Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Demetrius 07.03.2019 05:56:38

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 663805)
...
Omul a fost creat de Dumnezeu într-o clipă din ziua a 6-a și nicidecum nu a evoluat în mii/milioane de ani din alte forme de viață. Lcrarea ziditoare a lui Dumnezeu are loc într-o clipă și nu in 24 de ore. Pentru a înțelege mai bine taina zilelor Facerii trebuie să apelez tot la Sfinții Părinți.

„Deși atât lumina, cât și întunericul au fost zidite într-o clipită, totuși, atât ziua, cât și noaptea Zilei întâi au ținut câte douăsprezece ceasuri fiecare.” (Sf. Efrem Sirul)

„... ci a făcut totul din pricina iubirii Sale de oameni și a bunătății Lui – pentru aceea le creează treptat, iar prin gura fericitului proroc ne învață lămurit despre cele ce s-au făcut, pentru ca, știindu-le bine, să nu cădem în greșalele celor ce judecă mânați de gânduri omenești.” (Sf. Ioan Gură de Aur)

Omul a fost creat si a evoluat in peste 3 miliarde de ani.

Evolutia este gand dumnezeiesc fiindca prima creatie a Universului a fost stabilirea scopului creatiei(evolutia) prin Lumina zilei Intai.Da, Lumina asta a fost facuta intr-o clipa, caci pentru asa ceva nu e nevoie de doua.

Multumesc pentru citatele Sfintilor Parinti!

DragosP 07.03.2019 08:31:39

Asta rezultând, din...?
Revelație biblică sau revelație "științifică", așa cum o fi aia?

stefan florin 07.03.2019 09:00:01

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663815)
Omul a fost creat si a evoluat in peste 3 miliarde de ani.

Evolutia este gand dumnezeiesc fiindca prima creatie a Universului a fost stabilirea scopului creatiei(evolutia) prin Lumina zilei Intai.Da, Lumina asta a fost facuta intr-o clipa, caci pentru asa ceva nu e nevoie de doua.

Multumesc pentru citatele Sfintilor Parinti!

omul a evoluat doar mental, daca inteligenta copiilor de astazi fiind mult mai ridicata decat in timpul generatiei mele,iar cea a generatiei mele mai ridicata decat a parintilor mei, poate fi numita evolutie. Chestia cu cele 3 miliarde de ani, este mai mult decat discutabila

simpllu 07.03.2019 10:16:33

Omul a ”evoluat” mental sau s-a dezvoltat mental?

simpllu 07.03.2019 10:58:33

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663815)
Omul a fost creat si a evoluat in peste 3 miliarde de ani.

Omul a fost creat într-o clipă în ziua a 6-a a Facerii, iar omul a rămas tot om ca specie în decursul celor 7500-8000 de ani de la facerea lumii.

În ce sens a ”evoluat”?

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663815)
Evolutia este gand dumnezeiesc fiindca prima creatie a Universului a fost stabilirea scopului creatiei(evolutia) prin Lumina zilei Intai.

Evoluția nu poate fi gând dumnezeiesc din moment ce sfinții au respins acest gând drăcesc.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663815)
Multumesc pentru citatele Sfintilor Parinti!

Păcat că le negi.

Demetrius 08.03.2019 07:38:56

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 663823)

În ce sens a ”evoluat”?

.

De la nefiinta la fiinta/

DragosP 08.03.2019 08:02:22

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 663820)
daca inteligenta copiilor de astazi fiind mult mai ridicata decat in timpul generatiei mele,iar cea a generatiei mele mai ridicata decat a parintilor mei, poate fi numita evolutie.

Mă îndoiesc sincer că este așa!
Fiecare generație dintre cele amintite de tine au avut mijloace din ce în ce mai evoluate de se manifesta și dezvolta creativ, de aceea impriesia de inteligență mai multă.

Nu e o evoluție, e pur și simplu o dezvoltare altfel.

stefan florin 08.03.2019 09:34:28

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 663831)
Mă îndoiesc sincer că este așa!
Fiecare generație dintre cele amintite de tine au avut mijloace din ce în ce mai evoluate de se manifesta și dezvolta creativ, de aceea impriesia de inteligență mai multă.

Nu e o evoluție, e pur și simplu o dezvoltare altfel.

in ultima suta de ani omenirea a avut o dezvoltare fara precedent in istorie. Omul este din ce in ce mai inteligent. Dar asta nu sustine evolutia omului. Eu unul nu cred in evolutie

simpllu 08.03.2019 09:59:27

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663830)
De la nefiinta la fiinta/

...:))) Ceea ce spui este de fapt creație și nicidecum evoluție. După cum spuneam, pentru tine termenul ”evoluție” are un sens aparte și deci avem de a face cu teoria lui Demetrius și nicidecum a evoluției. E absurd să vii să-mi spui că lui Dumnezeu i-a luat 3 milioane de ani ca să-l creeze pe om.

DragosP 08.03.2019 15:34:44

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 663835)
E absurd să vii să-mi spui că lui Dumnezeu i-a luat 3 milioane de ani ca să-l creeze pe om.

Când o să citești ce ți-am trimis o să ai o surpriză.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:30:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.