de sfinti care L-au simtit pe Dumnezeu, si care in acelasi timp s-au luptat toata viata lor cu demonii pe care unii dintre Sfinti chiar i-au vazut.

Si nu poti sa afirmi ca toate acestea erau doar niste iluzii, ca se petreceau doar in "creierul" lor, pt ca asa pot sa zic si eu ca tu esti in inselare (si chiar esti) pt ca nu crezi in Dumnezeu.

Si sa stii ca cea mai mare ratacire in care diavolul vrea sa-l arunce pe om este sa-l faca sa creada ca el(diavolul) nu exista.

jeniffer 17.11.2006 11:18:03

Nici o sansa, nu m-as lasa influentata de magia credintei in zeu si zmeu.

Oamenii nu au simtit pe Dumnezeu, este doar fantasma si autosugestie, zeul fiind un simbol de idol spiritual, nimic mai mult.

antiecumenism 17.11.2006 13:05:18

Citat:

În prealabil postat de jeniffer
Nici o sansa, nu m-as lasa influentata de magia credintei in zeu si zmeu.

Oamenii nu au simtit pe Dumnezeu, este doar fantasma si autosugestie, zeul fiind un simbol de idol spiritual, nimic mai mult.

Jeniffer daca ai tot asa de incrancenata in credinta ce bine ar fi :)
Poate se milostiveste Dumnezeu de tine si iti trimite o raza din lumina Dumnezeiasca ca sa vezi adevarul.
Dumnezeu sa te ajute !

Dar cred ca pe tine te-ar schimba doar o experienta tragica, o suferinta care sa te faca sa te intorci la credinta...

iosif 17.11.2006 14:18:14

Eu cred ar schimaba-o mai degraba propria ei sinceritate si dorinta sincera si puternica de a gasi adevarul.

Interesanta experienta antiecumenism. Poate ne povestesti mai multe despre aceasta vedere. Ar fi de folos!

consuela 18.11.2006 22:06:33

mai, eu simt chestii din astea reci fara sa fi facut yoga sau alte experiente in genul asta. Din cauza asta am si fobia aia incat nu pot sta singura in casa de loc nici ziua nici noaptea, am mai zis simt prezente reci la anumita distanta 2-3 metri in anumita directie si la inaltime mica ca si cand ar fi un caine sau o pisica ma refer la inaltime ca imaginea sper sa nu am nesansa sa o vad vreodata.
Exista garantat 100%, iar tu jenifer ai face bine sa ne crezi pe cuvant mie mi=-au controlat si gandurile complet cateva minute pana mi-am chemat ingerul pazitor ca nu mai aveam nici o scapare, pur si simplu nu puteam citi o rugaciune ca imi bagau ganduri urate in cap din stanga si din dreapta mea de la distanta de cam 1 metru jumatate si de jos dupa cum am mai zis...eu am simtit intotdeauna prezente nevazute de cand aveam 3 ani cu mult inainte sa incerce sa-mi controleze total gandurile, dar asta cu contolul a durat cateva minute si ingerul meu m-a scapat, l-am simtit si pe el a venit din fata; in fata mea era peretele si un sifonier, din partea aia am simtit ca se apropie de la inaltime egala cu a mea o stare de liniste si incredere care m-a inconjurat ...inainte de asta gandurile adica asaltul si atacul m-au lasat instant.
Exista sunt convinsa 100%, mai bine ai crede inainte sa patesti ceva...
Am avut ganduri rele de ura nu am facut rau la nimeni dar gandurile mi le-am alimentat singura cam 3 luni in continuu pana mi-au intrat in minte dar erau la distanta de mine si de acolo imi trimiteau simteam efectiv cum imi intra gandurile in cap plecand de la ditantele alea...cine vrea ii spun mai multe dar pe privat sa nu ma luati de nebuna ca nu e cazul.

jeniffer 18.11.2006 22:07:56

Credinta mea ca zeii sint doar simboluri, in vechime, este cea mai buna, se potriveste cu realitatea. Cind esti sigur de ce este omul, nu poti fi atins de ideile despre spirite invizibile care l-ar controla, credinta crestinilor.

Alexandr_Bazil 19.11.2006 15:48:40

Lucifer in fond este ingerul luminii, si simbolul inteligentei,spiritualitatii,echilibru si iluminarii. Satan este un simbol al razvratirii si dezechilibrului si carnalului. Cel putin asa era pentru primi crestini care nu il considerau pe Lucifer totuna cu diavolul.
Revenind... voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului? Interesant...adica sa alegi intre a fi un robotel care face doar bine si.....ce altceva? Nici o fiinta perfecta nu cred ca prefera o armata de fanatici care nu stiu sa aleaga intre a face si a nu face si executa totul la comanda deasupra unui grup restrans de oameni care inteleg decizia lor si toate consecintele si cauzele sale.

Consuela...interesante experiente... stii in evul mediu durerile de cap erau posedari sau influentari satanice. Emisiile nocturne erau cauzate de demoni(succubusi sau incubusi mai precis) si exemplele pot continua.



jeniffer 20.11.2006 02:54:57

Pentru cei care considera legea si judecata omenesti, iubirea si binele sint la fel, iar raul legat de aspectele dificile din societate. Pacea nu este o utopie, se spera doar ca zeii sa fie recunoscuti ca inchipuiri.

Alexandr_Bazil 20.11.2006 15:53:26

Jeniffer...ti-as cere prea mult daca as vrea sa ai macar un post logic, coerent cu legatura la subiect si care sa contina idei bine delimitate?

Alexandr_Bazil 20.11.2006 15:54:45


jeniffer 20.11.2006 20:07:29

Crezi ca textele tale, in genul "voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului?" sint mai logice?

Negroponte 20.11.2006 21:22:04

Raul isi are originea in libertatea primordiala.Este lipsa binelui.Dar ne ispiteste si cine biruie ispita mai urca o treapta catre desavarsire,catre rai.Doamne ajuta!

consuela 21.11.2006 09:46:34

"Raul isi are originea in libertatea primordiala."
Nu cred ca exista o legatura asa stransa intre rau si libertate, de fapt libertatea nu are nimic comun cu raul. Ar insemna ca in rai unde nu exista rau sa nu existe libertate? Exclus.

"voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului? Interesant...adica sa alegi intre a fi un robotel care face doar bine si.....ce altceva?"

adica sa alegi intre a fi un robotel (de tip inger) care alege intre a face un bine sau...un alt bine, sau alegi a fi ne-robotel si a face rele nenumarate...
Ideea ta cu robotii duce la concluzia ca ingerii sunt roboti fara libertate. Daca crezi ca nu se poate fara rau de ce exista raiul? Sa inteleg ca tu crezi ca toti sunt prizonieri acolo? Libertatea e in rai, incorsetarea e in iad. Concluzie: libertatea e strans legata de bine iar iadul (raul) e strans legat de prizonierat.

consuela 21.11.2006 09:54:54

"Pentru cei care considera legea si judecata omenesti, iubirea si binele sint la fel, iar raul legat de aspectele dificile din societate. Pacea nu este o utopie, se spera doar ca zeii sa fie recunoscuti ca inchipuiri. "

Sa inteleg ca tu crezi ca exista bine/rau direct in oameni fara sa existe D-zeu/satan si cum nu crezi in zei asa nu crezi nici in D-zeu?


maria55 21.11.2006 12:16:55

negroponte ,
de ce unul biruie ispita si altul nu ?
Crezi ca e om sa nu vrea sa fie bun sau sfint , crezi ca e om care vrea cu tot dinadinsul sa faca raul ? Nimeni n-ar face rau daca L-ar cunoaste pe Dumnezeu !
Cred ca ar trebui sa ne dam seama ca tot omul e vrednic de mila ,unii lucreaza altii nu,sau nu pot ...si cel care lucreaza n-are nici un merit pentru ca nimic nu este al nosru ,toate le-am primit .
Sau e altfel?
Doamne ajuta!

jeniffer 21.11.2006 15:46:49

Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. Ce scop in a cauta alte definitii, cind sursa este in societate?

Grigorie 21.11.2006 16:03:51

Raul este absenta binelui, asa cum intunericul este absenta luminii. Raul nu are un creator, nu are o esenta metafizica. Raul este rezultatul folosirii gresite (improprii) a libertatii.

Cel care inchide ochii sta in intuneric, chiar daca lumina este pretutindeni in jurul sau. La fel si cu raul: chiar daca Dumnezeu este Bun ("In Dumnezeu toate sunt DA" -zicea Parintele Galeriu), cine se inchide lucrarii divine (harului) devine rau. Rautatea este refuzul conlucrarii cu Dumnezeu (Izvorul Vietii).

Grigorie 21.11.2006 16:14:33

Citat:

În prealabil postat de jeniffer
Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. Ce scop in a cauta alte definitii, cind sursa este in societate?

Jenifer, tu vorbesti de raul (si binele) pe care le-a cunoscut omul prin incalcarea poruncii.

"De veti manca din pomul cunostintei binelui si raului cu moarte veti muri!". Sfantul Maxim talcuieste "pomul cunostintei binelui si raului" si "pomul vietii".
Cand omul alege ghidandu-se dupa mintea cea duhovniceasca si cauta cele inrudite ei (i.e. cele duhovnicesti), atunci gusta din pomul vietii. Iar cand are drept criteriu cugetele trupesti, fugind de "rau" (=durerea) si alergand dupa "bine" (=placerea), atunci gusta din pomul cunostintei binelui si raului (de fapt "binele" amestecat cu raul, asadar nu adevaratul Bine), avand ca urmare stricaciunea si moartea.

consuela 21.11.2006 16:22:07

"Raul este rezultatul folosirii gresite (improprii) a libertatii."

In cazul asta de ce a lasat D-zeu posibilitatea folosirii gresite a libertatii?

"cine se inchide lucrarii divine (harului) devine rau."

Nimeni nu vrea sa isi faca rau singur, adica sa se inchida harului pt ca mai tarziu sau mai devreme el insusi are de suferit. Nu trebuia sa existe aceasta posibilitate de a te "inchide" pt ca e ca si cand te-ai juca cu focul, incerci si te arzi.
Daca eu as avea un animal (o pisica) in casa, si as lasa aragazul deschis la toate focurile, mai tarziu sau mai devreme pisica poate ar trece pe acolo si ar arde de vie...cine e de vina eu ca am lasat focul aprins sau animalul care a trecut din greseala pe acolo?

"Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. "

Adica drogurile daca ii fac placere sunt bune?

CM 21.11.2006 18:03:19

Citat:

În prealabil postat de consuela
"Raul este rezultatul folosirii gresite (improprii) a libertatii."

In cazul asta de ce a lasat D-zeu posibilitatea folosirii gresite a libertatii?

"cine se inchide lucrarii divine (harului) devine rau."

Nimeni nu vrea sa isi faca rau singur, adica sa se inchida harului pt ca mai tarziu sau mai devreme el insusi are de suferit. Nu trebuia sa existe aceasta posibilitate de a te "inchide" pt ca e ca si cand te-ai juca cu focul, incerci si te arzi.
Daca eu as avea un animal (o pisica) in casa, si as lasa aragazul deschis la toate focurile, mai tarziu sau mai devreme pisica poate ar trece pe acolo si ar arde de vie...cine e de vina eu ca am lasat focul aprins sau animalul care a trecut din greseala pe acolo?

"Binele este pentru om ceea ce ii face placere si raul ceea ce ii dauneaza. "

Adica drogurile daca ii fac placere sunt bune?

Eu cred ca raul si binele sunt doua fatete ale aceleiasi monede.
Traim intr-o lume duala, noapte-zi, rece-cald, lumina-intuneric, bine-rau, etc.
Bineinteles ca Dumnezeu a creat totul asa cum este, doar nu credeti ca i-a scapat ceva din vedere!!!
Liberul arbitru inseamna liberatea de a alege. Fiecare o avem si o manifestam. Intotdeauna sunt mai mute optiuni, cel putin doua pentru fiecare situatie.
Raul este mai usor, si de aceea majoritatea se lasa condusi de el.
Binele este mult mai dificil de realizat. Numai vazand intunericul stii sa apreciezi lumina, altfel cum ai putea sa alegi, cum ai putea sa intelegi.
Intr-o alta etapa, necesitatea existentei omului intr-o lume duala dispare si atunci, nu vom mai fi preocupati de rau. Este vorba de lumea noua propovaduita de Biseria, noul Pamant, in care Raiul coboara pe pamant.
De fapt, acest rau atat de infierat este de mare ajutor. Este prietenul nostru. Nu trebuie sa ne ferim, sa ne fie frica.
Trebuie sa invatam sa facem diferenta si sa devenim puternici pentru a alege.
Un exemplu mai usor de inteles este boala.
Boala este ceva rau, binele este sanatatea.
Dar, nu vom aprecia sanatatea decat dupa ce vom fi bolnavi. Si cine a fost bolnav stie acest lucru. Sunt atatia oameni sanatosi care-si bat joc de sanatatea lor.
Boala este o scoala, invatam cum sa avem grija de noi si sa devenim sanatosi. Daca refuzam sa invatam, atunci ne lasam prada bolii si suntem rapusi de ea.
Sunt oameni care au inteles boala lor si au invins.

Alexandr_Bazil 21.11.2006 18:41:16

Citat:

În prealabil postat de consuela
"Raul isi are originea in libertatea primordiala."
Nu cred ca exista o legatura asa stransa intre rau si libertate, de fapt libertatea nu are nimic comun cu raul. Ar insemna ca in rai unde nu exista rau sa nu existe libertate? Exclus.

"voi vreti libertatea de a alege, dar nu vreti existenta raului? Interesant...adica sa alegi intre a fi un robotel care face doar bine si.....ce altceva?"

adica sa alegi intre a fi un robotel (de tip inger) care alege intre a face un bine sau...un alt bine, sau alegi a fi ne-robotel si a face rele nenumarate...
Ideea ta cu robotii duce la concluzia ca ingerii sunt roboti fara libertate. Daca crezi ca nu se poate fara rau de ce exista raiul? Sa inteleg ca tu crezi ca toti sunt prizonieri acolo? Libertatea e in rai, incorsetarea e in iad. Concluzie: libertatea e strans legata de bine iar iadul (raul) e strans legat de prizonierat.

Spun pur si simplu ca daca nu ai cum sa alegi intre a face bine si a face rau atunci nu prea ai cum sa demonstrezi cine esti cu adevarat. Sa luam un exemplu mai simplu: ai o intrebare la care trebuie neaparat sa raspunzi(stiu,stiu...presupunem prin reducere la absurd). O intrebare de genul "Crezi in Dumnezeu"...daca ai avea de ales doar DA si nimic altceva atunci nu ai demonstra nimic pentru ca toti ar alege singura optiune posibila. La fel si cu NU. Din moment ce exista ambele ai deja de unde alege, si astfel simplificare universului la adevarat sau fals. Apoi daca mergem tot pe aici ajungem eventual la dincolo de Da sau Nu, la un mare gol sub intrebarea respectiva, pe care trebuie sa il completati singuri. Si asa ni se prezinta toate problemele reale: cu raspuns liber.
Teoretic raiul e starea de fericire, iadul e starea de nefericire. Nu esti chiar prizonier al unei stari sau al alteia cum nu esti nici liber daca te inchizi in ele. Si starea suprema nu este fericirea sau nefericirea ci echilibrul...momentul in care in sfarsit depasesti oscilatiia dintre astfel de sentimente, cunosti ce trebuie intradevar cunoscut.

Negroponte 21.11.2006 18:49:05

:)Maria,trebuie sa luptam dupa niste reguli bine definite de catre Sfintii Parinti.De pilda Sf.Nicodim Aghioritul in cartea sa "Razboiul nevazut" ne invata ca prima lupta trebuie dusa cu "dusmanul"(patima)care este mai aproape si apoi cu celelalte patimi.De ce unii castiga si altii nu?Dai vointa iei putere.Doamne ajuta!

consuela 22.11.2006 09:53:10

"daca nu ai cum sa alegi intre a face bine si a face rau atunci nu prea ai cum sa demonstrezi cine esti cu adevarat."

ingerii prin natura lor nu pot face decat bine si au de ales destule optiuni bune. Sa inteleg ca ei nu stiu cine sunt cu adevarat pt ca nu pot sa faca rau? interesant....
De ce nu ne-a facut D-zeu pe toti ingeri buni din start?

maria55 22.11.2006 12:45:19

Am citit si auzit multe despre vointa .Imi pare rau ,nu am capacitatea sa inteleg ce este aceasta . Am vazut oameni care vor sa creada si nu pot .Si apoi ce vointa are un om necajit care e cercetat de Duhul Sfint pentru rugaciunea ce s-a facut pentru el de alti crestini .?
Sint multe notiuni (cuvinte ) care la luam din viata si vrem sa explicam credinta .De multe ori au un inteles mult mai larg . De ex . frica si frica de Dumnezeu ne e acelasi lucru .
Vointa si libertatea sint doua taine care-mi dau de lucru . Si sint convinsa ca nu se pot ex.printr-o singura fraza .
Asa ca pina voi capata intelepciune ma gindesc ca e numai mila luiDumnezeu .
Doamne ajuta !

Alexandr_Bazil 22.11.2006 17:25:32

consuela...conform credintei crestine o buna parte din ingeri au ales raul, au decazut(mai exact demonii sau ingerii cazuti). Orice fiinta ce poseda vointa poate alege, nu doar intre bine si rau, ci si intre infinitatea de cai de mijloc, de nuante de pe paleta dintre cele 2 extreme, si fara aceasta putere de decizie suntem doar animale.

Maria-ai vazut oameni care vor sa creada si nu pot... pai atunci nu vor cu adevarat sa creda, sau pur si simplu nu au motivele potrivite. Vor de dragul unui lucru sau al altuia, si ,desi cu destula vointa poti sa iti aduci mintea intr-o stare de iluzie,dandu-ti impresia ca tu crezi,sau iubesti sau vrei ceva, nu e o prea bine sa ne fortam la asemenea lucruri. Asta e credinta oarba, fara fundamente, care poate muri foarte usor.

jeniffer 22.11.2006 19:05:25

Grigorie

Ma refeream la ceea ce ne face bine si ce rau, nu la influente numite ispite care ar fi de la demoni, care au fost simbolizati in multe feluri, incepind cu religiile aziatice. A face din acestia unul singur, este specific monoteismului, a crede ce se spune in crestinism despre el, care inseamna doar adversar, este a face din ceva inexistant ceva enorm, astazi doar metafizica.

consuela 22.11.2006 20:40:51

"conform credintei crestine o buna parte din ingeri au ales raul"

pentru ca a existat posibilitatea de a alege raul.

", au decazut(mai exact demonii sau ingerii cazuti). Orice fiinta ce poseda vointa poate alege, nu doar intre bine si rau, ci si intre infinitatea de cai de mijloc, de nuante de pe paleta dintre cele 2 extreme, si fara aceasta putere de decizie suntem doar animale. "

puteam foarte bine sa avem de ales numai intre variante bune, excluzand raul care nu ar fi existat si ca atare nu se putea face rau sub nici o forma (cum sunt ingerii acum), iar Lucifer ramanand inger de lumina fara sa fi avut posibilitatea sa cada sub nici o forma. In conditiile astea am fi fost toti ingeri si ar fi fost perfect. Nu plangea nimeni dupa rau, nu lipseste nimanui din contra, iar raul nu isi justifica sub nici o forma existenta si aparitia.

Jenifer cred ca traiesti in alta tara decat ro (bravo tie pentru curaj ca ai plecat in straini, aici nu e de trait) si te exprimi poate conform limbii aleia, nu prea inteleg ideile asta ultime ale tale....

Alexandr_Bazil 22.11.2006 22:03:40

"puteam foarte bine sa avem de ales numai intre variante bune, excluzand raul care nu ar fi existat si ca atare nu se putea face rau sub nici o forma (cum sunt ingerii acum), iar Lucifer ramanand inger de lumina fara sa fi avut posibilitatea sa cada sub nici o forma. In conditiile astea am fi fost toti ingeri si ar fi fost perfect. Nu plangea nimeni dupa rau, nu lipseste nimanui din contra, iar raul nu isi justifica sub nici o forma existenta si aparitia. "

Binele si raul sunt conventii, extreme, ce au intre nenumarate cai de mijloc. Fara rau nu ar exista bine, si fara bine nu ar exista rau. Voi vedeti raul ca ceva pur negativ. Dimpotriva! Existenta celor 2 poli este chiar cauza pentru care toate celelalte posibilitati exista,libertatea insasi exista pentru ca exista extreme si optiuni intre ele. Consuela...esti dulce,dar naiva...sa alegem doar intre variante bune? Automat unele optiuni ar fi mai bune decat altele si s-ar ajunge ca unele sa fie numite rele si altele bune. Ai ajunge in final sa zici sa ni se ofere doar varianta cea mai buna...si aici deja am ajunge sa nu mai avem de ales...la acel stadiu de sclavi fara minte a unei singure posibilitati. Si in fond raul exista pentru ca omenirea a creat conceptul acesta la fel ca si conceptul de bine. Oricat urati tot ce este rau, trebuie sa recunoastem ca in fond existenta unor asemenea optiuni este ceea ce ne ofera libertatea...si acum depinde cat de mult pretuim libertatea

consuela 23.11.2006 09:34:00

Din "n" optiuni bune sau medii (exclus rele), unii prefera unele, altii altele, ce e foarte bun pt unii poate e mediu pt altii si invers, din cauza ca suntem asa diferiti. Tu esti naiv sa crezi ca toti ar aprecia la fel. Suntem diferiti, nu vedem lucrurile la fel. Variante bune sunt infinite si fiecare ar alege altceva in functie de preferinte, se stie ca "gusturile nu se discuta", fiecare cu alegerea lui (diferita de a altora), ideea e sa nu poata alege rau orice ar fi pt ca nu ar fi existat aceasta optiune.

"Oricat urati tot ce este rau, trebuie sa recunoastem ca in fond existenta unor asemenea optiuni este ceea ce ne ofera libertatea"

Absurd total, nu au nici o legatura raul cu libertatea, din contra: : Iadul e rau -acolo nu exista libertate, Raiul e bine si liberatea acolo isi are sediul!

"Existenta celor 2 poli este chiar cauza pentru care toate celelalte posibilitati exista"

Da e adevarat, dar asta din cauza ca asa a facut D-zeu lumea. Voi vedeti ce este deja, nu si ce ar fi putut fi altfel.

Alexandr_Bazil 23.11.2006 16:04:17

"Din "n" optiuni bune sau medii (exclus rele), unii prefera unele, altii altele, ce e foarte bun pt unii poate e mediu pt altii si invers, din cauza ca suntem asa diferiti."

Totul este subiectiv...am repetat asta pe acest forum doar de n ori. Dar aici raportam totul la binele canonic si raul canonic(care nu sunt decat binele si raul acceptate de majoritate). Si cum nu poti spune sunt "n" optiuni adevarate, la fel nu poti spune ca sunt "n optiuni bune".

"Tu esti naiv sa crezi ca toti ar aprecia la fel. Suntem diferiti, nu vedem lucrurile la fel. Variante bune sunt infinite si fiecare ar alege altceva in functie de preferinte, se stie ca "gusturile nu se discuta", fiecare cu alegerea lui (diferita de a altora), ideea e sa nu poata alege rau orice ar fi pt ca nu ar fi existat aceasta optiune. "

Nici nu am spus ca fiecare nu ar avea "varianta sa buna". Dar la fel: ce vezi tu ca fiind raul absolut este binele suprem pentru altcineva. In final fiecare are calea sa si calea corecta ori nu exista ori nu putem sa o acceptam.

"Absurd total, nu au nici o legatura raul cu libertatea, din contra: : Iadul e rau -acolo nu exista libertate, Raiul e bine si liberatea acolo isi are sediul!"

In constiinta crestina raul este lipsa libertatii. In constiinta unui om inteligent indiferent de religia sa binele si raul ambele presupun limitarea libertatii. Eu am spus ca cele 2 extreme asigura existenta cailor de mijloc pe care merg oamenii, in schimb fara bine sau fara rau, tot spectrul s-ar reduce la o singura optiune din care nu poti iesii. Sa luam albul si negrul. Daca le combini poti scoate o infinitate de culori intermediare, de griuri. Daca nu am avea alb sau negru nu am avea cu ce sa combinam culoarea ramasa si am ajunge la o singura culoare posibila(stiu...alb si negru sunt nonculori...dar era vb de sugestivitatea exemplului)

"Da e adevarat, dar asta din cauza ca asa a facut D-zeu lumea. Voi vedeti ce este deja, nu si ce ar fi putut fi altfel."

Deci in final e vina lui Dumnezeu? :p. Eu tind sa nu fiu de acord. Pot vizualiza lumea pe care o propui tu...si imi este groaza. Este pur si simplu o viziune a ta asupra cum ar trebui sa fie lumea, dincolo de ce cred altii. Si eu am idealurile mele dar nu le impun si nici nu as putea sa spun ca lumea mea ideala este automat cea mai buna.

consuela 23.11.2006 21:12:46

"raul absolut este binele suprem pentru altcineva." poate, dar stii pt cine? pt aia nebuni. deja daca cineva crede ca raul absolut e bine, e clar ca a luat-o razna, dar exista si nebuni destui poate tocmai pt ca au fost supusi la rele peste capacitatea lor.

"In constiinta unui om inteligent indiferent de religia sa binele si raul ambele presupun limitarea libertatii. "
In constiinta mea libertatea e o latura a binelui si in opozitie cu raul de orice culoare.

"Deci in final e vina lui Dumnezeu?"
Sper sa existe alta alternativa (pe care nu am gasit-o) si o explicatie logica astfel incat sa nu se ajunga la concluzia asta.

"Sa luam albul si negrul. Daca le combini poti scoate o infinitate de culori intermediare, de griuri. Daca nu am avea alb sau negru nu am avea cu ce sa combinam culoarea ramasa si am ajunge la o singura culoare posibila"

Mai ai putin si zici ca binele si raul sunt acelasi lucru. Ca sa nu mai confuzi gandeste-te asa " rau e ce faci altuia si tie nu ti-ar place"...daca negi enuntul asta ajungi la varianta pt bine...deci sunt diferite si chiar opuse.

consuela 23.11.2006 21:16:12

evident ca exista variante intermediare, calea de mijloc de cele mai multe ori e cea mai buna solutie deci fiind cea mai buna sau macar buna intra tot la bine .

Alexandr_Bazil 24.11.2006 14:39:05

""raul absolut este binele suprem pentru altcineva." poate, dar stii pt cine? pt aia nebuni. deja daca cineva crede ca raul absolut e bine, e clar ca a luat-o razna, dar exista si nebuni destui poate tocmai pt ca au fost supusi la rele peste capacitatea lor. "
Sunt nebuni in viziunea ta...psihologic sunt devianti de la societate, si in realitate sunt diferiti.

"In constiinta mea libertatea e o latura a binelui si in opozitie cu raul de orice culoare. "
Repet: in constiinta unui om inteligent indiferent de religia sa binele si raul ambele presupun limitarea libertatii.

"Mai ai putin si zici ca binele si raul sunt acelasi lucru. Ca sa nu mai confuzi gandeste-te asa " rau e ce faci altuia si tie nu ti-ar place"...daca negi enuntul asta ajungi la varianta pt bine...deci sunt diferite si chiar opuse."
Mai am mult...poate ca vezi albul si negru ca fiind asemanatoare...eu le vad ca fiind culori perfect diferite.

Intradevar sunt de acord sa nu facem altora decat ce vrem sa ne faca altii noua, dar nu spun ca e bine sau ca e rau...este o optiune.

jeniffer 25.11.2006 15:56:37

Binele si raul sint aceleasi pentru toti, ca adevarul, ele nu vin din alta parte decit din societatea noastra. nu coplexitatea ei face sa schimbe ce ne face bine si ce rau.

Alexandr_Bazil 25.11.2006 16:49:29

Pentru unii este bine manipularea altora...pentru mine nu... binele si raul sunt diferite de la caz la caz...conteaza doar cu cat..


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:26:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.