Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Soc la Manastirea Brancoveni ! ! ! . . . (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10895)

cristiboss56 11.10.2010 18:33:22

Soc la Manastirea Brancoveni ! ! ! . . .
 
Diavolul a învins pe moment la Mănăstirea Brâncoveni din Județul Olt ! Părintele Nichita Pașcan duhovnicul de la Brâncoveni și 30 de măicuțe au părăsit lăcașul în toiul nopții , s-au urcat în autocjr și au plecat în Grecia pentru a se alătura unei secte stiliste formată din ortodocși care folosesc calendarul iulian. La plecarea sa și a grupului de 30 de măicuțe, preotul a difuzat sub semnătura sa și a surorilor care l-au urma o așa zisă "Mărturisire de credință" prin care afirmă în mod expres ruperea de Biserica Ortodoxă. Reprezentanții Episcopiei Slatinei și Romanaților spune că preotul care slujea de 25 de ani la Mănăstirea Brâncoveni va fi propus pentru caterisire, în schimb măicuțele se mai pot întoarce la Mănăstire. Vorbim pe forum de cipuri și alte așa zise pericole , dar diavolul lucrează iată complet în alte direcții . În fond acesta este marele pericol și slăbirii credinței noastre prin influența sectelor , aceste ciuperci otrăvitoare ce au luat o amploare fără precedent , iar metodele lor de racolare îmbracă forme nebănuite . Sunt printre noi , ne ademenesc , ne smintesc , ne amăgesc cu marea lor iubire ! Intră în dialog cu noi urmărind un singur scop :dezbinarea noastră . Să strângem rândul fraților și să luăm aminte !

Danut7 11.10.2010 18:40:01

stilistii sunt considerati secta? oare nu sunt si ei ortodocsi ca noi, insa putin mai buni.. adica mai stricti si mai dupa traditie? singurul repros care il am fata de cei de stil vechi este bigotismul exagerat al unora..

mara2008 11.10.2010 18:42:47

Sa ne rugam pentru ei ,sa isi revina .

cristiboss56 11.10.2010 18:52:55

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 296119)
stilistii sunt considerati secta? oare nu sunt si ei ortodocsi ca noi, insa putin mai buni.. adica mai stricti si mai dupa traditie? singurul repros care il am fata de cei de stil vechi este bigotismul exagerat al unora..

Este vorba de o grupare schismatică a așa zisului arhiepiscop Macarie, autointitulat "al Atenei și al Eladei", el îndemnând de nenumărate ori pe călugărițe și pe credincioșii care se spovedeau la dânsul la neascultare față de Biserica noastră , sub pretextul că este eretică. Este o anchetă în curs de desfășurare precum precizează Purtătorul de cuvânt Vicarul Sorin Siluan Chețe. Această fugă , se pare, a fost plănuită din timp . Există semnale că și în alte zone această grupare a lui Macarie face propagandă împotriva B.O.R. , îndemnând la neascultare.

wassabi 11.10.2010 19:06:26

m-am mai linistit, deci nu sunt singurul eretic, acuza asta de erezie este la mare cautare intre ortodocsi. oare cine sa va inteleaga?

cristiboss56 11.10.2010 19:22:22

Hodoronc tronc !
 
Citat:

În prealabil postat de wassabi (Post 296128)
m-am mai linistit, deci nu sunt singurul eretic, acuza asta de erezie este la mare cautare intre ortodocsi. oare cine sa va inteleaga?

Unde dai și unde crapă ! Tipic forumistic ( dintr-o anumită zonă a forumului ) . . . ! ! !

cristiboss56 11.10.2010 19:36:14

Notă
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 296123)
Este vorba de o grupare schismatică a așa zisului arhiepiscop Macarie, autointitulat "al Atenei și al Eladei", el îndemnând de nenumărate ori pe călugărițe și pe credincioșii care se spovedeau la dânsul la neascultare față de Biserica noastră , sub pretextul că este eretică. Este o anchetă în curs de desfășurare precum precizează Purtătorul de cuvânt Vicarul Sorin Siluan Chețe. Această fugă , se pare, a fost plănuită din timp . Există semnale că și în alte zone această grupare a lui Macarie face propagandă împotriva B.O.R. , îndemnând la neascultare.

Gruparea sus menționată nu este în comuniune cu nicio Biserică Ortodoxă , nici cu Biserica Rusă , nici cu cea a Ierusalimului și nici cu Sfântul Munte !

ory 11.10.2010 19:37:22

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 296119)
stilistii sunt considerati secta? oare nu sunt si ei ortodocsi ca noi, insa putin mai buni.. adica mai stricti si mai dupa traditie? singurul repros care il am fata de cei de stil vechi este bigotismul exagerat al unora..

Exact ! Nici eu nu stiu de ce se face atata caz, parca s-ar fi dus sa se prostitueze . Ma doare sa vad Biserici intru Hristos despartite si imprastiate in directii si doctrine diferite .
Cine sa mai inteleaga credinta, cine sa mai inteleaga adevaratul act de eretism, cine sa mai inteleaga insasi B.O.R care " face ascultare " pentru schimbarea calendarului, dar se preteaza si decade pe partea ecumenismului. ?
Am inteles, respectiva Biserica nu este in comuniune nici cu Rusia, nici cu Sfantul Munte, dar, poate ca sunt in comuniune cu Hristos .....prea ne-am pierdut adevarata credinta si jertfa in detalii teoretice ! ! !

Miha-anca 11.10.2010 19:40:25

Citat:

În prealabil postat de wassabi (Post 296128)
m-am mai linistit, deci nu sunt singurul eretic, acuza asta de erezie este la mare cautare intre ortodocsi. oare cine sa va inteleaga?

Sfintii Apostoli spun ca ereziile sunt necesare, caci prin intermediul lor s-a invederat adevarul.

cristiboss56 11.10.2010 19:46:21

Da, dar . . .
 
Citat:

În prealabil postat de ory (Post 296144)
Exact ! Nici eu nu stiu de ce se face atata caz, parca s-ar fi dus sa se prostitueze . Ma doare sa vad Biserici intru Hristos despartite si imprastiate in directii si doctrine diferite .
Cine sa mai inteleaga credinta, cine sa mai inteleaga adevaratul act de eretism, cine sa mai inteleaga insasi B.O.R care " face ascultare " pentru schimbarea calendarului, dar se preteaza si decade pe partea ecumenismului. ?
Am inteles, respectiva Biserica nu este in comuniune nici cu Rusia, nici cu Sfantul Munte, dar, poate ca sunt in comuniune cu Hristos .....prea ne-am pierdut adevarata credinta si jertfa in detalii teoretice ! ! !

Așa spun și sectarii că ei sunt în Comuniune cu Hristos ! Putem fi în Comuniune cu El, în afara Bisericii lui Hristos ? Sincer !


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:18:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.