Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   De ce citesc intelectualii Biblia? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17092)

Marcel_Ionut 11.02.2014 11:12:14

De ce citesc intelectualii Biblia?
 
Cateodata mai stau si ma gandesc, de ce citesc intelectualii Biblia? care e motivatia lor? daca nu ii intereseaza mantuirea, pentru ce o mai citesc? pentru ca este cea mai citita carte din lume? si vor sa le dea o bifare?, inca o carte in plus la intelectul lor? Nu e rau sa citeasca si ei, bine ar fi sa se intoarca la credinta, dar din pacate nu o fac. Astept pareri

Patrie si Credinta 11.02.2014 11:20:16

-curiozitate intelectuala;
-pt ca a modelat civilizatia a jumatate de planeta timp de 2 milenii;

FlaviusM 11.02.2014 14:12:59

E foarte posibil ca eu sa nu ma incadrez la ceea ce intelegi prin "intelectual", dar eu sunt unul dintre oamenii care au citit Biblia fara sa cred in dumnezeu si fara sa am nici un interes pentru ceea ce crestinii numesc "mantuire".

Am citit aceasta carte din curiozitate si pentru a ma convinge ca intr-adevar contine anumite intamplari/povestiri. Per total insa, mi s-a parut o carte foarte plicticoasa; mitologia greaca, de exemplu, mi s-a parut o lectura mult mai placuta.

Dalian 11.02.2014 15:20:43

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 550752)
bine ar fi sa se intoarca la credinta, dar din pacate nu o fac. Astept pareri

Din fericire, măcar că nu sunt chiar foarte mulți, unii intelectuali se întorc la credință.

Demetrius 11.02.2014 18:07:46

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 550752)
Cateodata mai stau si ma gandesc, de ce citesc intelectualii Biblia? care e motivatia lor? daca nu ii intereseaza mantuirea, pentru ce o mai citesc? pentru ca este cea mai citita carte din lume? si vor sa le dea o bifare?, inca o carte in plus la intelectul lor? Nu e rau sa citeasca si ei, bine ar fi sa se intoarca la credinta, dar din pacate nu o fac. Astept pareri

Parerea mea este ca induci de la bun inceput in discutie conditii false, cum ca nu ii intereseaza mantuirea fiindca sunt intelectuali; cu alte cuvinte faci proces de intentie fara nici un rost.

glykys 11.02.2014 19:43:30

Marcel, eu cunosc multi intelectuali credinciosi si practicanti. Sa-mi fie cu iertare, dar prin acest topic lezezi o gramada de credinciosi intelectuali care participa in Sfanta Biserica si o gramada de sfinti care au fost intelectuali de mare calibru.


Nu stiu de unde ideea asta ca daca esti intelectual e musai sa fiu ateu. Un intelectual autentic nu are cum sa fie iubitor de Hristos. E ca si cum ai spune ca Biblia trebuie sa fie doar pentru cei cu intelect redus si ca numai oamenii prosti sunt crestini. Istoria te contrazice, caci de-a lungul multor secole, credinta si cititul Bibliei si al cartilor duhovnicesti au mers mana in mana cu cultura de cea mai buna calitate. Cele mai mari focare culturale au fost manastirile. Uite ai aici un articol mai larg - http://ziarullumina.ro/opinii/biseri...-prin-credinta

De fapt, ce intelegi tu prin a fi intelectual, de fapt?

DragosP 11.02.2014 20:06:01

Ce-i aia "intelectuali" frate?

Marcel_Ionut 11.02.2014 22:29:30

Eu cand am intrebat, ma refeream la cei care nu prea au tangente cu biserica , nu ca ar fi atei, desi sunt si atei care citesc biblia. Of...

glykys 11.02.2014 22:47:28

sa nu amestecam borcanele
 
Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 550810)
Eu cand am intrebat, ma refeream la cei care nu prea au tangente cu biserica , nu ca ar fi atei, desi sunt si atei care citesc biblia. Of...

Termenul are o conotatie sociala si cateodata politica, nicidecum religioasa.


Intelectual in sensul comun al termenului, e unul care are studii universitare solide, care e om de carte si lucreaza cu lucruri abstracte - idei, notiuni, evenimente... Intelectualii, cum sunt oameni de carte, normal ca citesc si Biblia (care, in traducere, inseamna carti).


INTELECTUÁL, -Ă, intelectuali, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care aparține intelectului, care se referă la activitatea minții, la intelect. 2. S. m. și f. Persoană care posedă o pregătire de specialitate temeinică și lucrează în domeniul artei, al științei, tehnicii etc.; persoană care aparține intelectualității. [Pr.: -tu-al] – Din fr. intellectuel, lat. intellectualis.

INTELECTUÁL2 ~i m. Persoană care se ocupă cu munca intelectuală; om cu pregătire specială care lucrează în domeniul științei, artei, învățământului etc. [Sil. -tu-al] /<lat. intellectualis, fr. intellectuel


Cei care nu prea au tangente cu biserica se numesc... nepracticanti, care au diverse grade de (in)cultura. Poate ca citesc Biblia pentru a se cultiva / culturaliza - e, totusi, o carte fundamentala a omenirii - sau pentru a-i combate pe crestini cu propriile arme. Bine ar fi daca si noi, crestinii, am cerceta dinainte lucrurile pe care le infieram, ca sa stim la ce facem referire!

iustin10 12.02.2014 23:26:56

Citat:

În prealabil postat de Marcel_Ionut (Post 550810)
Eu cand am intrebat, ma refeream la cei care nu prea au tangente cu biserica , nu ca ar fi atei, desi sunt si atei care citesc biblia. Of...

Poate vor avea tangenta cu Biserca dupa ce o vor citi .
Pot incepe citirea Bibliei din curiozitate intelectuala,si pot sfarsi prin credinta .
Biblia se adreseaza in mare masura ratiunii ,ca si tuturor celorlalte laturi ale constiintei.
Poti incepe sa o analizezi ,dar sfarsesti prin a o iubi.
Nu este o simpla carte ,este glasul adevarului .
Nici exclusiv intellectual ,nici filozofic ,nici doar practic ,nici poiezie .
Este putin din toate si deasupra tuturor
Este singura carte din lume in care autorul spune direct, la persoana intaia : "Eu sunt Cel ce sunt"
Nici o alta creatie omeneasca sau de alta natura nu poate egala Biblia caci nimeni nu poate vorbi despre sine ca fiind Dumnezeul intregului univers .


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:12:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.