Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   gelozia (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7022)

Anna 28.08.2009 14:16:27

gelozia
 
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?

luchian 28.08.2009 14:23:04

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 162726)
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?

Sa iubesti cu adevarat!
"
De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunator. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. Dragostea nu se poarta cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată. (Corinteni I-13)"

Fani71 28.08.2009 14:24:48

Gelozia este poate o forma de posesivitate. Daca iubesti posesiv, poti fi geloasa si pe o carte pe care o citeste, si pe o mancare pe care o iubeste, pe fiecare moment pe care nu-l petrece cu tine.. Poate acolo trebuie sa lucrezi, sa vezi ce poti face ;-)

Anna 28.08.2009 14:26:34

Nu, sunt geloasa doar pe femeile care ii plac. N-am treaba cu altceva...
Si stiu ca sunt posesiva in privinta asta, nu vreau sa-i impart admiratia feminitatii cu nimeni, dar cum sa fac sa nu fiu? Sau ar trebui sa ma despart? Sau cum?

Fani71 28.08.2009 14:31:47

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 162732)
Nu, sunt geloasa doar pe femeile care ii plac. N-am treaba cu altceva...
Si stiu ca sunt posesiva in privinta asta, nu vreau sa-i impart admiratia feminitatii cu nimeni, dar cum sa fac sa nu fiu? Sau ar trebui sa ma despart? Sau cum?

Nu rezolvi problema ta interioara daca te desparti, cred - afara doar daca gelozia ta este intemeiata, dar inteleg ca nu este. Nu e genul de barbat care sa te insele, nu? Pur si simplu ii plac alte femei adica le apreciaza, le stimeaza, etc?

Stiu eu cum sa faci.. Poate sa incerci sa vezi de unde provine aceasta gelozie, daca nu gasesti, atunci cu un psiholog. Ceea ce este constientizat este pe jumatate vindecat, cica.
Deja iti dai seama ca gelozia te otraveste, ceea ce este un lucru castigat.

Mi-e greu sa zic mai mult, pentru ca eu nu sunt prea geloasa din fire. Ar trebui sa vorbeasca aici persoanele geloase care au reusit sa se schimbe ;-)

luchian 28.08.2009 14:41:13

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 162732)
Nu, sunt geloasa doar pe femeile care ii plac. N-am treaba cu altceva...
Si stiu ca sunt posesiva in privinta asta, nu vreau sa-i impart admiratia feminitatii cu nimeni, dar cum sa fac sa nu fiu? Sau ar trebui sa ma despart? Sau cum?

Pai cum iti dai seama ca ii plac, iti spune sau deduci tu?
Si pentru ce crezi ca i-ar placea alta femeie mai mult decat tine?

Cred ca devine o problema cand asa zisa admiratie se transforma in dorinta de a o avea (femeia) , atunci ai o problema.

Anna 28.08.2009 15:09:28

Nu vreau sa vorbesc despre el, chiar nu conteaza ce face sau ce gandeste.
Eu vreau sa scap de gelozie, chiar de ar fi ca el sa ma insele. Nu mai suport. Nu mai vreau sa simt asta niciodata. Cred ca asta e una din muncile iadului, sincer.
Fani, spuneam ca poate daca sunt asa geloasa, inseamna ca nu-l iubesc cu adevarat ci doar asa cred, poate e doar posesivitate si de aceea ziceam sa ma despart.
Luchian, esti casatorit?

Anna 28.08.2009 15:13:19

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 162733)

Mi-e greu sa zic mai mult, pentru ca eu nu sunt prea geloasa din fire. Ar trebui sa vorbeasca aici persoanele geloase care au reusit sa se schimbe ;-)

Of, multumeste lui Dumnezeu.
Da, asta as spera, sa intre ceva persoana geloasa care s-a schimbat.

melb26 28.08.2009 15:15:23

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 162726)
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?

E important sa-ti dai seama care sunt motivele adevarate ce duc la astfel de sentimente, daca sunt intemeiate sau doar esti nesigura pe tine.
Depinde foarte mult si de prietenul tau, cat de mult iti ''alimenteaza'' sentimentul acesta.
Spui ca esti ''geloasa pe femeile care ii plac'', pai el admira si alte femei in afara de tine, cand esti cu el?

AndruscaCIM 28.08.2009 15:21:32

....
 
Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 162745)
Nu vreau sa vorbesc despre el, chiar nu conteaza ce face sau ce gandeste.
Eu vreau sa scap de gelozie, chiar de ar fi ca el sa ma insele. Nu mai suport. Nu mai vreau sa simt asta niciodata. Cred ca asta e una din muncile iadului, sincer.
Fani, spuneam ca poate daca sunt asa geloasa, inseamna ca nu-l iubesc cu adevarat ci doar asa cred, poate e doar posesivitate si de aceea ziceam sa ma despart.

Dar faptul ca pentru marea majoritate oamenilor conteaza ce face si ce gandeste iubitul/a nu inseamna ca sunt gelosi!!!!!!!
Prietenul tau stie ca esti geloasa, ii pasa sau nu? Ce opinie ai despre respectul de sine si respectul in cuplu?


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:01:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.