Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   De ce ne inchinam spre rasarit? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10028)

costel 06.07.2010 17:56:07

De ce ne inchinam spre rasarit?
 
Eu am primit raspunsul ca facem acest gest catre rasarit pentru ca Hristos se numeste si soarele dreptatii (Maleahi IV, 2) si rasarit (Zaharia VI, 12; Luca I, 78) si ca acolo a fost sadait raiul: "Dumnezeu a rasadit raiul spre rasarit in Eden" (Facerea II, 8.). Daca mai sunt si alte motivatii, va rog sa le postati.

georgeval 06.07.2010 17:59:46

Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".

MariS_ 06.07.2010 21:52:00

Hristos lumina lumii
 
Citat:

Ioan 1
9. Cuvantul era Lumina cea adevarata care lumineaza pe tot omul, care vine in lume.
Ca sa subliniem adevarul de mai sus, ca Hristos este lumina lumii.
Har, smerenie si jertfa de sine.

eu-cristina83 06.07.2010 22:35:56

" Intrucat la noi cele mai de cinste sunt menite spre cinstirea lui Dumnezeu, iar dupa parerea oamenilor, rasaritul este mai vrednic de cinste decat celelalte parti ale credintei, de aceea ne inchinam cu totii la vremea rugaciunii spre rasarit. Asa cum pecetluim cu mana dreapta in numele lui Hristos pe cei ce au nevoie de ac. pecete, pt. ca ea este socotita a fi mai de cinste decat cea stanga desi ac. se deosebeste de ea numai prin conventie, iar nu prin natura, tot asa si rasaritul este harazit spre inchinarea lui Dumnezeu ca parte mai de cinste a credintei" -PSEUDO-JUSTINUS MARTYR- QUAESTIONS ET REPONS-

Eugen7 07.07.2010 01:10:22

Citat:

Īn prealabil postat de georgeval (Post 266667)
Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".

corect. subscriu la aceste afirmatii.

windorin 07.07.2010 10:03:31

Citat:

Īn prealabil postat de georgeval (Post 266667)
Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".

Frumos spune Sfantul Ioan.

La rasarit este lumina, la apus este intunericul.
"Lumina lumineaza intru intuneric si intunericul nu a cuprins'o pe ea." (I Ioan 1, 5)

Marius22 07.07.2010 10:03:41

Citat:

Īn prealabil postat de georgeval (Post 266667)
Sfantul Ioan Damaschin spune ca intreaga comunitate prezenta la slujba traieste in asteptarea Fiului Lui Dumnezeu care spune ca: "asa cum se arata fulgerul de la rasarit spre apus asa va fi si venirea Fiului lui Dumnezeu".

Si in Luminanda Nasterii Domnului, Hristos este numit "Rasaritul rasariturilor".

"Cercetatu-ne-ai pe noi de sus, Mantuitorul nostru, Rasaritul rasariturilor; si cei din intuneric si din umbra am aflat adevarul: ca din Fecioara S-a nascut Domnul!"

eugenb 07.07.2010 14:52:43

Citat:

Īn prealabil postat de eu-cristina83 (Post 266735)
" Intrucat la noi cele mai de cinste sunt menite spre cinstirea lui Dumnezeu, iar dupa parerea oamenilor, rasaritul este mai vrednic de cinste decat celelalte parti ale credintei, de aceea ne inchinam cu totii la vremea rugaciunii spre rasarit. Asa cum pecetluim cu mana dreapta in numele lui Hristos pe cei ce au nevoie de ac. pecete, pt. ca ea este socotita a fi mai de cinste decat cea stanga desi ac. se deosebeste de ea numai prin conventie, iar nu prin natura, tot asa si rasaritul este harazit spre inchinarea lui Dumnezeu ca parte mai de cinste a credintei" -PSEUDO-JUSTINUS MARTYR- QUAESTIONS ET REPONS-

Imi pare rau ca va contrazic, dar eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta explicatie !
Cum ramane cu ... cei care nu au mana dreapta sau o au invalida ? Ei nu-l mai "cinstesc" pe Iisus Hristos din cauza ca nu fac crucea cu mana dreapta ? Daca ati observat de exemplu la Sarbatorirea "Invierii" Preotul are in amandoua maini lumanarile (cate trei - Sfanta Treime, in fiecare mana) si binecuvinteaza enoriasii, subliniind acest fapt - ca nu mana este baza, ci credinta). Concluzie : Indiferent ca faci crucea cu mana dreapta sau stanga ... CREDINTA este una singura. La fel se intampla si cu cei care nu au ... maini (invalizi de ambele maini) si isi fac cruce ... cu "limba in cerul gurii". Cred ca ar trebui sa ne bazam mai mult pe credinta stramosilor si mai putin pe cea ... importata de la altii ! Sper ca nu ati luat sub forma de jignire cele ce am postat, eu fiind unul care nu se poate folosi de ... mana dreapta (deloc) si de piciorul drept (aproape deloc). O zi buna in continuare !

eu-cristina83 07.07.2010 20:16:36

Citat:

Īn prealabil postat de eugenb (Post 266979)
Imi pare rau ca va contrazic, dar eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta explicatie !
Cum ramane cu ... cei care nu au mana dreapta sau o au invalida ? Ei nu-l mai "cinstesc" pe Iisus Hristos din cauza ca nu fac crucea cu mana dreapta ? Daca ati observat de exemplu la Sarbatorirea "Invierii" Preotul are in amandoua maini lumanarile (cate trei - Sfanta Treime, in fiecare mana) si binecuvinteaza enoriasii, subliniind acest fapt - ca nu mana este baza, ci credinta). Concluzie : Indiferent ca faci crucea cu mana dreapta sau stanga ... CREDINTA este una singura. La fel se intampla si cu cei care nu au ... maini (invalizi de ambele maini) si isi fac cruce ... cu "limba in cerul gurii". Cred ca ar trebui sa ne bazam mai mult pe credinta stramosilor si mai putin pe cea ... importata de la altii ! Sper ca nu ati luat sub forma de jignire cele ce am postat, eu fiind unul care nu se poate folosi de ... mana dreapta (deloc) si de piciorul drept (aproape deloc). O zi buna in continuare !

Imi pare rau sa aud ca nu aveti o stare de sanatate foarte buna. Daca cititi mai bine o sa vedeti ca se precizeaza foarte clar ca mana dreapta este deosebita de cea stanga numai prin conventie. Daca avem vreo infirmitate nu vad de ce sa nu ne inchinam asa cum putem. Este ca si cum nu as inalta o rugaciune in gand in mijlocul strazii pe motiv ca nu ma aflu in biserica inaintea unei icoane.

Anghel Craciun 07.07.2010 20:22:45

Citat:

Īn prealabil postat de costel (Post 266665)
Eu am primit raspunsul ca facem acest gest catre rasarit pentru ca Hristos se numeste si soarele dreptatii (Maleahi IV, 2) si rasarit (Zaharia VI, 12; Luca I, 78) si ca acolo a fost sadait raiul: "Dumnezeu a rasadit raiul spre rasarit in Eden" (Facerea II, 8.). Daca mai sunt si alte motivatii, va rog sa le postati.

Ne inchinam spre rasarit pentru ca la a doua sa venire Hristos va veni din rasarit.
Ziua se lumineaza cu rasaritul, nu cu apusul. Daca Hristos e Lumina lumii, ne inchinam spre rasarit, caci de acolo o sa vina si el.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:01:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.