Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Justitia a hotarit: Icoanele ramin in scoli! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3930)

Laurentiu 13.06.2008 10:57:08


Blogul lui Claudiu Tarziu:

http://www.rostonline.org/blog/claudiu/

Laurentiu 13.06.2008 10:57:38

:) :) :) :) :) :) :) :)

dragutul_flavi 13.06.2008 14:17:11

Era de asteptat. Ma bucur! Chiar nu puteam sa cred ca intr-o tara majoritar ortodoxa sa ne scoata icoanele, ca asa vor doi/trei eretici cu functii in stat si cu conturi gigante. Daca noi ne-am fi dus in state majoritar eretice, statul ar fi dat lege sa 'picteze autobuzul' pentru ca, vezi domnule, suntem noi ortodocsi? Nicicum! Ne-ar fi spus: 'va conformati vointei celorlalti'. Tot asa si la noi: Sa nu vina strainii sa ne impuna noua ce sa facem si ce nu. Sa se conformeze majoritatii ortodoxe!

costel 13.06.2008 15:51:17

Nu ne lasa Dumnezeu sa fim inghititi de tacere. Icoana da pretutindeni marturie despre Dumnezeu care S-a facut om pentru ca omul sa se indumnezeiasca, sa aiba viata, sa devina cu adevarat un chip inscris in vesnicie. Ce minunat este ca omul poate vedea de acum fata lui Hristos, intalnind privirea omeneasca a lui Dumnezeu.

Hartford 13.06.2008 17:57:21

Citat:

În prealabil postat de dragutul_flavi
Era de asteptat. Ma bucur! Chiar nu puteam sa cred ca intr-o tara majoritar ortodoxa sa ne scoata icoanele, ca asa vor doi/trei eretici cu functii in stat si cu conturi gigante. Daca noi ne-am fi dus in state majoritar eretice, statul ar fi dat lege sa 'picteze autobuzul' pentru ca, vezi domnule, suntem noi ortodocsi? Nicicum! Ne-ar fi spus: 'va conformati vointei celorlalti'. Tot asa si la noi: Sa nu vina strainii sa ne impuna noua ce sa facem si ce nu. Sa se conformeze majoritatii ortodoxe!

Ai perfecta dreptate si ma bucur si eu ca a ramas icoanele in scoli :)

dragutul_flavi 13.06.2008 18:07:13

Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.

georgeval 13.06.2008 18:16:00

Citat:

În prealabil postat de dragutul_flavi
Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.

Ca dovada ca aceasta biruinta este si a lui Dumnezeu care prin icoana Sa ramane prezent.

vsovi 13.06.2008 18:17:01

Citat:

În prealabil postat de dragutul_flavi
Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.

ce vorbeshti, shtii dumneata cum lucreaza Hristos in cele vazute shi in cele nevazute?
ba tocmai ca daca a ieshit vreunul bun este pentru ca prin vre-o clasa, de pe vre-un perete mai era o icoana in care se ruga shi binecuvanta un sfant... :)

alexandra28again 13.06.2008 18:26:22

am auzit si eu:D dar sincer m-am mirat,ma astept la ce este mai rau de acum incolo.

Mirean 15.06.2008 15:32:56

Citat:

În prealabil postat de dragutul_flavi
Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.

Pentru 1% aia tine Dumnezeu "cetatea" nestricata...


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:12:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.