Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Citirea Sfintei Scripturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2694)

Alexandra-Ioana 22.11.2007 00:45:20

Scriptura este insuflata de Duhul Sfant, una dintre cele trei Persoane, ce formeaza Sfanta Treime. Astfel, Scriptura contine cu siguranta si incontestabil cuvintele lui DUMNEZEU.
Sa vedem putin cum stam. Citim... nu citim? Intelegem... nu intelegem? :)

cod_gabriel 23.11.2007 11:34:34

Am raspuns ca am citit-o integral o singura data, pentru ca asta imi permitea chestionarul. In fapt, ma citit-o din scoarta-n scoarta doar oadat, dar Noul Testament si mai ales Evangheliile le-am citit de mai multe ori.

Alexandra-Ioana 23.11.2007 11:56:22

Ma bucur mult ca ai raspuns.:) Ai dreptate... as fi putut pune la chestionar si o varianta in care sa te incadrezi, dar pe moment la varianta asta chiar nu m-am gandit. :D
E imbucurator sa aud ca persoanele crestine inca mai citesc Scriptura. Si eu am citit cam in acelasi stil ca si al tau, dar mi-am format de vreo cativa ani prin harul Domnului o intreprindere pe care as desemna-o ca buna.:) Nu spun asta dintr-o dorinta desarta de a ma lauda, ci din dorinta de a-i indemna si pe altii sa imi urmeze exemplul, daca il gasesc demn de urmat. In fiecare zi citesc 4 capitole din Biblie: 2 din NT si 2 din VT, dupa care imi fac notite pe baza a ceea ce am citit... redau continutul si evtl. vreo meditatie legata de lectura.

Am auzit de multe ori persoane care se plang ca nu inteleg Scriptura, dar cred ca daca avem in minte urmatoarele doua principii e imposibil sa nu intelegem. Dupa parerea mea:
1. Scriptura se citeste cu mintea deschisa. Cred ca Dumnezeu nu degeaba ne-a creat cu creier. Trebuie sa ne folosim ratiunea, dar mai ales CREDINTA atunci cand citim.
2. Scriptura a fost insuflata de Duhul Sfant. Asa ca pentru a o putea descifra corect ai nevoie de calauzirea Lui.

Astfel, daca va pune Dumnezeu pe inima sa cititi Scriptura, faceti lucurul acesta, dar cu o minte deschisa si nu uitati ca Dumnezeu nu ne vrea spalati la creier, ci ne vrea incredintati prin propria noastra initiativa si intelegere de ceea ce citim.

Mult spor va doresc si mai astept si alte interventii la topic-ul acesta, daca doreste cineva.:)

C-tin 23.11.2007 13:59:11

Noul Testament e impartit in pericope care se citesc zilnic!
Deci, crestineste este ca la rugaciunile din ziua respectiva sa citesti si pericopele aferente (ordinea citirii este data la sfarsitul bibliei).
Desi se vor repeta de la an la an, vei descoperi tot timpul noi intelesuri...


Alexandra-Ioana 23.11.2007 14:28:48

Multumesc pentru sfat. :)
Sper ca nu te vei supara, daca nu voi fi de acord cu tine.:D
Nu stiu ce intelegi tu prin rugaciune, dar am vazut ca imi faci trimitere spre rugaciuni ortodoxe consacrate. Eu prin rugaciune inteleg comunicare cu Dumnezeu si sa imi fie cu iertare daca consider, ca atunci cand comunic cu Dumnezeu vreau sa o fac spunand ce simt eu, nu ce au simtit altii.
Daca ai citit NT ai observat cu siguranta, ca de multe ori Domnul Iisus se retrage din tumultul multimii pe munte si se roaga... Oare ce s-a rugat? Nu avem noi de unde sa stim, dar sunt sigura ca nu lucruri invatate pe de rost sau scrise de altii...:D In umblarea Sa pe pamant Domnul Iisus ne-a oferit un exemplu incontestabil, a ceea ce ar trebui noi sa fim, sa facem, sa spunem. Astfel, eu cred ca rugaciunea mea trebuie sa fie a mea... nu a altora... in care sa Ii aduc Triunului Dumnezeu al meu si al tau si al nostru slava si lauda cuvenita doar Lui si totodata sa fac ceea ce ne indeamna si Sf. Apostol Pavel:
"6. Nu vă împovărați cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune și prin rugă cu mulțumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.
7. Și pacea lui Dumnezeu, care covârșește orice minte, să păzească inimile voastre și cugetele voastre, întru Hristos Iisus." Filipeni IV.6-7

Asa cum aleg sa fac din rugaciune ceva personal, pentru ca eu una asa cred ca ar trebui sa fie personala... aleg sa fac si din modul sau ordinea citirii Sfintei Scripturi ceva personal.:)

"Mai departe, frații mei, bucurați-vă întru Domnul."

Multa pace va doresc!:p

cod_gabriel 23.11.2007 14:32:35

Asa este, rugaciunea si lectura perseverenta te ajuta sa intelegi. Impresia mea este ca intelesurile mai degraba ti se reveleaza - cu alte cuvinte iti lumineaza Dumnezeu mintile - decat sa le intelegi prin efort propriu.
Eu nu am un ritual zinic. De regula ma rog dimineata 10-15 min., dar nici vorba sa am timp atunci sa citesc din Biblie. Citesc dupa-amiaza.

cod_gabriel 23.11.2007 14:39:18

Citat:

În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Multumesc pentru sfat. :)
Sper ca nu te vei supara, daca nu voi fi de acord cu tine.:D
Nu stiu ce intelegi tu prin rugaciune, dar am vazut ca imi faci trimitere spre rugaciuni ortodoxe consacrate. Eu prin rugaciune inteleg comunicare cu Dumnezeu si sa imi fie cu iertare daca consider, ca atunci cand comunic cu Dumnezeu vreau sa o fac spunand ce simt eu, nu ce au simtit altii.
Daca ai citit NT ai observat cu siguranta, ca de multe ori Domnul Iisus se retrage din tumultul multimii pe munte si se roaga... Oare ce s-a rugat? Nu avem noi de unde sa stim, dar sunt sigura ca nu lucruri invatate pe de rost sau scrise de altii...:D In umblarea Sa pe pamant Domnul Iisus ne-a oferit un exemplu incontestabil, a ceea ce ar trebui noi sa fim, sa facem, sa spunem. Astfel, eu cred ca rugaciunea mea trebuie sa fie a mea... nu a altora... in care sa Ii aduc Triunului Dumnezeu al meu si al tau si al nostru slava si lauda cuvenita doar Lui si totodata sa fac ceea ce ne indeamna si Sf. Apostol Pavel:
"6. Nu vă împovărați cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune și prin rugă cu mulțumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.
7. Și pacea lui Dumnezeu, care covârșește orice minte, să păzească inimile voastre și cugetele voastre, întru Hristos Iisus." Filipeni IV.6-7

Asa cum aleg sa fac din rugaciune ceva personal, pentru ca eu una asa cred ca ar trebui sa fie personala... aleg sa fac si din modul sau ordinea citirii Sfintei Scripturi ceva personal.:)

"Mai departe, frații mei, bucurați-vă întru Domnul."

Multa pace va doresc!:p

Cred ca se poate sa te rogi si dupa cum vrei.
Dar si rugaciunile consacrate sunt bune. In primul rand, sunt create de oameni care stiu mult mai multe decat mine - preoti, calugari. Oameni care cu adevarat si-au dedicat viata lui Dumnezeu.
De exemplu, nu stiu cum as putea sa inlocuiesc Crezul cu ceva compus de mine.
In plus, daca multe nu reusesc eu sa fac, macar acest mic efort am considerat ca imi sta in puteri si ca trebuie sa-l fac: sa memorez cateva rugaciuni si sa le rostesc cand sunt singur.

Alexandra-Ioana 23.11.2007 14:39:59

Amin!
Exact asa e si dupa parerea mea. Dupa cum am spus si mai devreme... Duhul Sfant a insuflat scrierea Scripturii, asa incat El este Cel care poate sa ne-o descopere. :) Dar din nou specific...e foarte important sa avem mintile deschise. :)

Foarte frumos program ai! :)
Si eu dimineata ma rog cam 10 minute si citesc si din Biblie ceva scurt, iar seara citesc dupa cum am spus 4 capitole, meditez asupra lor si ma gandesc la ceea ce am facut in timpul zilei... ce am facut bine, unde am gresit... unde era loc de mai bine... Dupa care vin in rugaciune inaintea lui Dumnezeu. :)

Tare ma bucur de tine, Gabriel!
Dumnezeu sa te intareasca pe mai departe!

Multa pace tuturor!:p

arghirutza 23.11.2007 14:51:47

Citat:

În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:

În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Multumesc pentru sfat. :)
Sper ca nu te vei supara, daca nu voi fi de acord cu tine.:D
Nu stiu ce intelegi tu prin rugaciune, dar am vazut ca imi faci trimitere spre rugaciuni ortodoxe consacrate. Eu prin rugaciune inteleg comunicare cu Dumnezeu si sa imi fie cu iertare daca consider, ca atunci cand comunic cu Dumnezeu vreau sa o fac spunand ce simt eu, nu ce au simtit altii.
Daca ai citit NT ai observat cu siguranta, ca de multe ori Domnul Iisus se retrage din tumultul multimii pe munte si se roaga... Oare ce s-a rugat? Nu avem noi de unde sa stim, dar sunt sigura ca nu lucruri invatate pe de rost sau scrise de altii...:D In umblarea Sa pe pamant Domnul Iisus ne-a oferit un exemplu incontestabil, a ceea ce ar trebui noi sa fim, sa facem, sa spunem. Astfel, eu cred ca rugaciunea mea trebuie sa fie a mea... nu a altora... in care sa Ii aduc Triunului Dumnezeu al meu si al tau si al nostru slava si lauda cuvenita doar Lui si totodata sa fac ceea ce ne indeamna si Sf. Apostol Pavel:
"6. Nu vă împovărați cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune și prin rugă cu mulțumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.
7. Și pacea lui Dumnezeu, care covârșește orice minte, să păzească inimile voastre și cugetele voastre, întru Hristos Iisus." Filipeni IV.6-7

Asa cum aleg sa fac din rugaciune ceva personal, pentru ca eu una asa cred ca ar trebui sa fie personala... aleg sa fac si din modul sau ordinea citirii Sfintei Scripturi ceva personal.:)

"Mai departe, frații mei, bucurați-vă întru Domnul."

Multa pace va doresc!:p

Cred ca se poate sa te rogi si dupa cum vrei.
Dar si rugaciunile consacrate sunt bune. In primul rand, sunt create de oameni care stiu mult mai multe decat mine - preoti, calugari. Oameni care cu adevarat si-au dedicat viata lui Dumnezeu.
De exemplu, nu stiu cum as putea sa inlocuiesc Crezul cu ceva compus de mine.
In plus, daca multe nu reusesc eu sa fac, macar acest mic efort am considerat ca imi sta in puteri si ca trebuie sa-l fac: sa memorez cateva rugaciuni si sa le rostesc cand sunt singur.

In ortodoxie rugaciunile au rostul lor si sunt puse intr-o anumita ordine.Citeste mai mult despre ortodoxie. Crezul nu este rugaciune !!

Alexandra-Ioana 23.11.2007 14:58:14

"Cred ca se poate sa te rogi si dupa cum vrei.
Dar si rugaciunile consacrate sunt bune. In primul rand, sunt create de oameni care stiu mult mai multe decat mine - preoti, calugari. Oameni care cu adevarat si-au dedicat viata lui Dumnezeu.
De exemplu, nu stiu cum as putea sa inlocuiesc Crezul cu ceva compus de mine.
In plus, daca multe nu reusesc eu sa fac, macar acest mic efort am considerat ca imi sta in puteri si ca trebuie sa-l fac: sa memorez cateva rugaciuni si sa le rostesc cand sunt singur."

Nu stiu cum faceti voi cand dati citat, asa ca scriu intre ghilimele.:p

Cand am scris anterior, ceea ce ai citat nu stiu daca m-am facut inteleasa. :D Eu una cred ca pentru Dumnezeu e important ceea ce simtim noi. Nu cred ca poti intotdeauna sa identifici starea ta.. cu rugaciunea pe care o reciti.. nu???? Cred ca orice rugaciune sincera si care vine din incredintare si credinta este ascultata. Dar ideea era urmatoarea: sa nu te trezesti ca spui o "poezie", cu care esti atat de obisnuit de nici nu mai stii ce zici si cum zici. Rugaciunea e acel strigat spre Domnul care vine din inima ta :)
Mie imi place foarte mult culegerea de psalmi. Daca te uiti la modul in care ii scrie David, vei observa ca nu repeta acelasi lucru la nesfarsit, ci fiecare psalm aduce inaintea Dumnezeului sau lucruri specifice din viata lui: motive de lauda, durerea caderii in pacat etc.:)
Repet...:D cred ca rugaciunea e foarte personala si ar trebui sa contina simtamintele noastre... nu ale altora...:)pentru ca Dumnezeu s-a facut cunoscut tuturor, nu doar unui grup restrans de persoane. Intr-adevar, nu toti ajungem la acelasi nivel de cunoastere, dar cum vrem sa ajungem, daca nu vrem sa iesim afara din "tabara" la El?:)

Multa pace tuturor!:p


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:35:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.