Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

leonte 12.03.2013 18:52:21

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 506673)
dar (si) prin cine? doar ei sunt hirotonisiti, prin punerea mainilor...

Vrei sa spui ca nu ai intalnit preoti in prezenta carora ramaneai rece, precum in fata unui ... perceptor?
Fapte 2:
"38.Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39.Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. "
Fapte 5
41.Iar ei au plecat din fața sinedriului, bucurându-se că s-au învrednicit, pentru numele Lui, să sufere ocară.

Toti preotii care nu sufera ocara pentru haina ce o poarta, care intorc defaimarea celor ce-i defaima, care nu se "autosesizeaza" cand se predica o erezie, sau cand este adusa o hula la adresa Sfinteniei si Evangheliei, fie din lasitate, fie din alt interes lumesc, un astfel de preot este parasit de har. Daca se va pocai, il va putea redobandi. Daca nu se va pocai, atunci se va raci credinta din el, si va deveni precum am descris mai sus... ca un perceptor.

Fiind eu in Atos, impreuna cu un gheronda grec, dupa slujba obisnuiam sa facem metanii, dar intr-una din zile eu nu am mai facut metanii. Batranu-l m-a indemnat sa fac, iar eu am intrebat "de ce?". Atunci batranul mi-a raspuns ca trebuiesc facute metanii cand se intoneaza cutare cantare. Eu i-am raspuns ca in crestinism nu exista "trebuie!" sau "nu trebuie!", ci numai "am drag" sau "nu am drag". Te las pe tine sa-L rogi pe Dumnezeu ca sa-ti descopere, ce-a spus batranul mai departe. Iar daca vei avea credinta, ti se va descoperi, caci toate sunt cu putinta celui ce crede.

p.s. Este necesar sa nu confundam botezul si marturisirea crestina intr-o perioada in care "a fi preot crestin" = "a fi hrana pentru lei", cu botezul si marturisirea dintr-o vreme in care "a fi preot crestin" = a avea o parohie grasa. Mie imi pare ca ar fi vorba de doua chestiuni mai degraba opuse decat similare.

Barsaumas 09.04.2013 13:33:08

Citat:

În prealabil postat de leonte (Post 509257)
Vrei sa spui ca nu ai intalnit preoti in prezenta carora ramaneai rece, precum in fata unui ... perceptor?
Fapte 2:
"38.Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39.Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. "
Fapte 5
41.Iar ei au plecat din fața sinedriului, bucurându-se că s-au învrednicit, pentru numele Lui, să sufere ocară.

Toti preotii care nu sufera ocara pentru haina ce o poarta, care intorc defaimarea celor ce-i defaima, care nu se "autosesizeaza" cand se predica o erezie, sau cand este adusa o hula la adresa Sfinteniei si Evangheliei, fie din lasitate, fie din alt interes lumesc, un astfel de preot este parasit de har. Daca se va pocai, il va putea redobandi. Daca nu se va pocai, atunci se va raci credinta din el, si va deveni precum am descris mai sus... ca un perceptor.

Fiind eu in Atos, impreuna cu un gheronda grec, dupa slujba obisnuiam sa facem metanii, dar intr-una din zile eu nu am mai facut metanii. Batranu-l m-a indemnat sa fac, iar eu am intrebat "de ce?". Atunci batranul mi-a raspuns ca trebuiesc facute metanii cand se intoneaza cutare cantare. Eu i-am raspuns ca in crestinism nu exista "trebuie!" sau "nu trebuie!", ci numai "am drag" sau "nu am drag". Te las pe tine sa-L rogi pe Dumnezeu ca sa-ti descopere, ce-a spus batranul mai departe. Iar daca vei avea credinta, ti se va descoperi, caci toate sunt cu putinta celui ce crede.

p.s. Este necesar sa nu confundam botezul si marturisirea crestina intr-o perioada in care "a fi preot crestin" = "a fi hrana pentru lei", cu botezul si marturisirea dintr-o vreme in care "a fi preot crestin" = a avea o parohie grasa. Mie imi pare ca ar fi vorba de doua chestiuni mai degraba opuse decat similare.

Adinc ati exprimat-o. Da, aceasta este esenta problemei, oriunde exista o credinta institutionalizata, care a iesit de prea multa vreme din tunelul persecutiilor.

Pelerin spre Rasarit 10.04.2013 12:45:12

Pe mine m-a pus pe ganduri reactia BOR cu privire la recenta propunere a domnului Cernea,cu privire la renuntarea finantarii cultelor de la bugetul de stat.Nu propunerea in sine m-a preocupat pt ca initiatorul,ca orice politician de apartament,cum bine a sesizat cineva,isi reactualizeaza periodic,prin actiuni de acest gen,publicul-target pe care si-a construit meteorica si conjucturala ascensiunea.Cum s-ar spune face parte din regulile jocului politic nerecomandate idealistilor,mai ales cand nu ai cum sa te afirmi prin alt gen de initiative notabile,o caracteristica a partidelor minuscule si care graviteaza in jurul unui curent de opinie mai mult sau mai putin reprezentativ.Pe scurt domnul Cernea bate fierul cat este cald pt dumnealui mai ales ca peste fantomaticele initiative ecologiste s-a pus praful inexistentei.Insa aceste aspecte nu scuza cu nimic atitudinea de contabili suparati ca li-se baga cineva in conturile de cheltuieli a anumitor oameni din BOR.Mai grav ii dau apa la moara chiar initiatorului.Ca unul complet neutru de polemica as fi de parerea ca parintele Stoica,purtatorul de cuvant,sau cine compune comunicatele,poate lejer castiga orice concurs de antipatie si chiar putina aroganta,insa fiecare stie mai bine ce imagine doreste sa serveasca publicului.Intr-o nota de umor cred ca Parintii din vechime ar fi putut fi foarte mirati de spiritul pragmatic in domeniu fiscal de care dau dovada unuii dintre urmasi lor.Ce m-a mirat a fost ocazia rarisima pierduta de BOR de a da o lectie acestui gen de abordare.

Ar fi putut spune: ,,Bine domnule Cernea,uite,noi BOR,va invitam sa veniti personal sa vedeti in ce investim banii,actiunile umanitare si restul activitatilor.Sa mergeti cu noi sa vedeti orfani,copii cu dezabilitati si boli,batrani,cantine,preoti anonimi care isi dedica viata slujirii lui Dumnezeu.Sa vizitati macar si manastirile,sa stati de vorba cu calugari si maicute,sa va spuna si dansii realitati pe care poate nu le stiti.Nu va cerem decat sa veniti sa vedeti cu ochii dvs,nu avem nimic de ascuns."

Adica nu o replica pe sistem ,,ba nu te baga in banii nostrii"ci ,,vino sa vezi cu ochii tai".In alta ordine de idei nu va faceti griji,politicienii autohtoni nu vor vota never ever o asemenea propunere nu neaparat din spirit crestin(care ar sucomba instantaneu in fata realitatii contrare a actiunilor lor zilnice)ci din alte motive,aplicabile in perioada de chef,veselie,mici,bere si stampile electorale.Ca doar nu-s nebuni sa dea foc la caruta in care,cu mic cu mare,toti au ceva de rontait :)

tabitha 27.02.2015 08:13:57

Părintele Calistrat, de la mănăstirea Vlădiceni (Iasi)
 
"Bisericile noastre creștine sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare"

https://www.youtube.com/watch?v=W6x26DrQHqs

Corinusha 27.02.2015 08:43:38

Ce predica frumoasa!!!

Yasmina 27.02.2015 08:49:40

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 582597)
"Bisericile noastre creștine sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare"

https://www.youtube.com/watch?v=W6x26DrQHqs

Superb :)
Il indragesc tare pe parintele asta cu accent moldovian :)

Stii ce-mi place la preotii ortodocsi si Sf.Parinti? Ca desi sunt foarte morali si oameni seriosi,adanci (nu superficiali) cand vine vb de umor,au un umor foarte sanatos,puternic :)

antoniap 28.02.2015 23:36:30

Nici lui parintelui Calistrat nu-i place de ,,babele conservatoare", nici ,,babelor conservatoare" de tot ce predica dumnealui.

Am mers azi intr-un oras din provincie. Fusesem invitata la un parastas si am decis sa duc si pentru adormitii mei o coliva, un pomelnic si cateva pachete. Scria ,,sambata mortilor" in calendar, asa ca nu m-am gandit ca fac ceva nepotrivit. Persoana care ma invitase a trecut un singur nume pe pomelnic si cred ca asa au facut toti cei din biserica, deoarece nu au fost pomenite decat cateva nume. Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.

AlinB 28.02.2015 23:45:57

Cate pagini?

abaaaabbbb63 28.02.2015 23:49:25

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 582846)
Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.

https://www.youtube.com/watch?v=R7Oe-dQD9rQ

antoniap 01.03.2015 00:16:38

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 582853)

Te grabisi sa-mi dai raspuns. Eu astept sa-mi raspunda un ortodox.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:17:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.