Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cuvantul meu, cuvantul tau... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11975)

NECTARIE 24.01.2011 15:07:47

Cuvantul meu, cuvantul tau...
 
Motto: "Cât sunt de dulci limbii mele, cuvintele Tale, mai mult decât mierea, în gura mea !" (Ps. 118,103)
"La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul."(Ioan 1,1) Cuvântul a fost de la început unealtă de mare preț ce a dăinuit peste veacuri. Prin Cuvântul Lui Dumnezeu s-au făcut toate cele văzute. Apoi, cuvântul "stropit cu viață" a fost dăruit omului de Dumnezeu pentru ca să le umple pe toate de lumină. Ele sunt izvor nesecat de viață și bucurie; integrează în raporturile sociale, oferă comuniune și sunt răspunsuri permanente ale lui Dumnezeu Cuvântul de unde au și primit viață.
Setea de cuvinte nu va fi adăpată poate niciodată în lumea aceasta contemporană construită numai din cuvinte. De aceea se cuvine să le instrumentăm la adevărata lor valoare, ca să devină "cu putere multă".
În toate timpurile, dar mai ales în societatea secularizată, unde totul se vinde și se cumpără, cuvintele curg zilnic pe buzele tuturor și orchestrează relații. Uneori sunt aducătoare de pace și bucurie, alteori sunt înveninate și tăioase. Unele udă obrajii, iar altele înseninează chipuri. Oricum ar fi aranjate, acolo unde sunt semănate, mai devreme sau mai târziu vor da rod, uneori chiar însutit. Cuvintele oamenilor au adus pace, dar au purtat și războaie, au hrănit orgolii dar au smerit și suflete. Oare când vor dori să devină și ele sfinte ?!
Cuvintele alese sunt rodul unei sensibilități ce se revelează în fiecare dintre noi, mai ales în preajma sărbătorilor, când ne gătim sufletul și inima cu gânduri deosebite îndreptate spre familie, spre cei dragi și spre cunoscuți. Parfumul sărbătorilor nu trece neobservat în nici un an. El se ospătează nu numai din condeiul poeților ce scriu iscusit, ci culege cuvinte dulci și din rândurile tainice ce stau pitite în odăile sufletului nostru. Cu toții ne dorim să avem cuvinte dulci în zilele de sărbătoare, de bucurie din cursul anului și din toată viața noastră, căci atunci orice "limbă sărată" se clătește cu apa omeniei, a îngăduinței și a pioșeniei.
Fiecare dintre noi am scris un cuvânt bun sau l-am primit, și l-am păstrat cu sfințenie, cu gingășie și curățenie în adâncul ființei noastre. Ele ne încântă inima, ne deșteaptă sentimente nobile, ne fac mai atenți cu noi înșine și mai ales cu semenii noștri.

NECTARIE 24.01.2011 15:24:18

Cuvântul e ca o săgeată ce o dată lansată din arc, nu mai poate fi adusă înapoi. De aceea el trebuie cântărit, îngrijit și stropit măcar cu puțin suflet de fiecare dată când îi dăm drumul din odăile inimii și gândurilor noastre. Cu atât mai mult un cuvânt ce urmează a fi consemnat, trebuie să fie judecat sincer și bine măsurat, abia apoi scris; căci el este de cele mai multe ori nu numai oglindă a sufletului nostru ci și mărturie peste veacuri.
Omul cel bun, din cămara cea bună a sufletului său scoate ce-i bun, iar omul rău, din cămara ce rea a sufletului său, scoate cele rele, spune Evangghelistul. De aceea, se cuvine să dăruim amintirilor o lacrimă de bucurie încărcată cu emoții în colțul ochilor, pentru ca în zilele mohorâte ale vieții noastre sau a celor de lângă noi, să putem reciti rânduri presărate cu multă credință și iubire ce pot fi socotite și fapte bune.
Se spune că fiecare om este o taină pentru celălalt, iar cuvintele sunt șoapte ale sufletului și minții noastre. Există cuvinte vii și cuvinte moarte. Rostim cuvinte cu direcție și cuvinte fără rost. Folosim cuvinte pe post de chei în diferite situații.

glykys 24.01.2011 18:28:53

Mi-ar placea sa vad pe strada oameni veseli, deschisi, nu muti, incruntati, posomorati, suparati pe viata... Mi-ar placea sa vad oameni zambitori, care sa ofere un salut si un suras celui de langa el, o vorba buna... sa se bucure de soare si de ninsoare si sa ii dea slava lui Dumnezeu pentru toate!

Dumitru73 24.01.2011 19:00:50

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 327596)
Mi-ar placea sa vad pe strada oameni veseli, deschisi, nu muti, incruntati, posomorati, suparati pe viata... Mi-ar placea sa vad oameni zambitori, care sa ofere un salut si un suras celui de langa el, o vorba buna... sa se bucure de soare si de ninsoare si sa ii dea slava lui Dumnezeu pentru toate!

"o tara trista, plina de umor" ... zicea Bacovia

Melissa 24.01.2011 20:11:56

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 327596)
Mi-ar placea sa vad pe strada oameni veseli, deschisi, nu muti, incruntati, posomorati, suparati pe viata... Mi-ar placea sa vad oameni zambitori, care sa ofere un salut si un suras celui de langa el, o vorba buna... sa se bucure de soare si de ninsoare si sa ii dea slava lui Dumnezeu pentru toate!

Offfff si eu cat de mult mi-as dori sa vad asta...dar deocamdata ma bucur de feedbackul pe care il primesc,datorita atitudinii mele...ceva ce reda aproape fidel ceea ce ne dorim sa vedem in jur...

macsim 24.01.2011 20:35:06

Noi oamenii nu suntem constienti de puterea care se ascunde intr-un cuvant.

Dumnezeu a facut lumea aceasta dintr-un cuvant: Sa fie lumina, A zis El. Si s-a facut lumina ... ATAT de multa putere poate sta intr-un cuvant ... Sigur, aici este vorba de Dumnezeu, dar respectand proportiile si fara sa uitam ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa, stim ca puterea din cuvantul nostru nu poate crea, dar poate incuraja sau poate darama ...

Si am sa aduc un pic in discutie una dintre cele 10 porunci: Sa nu ucizi. Poate ca unii dintre noi, rasuflam usurati spunandu-ne ca suntem mai putin pacatosi decat altii, pentru ca nu am luat viata unui om ... Oare?

Poate ca nu am strans pe nimeni de gat, nu am pus ciuperci otravite in placinta ... sau mai stiu eu ce mijloace. Dar, de cate ori i-am spus cuiva ca nu este in stare, este nevolnic, ca nu merita. De cate ori nu am pus calificative si nu am catalogat noi o persoana ... De cate ori nu am imprastiat o barfa si am pus pecete pe fruntea unui om ...

Cum creste un copil care toata ziua aude "prostule", "incapabilule", "eu te-am facut eu te omor", "nimic nu se prinde de tine", "m-ai facut de ras" ... si altele. Ce se intampla cu o sotie care nu aude decat injuraturi, sau un sot care nu afla decat cicaleala ...

Nici pe forum nu prea zidim. Ne luam unii pe altii si ne izbim cu adevarurile in moalele capului. Dupa care punem mana pe stampile si ne punem unii altora cate un adjectiv otravitor pe frunte ... Si rasuflam usurati ca nu ucidem ...

Cuvantul meu, cuvantul tau ... Iata-ne niste drept-calcatori a uneia dintre cele10 porunci ...

calator prin ploaie 24.01.2011 20:37:20

Cuvintele nasc, cuvintele zidesc, cuvintele distrug...Nu este pacat ce intra pe gura scrie undeva in Scripturi, ci ceea ce iese pe gura....Gura ades, prin rostire reprezinta poarta spre iad....Nu e asa?

Pippo_ 24.01.2011 20:59:00

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 327655)
Offfff si eu cat de mult mi-as dori sa vad asta...dar deocamdata ma bucur de feedbackul pe care il primesc,datorita atitudinii mele...ceva ce reda aproape fidel ceea ce ne dorim sa vedem in jur...

Apropo de cuvinte. Melissa, sa stii ca-mi esti simpatica. :) Inteleg ca nu vrei raul. Dar si tu trebuie sa intelegi ca fiecare dintre noi trebuie sa fie foarte responsabil in legatura cu efectele pe care actiunile lui le creaza celorlalti oameni si mersului lumii in general. Iubirea asta care se preamareste, nu este o iubire tampa, ci una inteligenta. Dumnezeu ne invaluie cu inteligenta si grija lui. Daca Dumnezeu ne vrea ca EL, atunci cum ne putem maturiza daca nu ne recunoastem si indreptam greselile? A baga capul in pamant nu este o solutie, pentru ca pamantul nu ne fereste de palma lui Dumnezeu care ne readuce mai devreme sau mai tarziu la realitate. Si atunci de ce sa suferim, cand cu putina buna vointa ii putem face pe plac lui Dumnezeu? Doar este spre binele nostru. De ce sa fim copii indaratnici, certareti, egoisti, cand putem fi copii silitori? Sa intelegem scopul vietii. Ma, daca Dumnezeu exista, ce vrea de la noi? Care-i rostul vietii? De ce ma chinuie Dumnezeu daca se spune ca Dumnezeu este IUBIRE INFINITA? Ceva nu se leaga... Te-ai intrebat daca este Dumnezeu cel care ne chinuie, sau daca cumva suntem chiar noi insine prin indaratnicia si ignoranta noastra?...

George.m 24.01.2011 21:02:53

Parintele Rafail Noica spunea ca e important sa dam atentie cuvantului. "Cuvantul - spunea el - e unul din numele lui Hristos. El se numeste Fiul, dar si Cuvantul lui Dumnezeu, iar Cuvantul are radacini metafizice, nu e doar o galagie arbitrara prin care eu pot sa spun ceva si ceilalti sa inteleaga gandirea mea.

Cuvantul provine din energii dumnezeiesti. Dumnezeu, prin cuvant, a infaptuit cerurile si pamantul; Dumnezeu a spus sa fie, si a fost. Cuvantul e o energie creatoare, o energie care, prost intrebuintata, e mortala.

Cuvantul e o energie de impartasire, de comuniune. Omul gaseste puterea cuvantului tocmai in rugaciune, in care se impartaseste din gandurile lui Dumnezeu sau gandurile dumnezeiesti asa cum au fost traite de altii inaintea noastra, de sufletele cele mai luminate ale Bisericii.

In rugaciune, cuvantul omului incepe sa-si gaseasca puterea sa adevarata, fiindca cuvantul in rugaciune e comuniunea intre Dumnezeu si om."

Melissa 24.01.2011 21:14:21

Citat:

În prealabil postat de Pippo_ (Post 327683)
Apropo de cuvinte. Melissa, sa stii ca-mi esti simpatica. :) Inteleg ca nu vrei raul. Dar si tu trebuie sa intelegi ca fiecare dintre noi trebuie sa fie foarte responsabil in legatura cu efectele pe care actiunile lui le creaza celorlalti oameni si mersului lumii in general. Iubirea asta care se preamareste, nu este o iubire tampa, ci una inteligenta. Dumnezeu ne invaluie cu inteligenta si grija lui. Daca Dumnezeu ne vrea ca EL, atunci cum ne putem maturiza daca nu ne recunoastem si indreptam greselile? A baga capul in pamant nu este o solutie, pentru ca pamantul nu ne fereste de palma lui Dumnezeu care ne readuce mai devreme sau mai tarziu la realitate. Si atunci de ce sa suferim, cand cu putina buna vointa ii putem face pe plac lui Dumnezeu? Doar este spre binele nostru. De ce sa fim copii indaratnici, certareti, egoisti, cand putem fi copii silitori? Sa intelegem scopul vietii. Ma, daca Dumnezeu exista, ce vrea de la noi? Care-i rostul vietii? De ce ma chinuie Dumnezeu daca se spune ca Dumnezeu este IUBIRE INFINITA? Ceva nu se leaga... Te-ai intrebat daca este Dumnezeu cel care ne chinuie, sau daca cumva suntem chiar noi insine prin indaratnicia si ignoranta noastra?...

Si tu imi esti simpatic...si nu sunt masochista..:21:...Exact.Nu vreau raul,dar uneori sunt smucita,impulsiva.Se poate interpreta in defavoarea mea.Sunt perfect de acord cu ce ai scris aici iar faptul ca nu sunt o fiinta chinuita imi arata ca nu sunt nici indaratnica si nici ignoranta.Mai mult, atunci cand ceva "pute" si nu imi iasa bine si sufar ,intotdeauna ma gandesc unde am gresit.Mereu caut vina la mine si nu la cei din jur.Mereu gasesc fisura si o umplu.Negresit situatia se indreapta imediat!


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:08:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.