Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Pacat, proteste la vizita Papei (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13808)

ignatiu 18.09.2011 11:30:18

Pacat, proteste la vizita Papei
 
In ultimii ani asistam la proteste din ce in ce mai violente la visita papei Benedikt XVII. Asa s-a intamplat in Londra, Madrid si acum in Berlin. 100 de parlamentari au anuntat fara rusine ca nu vor participa la cuvantarea papei. De asemenea au fost mobilisati peste 4000 de politisti ( ce costuri imense pentru plata zi si noapte). S-au anuntat proteste mari, sa speram ca nu vor fii raniti.

zaharia_2009 18.09.2011 13:02:07

Citat:

În prealabil postat de ignatiu (Post 401078)
In ultimii ani asistam la proteste din ce in ce mai violente la visita papei Benedikt XVII. Asa s-a intamplat in Londra, Madrid si acum in Berlin. 100 de parlamentari au anuntat fara rusine ca nu vor participa la cuvantarea papei. De asemenea au fost mobilisati peste 4000 de politisti ( ce costuri imense pentru plata zi si noapte). S-au anuntat proteste mari, sa speram ca nu vor fii raniti.

Cind ati sesizat ca un papa(patriarh) ortodox ecumenic face vizite cu pompa si cu alai si temei lumesc ?
Cind ati vazut vreodata ca un patriarh ortodox ecumenic face adunari festive de mii si sute de mii de laici si credinciosi sau ar pretinde oficialilor statului sa-i acorde cinstea cuvenita ?
Biserica Catolica este intesata de lumesc , iar pt. aceasta isi ia ce merita de la lumescul de care nu voieste sa se separe !

NB: precizati-va , la profil, carei religii apartine-ti si cui va inchinati !

Dumitru73 18.09.2011 16:19:53

Citat:

În prealabil postat de ignatiu (Post 401078)
In ultimii ani asistam la proteste din ce in ce mai violente la visita papei Benedikt XVII. Asa s-a intamplat in Londra, Madrid si acum in Berlin. 100 de parlamentari au anuntat fara rusine ca nu vor participa la cuvantarea papei. De asemenea au fost mobilisati peste 4000 de politisti ( ce costuri imense pentru plata zi si noapte). S-au anuntat proteste mari, sa speram ca nu vor fii raniti.

in primul rand nu am inteles la ce vizita te referi.
apoi, de ce rusine?!
iar daca vorbim de Spania ... cum voiai sa reactioneze un popor, care stie ca tara lui se afla pe marginea prapastiei si aude ca statul va cheltui peste 100 de milioane de euro cu vizita Papei?

Mihnea Dragomir 18.09.2011 17:37:00

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 401090)
Cind ati sesizat ca un papa(patriarh) ortodox ecumenic face vizite cu pompa si cu alai si temei lumesc ?
Cind ati vazut vreodata ca un patriarh ortodox ecumenic face adunari festive de mii si sute de mii de laici si credinciosi sau ar pretinde oficialilor statului sa-i acorde cinstea cuvenita ?
Biserica Catolica este intesata de lumesc , iar pt. aceasta isi ia ce merita de la lumescul de care nu voieste sa se separe !

NB: precizati-va , la profil, carei religii apartine-ti si cui va inchinati !

Nu se compară liderul unei comunități mondiale de peste un miliard de credincioși cu liderul unei comunități locale de 5000 de credincioși. Cam atâta are patriarhul ecumenic în subordine, ca întâistătător. Vreți să spuneți că este liderul mondial al tuturor ortodocșilor ? Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot.
Am fost de 2 ori la Istanbul cu intenția de a merge la o slujbă la "patriarhia ecumenică", dar, deși am întrebat 100 de turci care păreau intelectuali pe străzi, am nimerit la o biserică armenească. Este MULT mai ușor să găsești în Istanbul Hipodromul bizantin decât Patriarhia Ecumenică. Întrebați la Roma pe oricine de pe stradă unde este Vatican-ul, și veți primi un răspuns lămuritor, presupunând că nu vedeți binecunoscuta cupolă pe colină.

Pe urmă, cui totul altă atitudine au ortodocșii față de episcopii lor, decât au catolicii. Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale. De aceea, pe episcopul nostru îl întâmpinăm cu bucurie, strigând în calea lui "Osana, fiule al lui David !"

De aceea, e normal ca, mai ales în state cu majoritate catolică precum Spania, sau în state în care catolicismul a devenit recent religie majoritară precum Germania, Cristos să fie întâmpinat cu oarecare demnitate când merge în pastorație să vorbească liderilor acelor țări.

zaharia_2009 18.09.2011 19:42:22

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 401137)
Nu se compară liderul unei comunități mondiale de peste un miliard de credincioși cu liderul unei comunități locale de 5000 de credincioși. Cam atâta are patriarhul ecumenic în subordine, ca întâistătător. Vreți să spuneți că este liderul mondial al tuturor ortodocșilor ? Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot.
Am fost de 2 ori la Istanbul cu intenția de a merge la o slujbă la "patriarhia ecumenică", dar, deși am întrebat 100 de turci care păreau intelectuali pe străzi, am nimerit la o biserică armenească. Este MULT mai ușor să găsești în Istanbul Hipodromul bizantin decât Patriarhia Ecumenică. Întrebați la Roma pe oricine de pe stradă unde este Vatican-ul, și veți primi un răspuns lămuritor, presupunând că nu vedeți binecunoscuta cupolă pe colină.

Pe urmă, cui totul altă atitudine au ortodocșii față de episcopii lor, decât au catolicii. Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale. De aceea, pe episcopul nostru îl întâmpinăm cu bucurie, strigând în calea lui "Osana, fiule al lui David !"

De aceea, e normal ca, mai ales în state cu majoritate catolică precum Spania, sau în state în care catolicismul a devenit recent religie majoritară precum Germania, Cristos să fie întâmpinat cu oarecare demnitate când merge în pastorație să vorbească liderilor acelor țări.

Pt. a nu strica bunadispozitie si pt. a evita subiecte emotional-insurmontabile , prefer sa ma prezerv.
Veti gasi insa raspunsuri adecvate in continuarea topicului , unele au aparut deja ! (pe un vas , daca intrebi marinarii unde este ancora , toti iti vor arata directia corecta , pe un olar daca il intrebi acelasi lucru , nu va sti sa iti raspunda decit daca nu cumva nu a pictat-o pe vreo strachina de a sa !)

Realitatea este un raspuns eficient la ceea ce s-a intrebat sau s-a insinuat !

catalin2 18.09.2011 20:12:09

Noi nu avem cultul Patriarhului sau al ierarhilor. Papa Ioan Paul II a creat o recunoastere mondiala, iar aceasta s-a realizat de fapt folosind reclama. Unele articole ortodoxe faceau comparatia cu un star de muzica, pentru ca si acestia ajung azi sa aiba fani si apreciere mondiala.
Protestele sunt in general ale homosexualilor, celor ce doresc liberalizarea (adica femei preoti, contraceptie, avort, acceptarea divorturilor), ateilor, dar si a celor ce sunt revoltati de cazurile de pedofilie din BC.
Interesant de observat ca pana la Papa Ioan Paul II papii nu obisnuiau sa faca vizite in alte tari, e ca un fel de propaganda pentru catolicism.

laurastifter 18.09.2011 20:16:15

Citat:

În prealabil postat de ignatiu (Post 401078)
In ultimii ani asistam la proteste din ce in ce mai violente la visita papei Benedikt XVII. Asa s-a intamplat in Londra, Madrid si acum in Berlin. 100 de parlamentari au anuntat fara rusine ca nu vor participa la cuvantarea papei. De asemenea au fost mobilisati peste 4000 de politisti ( ce costuri imense pentru plata zi si noapte). S-au anuntat proteste mari, sa speram ca nu vor fii raniti.

Da, este tristă situația... Dacă s-ar fi organizat vreo paradă a homosexualilor, nimeni n-ar fi avut curajul de a lua atitudine... Iar dacă cineva ar fi protestat, ar fi fost imediat blagoslovit cu apelativul "habotnic". :( În schimb, atunci când creștinii se manifestă public într-o formă sau alta, imediat se găsesc o mulțime de protestatari, care sunt chiar admirați pentru gestul lor. Nu sunt pesimistă, dar aceasta observ că este situația și, din acest motiv, cred că avem datoria de a deveni mult mai activi și mai hotărâți în mărturisirea credinței noastre creștine. Au ajuns ateii mai râvnitori decât noi, deși ei luptă singuri, iar noi Îl avem pe Dumnezeu drept sprijin și Călăuzitor.

laurastifter 18.09.2011 20:31:32

Și totuși...
 
Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 401093)
Scopul acestui post fiind care? Eu nu ma inchin papei, si la fel ca mine simt milioane de oameni. De ce sa fim obligati sa primim in mijlocul nostru alaiul unei credinte cu atatea neadevaruri strecurate in interiorul ei, sa nesocotim cu buna stiinta toate stradaniile sfintilor ce si-au jertfit viata pt credinta dreapta si curata?...

Doamne ajută!
Cei care se opun vizitei papei în țările lor nu protestează din dragoste pentru Ortodoxia noastră, ci doar fiindcă sunt atei sau eretici și știu că papa este reprezentantul uneia dintre cele mai răspândite confesiuni creștine. Pe ei nu-i preocupă dogmatica ortodoxă sau catolică (fiind, în majoritate, lipsiți de cultură teologică și indiferenți față de creștinism), ci doresc să-și manifeste aversiunea față de religie.
De aceea, consider că este mult mai indicat să ne solidarizăm cu frații noștri creștini de alte confesiuni (desigur, fără a ne relativiza în vreun fel credința), decât să contribuim la planurile adversarilor lui Hristos.
Catolicii sunt creștini asemenea nouă, iar promotorii secularismului, ostili sau indiferenți față de adevărul revelat, încearcă "să-L exileze pe Dumnezeu în cer" (Sf. Iustin Popovici), protestând față de orice formă de manifestare publică a credinței creștine.
Desigur, este posibil ca în rândul protestatarilor să se numere și ortodocși (deși pare greu de crezut), dar parlamentarii germani, despre care autorul topic-ului scrie că au refuzat să ia parte la festivitățile organizate cu ocazia vizitei papei, sunt, în opinia mea, adepții ideologiei secularismului.

gdf-fdc 18.09.2011 20:41:59

Citat:

În prealabil postat de ignatiu (Post 401078)
In ultimii ani asistam la proteste din ce in ce mai violente la visita papei Benedikt XVII. Asa s-a intamplat in Londra, Madrid si acum in Berlin. 100 de parlamentari au anuntat fara rusine ca nu vor participa la cuvantarea papei. De asemenea au fost mobilisati peste 4000 de politisti ( ce costuri imense pentru plata zi si noapte). S-au anuntat proteste mari, sa speram ca nu vor fii raniti.

boicotand vizita papei nu este nici o greseala este o marturisire impotriva conducatorului celei mai MARI EREZII

laurastifter 18.09.2011 20:53:55

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 401090)
Cind ati sesizat ca un papa(patriarh) ortodox ecumenic face vizite cu pompa si cu alai si temei lumesc ?
Cind ati vazut vreodata ca un patriarh ortodox ecumenic face adunari festive de mii si sute de mii de laici si credinciosi sau ar pretinde oficialilor statului sa-i acorde cinstea cuvenita ?
Biserica Catolica este intesata de lumesc , iar pt. aceasta isi ia ce merita de la lumescul de care nu voieste sa se separe !

NB: precizati-va , la profil, carei religii apartine-ti si cui va inchinati !

Doamne ajută!
Cred că, dacă Sanctitatea Sa Patriarhul ecumenic Bartolomeu I ar efectua o astfel de vizită oficială, reacțiile ar fi foarte asemănătoare.
Analizați reacțiile ateilor față de predarea religiei în școli, față de înființarea posturilor ortodoxe de radio și televiziune sau față de alte încercări de combatere a secularizării societății. Se organizează campanii agresive împotriva "îndoctrinării religioase din școli"... Din acest fapt putem ajunge la concluzia că aceia, care se arată ostili față de o anumită confesiune creștină în numele ideii de secularizare a statului, sunt foarte deranjați de orice formă de manifestare publică a credinței religioase. Aceasta este singura lor problemă, iar nu faptul că B C crede în nu știu ce dogmă.
Cred că, în această epocă în care trăim, este necesar să dăm dovadă de foarte multă dreaptă socoteală pentru ca nu cumva, crezând că apărăm Ortodoxia, să ne solidarizăm cu adversarii ei.
Să nu fie așa!

laurastifter 18.09.2011 21:23:52

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 401137)
Nu se compară liderul unei comunități mondiale de peste un miliard de credincioși cu liderul unei comunități locale de 5000 de credincioși. Cam atâta are patriarhul ecumenic în subordine, ca întâistătător. Vreți să spuneți că este liderul mondial al tuturor ortodocșilor ? Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot.
Am fost de 2 ori la Istanbul cu intenția de a merge la o slujbă la "patriarhia ecumenică", dar, deși am întrebat 100 de turci care păreau intelectuali pe străzi, am nimerit la o biserică armenească. Este MULT mai ușor să găsești în Istanbul Hipodromul bizantin decât Patriarhia Ecumenică. Întrebați la Roma pe oricine de pe stradă unde este Vatican-ul, și veți primi un răspuns lămuritor, presupunând că nu vedeți binecunoscuta cupolă pe colină.

Pe urmă, cui totul altă atitudine au ortodocșii față de episcopii lor, decât au catolicii. Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale. De aceea, pe episcopul nostru îl întâmpinăm cu bucurie, strigând în calea lui "Osana, fiule al lui David !"

De aceea, e normal ca, mai ales în state cu majoritate catolică precum Spania, sau în state în care catolicismul a devenit recent religie majoritară precum Germania, Cristos să fie întâmpinat cu oarecare demnitate când merge în pastorație să vorbească liderilor acelor țări.

Doamne ajută!
"Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot."
Da, este foarte trist faptul că mulți dintre creștinii ortodocși au obiceiul de a-și judeca părinții spirituali, bănuindu-i fără niciun motiv, acuzându-i de diverse păcate grave (inclusiv de trădarea credinței) și criticându-i în public, spre bucuria necredincioșilor și spre îndepărtarea de credință a celor îndoielnici. :( Acești confrați ai noștri au uitat, pare-se, cuvintele Sfântului Ioan Hrisostom, care argumenta într-un mod atât de convingător ideea că cei care-l disprețuiesc pe preot vor ajunge, treptat, să-L renege pe Dumnezeu. Este adevărat că unele știri din presă referitoare la faptele anumitor preoți ne pot slăbi încrederea în ei, dar jurnaliștii caută, în general, să atragă atenția prin anunțuri neobișnuite și senzaționale. Preoții noștri sunt vrednici de încredere și datoria noastră rămâne aceea de a-i asculta și respecta. Chiar dacă, în mod incontestabil, există și preoți nevrednici de harul ce li s-a dat, numărul acestora este foarte mic în comparație cu cei iubitori de Hristos și cu adevărat preocupați de călăuzirea noastră pe drumul mântuirii.

"Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale."
Aici la ce v-ați referit? Dacă ați dorit să subliniați faptul că episcopii sunt slujitorii lui Hristos, cei care ne transmit voia Sa și prin care El ne împărtășește harul Său, sunt întru totul de acord. Domnul Hristos este unic, iar părinții noștri duhovnicești rămân, așa cum atât de frumos scria Sfântul Apostol Pavel în II Corinteni, "slujitori ai lui Hristos și iconomi ai tainelor lui Dumnezeu".

Să aveți o seară binecuvântată!

Theodor_de_Mopsuestia 18.09.2011 21:47:26

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 401193)
Doamne ajută!
Cred că, dacă Sanctitatea Sa Patriarhul ecumenic Bartolomeu I ar efectua o astfel de vizită oficială, reacțiile ar fi foarte asemănătoare.
Analizați reacțiile ateilor față de predarea religiei în școli, față de înființarea posturilor ortodoxe de radio și televiziune sau față de alte încercări de combatere a secularizării societății. Se organizează campanii agresive împotriva "îndoctrinării religioase din școli"... Din acest fapt putem ajunge la concluzia că aceia, care se arată ostili față de o anumită confesiune creștină în numele ideii de secularizare a statului, sunt foarte deranjați de orice formă de manifestare publică a credinței religioase. Aceasta este singura lor problemă, iar nu faptul că B C crede în nu știu ce dogmă.
Cred că, în această epocă în care trăim, este necesar să dăm dovadă de foarte multă dreaptă socoteală pentru ca nu cumva, crezând că apărăm Ortodoxia, să ne solidarizăm cu adversarii ei.
Să nu fie așa!

Felicitari, domnisoara, pentru postare. Da, aveti dreptate. Eu am schimbat tonul si atitudinea pe forum, asa ca...sper sa o faca si altii. BO si BC trebuie aparate de invazia pestilenta asecularizarii. Cine isi blesteama Patriarhul, se blesteama, indirect, pe sine.
Aures habent, et non audient....

Mihnea Dragomir 18.09.2011 21:50:09

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 401199)

"Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale."
Aici la ce v-ați referit? Dacă ați dorit să subliniați faptul că episcopii sunt slujitorii lui Hristos, cei care ne transmit voia Sa și prin care El ne împărtășește harul Său, sunt întru totul de acord.

Noi credem că preotul în parohia sa, episcopul în dieceza (eparhia) sa, ori Papa la nivelul Bisericii Universale au o slujire specială: aceea de a ocupa locul Domnului. Ei sunt "un alt Cristos" sau, cum se mai spune, acționează "in persona Christi capitis". De aceea diaconii, care acționează "în persoana îngerilor" dacă se poate spune așa, îi îmbracă în straie împărătești: cu haine adesea brodate cu fir de preț, uneori (după Tipic) cu hainele purpurei imperiale (care simbolizează, în același timp, martiriul). Cu coroană pe cap (mitră, tiară). Uneori, catolicii răsăriteni îi întâmpină cu "Pe Stăpânul și arhiereul nostru....", iar catolicii apuseni îi întâmpină cu "Osana, Fiule al lui David !", așa cum a fost întâmpinat Domnul nostru, în timp ce arhiereul binecuvântează, după cum Isus a binecuvântat mulțimile.

Nimeni nu poate ajunge la Cristos decât prin Biserică, ascultându-i și cinstindu-i pe urmașii apostolilor, cărora Isus le-a spus: "Cei care vă vor asculta pe voi, pe Mine mă vor asculta".

Sunt demonstrații contra urmașului lui Petru ? Dar Isus a vorbit și despre asta: "Iată, vă trimit ca pe niște miei, în mijlocul lupilor". Noi ne-am familiarizat cu acest lucru, care se repetă de aproape 2000 de ani.

mihailt 18.09.2011 21:56:20

Eu am scris mai demult sa se faca manifestatii de protest vis-a-vis de vizita papei,dar acum cred ca m-au insuflat duhurile rele sa scriu asa ceva.
Mi se pare cel mai firesc sa nu bagi in seama aceasta vizita,normal nici nu mergi pe unde vine Papa Benedict acesta de e papa curent al BC sa il vezi,nici nu mergi sa iei "binecuvantari" ca nu ai ce binecuvantari sa iei etc.
Presupunand ca ai avea un magazin si papa respectiv ar intra sa cumpere ceva din magazin,il primesti politicos,cu smerenie cu dragoste frateasca,cum se cade crestinului sa se comporte cu toti oamenii il servesti cu ce are nevoie,da nu i te adresezi cu "parinte" ci cu domnule.
Iar parlamentarii care nu participa la discursul Papei acesta,mi se pare ca e foarte firesc sa nu participe.

Savonarola 18.09.2011 23:03:58

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 401202)
Eu am schimbat tonul si atitudinea pe forum, asa ca...sper sa o faca si altii.

"Prietene", dumneata nu tonul trebuie să îl schimbi, ci forumul. Vrei să îți dau cumva și trimiteri? Noi știm poveștile cu lupii și cu năravurile lor. "Catolicii" sunt prezenți pe acest forum cu scopul exclusiv de a face prozelitism, mai mult sau mai puțin mascat. Acesta este singurul și unicul lor scop. Iar dumneata te-ai dat în vileag prea repede pentru a mai prezenta vreo credibilitate. De aceea "catolicii" pentru mine, ca ortodox, nu sunt bineveniți pe acest forum. Pur și simplu nu au ce căuta.

zaharia_2009 19.09.2011 11:19:57

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 401199)
Doamne ajută!
"Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot."
Da, este foarte trist faptul că mulți dintre creștinii ortodocși au obiceiul de a-și judeca părinții spirituali, bănuindu-i fără niciun motiv, acuzându-i de diverse păcate grave (inclusiv de trădarea credinței) și criticându-i în public, spre bucuria necredincioșilor și spre îndepărtarea de credință a celor îndoielnici. :( Acești confrați ai noștri au uitat, pare-se, cuvintele Sfântului Ioan Hrisostom, care argumenta într-un mod atât de convingător ideea că cei care-l disprețuiesc pe preot vor ajunge, treptat, să-L renege pe Dumnezeu. Este adevărat că unele știri din presă referitoare la faptele anumitor preoți ne pot slăbi încrederea în ei, dar jurnaliștii caută, în general, să atragă atenția prin anunțuri neobișnuite și senzaționale. Preoții noștri sunt vrednici de încredere și datoria noastră rămâne aceea de a-i asculta și respecta. Chiar dacă, în mod incontestabil, există și preoți nevrednici de harul ce li s-a dat, numărul acestora este foarte mic în comparație cu cei iubitori de Hristos și cu adevărat preocupați de călăuzirea noastră pe drumul mântuirii.

"Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale."
Aici la ce v-ați referit? Dacă ați dorit să subliniați faptul că episcopii sunt slujitorii lui Hristos, cei care ne transmit voia Sa și prin care El ne împărtășește harul Său, sunt întru totul de acord. Domnul Hristos este unic, iar părinții noștri duhovnicești rămân, așa cum atât de frumos scria Sfântul Apostol Pavel în II Corinteni, "slujitori ai lui Hristos și iconomi ai tainelor lui Dumnezeu".

Să aveți o seară binecuvântată!

Faceti un amalgam de stiinta teologica si ii intelegeti pe sfintii parinti dupa bunul plac . Gresit lucru si jenant ! Se vede treaba ca nu ati stat prea bine cu duhovnicul, sau el cu dvs.(legatura nu f. strinsa !)
Niciodata crestinii ortodocsi nu si-au criticat preotii vrednici, preotii daruiti jertfei lor, preotii cu har , preotii care au constituit in jurul lor comunitati puternice de credinta si vietuire in dreptate si adevar . Ba din contra , avem canonizati de curind numerosi preoti si calugari simplii , ori chiar si laici dar care au avut viata sfinta ( Sofronie de la Cioara,Moise Macinic din Sibiel , Oprea Miclaus tot de pe linga Sibiu , Mosu Gheorghe cu moaste la Min. Oasa, etc), si care au fost cinstiti de popor cu multa dragoste si mult plinsi au fost dupa adormire, fara insa a li se sterge amintirea .
Insa cu clerul vanitos, modern, avangardist,exclusiv intelectual si doct, umanist, ecologist, umanitarist ,cu viata curata numai aparent , cu tradarea credintei si intrarea in oculta ... si in final cu cei care schimba invatatura de credinta ,,pe 'ici , pe 'colo", poporul drept maritor nu a fost nici o data tolerant .
Au existat , de-a lungul istoriei ortodoxe mondiale , cazuri de patriarhi , mitropoliti, episcopi si prteoti care fie au fost constrinsi la revenirea la credinta dreapta pt. a ramine in continuare in functiile arhieresti fie au fost alungati din scaunele lor(teribilul exemplu este cel al patriarhului ecumenic Nectarie, sec. V, care nu vroia sa o cinsteasca pe Maica Domnului ca fiind ,,nascatoare de Dumnezeu" si multi altii asemenea lor !) .
Ati pomenit de Slavitul Parinte Ioan Gura de Aur ,amintind ce ne invata el despre cum se cinstesc preotii .
Eu va recomand sa nu va limitati , in intelegerea credintei ortodoxe, numai la aceasta parere ci sa cititi cu mult sirg tratatul ,,Despre Preotie" a aceluiasi sfint, si inca sa mai cititi toate invataturile Sfintilor Capadocieni despre preotie, si sa vedeti acolo cum trebuie sa fie un preot sau un ierarh , ce conditii, ce traire si ce viata trebuie sa aibe ... ca sa ajunga la o asemenea cinstire din partea enoriasilor si sa fie cleric dupa invatatura bisericii ancestrale ortodoxe (dupa rinduiala lui Melchisedec) .
Nu va grabiti sa trageti concluzii gresite folosind drept criteriu o simpla observatie sau 10 observatii nefondate dar care emiotioneaza sufletul si ne indeamna la cadere in loc de ridicatea la puritatea si dreptatea credintei .

Pe parintele Cleopa nu l-a hulit nimeni , nici pe Arsenie Boca , nici pe Arsenie Papacioc, nici pe Iustin Pirvu , nici pe partiarhul Serbiei, Pavle, care era un sfint in viata si nici pe altii asemenea lor(ca sa dau doar citeva exemple de vrednici slujitori ai altarului) ci sunt criticati si respinsi de popor toti cei care dau dovada cit de mica de nevrednicie . De ce ,,cit de mica" ? Deoarece atunci cind consimti sa iei in mina cirja arhiereasca ca sa pastoresti, pai atunci trebuie sa fi ca un far marinaresc pt. supusii tai astfel incit ei vazind viata , pastoratia si invatatura ta, sa se orienteze de departe si cit mai bine pt. viata in duh si in adevar ... si nici decum sa dai motive de indoiala si sa duci la o falsa viata.

La ortodocsi , fata de catolici , invatatorul suprem este Hristos si nu papa . De papa/patriarh ascultam doar pina acolo pina unde el schimba invatatura de credinta fie prin ce predica si invata , fie prin modul de traire a vieti lui , fie prin modul de slujire liturgica . Asta este obligatia ortodoxului : sa asculte doar de dreapta marturisire, doar de un botez , de un domn si de o singura credinta . Caci inger din cer de va veni si va marturisi alta Evanghelie decit cea a lui Hristos , anatema sa fie ! Clar ! Caci altminteri mergem de git cu ei pina in fundul iadului !

Nu va pacaliti sa credeti ca vai ce sublimi sunt catolicii si ce ascultare fac ei si ce praf si decadenti sunt ortodocsii ca nu vor sa inghita orice li se baga pe git .
Cea mai mare virtute a credinciosului, o spune tot Sf. Ioan Gura de Aur , nu este smerenia, ori credinta , ori ascultarea , ori mai stiu eu ce , ci este puterea de discernamint . Asadar nu va jucati cu aceasta si nu priviti cu jind la ceea ce altii gresesc defapt !


Este o recomandare , dvs. faceti ce va sta in putinta !

mihailt 19.09.2011 14:11:00

Mai frate Zaharia "ortodoxia" fratiei tale seamana mai mult a donatism,sau cu elitismul de il insuflau duhurile rele pe fericitul Augustin de Hipo sa il propage.
Vezi ca sunt nu stiu cate minuni lucrate de Dumnezeu prin Sfinti asupra ne-crestinilor deschide Sfanta Scriptura si citeste la Sfintele Evanghelii vezi pe cati a vindecat Dumnezeu Iisus Hristos,de nu erau de neam iudeu,de religie iudaica.
Ce te inseala dracii pe fratia ta sa vrei sa faci din Biserica,club elitist?
Apoi te inseala dracii sa distorsionezi adevarul,acel patriarh care nu ii zicea Maicii Domnului "Nascatoare de Dumnezeu" era Nestorie si nu a fost alungat de poporul din biserica,ci contrazis si foarte probabil nu pe ton cruciat,cum te inseala dracii pe fratia ta sa vorbesti de multe ori,ci pe ton crestin ortodox cu smerenie,cu blandete etc.
Dupa ce te inseala pe fratia ta duhurile rele,daca cineva cade in erezie,ce ar trebui,sa fie ars pe rug?
De la o palma data de Sfantul Nicolae ca mustrare,ca a fost numai o palma si nu data tare,se ajunge ca dracii inseala pe unii sa zica sa faci prigoniri care pot sa puna in pericol viata biologica a celor ce cad in erezie.
(da sa aibe dansii mai intai blandetea si smerenia Sfantului Nicolae si sa gaseasca pe cineva care sa fie atat de inselat de draci ca Arie,sa isi permita sa dea aceluia o palma,dar nu tare ci numai asa usor,ca mustrare.
Ca doar zice ca Sfantul Nicolae i-a dat aceluia o palma,nu doua palme,sau zece,nici ca l-a luat la pumni,ca fiind Sfant putea sa zica numai cu cuvantul sa ii faca rau,daca dorea.)
Pai vezi mai frate ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur,daca tot citezi de la ce a zis acest Sfant Parinte:
"Cine ucide un eretic acela face un pacat de neiertat" apropos de ce inselau dracii si pe unii din vremea acestui Sfant Parinte sa zica ,ca si atunci inselau dracii pe unii cu asa fel de "dreapta credinta" sau de "ravna".

laurastifter 19.09.2011 14:51:15

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 401202)
Felicitari, domnisoara, pentru postare. Da, aveti dreptate. Eu am schimbat tonul si atitudinea pe forum, asa ca...sper sa o faca si altii. BO si BC trebuie aparate de invazia pestilenta asecularizarii. Cine isi blesteama Patriarhul, se blesteama, indirect, pe sine.
Aures habent, et non audient....

Vă mulțumesc mult pentru aprecieri. :)

O zi plină de bucurii!
Doamne ajută!

catalin2 19.09.2011 14:56:14

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 401367)
Dupa ce te inseala pe fratia ta duhurile rele,daca cineva cade in erezie,ce ar trebui,sa fie ars pe rug?
De la o palma data de Sfantul Nicolae ca mustrare,ca a fost numai o palma si nu data tare,se ajunge ca dracii inseala pe unii sa zica sa faci prigoniri care pot sa puna in pericol viata biologica a celor ce cad in erezie.
(da sa aibe dansii mai intai blandetea si smerenia Sfantului Nicolae si sa gaseasca pe cineva care sa fie atat de inselat de draci ca Arie,sa isi permita sa dea aceluia o palma,dar nu tare ci numai asa usor,ca mustrare.
Ca doar zice ca Sfantul Nicolae i-a dat aceluia o palma,nu doua palme,sau zece,nici ca l-a luat la pumni,ca fiind Sfant putea sa zica numai cu cuvantul sa ii faca rau,daca dorea.)
Pai vezi mai frate ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur,daca tot citezi de la ce a zis acest Sfant Parinte:
"Cine ucide un eretic acela face un pacat de neiertat" apropos de ce inselau dracii si pe unii din vremea acestui Sfant Parinte sa zica ,ca si atunci inselau dracii pe unii cu asa fel de "dreapta credinta" sau de "ravna".

Mihai, cred ca te grabesti, unde in ortodoxie au fost arsi pe rug ereticii? Cand a spus ortodoxia ca un eretic trebuie omorat? Nu cumva confunzi cu un alt cult?
Dar Biserica a numit pe unii eretici si unele invataturi eretice? Da. Era omorat vreunul? Nu.

laurastifter 19.09.2011 14:56:47

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 401204)
Noi credem că preotul în parohia sa, episcopul în dieceza (eparhia) sa, ori Papa la nivelul Bisericii Universale au o slujire specială: aceea de a ocupa locul Domnului. Ei sunt "un alt Cristos" sau, cum se mai spune, acționează "in persona Christi capitis". De aceea diaconii, care acționează "în persoana îngerilor" dacă se poate spune așa, îi îmbracă în straie împărătești: cu haine adesea brodate cu fir de preț, uneori (după Tipic) cu hainele purpurei imperiale (care simbolizează, în același timp, martiriul). Cu coroană pe cap (mitră, tiară). Uneori, catolicii răsăriteni îi întâmpină cu "Pe Stăpânul și arhiereul nostru....", iar catolicii apuseni îi întâmpină cu "Osana, Fiule al lui David !", așa cum a fost întâmpinat Domnul nostru, în timp ce arhiereul binecuvântează, după cum Isus a binecuvântat mulțimile.

Nimeni nu poate ajunge la Cristos decât prin Biserică, ascultându-i și cinstindu-i pe urmașii apostolilor, cărora Isus le-a spus: "Cei care vă vor asculta pe voi, pe Mine mă vor asculta".

Sunt demonstrații contra urmașului lui Petru ? Dar Isus a vorbit și despre asta: "Iată, vă trimit ca pe niște miei, în mijlocul lupilor". Noi ne-am familiarizat cu acest lucru, care se repetă de aproape 2000 de ani.

Am înțeles, vă mulțumesc mult pentru lămuriri.

Doamne ajută!

cuvant 19.09.2011 16:18:56

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 401137)
Nu se compară liderul unei comunități mondiale de peste un miliard de credincioși cu liderul unei comunități locale de 5000 de credincioși. Cam atâta are patriarhul ecumenic în subordine, ca întâistătător. Vreți să spuneți că este liderul mondial al tuturor ortodocșilor ? Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot.
Am fost de 2 ori la Istanbul cu intenția de a merge la o slujbă la "patriarhia ecumenică", dar, deși am întrebat 100 de turci care păreau intelectuali pe străzi, am nimerit la o biserică armenească. Este MULT mai ușor să găsești în Istanbul Hipodromul bizantin decât Patriarhia Ecumenică. Întrebați la Roma pe oricine de pe stradă unde este Vatican-ul, și veți primi un răspuns lămuritor, presupunând că nu vedeți binecunoscuta cupolă pe colină.

Pe urmă, cui totul altă atitudine au ortodocșii față de episcopii lor, decât au catolicii. Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale. De aceea, pe episcopul nostru îl întâmpinăm cu bucurie, strigând în calea lui "Osana, fiule al lui David !"

De aceea, e normal ca, mai ales în state cu majoritate catolică precum Spania, sau în state în care catolicismul a devenit recent religie majoritară precum Germania, Cristos să fie întâmpinat cu oarecare demnitate când merge în pastorație să vorbească liderilor acelor țări.


"Dobandeste pacea si mii de oameni se vor mantui in jurul tau."
Pentru noi oamenii, ravna de a dobandi aceasta pace nu prea mai exista. Marii nostri Parinti Duhovnici dobandind acest dar de la Bunul Dumnezeu vietuiau in pustie, in grote, in pesteri. Si acolo in pustie multimile de pelerini ascultau cuvintele lor pline de invatatura, pustia avand si ea insemnatatea ei, drumul parcurs semnificand pentru toti crestinii, lepadarea de lume, lepadarea de egoism, de desertaciune .
Da, este o bucurie ca preotii, ierarhii sa fie intampinati de crestini, dar este o si mai mare bucurie ca omul sa dobandeasca pacea. De s-ar imbraca azi Mantuitorul in haine de cersetor cine L-ar mai intampina..? Un tata isi iarta mereu fiul cazut, la fel si un frate isi iarta fratele drag. Adevarurile de credinta nu pot fi schimbate, oricat ar incerca omul sa le modifice, caci temelia e mult prea puternica. Este frumos a invata sa iertam si sa nu ne mai tot judecam unii pe altii.
Ne bucuram sa fiti mereu printre noi, dar sa avem gandul cel bun care zideste..si gandul cel atotstiutor sa-l alungam de la noi.
Iertare

zaharia_2009 19.09.2011 18:55:46

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 401367)
Mai frate Zaharia "ortodoxia" fratiei tale seamana mai mult a donatism,sau cu elitismul de il insuflau duhurile rele pe fericitul Augustin de Hipo sa il propage.
Vezi ca sunt nu stiu cate minuni lucrate de Dumnezeu prin Sfinti asupra ne-crestinilor deschide Sfanta Scriptura si citeste la Sfintele Evanghelii vezi pe cati a vindecat Dumnezeu Iisus Hristos,de nu erau de neam iudeu,de religie iudaica.
Ce te inseala dracii pe fratia ta sa vrei sa faci din Biserica,club elitist?
Apoi te inseala dracii sa distorsionezi adevarul,acel patriarh care nu ii zicea Maicii Domnului "Nascatoare de Dumnezeu" era Nestorie si nu a fost alungat de poporul din biserica,ci contrazis si foarte probabil nu pe ton cruciat,cum te inseala dracii pe fratia ta sa vorbesti de multe ori,ci pe ton crestin ortodox cu smerenie,cu blandete etc.
Dupa ce te inseala pe fratia ta duhurile rele,daca cineva cade in erezie,ce ar trebui,sa fie ars pe rug?
De la o palma data de Sfantul Nicolae ca mustrare,ca a fost numai o palma si nu data tare,se ajunge ca dracii inseala pe unii sa zica sa faci prigoniri care pot sa puna in pericol viata biologica a celor ce cad in erezie.
(da sa aibe dansii mai intai blandetea si smerenia Sfantului Nicolae si sa gaseasca pe cineva care sa fie atat de inselat de draci ca Arie,sa isi permita sa dea aceluia o palma,dar nu tare ci numai asa usor,ca mustrare.
Ca doar zice ca Sfantul Nicolae i-a dat aceluia o palma,nu doua palme,sau zece,nici ca l-a luat la pumni,ca fiind Sfant putea sa zica numai cu cuvantul sa ii faca rau,daca dorea.)
Pai vezi mai frate ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur,daca tot citezi de la ce a zis acest Sfant Parinte:
"Cine ucide un eretic acela face un pacat de neiertat" apropos de ce inselau dracii si pe unii din vremea acestui Sfant Parinte sa zica ,ca si atunci inselau dracii pe unii cu asa fel de "dreapta credinta" sau de "ravna".

Ai un mod cu totul particular de a intelege cuvintul scris . Am sesizat ca deobicei ai nevoie de multa talmacire la cuvintul scris .
Dar pt. ca esti mare , trebuie sa te lupti singur sa intelegi atit sensul direct cit si cel alegoric al unui text .
Ca asa vrei sa ma intelegi tu pe mine este numai treaba ta .
Nu este timp si nici ingaduinta ca sa stau si sa te tot blagoslovesc la cetit ! Esti baiat mare ! Ar sta rusine !

In concluzie , fiecare intelege cit poate ...dar puterea ta de intelegere, legata de mine, este tare departe de cuvintul meu !

Savonarola 19.09.2011 21:42:48

Citat:

În prealabil postat de ignatiu (Post 401078)
100 de parlamentari au anuntat fara rusine ca nu vor participa la cuvantarea papei.

E clar că băiețașii ăștia eretici trebuie "arși pe rug"

cum își permit atâta nesimțire să nu stea la spiciul papalului

AlinB 20.09.2011 13:06:21

Din pacate 90% din opozitie care i se face Papei, ma refer in tarile catolice ii este titlu de glorie in fata lui Dumnezeu.

Corectati-ma daca gresesc, dar protestele astea sunt pentru ca Papa este inca un exponent a unor valori morale care nu vor sa moara in fata secularismului.

Oricate greseli am vedea ca ortodocsi in Papa si catolicism, atat timp cat exista protestele astea inseamna ca acolo a mai ramas ceva din crestinism.

Mihailc 20.09.2011 13:19:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 401702)
Din pacate 90% din opozitie care i se face Papei, ma refer in tarile catolice ii este titlu de glorie in fata lui Dumnezeu.

Corectati-ma daca gresesc, dar protestele astea sunt pentru ca Papa este inca un exponent a unor valori morale care nu vor sa moara in fata secularismului.

Oricate greseli am vedea ca ortodocsi in Papa si catolicism, atat timp cat exista protestele astea inseamna ca acolo a mai ramas ceva din crestinism.

N-ai greșit deloc, protestatarii sunt homosexualii, seculariștii, adepții unei stângi politice radicale (căreia mulți îi prevăd un mare viitor) și alte grupuri de indivizi a căror scop comun este dărâmarea tuturor valorilor care au stat la baza civilizației europene.

laurastifter 20.09.2011 16:52:33

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 401702)
Din pacate 90% din opozitie care i se face Papei, ma refer in tarile catolice ii este titlu de glorie in fata lui Dumnezeu.

Corectati-ma daca gresesc, dar protestele astea sunt pentru ca Papa este inca un exponent a unor valori morale care nu vor sa moara in fata secularismului.

Oricate greseli am vedea ca ortodocsi in Papa si catolicism, atat timp cat exista protestele astea inseamna ca acolo a mai ramas ceva din crestinism.

Doamne ajută!
Și eu sunt de acord cu dvs pentru că, așa cum scria și Mihailc, cei care își exprimă nemulțumirea față de vizita Papei se manifestă, de fapt, împotriva credinței noastre creștine. :( Ei încearcă să inverseze ierarhia valorilor, astfel încât protestul față de afișarea publică a unor păcate strigătoare la cer (precum homosexualitatea) să fie considerat drept un act de intoleranță, iar manifestațiile împotriva vizitei unui reprezentant al creștinismului să pară a fi o atitudine corectă. :(

Dumnezeu să-i ierte și să-i lumineze!

laurastifter 20.09.2011 17:07:09

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 401709)
N-ai greșit deloc, protestatarii sunt homosexualii, seculariștii, adepții unei stângi politice radicale (căreia mulți îi prevăd un mare viitor) și alte grupuri de indivizi a căror scop comun este dărâmarea tuturor valorilor care au stat la baza civilizației europene.

Da... :( Ei nici nu vor să recunoască faptul evident că valorile creștine au stat la baza civilizației europene. Atunci când Papa Ioan Paul al II-lea a propus ca această idee să fie menționată în Constituția Uniunii Europene... știm care au fost reacțiile.
Mesajul dvs. îmi amintește de un articol al domnului Patapievici: "Noua Europă și vocea care lipsește: creștinismul".

Doamne ajută!

Mihailc 20.09.2011 17:34:23

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 401781)
Da... :( Ei nici nu vor să recunoască faptul evident că valorile creștine au stat la baza civilizației europene. Atunci când Papa Ioan Paul al II-lea a propus ca această idee să fie menționată în Constituția Uniunii Europene... știm care au fost reacțiile.
Mesajul dvs. îmi amintește de un articol al domnului Patapievici: "Noua Europă și vocea care lipsește: creștinismul".

Doamne ajută!

Uniunea Europeană, vorba maestrului Sorin Dumitrescu, este un proiect renascentist, adică o actualizare postmodernă a sincretismului neopâgân care a declanșat procesul de disoluție a valorilor ontologice a umanității. Ideologii UE au refuzat epitetul "creștin" întrucât ar lăsa pe dinafară civilizația greco-romană cu acumulările ei culturale, politice, tehnice etc.
Ca o ironie, deși "specialiștii"se feresc să vorbească deschis, arhetipul politic al UE este imperiul roman, chiar acela pe care l-a "cucerit" în mod pașnic Biserica transformându-l apoi în oikumena creștină. Prin urmare, UE este, voalat, revanșa așteptată timp de aproape două milenii pe care cezarul își imaginează că și-o ia în fața lui Hristos.

catalin2 20.09.2011 18:11:24

In mesajul meu de pe prima pagina am scris motivele principale de protest, cel putin din punctul meu de vedere: protestele sunt in general ale homosexualilor, celor ce doresc liberalizarea (adica femei preoti, contraceptie, avort, acceptarea divorturilor), ateilor, dar si a celor ce sunt revoltati de cazurile de pedofilie din BC.
Sa nu uitam ca in occident exista o reacie puternica legata de cazurile de preoti pedofili. In Germania de exemplu exista aceasta reactie.
De exemplu pe forumul catolic cineva spunea de situatia preotilor din Irlanda, care au probleme din cauza asta.
Tot in mesajul meu mai aratam ca doar incepand cu Papa Ioan Paul II au inceput aceste vizite in alte tari, pana atunci ei nu faceau aceste vizite. E si un fel de reclama, propaganda.

MariS_ 20.09.2011 18:20:04

Citat:

În prealabil postat de laurastifter (Post 401810)
Da, se mai întâmplă... Eu nu m-am supărat și cred că aceste scăpări nici nu merită luate în considerare. Importante sunt cuvintele pozitive pe care ni le adresăm. În felul acesta, ne vom ajuta unii pe alții să ne îndreptăm și să ne apropiem de Dumnezeu.
Vă mulțumesc mult pentru susținere. :) Observ că de fiecare dată postați mesaje deosebit de înțelepte și ziditoare de suflet. :)

Dumnezeu să fie cu dumneavoastră și să vă umple inima de bucurie duhovnicească!

Multumesc eu. In general nu reactionez, pentru ca stiu ca ocarile si apostrofarile sunt prilej de exersare a smereniei pentru orice crestin adevarat, dar, ma gandeam eu, in cazul dvs, al tineretii si inocentei, sa pun eu pielea mea tabacita la bataie, ca tot nu e buna decat de cojoc, eventual si ala rupt si sucit, dar ma bucur sa constat ca m-am inselat. Aveti si intelepciunea de-a primi lovituri si de a nu raspunde cu aceeasi moneda. Lucru mai rar intalnit mai ales pe un forum, fie el si ortodox. Ramaneti asa, ca inima va e buna si iertati un batran, macar pentru c-a avut intentie buna. Domnul cu dvs, sora mai tanara dar mult mai inteleapta decat mine!
Har, smerenie si jertfa de sine.

mihailt 20.09.2011 18:31:42

Daca cititi cartea dnului Zelea Codreanu "Amintiri de la Jilava" vedeti ca dnia sa se ruga la "Sfantul" Anton de Padova.
Acum nu stiu cat de sfant o fi respectivul din BC,dar e ciudat cum aceste manifestatii contrare vizitei papei sunt pregatite tocmai de neo-legionari sau de simpatizanti ai legionarilor.
http://foaienationala.files.wordpres...z-codreanu.pdf
"Ma rog în fiecare zi Maicii Domnului si Sf. Anton de Padova, prin ale caror minuni am scapat la 1934."

Cine stie poate unii din dnii neo-legionari spera sa vina acolo oameni mai impulsivi,sa faca unele in neconcordanta cu doctrina crestina ca apoi sa se zica ca cei de nu vor sa se uneasca BO cu BC asa (fara ca BC sa corecteze in special aspectele legate de inchizitie si de cruciade care nu se pot rezolva fara problema indulgentelor - prin care dracii au inselat pe unii clerici catolici de atunci sa dea binecuvantare la cruciade si de aceasta mai sunt legate nu stiu cate doctrine ratacite,care cine stie probabil ajung chiar la Filioque - si de ideea de purgatoriu aceasta ducand se pare la ideea de inchizitie etc.)
sunt oameni fanatici,care se zic numai crestini cu numele etc.

Acesti parlamentari care nu o sa participe la cuvantarea Papei au o atitudine foarte buna dupa cate mi se pare mie si mi se pare ca asa putem si noi sa facem,pur si simplu sa nu bagam in seama acest eveniment.

mihailt 20.09.2011 18:45:55

Papa nu poate sa fie seful statului Vatican si episcop,ca asa s-a stabilit la Constitutiile Apostolice de Sfintii Apostoli.
Deci ori il recunosti ca sef al statului Vatican,ori il recunosti ca episcop.
Pentru mine dnia sa e numai seful statului Vatican si normal cand vine un sef de stat in Romania se cuvine sa te comporti civilizat cu dansul,sa il ospetesti etc.
Am si eu o intrebare,daca ar veni presedintele Luxemburgului la Bucuresti,care e un stat comparabil cu Vaticanul ca marime ar veni toti parlamentarii sa ii asculte discursul presedintelui Luxemburgului?
Nu cred.

laurastifter 21.09.2011 16:06:22

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 401812)
Multumesc eu. In general nu reactionez, pentru ca stiu ca ocarile si apostrofarile sunt prilej de exersare a smereniei pentru orice crestin adevarat, dar, ma gandeam eu, in cazul dvs, al tineretii si inocentei, sa pun eu pielea mea tabacita la bataie, ca tot nu e buna decat de cojoc, eventual si ala rupt si sucit, dar ma bucur sa constat ca m-am inselat. Aveti si intelepciunea de-a primi lovituri si de a nu raspunde cu aceeasi moneda. Lucru mai rar intalnit mai ales pe un forum, fie el si ortodox. Ramaneti asa, ca inima va e buna si iertati un batran, macar pentru c-a avut intentie buna. Domnul cu dvs, sora mai tanara dar mult mai inteleapta decat mine!
Har, smerenie si jertfa de sine.

Vă mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase și pentru încurajări!
Mă impresionează și mă întăresc duhovnicește mesajele dvs.

Domnul să fie cu dumneavoastră!
Hristos în mijlocul nostru!


Cu deosebit respect,
Laura Stifter

laurastifter 21.09.2011 17:37:20

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 401795)
Uniunea Europeană, vorba maestrului Sorin Dumitrescu, este un proiect renascentist, adică o actualizare postmodernă a sincretismului neopâgân care a declanșat procesul de disoluție a valorilor ontologice a umanității. Ideologii UE au refuzat epitetul "creștin" întrucât ar lăsa pe dinafară civilizația greco-romană cu acumulările ei culturale, politice, tehnice etc.
Ca o ironie, deși "specialiștii"se feresc să vorbească deschis, arhetipul politic al UE este imperiul roman, chiar acela pe care l-a "cucerit" în mod pașnic Biserica transformându-l apoi în oikumena creștină. Prin urmare, UE este, voalat, revanșa așteptată timp de aproape două milenii pe care cezarul își imaginează că și-o ia în fața lui Hristos.

Da, foarte interesant punct de vedere.
Îmi amintesc că, atunci când eram în liceu, citeam cu uimire în manualele de istorie că prima încercare de unificare a civilizației europene s-a realizat în Antichitate, în perioada Imperiului Roman. :) În același manual și la aceeași lecție, se mai găsea o listă a "valorilor fundamentale ale Uniunii Europene" și, în acea listă, alături de libertate, democrație etc, era menționat și relativismul. Oare întâmplător? :)

Cred că așa cum Imperiul Roman a fost cucerit în mod pașnic de către mărturisitorii "religiei iubirii", la fel și Europa secularizată de astăzi va fi recâștigată pentru Hristos. Apologetul Tertulian observa, în scrierile sale, faptul că, în acea perioadă, creștinii cuceriseră Imperiul, fiind răspândiți în toate instituțiile publice și lăsând politeiștilor doar... templele. :)

"Și aceasta este biruința care a biruit lumea: credința noastră! Cine este cel ce biruiește lumea, dacă nu cel ce crede că Iisus este Fiul lui Dumnezeu?" (I Ioan5, 4-5)

Doamne ajută!

Mihnea Dragomir 18.10.2011 12:09:55

Un britanic a încasat condamnare de 8 luni după gratii ca urmare a mesajelor sale anticatolice de pe Net. Ceea ce judecătorul a considerat "hate crime" a fost folosirea termenului de "jegoși" (scumbags) referitor la catolici și exprimarea dorinței ca fotbaliștii unei echipe catolice să moară cât mai curând.

Sursa: http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotlan...-west-15333744

În motivarea deciziei sale, judecătorul a arătat că severitatea condamnării are în vedere prevenirea altor cazuri în care cei care postează pe Net ar putea produce abuzuri prin limbajul folosit.

windorin 18.10.2011 12:25:42

Biserica Catolica este o "biserica nedeplina", dupa cum bine o numeste parintele Dumitru Staniloae.
In pofida ereziilor si a marilor diferente din viata crestina practica, catolicii cauta si ei Adevarul, iar nu minciuna si ura.
Drept aceea, se cade sa nu ii privim ca pe dusmani, ci ca pe frati rataciti de pe drumul dreptei credinte a Apostolilor.

Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 401093)
Eu nu ma inchin papei, si la fel ca mine simt milioane de oameni. De ce sa fim obligati sa primim in mijlocul nostru alaiul unei credinte cu atatea neadevaruri strecurate in interiorul ei, sa nesocotim cu buna stiinta toate stradaniile sfintilor ce si-au jertfit viata pt credinta dreapta si curata?

Daca papa vine in tara, nu inseamna ca trebuie sa te inchini lui. Papa nu vine in mijlocul ortodocsilor, ci in mijlocul catolicilor. Daca am interzice venirea lui in tara noastra, oare nu am nedreptati pe toti catolicii care traiesc printre noi? Astfel am incalca legea dragostei si a libertatii. Daca patriarhului ortodox i s'ar interzice accesul intr'o tara neortodoxa, comunitatea ortodoxa de acolo ramanand lipsita de mangaiere, cum ne'am raporta la acea tara ?!

Citat:

În prealabil postat de gdf-fdc (Post 401191)
Boicotand vizita papei nu este nici o greseala, este o marturisire impotriva conducatorului celei mai MARI EREZII.

Si eu afirma existenta ereziilor in Biserica Catolica, insa nu la aceasta trebuie sa ne oprim.

Cum poti indrazi sa crezi ca, "boicotand" ceva (orice), te faci urmator poruncilor lui Hristos, care "palmuit fiind, tacea, scuipat fiind, rabda..." Dragostea este masura dreptei credinte. Consider ca vizitele si intalnirile nu sunt caderi din dreapta credinta. Vizita multor catolici in Sfantul Munte Athos i'a facut sa ramana acolo, botezandu'se ortodocsi si calugarindu'se.

Patrie si Credinta 18.10.2011 14:28:29

multe chestii
 
atei,(neo-)protestanti,musulmani,putini bani,criza,etc.nu e cea mai buna perioada sa faca Papa turnee mondiale.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:26:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.