Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce temperament aveti? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5995)

pacatoasa.. 05.04.2009 15:15:48

Ce temperament aveti?
 
As dori sa aflu care este temperamentul vostru si in ce masura va influenteaza acesta relatiile cu cei din jur si cu Dumnezeu.

cristinateodora11 05.04.2009 16:08:57

Din cate am invatat, cele 4 tipuri temperamentale sunt :
- coleric,
- flegmatic,
- sangvinic,
- melancolic.

Colericul este determinat de bila galbena, reprezentat de foc, plin de caldura si mistuitor ca vara.

Sangvinicul se distinge prin predominarea sangelui, este asociat aerului, este violent si nestabil ca primavara.

Flegmaticul este pus in legatura cu flegma , cu apa si umiditatea iernii.

Melancolicul este dominat de bila neagra, ilustrat prin pamant si toamna.

Fiecare tip prezinta trasaturi pozitive, apreciate ca avantajoase, si trasaturi negative, dezavantajoase pentru individ. Un tip de temperament nu poate fi preferat altuia dupa vreun criteriu care sa-l prezinte mai bun.

Descrierea trasaturilor temperamentului

Coleric: pozitive: vointaaccentuata, procese afective intense, bogatia si intensitatea reactiilor, pasionalitatea; negative: excitabilitate, iritabilitate, agresivitate, inegalitatea trairilor. 41887ipg89tyd8s

Sangvinic: pozitive: sociabilitate, buna dispozitie, reactivitate accentuata, dinamism; negative: fluctuatia si inegalitatea trairilor, multumirea de sine, superficialitate, sugestibilitate, inconstanta.

Flegmatic: pozitive: tolerante, rabdare, perseverenta, echilibru; negative: reactivitate redusa, adaptabilitate dificila, monotonie afectiva, inclinatia spre stereotipie.

Melancolic: pozitive: procese afective intense si durabile, sarguinta, perseverenta, responsabilitate si simt al datoriei; negative: adabtabilitate si mobilitate redusa, predispozitii inspre anxietate, neincredere in sine si pesimism.

Mai multe puteti citi aici : http://www.referatele.com/referate/f...overtitul-.php

Cineva spunea pe aici, intr-o postare, ca s-a creat inca un prilej de copy/paste cu ocazia acelui topic, si ca era infinit mai usor sa consulte dictionarul (initiatorul intrebarii despre deznadejde).
Ok, de acord - este benefic sa consulti dictionarul, dar este infinit mai folositor sa interactionezi cu semenii tai.
De bine tuturor !!!

cristinateodora11 05.04.2009 16:21:02

Personal, habar nu am carui tip temperamental apartin eu. As putea zice ca sunt melancolica - in raport cu semenii mei.
In ceea ce priveste relatia mea cu Bunul Dumnezeu, cred ca ar trebui sa-l intreb pe el cata rabdare a avut fatza de mine pana mi-am gasit calea catre el. Si acum, de cate ori mai uit calea, ma mustra, pentru ca orice parinte care isi iubeste copiii si-i mustra ca sa-i indrepte !
De bine tuturor !!! Indiferent de tipul temperamental....

cristiboss56 05.04.2009 16:27:23

Nu cred în existența a așa ceva. Sunt șabloane, etichete, ale minții omenești. Suntem ceea ce suntem și suntem diferențiați doar în măsura în care am fructificat sau risipit talanții dați.

tigerAvalo9 05.04.2009 16:40:54

Cred ca si eu ma asociez cu melancolic...

cristiboss56 05.04.2009 16:57:39

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 126868)
Cred ca si eu ma asociez cu melancolic...

Imposibil ! Tigru melancolic ? ? ?

eu-cristina83 05.04.2009 18:04:13

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 126866)
Nu cred în existența a așa ceva. Sunt șabloane, etichete, ale minții omenești. Suntem ceea ce suntem și suntem diferențiați doar în măsura în care am fructificat sau risipit talanții dați.

Nici eu nu cred in asa ceva. Fiecare dintre noi este diferit, unic si irepetabil. Eu, una am putin din toate tipurile.......sa mai fie si un al 5-lea tip pe care nu-l stiu? Si eu tot de patru tipuri am invatat.

janina 05.04.2009 18:07:17

temperamentul meu-este de pițipoancă

cristiboss56 05.04.2009 20:06:17

Citat:

În prealabil postat de janina (Post 126880)
temperamentul meu-este de pițipoancă

De pițigoi am auzit, dar de pițipoancă , nu !

janina 05.04.2009 20:13:56

Sau pisipoancă


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:42:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.