Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Rugaciunea inainte de masa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9843)

Daniel777 21.06.2010 05:18:12

Rugaciunea inainte de masa
 
Va faceti rugaciunea inainte si dupa ce luati masa? Si daca da,acest lucru il faceti doar voi sau si familia? Faceti rugaciunea cu glas tare sau in gand? Sau poate faceti doar cruce,nemaispunand rugaciunea?
Cred ca acest obicei s-a cam pierdut si este o masura a slabirii credintei.

vsm 21.06.2010 14:32:07

De tinut minte...
 
...din pacate educatia mea crestina nu a existat...am invatat destul de tarziu ce inseamna sa fii crestin, si mai invat...inca, si...de cate ori mananc uit sa ma rog...dar imi amintesc, fie dupa prima inghititura...fie mai tarziu. Aproape zilnic se intampla acelasi lucru...nu-i bine deloc, stiu. Ca si crestin...am abia un anisor si un pic...IL ROG PE BUNUL NOSTRU TATA sa ma ajute sa ma pot ruga inainte de a manca!
Duhovnicul m-a incuratjat spunandu-mi ca DUMNEZEU ne iarta daca uitam sa ne rugam inainte...este trist daca uita sa Ii multumim dupa ce ne-am bucurat de binecuvantarile Sale.BUNUL DUMNEZEU SA NE AJUTE SA NE RUGAM INTOTDEAUNA INAINTE DE MASA!

Scotianul 21.06.2010 19:26:36

Sper ca aceste rugaciuni va vor fi de folos
 
Am cautat rugaciuni ortodoxe ce se pot spune la momentul invocat pe acest topic.Puteti vedea in linkul de mai jos ceea ce am gasit http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...-vremea-mesei/ Poate vor mai dori sa posteze si alti useri pt ca cei care citesc sa gasesca ceva folositor.Toate cele bune

cristiboss56 21.06.2010 21:26:42

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 261327)
Am cautat rugaciuni ortodoxe ce se pot spune la momentul invocat pe acest topic.Puteti vedea in linkul de mai jos ceea ce am gasit http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...-vremea-mesei/ Poate vor mai dori sa posteze si alti useri pt ca cei care citesc sa gasesca ceva folositor.Toate cele bune

Mulțumim pentru link și mai ales pentru gestul tău plin de înțelepciune și prietenie, chiar dacă nu faci parte din Biserica Ortodoxă . Doamne ajută !

gabriela8 21.06.2010 21:46:53

Din pacate de foarte multe ori ma grabesc la rugaciunea inainte de masa si sunt convinsa ca nu e bine si rabdare nu am nici sa o zic pe cea de dupa masa dar sunt convinsa ca rostirea ei aduce binecuvantarea lui Dumnezeu asupra bucatelor si a casei!

cristiboss56 21.06.2010 21:59:10

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 261350)
Din pacate de foarte multe ori ma grabesc la rugaciunea inainte de masa si sunt convinsa ca nu e bine si rabdare nu am nici sa o zic pe cea de dupa masa dar sunt convinsa ca rostirea ei aduce binecuvantarea lui Dumnezeu asupra bucatelor si a casei!

Of, graba asta ne omoară pe toți ! Da, mare dreptate ai , dar tot atât de adevărat , pot spune, că legătura ta cu Dumnezeu este o prezentă continuă și asta contează cel mai mult. Să ne facem Sf. Cruce de câte ori putem, ca semn al respectului și al iubirii noastre necondiționate !

anita 22.06.2010 08:45:16

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 261135)
Va faceti rugaciunea inainte si dupa ce luati masa? Si daca da,acest lucru il faceti doar voi sau si familia? Faceti rugaciunea cu glas tare sau in gand? Sau poate faceti doar cruce,nemaispunand rugaciunea?
Cred ca acest obicei s-a cam pierdut si este o masura a slabirii credintei.

Macar cruce e bine sa ne facem si sa multumim Domnului dupa masa ,daca mai mult nu se poate.
In cartea de rugaciuni am vazut ca se spune Tatal nostru inainte de masa.

Florin-Ionut 22.06.2010 12:00:32

In toamna trecuta am lucrat timp de o luna undeva in strainatate cu un coleg din Turcia. Omului i-a placut ca tin post miercuri si vineri si a tinut si el cu mine, desi nu e religios. Printre altele, l-am invatat ca, de fiecare data cand mananca, sa multumeasca scurt si simplu Lui Dumnezeu pentru masa.

gabriela8 22.06.2010 18:25:08

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 261352)
Of, graba asta ne omoară pe toți ! Da, mare dreptate ai , dar tot atât de adevărat , pot spune, că legătura ta cu Dumnezeu este o prezentă continuă și asta contează cel mai mult. Să ne facem Sf. Cruce de câte ori putem, ca semn al respectului și al iubirii noastre necondiționate !

Aveti dreptate in privinta Sfintei Cruci!
Eu stiu ca atunci cand facem Semnul Sfintei Cruci ne umplem de Harul Duhului Sfant! Mare putere are!

Mihnea Dragomir 22.06.2010 19:31:20

Când ne strângem toți în jurul mesei (soția, eu și cei trei copii, eventual și alte persoane) facem mai întâi cruce, apoi spunem o parte dintr-un psalm ("Mânca-vor săracii și se vor sătura...."). Dacă sunt cu noi la masă și alte persoane care nu cunosc psalmul, atunci spunem Rugăciunea Domnească.
La sfârșitul mesei, fiecare când ne ridicăm facem cruce și spunem: "Mulțumesc, Doamne, că ne-ai săturat" și apoi mergem cu vasele la bucătărie.

Dacă se întâmplă ca să nu fim toți la masă, spun rugăciunea numai cei care sunt. Dar în mod special Duminica trebuie să avem grijă să fim toți: atunci și masa e mai bogată, mai îngrijit pregătită și ne bucurăm de acest moment de comuniune în Biserica Domestică.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:54:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.