Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 26.02.2012 10:11:39

Pastorul Edi Constantinescu (adventist) a avut mai demult, o emisiune pe un canal tv in care a criticat "la sange" adunarile de staruinta existente la penticostali si carismatici (in care acestia depun eforturi pentru a obtine o bolborosire), in felul in care le critic si eu pe forum, pot spune despre acel pastor ca ma "inspira". http://i51.tinypic.com/2uro51x.gif
Am gasit chiar o postare pe un blog al unui penticostal ce contine parerea dumnealui cu privire la serile de staruinta:
(Aduc dovada, ca sa nu sara in sus domnul "grasu" cu rautatea caracteristica, acuzandu-ma ca incerc sa bag cearta intre adventisti si penticostali):
http://img201.imageshack.us/img201/4946/lauoy.jpg

grasu77 26.02.2012 10:16:48

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431724)
Daca domnul "grasu77" se considera un membru al acestei miscari ecumenice de reinnoire carismatica, sa stiti ca este un adventist atipic.

Incercati sa nu-mi mai rastalmaciti cuvintele, pentru a le da un inteles mincinos. Ce am spus este foarte clar: vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant, si Dumnezeu il poate da oricui (chiar si unui adventist) pentru poropovaduirea evangheliei.

Lasati-ma in pace cu obsesiile dvs.: falsa vorbire in limbi, ecumenism, etc. Acestea nu au treaba cu mine si nici cu Biserica Adventista de Ziua a Saptea.

Profetul de carton 26.02.2012 10:29:32

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431727)
Incercati sa nu-mi mai rastalmaciti cuvintele, pentru a le da un inteles mincinos. Ce am spus este foarte clar: vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant, si Dumnezeu il poate da oricui (chiar si unui adventist) pentru poropovaduirea evangheliei.

Darul vorbirii in limbi neintelese nu este pentru propovaduirea evangheliei ci pentru zidire personala, asta v-a explicat-o destul de clar prietenul dvs. "penticostal".http://i53.tinypic.com/2h30rjb.gif

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431727)
Lasati-ma in pace cu obsesiile dvs.: falsa vorbire in limbi, ecumenism, etc. Acestea nu au treaba cu mine si nici cu Biserica Adventista de Ziua a Saptea.

Domnule, nu eu v-am invitat pe acest topic, ati postat pentru ca asa ati vrut.
Aici se discuta despre miscarea de reinnoire carismatica, din care biserica dvs. nu face parte! Prin urmare, nimic nu reclama prezenta dvs. aici!

Profetul de carton 26.02.2012 10:45:20

Se vede cum domnul "grasu" da inapoi si se delimiteaza de miscarea de reinnoire carismatica, dupa ce initial a incercat sa acrediteze ideea ca dumnealui ar fi un simpatizant (asta ca sa-i faca "bucurie" prietenului sau, "penticostalul", care este un fan infocat al acestei miscari si sa-mi faca mie in necaz, deoarece m-am luat de doamna Albu ---- reactii infantile), deoarece nu poate iesi din perimetrul trasat de cultul adventist, care se opune cu desavarsire ideii de "ecumenism", ori miscarea de reinnoire carismatica este eminamente "ecumenica", continand membri din orice religie, numa' sa aiba experiente extatice! Deci iata o mare deosebire, domnul "grasu" e contra ecumenismului iar "penticostalul" este un ecumenic in carne si oase, doar el a tot emis idei de genul "miscarea carismatica indeamna la ramanerea in religia celui care a marturisit ca a experimentat ceva de genul vorbirea in limbi" si tot el a exprimat ideea ca limbile si in general manifestarile extatice sunt numitorul comun care aduce sub aceeasi umbrela catolici, penticostali, baptisti etc. (ecumenism evident!!!).
-----------------------------------------------------------------------------------
incercarea de apropiere intre cei doi este sortita esecului din start, degeaba incearca ei sa para "frati", totusi invataturile pe care le marturisesc sunt ca apa si uleiul.
(asta ca sa nu spun ca cei doi, grasu si penticostalul, si-au dat mana sa se uneasca contra mea, dar in realitate nu au cam nimic in comun).

Profetul de carton 26.02.2012 11:13:57

Eu nu mi-am facut cont pe acest forum minunat ca sa-i atac pe "grasu" sau pe "osutafaraunu", ci pentru a stopa activitatea satanica a userului "penticostalul", care prin ceea ce invata, otraveste crestinii slabi de cuget. Dumnealui are un discurs nociv, prezentand invatatura conform careia sunt de dorit manifestari supranaturale de tip extatic pentru oricine, iar invataturile biblice nu sunt deloc importante (in felul acesta catolicul care incepe sa vorbeasca in limbi ramane catolic, baptistul ramane baptist, ortodoxul ramane ortodox si fiecare crede/practica exact ca inainte)---> "duhul" miscarii carismatice de reinnoire, nu aduce la unitate de invataturi ! "duhul" aduce manifestari ciudate si atata tot! este un duh ecumenic, care serveste intereselor demonice ale celor care conduc din umbra afacerile acestei lumi desacralizate. Eu stiu ca acest "duh" nu este compatibil cu invataturile adventiste care respecta principiul biblic de la Efeseni 4:4 unde scrie ca trupul (biserica) e unul si pe langa original, a fost profetit ca vor exista falsuri : "alti isus", "alt duh" , "alta evanghelie" - 2 Corinteni 11:4.
"Penticostalul" nu cheama la original ci inoculeaza ideea ca manifestarile acestea (pe care nu le precizeaza cu exactitate, lasa sa se inteleaga ca si manifestarile carismatice "slain in the spirit" ar fi tot de la Domnul) sunt "pecetea" si modul cum putem recunoaste pe cei ai Domnului. Nimic mai fals! cei care respecta invataturile apostolilor sunt "originalul" (2 Tes 2:15), nu cei care se dedau practicarii unor fenomene dubioase si daca-i intrebi de invatatura, unul iti spune intr-un fel, altul in alt fel, deci "evanghelii" diferite.
1 Timotei 1:3 După cum te-am rugat, la plecarea mea în Macedonia, să rămâi în Efes, ca să poruncești unora să nu învețe pe alții altă învățătură

acvilla77 26.02.2012 12:51:53

Va dau un link despre miscarea de reinnoire ortodoxa: http://www.stsymeon.org/[/quote]

este bine ca ati scris corect cuvantul 'ortodox',prima data am crezut ca este gresala de tipar,dar dupa link am inteles,totusi titlul si icoana Sfantului Simeon Noul Teolog,nu au legatura cu fratia respectiva.

acvilla77 26.02.2012 13:33:31

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396252)
Absolut adevarat.

Eu va indemn sa alergati la Hristos si la Invataturile Lui.
La Duhul Sfant si la lucrarile Lui. Colorate sau necolorate.
Nu noi dam instructiuni Duhului Sfant ce culori sa aibe lucrarile Lui. El decide.

Iar pe proorocii mincinosi ii vom deosebi dupa roadele lor.

hotararea este a omului,nu a Duhului Sfant;desi toata puterea este la Dumnezeu,totusi inceputul pleaca de la om;
dati definiti fara baza si s-ar putea ca cei care se agata de dumneavoastra,sa va urmeze in cadere.
si sa nu uitam ce a spus catalin2,(De ce crezi ca scrie Crestin Ortodox si nu penticostalo-baptisto-ortodox?)Pentru ca discutam toate problemele prin >>prisma Ortodoxiei<<,(nu iti poti impune tu credinta ta gresita.)

penticostalul 26.02.2012 14:00:29

Citat:

În prealabil postat de acvilla77 (Post 431742)
desi toata puterea este la Dumnezeu,totusi inceputul pleaca de la om;

Pace frate Acvila!
Ce vrei tu sa spui, ce a inceput de la om? Vrei sa fii mai explicit?

Hai sa-ti dau un verset sa meditezi la el duminica asta: Noi iubim pe Dumnezeu, fiindcă El ne-a iubit cel dintâi. 1 Ioan 4:19
Acum, daca tot ai inceput, poti sa citesti tot capitolul. Sunt doar 21 versete.

Profetul de carton 26.02.2012 16:14:50

Citat:

În prealabil postat de acvilla77 (Post 431737)
Va dau un link despre miscarea de reinnoire ortodoxa

dar i-ati intrebat pe ortodocsi daca ei simt ca este nevoie sa fie reinnoiti?

acvilla77 26.02.2012 18:15:39

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 431757)
dar i-ati intrebat pe ortodocsi daca ei simt ca este nevoie sa fie reinnoiti?

acestia nu au nevoie de reannoire,pentru ca Hristos este acelasi , inainte,acum si in viitor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:41:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.