Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4831)

beliver 01.11.2008 01:49:29

Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte
 
In general cand in viata lor au aparut greutatile si nu au stiut cum sa le faca fata.Dar si din cei care nu au trecut la vreo secta sunt care ii primesc pe iehovisti in casa pentru "studiu biblic si rugaciuni".N-am cu cine vorbi degeaba, incerc sa le spun ca-i pacat sa citesti cartile lor si sa discuti cu ei despre "turnul de veghere".Mai vine o vecina si la mama mea si-i baga in cap tot felul,nici nu stiu ce sa fac.Mai bine ar sta acasa si s-ar ruga pentru sufletul ei.Eu cred ca are un efect foarte rau asupra neamului nostru faptul ca s-au lepadat de religia ortodoxa atatia din rudele noastre.Oricum ne-am scindat,nu ne mai vizitam si nici n-avem cum, ca nu dureaza 10 minute si incep sa-ti impuie capul cu prostii si fiecare tine de-ale lui.Nu-ti vine sa crezi doar ti-s dragi, is neamurile tale cu care mergeai in concediu la mare,la munte,de sarbatori ne vizitam,vorbeam la telefon saptamanal si-acum nu ne mai recunoastem.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?

danyel 01.11.2008 02:56:53

Nush ce sfat ti-asi putea da, roaga=te pentru unirea familiei din nou, cei ce au viziuni diferite asupra credintei sunt greu de intors la matca, prin nesfarsite polemici mai mult se adanceste prapastia distantarii intre rude, eu cred ca ti-au ramas doar doua arme, vorba buna si rugaciunea, in rest, Domnul are grija de toate

Iustin32 01.11.2008 18:17:20

Intai tu sa te spovedesti si impartasesti cat mai des (la 40 de zile cel putin) si cu binecuvantarea preotului, citeste acatistul Sfantului Nicolae, al Sf. Spiridon sau paraclisul Maicii Domnului la miezul noptii. Citeste Vietile Sfintilor si Calauza in credinta ortodoxa a Parintelui Cleopa. Dumnezeu sa te ajute!

danyel 01.11.2008 20:32:49

Calauza in Credinta Ortodoxa este buna pt ati intari propria-ti credinta si ati imbogatii cunostintele despre credinta ortodoxa, in lupta cu sectarii nu prea are folos, pt ca ti-o demonteaza cu contra-argumente punct cu punct

marmat 01.11.2008 23:35:00

Citat:

În prealabil postat de beliver (Post 98647)
.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?

Chiar daca n-o sa ma iei in seama ,te sfatuiesc sa-i predai aceasta problema Domnului Isus ,prin rugaciune .Rugaciunea e singura care aduce alinare ambelor parti .Eventual rugati-va impreuna ,daca nu va e rusine unul de altul.
Si apoi cred ca ar fi bine sa citesti acele pasaje din Biblie cu care esti intimpinat in discutii. Daca te intilnesti cu ei ,incearca cit poti de mult sa aplanezi eventualele conflicte. Germinarea semintei credintei este foarte puternica si va fi greu sa te bati cu ei in argumente ,daca nu ai argumente.

beliver 04.11.2008 00:34:01

Din familia mea multi au trecut la adventisti su la alte secte.
 
pentru marmat,

Se poate ca nu m-am exprimat bine,este vorba despre rudenii,in sensul de verii tatalui meu si familia raposatului frate al mamei mele,cu care nu prea ne mai intalnim,nu avem cum sa ne contrazicem,dar care impreuna cu noi formeaza un neam.Vad ca in ciuda faptului ca tatal meu a avut o famile mare se pierde numele,din cauza ca s-au nascut numai fete si cate una sau doua intr-o familie sau deloc si inteleg ca asta se intampla din cauza ca n-au fost credinciosi,cu toate ca au avut un tata "cantor" cum spun ei,foarte credincios.Eu pot sa ajut cu rugaciuni si cu pomelnice si cu masluri unde sa-i pun pe toti,mai mult nu stiu ce sa fac.Cred ca nu pune nimeni problema in felul acesta,dar mie imi pare rau.Si cel mai mare rau mi se pare faptul ca la necaz nu sa inceapa sa fie mai apropiati de Dumnezeu ci s-au mutat la adventisti si la alti pocaiti.E dureros,dar de-atunci nici nu ne mai vizitam,s-au schimbat.
Va multumesc tare frumos de sfaturi tuturor.Dumnezeu sa va binecuvanteze!

marmat 05.11.2008 00:03:05

Citat:

În prealabil postat de beliver (Post 99000)
Si cel mai mare rau mi se pare faptul ca la necaz nu sa inceapa sa fie mai apropiati de Dumnezeu ci s-au mutat la adventisti si la alti pocaiti.E dureros,dar de-atunci nici nu ne mai vizitam,s-au schimbat.
Va multumesc tare frumos de sfaturi tuturor.Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Nu-ti face griji .Nu s-au schimbat in sens lumesc.
Ci s-au apropiat mai mult de Dumnezeu. De aceea s-au dus acolo ,cum m-am dus si eu. Iar de vizitat sigur o sa va mai vizitati daca lasati prejudecatile la o parte.
Sa ai pace in Domnul.

Anca-Miha 05.11.2008 00:14:06

Marmat, nu cred ca parerea ta e cea cautata in acest caz, in care cineva isi face griji pentru familia care se indeparteaza de Biserica, mergand la sectanti.
Cum sa fie cineva mai aproape de Dumnezeu intr-un loc fara preoti, fara Sf. Cruce, fara Sf. Taine si fara Sf. Impartasanie? Este doar o iluzie.

beliver 05.11.2008 00:15:31

Din familia mea multi au trecut la adventisti si la alte secte.
 
pentru Marmat,

Multumesc pentru raspuns,poate ca asa este cum spui.Oricum eu am nadejde ca o sa fie bine,pentru ca daca pe mine m-a facut Dumnezeu credincioasa,apoi o sa aiba grija si de ei.Eu nu am decat sa ma rog pentru neamul meu,ceea ce si fac si am cerut ajutor si la preotul de la Manastirea unde am dat pomelnic.

Dumnezeu sa ne binecuvanteze!Amin.

marmat 05.11.2008 00:32:27

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 99144)
Marmat, nu cred ca parerea ta e cea cautata in acest caz, in care cineva isi face griji pentru familia care se indeparteaza de Biserica, mergand la sectanti.
Cum sa fie cineva mai aproape de Dumnezeu intr-un loc fara preoti, fara Sf. Cruce, fara Sf. Taine si fara Sf. Impartasanie? Este doar o iluzie.


Ca sa raminem in sfera obiectivitatii .
Am tot dreptul de la Dumnezeu ,nu de la BO, ca sa cred ca Biblia este un izvor de lumina ,dat de Dumnezeu ca sa ne mintuiasca.
Daca vrei ,sa citesti si versetele din Pavel care spun de preotia universala data fiecaruia in parte . Preotii imbracati frumos si poleit ,tin de VT.
Domnul Isus a dezlegat aceasta orinduire.
Tainele sint taine ale Dumnezeirii care nu le putem pricepe nici noi ,nici voi.
Sf.Impartasanie se face si la noi . Crucea inseamna jertfa de ispasire pt toate pacatele noastre a lui Isus Hristos.
In rest nu cred ca ai dreptul sa ma opresti sa ajut pe cineva .
Iti multumesc ca si tu m-ai facut sectant . Probabil nu-ti mai era gindul la Dumnezeu in acel moment.

Eu si multi altii ne simtim mai aproape de Dumnezeu ,decit in BO sau BC.
Nu mai puneti limite unde Dumnezeu nu pune.Asta inseamna fariseism.
Mintuirea insemna izbavire si toti avem dreptul sa o gustam.
Pacea Domnului iti doresc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:52:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.