Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Intrebare legata de botez (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15786)

George R. 27.11.2012 13:57:02

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 484503)
"Mulți chemați, puțini aleși" Asta apropos de îndepărtarea de biserică.
Dumnezeu te cheamă la El, dar trebuie și tu să faci niște sacrificii, nu să-I ceri numal Lui să închidă ochii.

Total de acord. Numai ca ma intreb daca El s-ar supara daca ar vedea ca la un botez, in zi de dezlegare la peste, se mananca .... peste!!!!!!!!!!! Eu nu cred.

DragosP 27.11.2012 13:58:03

Păi cine a zis așa ceva?
Tu ai zis că preotul refuză botezul dacă nu se servește mâncare de post. Apăi dacă-i dezlegare la pește, peștele e de post în acea zi.

George R. 27.11.2012 14:06:57

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 484509)
Păi cine a zis așa ceva?
Tu ai zis că preotul refuză botezul dacă nu se servește mâncare de post. Apăi dacă-i dezlegare la pește, peștele e de post în acea zi.

Nu accepta nici macar peste. Eu respect cuvintele si am simtul limbii: cand am spus ca a impus mancare de post, am spus "mancare de post". Adica nici macar peste. De aici iritarea observata de Demetrius.

Cele bune!

PS: problema este ca acest preot urmeaza la conducerea parohiei unuia din cei mai intelepti preoti romani, o legenda a ortodoxiei, un om minunat, un duhovinc de exceptie. acolo m-am cununat, acolo mi-am botezat fetita. dar, dupa cum am fost tratat acum cateva zile, nu mai calc prin acea biserica decat daca sunt sigur ca respectivul reprezentant al Bisericii nu este acolo.

DragosP 27.11.2012 14:09:06

Eu cred că e o neînțelegere. Mai vorbiți și lămuriți-vă.

Mena59 27.11.2012 14:21:11

Citat:

În prealabil postat de George R. (Post 484510)
Nu accepta nici macar peste. Eu respect cuvintele si am simtul limbii: cand am spus ca a impus mancare de post, am spus "mancare de post". Adica nici macar peste. De aici iritarea observata de Demetrius.

Cele bune!

PS: problema este ca acest preot urmeaza la conducerea parohiei unuia din cei mai intelepti preoti romani, o legenda a ortodoxiei, un om minunat, un duhovinc de exceptie. acolo m-am cununat, acolo mi-am botezat fetita. dar, dupa cum am fost tratat acum cateva zile, nu mai calc prin acea biserica decat daca sunt sigur ca respectivul reprezentant al Bisericii nu este acolo.

Sugestia mea ar fi sa faceti botezul acum, in post, la data stabilita cu preotul iar petrecerea s-o faceti dupa post. Poate chiar la Craciun sau Anul Nou. Astfel rezolvati si masa de sarbatori si musafirii...

anita 27.11.2012 15:08:12

Citat:

În prealabil postat de George R. (Post 484510)

PS: problema este ca acest preot urmeaza la conducerea parohiei unuia din cei mai intelepti preoti romani, o legenda a ortodoxiei, un om minunat, un duhovinc de exceptie. acolo m-am cununat, acolo mi-am botezat fetita. dar, dupa cum am fost tratat acum cateva zile, nu mai calc prin acea biserica decat daca sunt sigur ca respectivul reprezentant al Bisericii nu este acolo.

Tocmai ca ar trebui sa calcati pe acolo cand este de fata si sa incercati sa il agreati.
Trebuie sa facem fata ispitelor ca sa vedem cum stam cu sufletul.
In viitor acest preot se poate schimba ,nu ar fi rau sa il mai intrebati odata daca puteti face botez cu peste.
Poate el nu este de acord cu ideea de petrecere in post
Doamne ajuta !

DragosP 27.11.2012 15:11:25

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 484523)
Poate el nu este de acord cu ideea de petrecere in post
Doamne ajuta !

Ceea ce nici măcar nu e prilej de supărare.

lore86 27.11.2012 16:32:40

Citat:

În prealabil postat de George R. (Post 484506)
Va multumesc pentru impartasirea opiniei!

Redau mai jos un link ccatre site-ul Patriarhiei Romane. Vin catre Dumneavoastra cu rugamintea de a-mi arata unde scrie, negru pe alb, faptul ca in anumite perioade nu se pot face botezuri.
http://www.patriarhia.ro/ro/calendar...sericesti.html

botezul se poate face in orice perioada a anului. Dar daca se face in post, se serveste exclusiv mancare de post! Daca biserica face dezlegare si la peste(cum sunt in toate week-endurile) pregatiti bucate si cu peste. Bucurati-va in liniste de niste colinde atat de frumoase....happy- end.

Daca vreti sa faceti altfel, asteptati pana ce trece postul. In definitiv nu e problema atat de mare ca pruncul mai asteapta cateva saptamani pana a fi botezat.

Desi firesc si crestineste nu este o ca sfanta taina sa fie precedata de o petrecere necrestineasca(bautura, muzica cu lautari, glume s.a) Detalii despre modul crestinesc de a petrece gasiti la sfantul Ioan Gura de aur, un sfant important al Bisericii noastre.

Demetrius 27.11.2012 21:07:52

Citat:

În prealabil postat de George R. (Post 484499)
Va multumesc pentru raspuns. Ati intuit corect, iritarea mea este reala. Si nu este cauzata de dilema "bucate de post sau nu", ci de modul in care reprezentantii aceleiasi confesiuni inteleg sa interpreteze un anume subiect. Iar daca preotii, care, teoretic cel putin, sunt cei mai iscusiti in a transmite mai departe, in randul credinciosilor mai mult sau mai putin practicanti, invatamintele Bisericii, nu urmeaza o cale comuna, nu ar trebui sa mai mire pe nimeni faptul ca fiecare da acestor invataturi sensul care ii convine sau care ii satisface cel mai bine niste necesitati de moment.

Revenind la cauza acestei intrebari, va intreb daca este corect sa refuzi sa crestinezi un copil daca nu ti se indeplineste voia (gastronomica), sau nu cumva ar fi mai corect sa iti expui punctul de vedere si sa lasi oamenii sa decida cum urmeaza sa procedeze? Pentru ca tu, ca preot, ti-ai indeplinit datoria de a sfatui, iar de incarcat cu "pacatele" tuturor este clar ca nu poti sa te incarci.

1-Cand vorbim despre botez nu se ia in discutie principiul "democratic" de a asculta pe toti, ci de a face ce este in folosul botezatului spre mantuire; cel mai in masura in fata lui Dumnezeu sa decida ce trebuie facut este preotul si ordonatorul evenimentului(tatal copilului), iar daca sunt diferente de opinie, atunci preotul, care a invatat sa se fereasca de... interese de moment.
Deci in cauze privind Imparatia lui Dumnezeu, decide Duhul Sfant(respectiv preotul), nu omul.
2-Nu exista nici un moment in care sa-i fie refuzat cuiva botezul, adica intrarea in Imparatia lui Dumnezeu. De aceea chiar si daca nu este disponibil un preot, botezul poate fi administrat de oricine; repet: doar daca nu este disponibil un preot.
3-Tocmai ca preotul poate evita sa se incarce cu tot felul de pacate si de aceea cere o anumita randuiala folositoare(credeti-ma!) tuturor.
4-Se prea poate ca preotul cel batran sa fie putin obosit sa tot insiste sa impuna credinciosilor unele masuri pe care ei nu le vor; e important ca evenimentul sa se desfasoare spre folosul personal al celui botezat la care bucuria generala ajuta mult si de aceea cea mai buna cale e... smerenia, supunerea.

Doamne ajuta!

DragosP 27.11.2012 21:16:33

Ehei... Cuvinte mari și grele: smerenie, supunere, jertfelnicie...


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:51:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.