Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Despre ce biserica/manastire e vorba? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15565)

tabitha 23.09.2012 00:53:42

Despre ce biserica/manastire e vorba?
 
1 atașament(e)
Pentru că sunt deja 2 topice similare - unul în care să se recunoască o persoană, dupa photo, și altul în care să se recunoască autorul unui citat, m-am gândit să înființez un topic și cu lăcașuri de cult.

Încep eu cu o imagine care adresează în fapt o întrebare ff ușoară (cred) - vedeți attachmentul.
Dacă știți răspunsul, dați vă rog și câteva detalii informative despre acesta. Mulțumesc de participare!

Mosh-Neagu 23.09.2012 04:00:07

5 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 471882)
Încep eu cu o imagine care adresează în fapt o întrebare ff ușoară (cred) - vedeți attachmentul.
Dacă știți răspunsul, dați vă rog și câteva detalii informative despre acesta. Mulțumesc de participare!

Mda. Greu... Greu de tot... In opinia mea cred ca e cea mai vizitata manastire din Romania avand in vedere posibilitatile de cazare gratuita (zilnic peste 300 pelerini) dar si masa (cred ca in weekend-urile de vara peste o mie de persoane primesc la pranz o masa calda).

Varlaam Motoc,mitropolit al Moldovei (1653-1659) intemeiaza in 1655 prima biserica a schitului Sihastria, pe care o inzestreaza apoi cu chilii si cele de trebuinta. Locul ales a fost „poiana lui Atanasie”, care oferea conditii prilenice unei vieti de sihastrie, iar primii vietuitori, asa cum consemneaza pomelnicul ctitoricesc, au fost sapte sihastri din Manastirea Neamt retrasi mult mai inainte prin partile locului.
(...)In anul 1837 se construieste din lemn, pentru serviciul religios din timpul iernii, un paraclis cu hramul Sfintii Parinti Ioachim si Ana si, in continuare, alte doua corpuri de chilii, in partea de est si de nord. In 1842, „o cismea cu doua tevi precum se vede” aducea in incinta „apa racoritoare si de viata datatoare”.
In vara anului 1941 un incendiu necrutator a mistuit paraclisul de lemn si o parte a chiliilor Sihastriei, din care cauza multi calugari au plecat la alte manastiri. Parintele staret Ioanichie fiind batran si bolnav, in 1942 este ales loctiitor de staret Parintele Cleopa.
(...)De asemenea, intre marii ctitori de suflete ai manastirii este si Parintele Paisie Olaru, duhovnicul Sihastriei, care, fiind un parinte al rabdarii, smereniei, blandetii si dragostei, a transmis aceste virtuti in sufletele ucenicilor sai, formandu-i buni calugari, alesi urmatori ai lui Hristos. Totodata, la loc de frunte este si cel care, la inceputul secolului al XX-lea, a renascut viata monahala in Sihastria pustiita, egumenul Ioanichie Moroi, si care a format multi ucenici alesi, dintre care cel mai renumit este Parintele Cleopa.
Importante sunt multe in viata unei obsti: postul, rugaciunile, jertfelnicia fiecaruia, dar cea mai de seama dintre virtuti este dragostea, care trebuie sa domneasca intre cei aflati in obste. Aceasta virtute a dragostei s-au straduit cu osardie si marii inaintasi ai Sihastriei sa o sadeasca si sa o cultive in sufletele ucenicilor si nadajduim sa ramana virtutea definitorie a tinerei obsti monahale de astazi a Manastirii Sihastria.


... Despre Parintele Ilie Cleopa, avem atat de multe informatii incat e inutil sa mai vorbim. Dumnezeu i-a dat din belsug, pe langa har si zile, asa cum i-a proopocit fratele sau Gherasim, deasemenea un desavarit ostenitor al obstei de la Sihastria, mort la doar 29 de ani, ca si celalalt frate, Vasile, deasemenea inainte-vazator, care odihnec alaturi, in acelasi cimitir, in fata Sfintei Cruci a Mantuitorului Hristos.
Fiecare vizita in cimitirul acestei manastiri, este un prilej de mare bucurie duhovniceasca, fiindca nu poti oricand sa te afli in preajma atator iubitori de Dumnezeu. Din tot sufletul pot sa spun ca am simtit acolo un "ceva" ce nu poate fi descris in cuvinte. Dar, recunosc, acest lucru nu s-a intamplat chiar imediat, ci a trebuit sa ajung acolo a patra oara.
Cine ajunge acolo odata, daca nu are sufletul in totalitate ditrus de ura si patimi, simte nevoia sa revina iar si iar, fara sa-si explice foarte clar de ce. Abia cand dragostea sfintilor Parinti isi gaseste loc catre inima, si o pot atinge, abia atunci sufletul este inundat de un sentiment nedefinit: pe de o parte bucurie necuprinsa, iar pe de alta o smerenie care n-a fost traita niciodata la o astfel de treapta, fiindca oricat ai incerca, nu-ti poti stapani lacrimile. Si nu plangi pentru pacatele facute: oricum stii ca eti pacatos, si stii ca si Dumnezeu stie bine asta; plangi fiindca esti constient ca, oricat ai fi de pacatos si de neputincios, NU ESTI SINGUR. Iar acea prezenta, ai vrea s-o pastrezi pentru tot retul vietii...
Cu toata caldura va recomand Manastirea Sihastria si mai ales cimitirul. Documentati-va bine inainte, pentru a avea o imagine cat mai clara a vietii pe care au dus-o acele suflete, in marea lor majoritate.

tabitha 23.09.2012 07:04:19

Oh, sa traiesti Moshule ! Multumesc ca ne-ai onorat cu un asemenea raspuns detaliat. :53::53: dar mai fac eu o mica completare, ca se pare nu toti au ajuns la Sihastria pana acum: imaginea postata de mine arata biserica cea noua a Man. Sihastria. (eu am vazut-o ultima oara in vara lui 2003)

Acum pune si tu o intrebare, asa-i jocul !

Padureanca Maria 23.09.2012 10:05:08

Un colt de rai!
 
1 atașament(e)
Da Sihastria , multi i-au admirat minunatiile si sfintenia....
Eu va propun un loc mai putin vizitat si cu o istorie mai recenta....Un colt de rai la ~ 23 Km de un mare oras moldav..., sub padurea frumoasa de tisa.....

Mosh-Neagu 24.09.2012 01:24:38

Citat:

În prealabil postat de Padureanca Maria (Post 471922)
Da Sihastria , multi i-au admirat minunatiile si sfintenia....
Eu va propun un loc mai putin vizitat si cu o istorie mai recenta....Un colt de rai la ~ 23 Km de un mare oras moldav..., sub padurea frumoasa de tisa.....

Manastire-ntr-un picior... ghici ce-i!...

In fata bisericii, un grup de maici, incaltate cu cizme de cauciuc si stand in noroi pana la genunchi, ridica pietroaie de zeci de kilograme in lama unui tractor. La volan se afla nimeni altul decat preotul manastirii, parintele Pimen. "Vrem sa terminam pana la Paste, pentru a face loc credinciosilor care vor ajunge aici cu masinile. Iar daca vremea tine cu noi, o sa reusim". Munca e istovitoare, dar nimeni nu se plange. Bolovanii sunt ridicati cu o usurinta extraordinara de bratele unor femei al caror regim sever de viata il depaseste, probabil, si pe cel din unitatile militare.
Daca la asemenea munca un muncitor ar cere o hrana consistenta, plus vreun pahar cu vin, la manastire nici nu se pune problema. Se mananca o singura data pe zi, la ora 15.00: cartofi fierti, fara ulei, cu masline, halva, ceai cu gem, fasole fiarta, fructe, biscuiti.
Totusi, la manastire, nu munca bruta si postul sunt considerate partea cea mai dificila din viata. "E anevoios sa devii om nou, sa te ridici la inaltimea chemarii din manastire, sa te lepezi de omul cel vechi si sa devii om in Hristos".
Un alt grup de maici se ocupa de construirea unor stupi pentru noile familii de albine. Si-au montat atelierul in viitoarea sera de flori a manastirii. Unele fac ramele, altele, cutiile pentru stupi. Calugaritele bat cuiele cu indemanare... Este o imagine neobisnuita. Stau ore in sir pe scaunele.
Dupa Vecernie, la ora 21.30, se termina si ziua de munca. Fiecare se retrage la chilie, unde isi urmeaza programul personal de rugaciune. Iar a doua zi, de dimineata, o iau de la capat.


As mai adauga faptul ca orasul moldav este Bacau...

tabitha 24.09.2012 04:51:49

Citat:

În prealabil postat de Padureanca Maria (Post 471922)
Da Sihastria , multi i-au admirat minunatiile si sfintenia....
Eu va propun un loc mai putin vizitat si cu o istorie mai recenta....Un colt de rai la ~ 23 Km de un mare oras moldav..., sub padurea frumoasa de tisa.....

Foarte frumoasă poza Mănăstirii Tisa.
Mulțumiri și Moshului pentru indicii și introducerea făcută, mai ales că este vorba de o mănăstire prea puțin cunoscută.

Annyta 24.09.2012 09:28:40

http://imageshack.us/a/img96/8653/pe...silvaniaau.jpg

Mă bag și eu în joc, deși nu am răspuns până acum la vreo întrebare, postând o poză a unei mănăstiri vizitată de mine în luna august. Dacă e nevoie, voi veni cu indicii.

Annyta 24.09.2012 09:30:21

Aceeași mănăstire ca mai sus
 
http://imageshack.us/a/img11/8653/pe...silvaniaau.jpg

Annyta 24.09.2012 14:59:26

Indiciu:
 
Mănăstirea adăpostește sfinte moaște întregi...

Mihailc 24.09.2012 17:20:38

Mănăstirea Bistrița vâlceană.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:12:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.