Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   Cele 10 porunci (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6876)

Evreulcelales 09.08.2009 17:12:56

Cele 10 porunci
 
1 atașament(e)
In toate templele si sinagogile,pe peretele din rasarit se afla o nisa incastrata in perete si in ea, un dulap unde sunt pastrate sulurile de Tora.Dulapul este acoperit cu o perdea grea si pe deasupra se afla de obicei o placa de marmora in stilul Tablelor Legilor si Cele 10 Porunci scrise pe ele. Deoarece marimea nu permite scris plin, se scrie pe scurt. La evrei,nu exista un evreu religios sa nu le cunoasca pe de rost.Pe placa prezentata aci sunt scrise primele doua cuvinte din porunca.

Uiati ce este scris:
1.Eu sunt Dumnezeul tau.....
2.Sa nu ai Alt Dumnezeu......
3.Sa nu injuri In numele lui Dumnezeu.....
4.Nu uita Ziua sfanta de odihna,Sambata......
5.Onoreaza parintii tai......
6 Sa nu omori.......
7.Sa nu adulterezi.......
8.Sa nu furi.......
9.Sa nu marturesti minciuna........
10 Sa nu fi gelos pe altii.......

vsovi 10.08.2009 10:54:05

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159268)
In toate templele si sinagogile,pe peretele din rasarit se afla o nisa incastrata in perete si in ea, un dulap unde sunt pastrate sulurile de Tora.Dulapul este acoperit cu o perdea grea si pe deasupra se afla de obicei o placa de marmora in stilul Tablelor Legilor si Cele 10 Porunci scrise pe ele. Deoarece marimea nu permite scris plin, se scrie pe scurt. La evrei,nu exista un evreu religios sa nu le cunoasca pe de rost.Pe placa prezentata aci sunt scrise primele doua cuvinte din porunca.

Uiati ce este scris:
1.Eu sunt Dumnezeul tau.....
2.Sa nu ai Alt Dumnezeu......
3.Sa nu injuri In numele lui Dumnezeu.....
4.Nu uita Ziua sfanta de odihna,Sambata......
5.Onoreaza parintii tai......
6 Sa nu omori.......
7.Sa nu adulterezi.......
8.Sa nu furi.......
9.Sa nu marturesti minciuna........
10 Sa nu fi gelos pe altii.......

poi ce placi sunt alea pe care nici cele 10 porunci nu-s scrise bine?

1) Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau... sa nu ai altzi dumnezei afara de Mine...
2) Sa nu-tzi faci chip... shi nici... shi nici...
3) Sa nu iei numele...
4) Sa-ti aminteshti de... ca sa o cintseshti...
5) Sa cinsteshti pe...
6) Sa nu ucizi
7) Sa nu fii desfranat
8) Sa nu furi
9) Sa nu ridici...
10) Sa nu (lacomeshti, pismuieshti, ambitzionezi, cautzi intietate) pofteshti/ravneshti/jinduieshti nimic din cele ce sunt...

voi sarmanii nici nu mai shtitzi ce trebuie sa plinitzi... daca nu s-au pastrat poruncile pe piatra scrise asha cum ar fi trebuit atunci... cum sa le pricepetzi pe ele ca sa le plinitzi? pacat ca s-au cam shters...

la noi in Rasarit este Hristos-Domnul.

Evreulcelales 10.08.2009 15:44:27

Eu am descris ce
 
este scris in VT pe ebraica ca Cele 10 Porunci nu pentru a face "intrecere " cu altii la cine scrie mai exact cu textul original.
Cine crede ca acest text este gresit,asa sa creada si sa fie sanatos.

vsovi 11.08.2009 10:16:08

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159429)
este scris in VT pe ebraica ca Cele 10 Porunci nu pentru a face "intrecere " cu altii la cine scrie mai exact cu textul original.
Cine crede ca acest text este gresit,asa sa creada si sa fie sanatos.

poi nu este greshit? ca daca nu este greshit ca text atunci unde s-a pierdut legea a doua? a chipului neascultarii de Dumnezeu? sa nu-tzi faci... shi nici... shi nici..., adica unde s-a shters legea aia? ce urmeaza imediat dupa porunca: Eu sunt... sa nu ai...

Evreulcelales 11.08.2009 12:45:20

Nimic nu s-a pierdut.
 
Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 159565)
poi nu este greshit? ca daca nu este greshit ca text atunci unde s-a pierdut legea a doua? a chipului neascultarii de Dumnezeu? sa nu-tzi faci... shi nici... shi nici..., adica unde s-a shters legea aia? ce urmeaza imediat dupa porunca: Eu sunt... sa nu ai...

Linisteste-te ca am scris numai inceputul porunncii,cum am tradus din ce este scris pe tabla de marmore.
Totus daca vrei sa sti ce "s-a pierdut" cauta la poruncile care sunt scrise la tine daca se aminteste acolo de ziua sfanta de odihna, Sambata. Dar fiecare cu religia lui,poate sa alege ce vrea si sa schimbe ce vrea ca Biblia nu are Copyright. Evreii nu au schimbat si nu schimba deoarece in privinta asta sunt pur si simplu fanatici.

vsovi 11.08.2009 13:22:17

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159576)
Linisteste-te ca am scris numai inceputul porunncii,cum am tradus din ce este scris pe tabla de marmore.
Totus daca vrei sa sti ce "s-a pierdut" cauta la poruncile care sunt scrise la tine daca se aminteste acolo de ziua sfanta de odihna, Sambata. Dar fiecare cu religia lui,poate sa alege ce vrea si sa schimbe ce vrea ca Biblia nu are Copyright. Evreii nu au schimbat si nu schimba deoarece in privinta asta sunt pur si simplu fanatici.

"Nu S-a pierdut la Mine nimic..." ci dumneata probabil ca nu shtii ce urmeaza din moment ce nu ai bagat de seama ca am lasat cate 3 puncte... dar la ce ai tradus dumneata e evident ca atzi shters shi atzi inlocuit cu Sambata... ca de la asta sunt "unii" evrei fanatici asha cum bine marturiseshti, de la a nu schimba ceea ce au priceput viceversa... deci vezi dumneata cam ce ii pierde pe "unii" evrei sau romani creshtini-israelitzi? nu mai vor sa recunoasca... pe Dumnezeu... sfanta Duminica shi care este Noul Sabat ce se tzine de Sambata seara pana Luni dimineatza... ci zic mereu altora ca de ce nu tzin Sabatul lor... poi noi tzinem Sabatul dar pe ala al Lui Dumnezeu shi nu pe al fiilor neascultarii adica noi tzinem sfanta Duminica shi nu doar sarbatorim Ieshirea dar fara ca sa mai apucam sa shi intram in ziua 8-a... caci este fara folos sau folos doar pe jumatate ca sa ieshim din Sodoma shi Egipet daca nu mai shi intram in Noul Canaan, daca nu ne mai lasam dushi de Dumnezeu ca sa intram definitiv in pamantul fagaduintzei... care este Regina Romania, Imparateasa de la... asha cum este scris in scripturi prin prooroci... in Imparatzia Cerurilor... deci vezi dumneata de ce nu mai exista pocaintza? caci Sambata jidoveasca a devenit porunca a doua a legii care a disparut de pe tablele legii data prin Moise... s-a shters cica prin minune, ca dumneata spui ca ai tradus corect...

Iustin32 11.08.2009 22:27:38




Cum ramane cu porunca aVI-a si cu Sodoma?


Adevarul: Israelienii, solidari cu homosexualii

Capitala Tel-Aviv a fost scena unei adunări a peste 20.000 de persoane care-și exprimau solidaritatea cu comunitatea homosexualilor, îndoliată săptămâna trecută de un atac soldat cu doi morți.

Președintele Shimon Peres și-a anunțat prezența pentru a rosti un discurs, în compania ministrului educației, Gideon Saar.

"Noi continuăm cu mândrie adunarea de solidaritate, de toleranță și de amintire", era textul scris pe o pancartă amplasată pe o scenă instalată în fața Pieței Yitzhak Rabin, vizavi de municipalitatea Te-Aviv-ului.

În 1 august, un necunoscut mascat și îmbrăcat în negru a deschis focul într-un centru de ajutor psihologic pentru tineri homosexuali din Tel-Aviv. Un tânăr, monitor în acest centru, și o adolescentă au fost uciși, iar alte 12 persoane - rănite, dintre trei sunt în stare gravă.

Poliția a desfășurat importante forțe pentru a proteja adunarea, ca urmare a unor amenințări cu atentate transmise prin internet sau telefon. Un soldat ultraortodox, suspectat că ar fi autorul unora dintre aceste amenințări, a fost arestat la Ierusalim.

Publicat de Vlad-Mihai http://www.blogger.com/img/icon18_email.gif

Evreulcelales 11.08.2009 22:52:02

Nu numai cu Homosexualii ci si cu lesbienele
 
deoarece Israelul este in primul rand o tara moderna si inaintata ca si majoritatea tarilor din lume. Religia Judaica este contra Homosexualilor dar in Israel, care este o tara democrata este o majoritate laica.
Azi se stie ca Homosexualul si Lesbiul sunt provocate de "accidente" la DNA-ul si genilor la anumite persoane. Ele nu sunt de vina de asta si este neomenesc sa nu fiu lasate sa traiasca viata lor cum gasesc de cuvinta. Stiu care este parerea bisericei.Ea este ca si parerea Rabinilor, exact la fel.
Un lucru sa fie clar:In acord cu toate cercetarile stintifice,Cine nu este Homosexual nu va fi "convins" sau "convertit" sa fie Homosexual.
In acord cu acele cercetari, inca ceva interesant: Cei mai aprigi contra Homosexualilor sunt in mare parte ei insusi ca istia dar "ascunsi" sau cum se zice, "care nu au iesit inca din dulap."

vsovi 12.08.2009 10:33:39

Poi ce legatura are politica shi tolerantza shi atacurile mascatului impotriva sangelui shi carnii, impotriva pacatosului? caci Dumnezeu, sfanta Treime ne-a cerut sa luptam shi sa uram shi sa ucidem pacatul shi nu omul pacatos... caci lupta noastra nu este impotriva sangelui shi a carnii... ci impotriva lui antichrist... shi a celor care vor entuziasma vazduhurile aducand in sufletele oamenilor o foarte mare admiratzie shi euforie pentru antichrist ca apostatzii il vor primi cu bratzele deschise... caci pe neashteptate va veni lepadarea de credintza... deci sa nu-i credem shi sa nu-i primim... ca asha ne vor invatza Ilie shi Enoh care vor propovadui in vremurile lui antichrist cu putere mare...

Dar sa ne intoarcem la cele 10 porunci scrise in piatra de catre degetul lui Dumnezeu...

In legea a 4-a nu e vorba de Sambata ci de saptamana... caci Sambata era plasata adunarea sfanta... dar adunarea e absurda daca nu tzi decat ziua caci acolo e vorba cum sa cinsteshti Sabatul... asha ca 6 zile sa... shi in ziua a 7-a sa cinsteshti... deci nu e vorba de a tzine asha o zi shi restul le inchini la satana, la slujirea pantecului shi placerilor inimii ce te departeaza shi te leapada de Dumnezeu... placerile bunastarilor uitarii... nepasarii shi neluarea in seama... ci e vorba de a te asemana cu Dumnezeu Creatorul care in 6 zile a facut Cerurile shi Pamantul shi in ziua a 7-a s-a odihnit de toate cele pe care le facuse shi asha a binecuvantat Ziua, caci s-a odihnit in toate cele ce le facuse... dar cum sa te mai odihneshti in ceva sau cineva care sunt facute cu alte scopuri shi interese... ascunse... cum?

Evreulcelales 12.08.2009 16:02:48

Problema dumitale nu este ca
 
Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 159710)
Poi ce legatura are politica shi tolerantza shi atacurile mascatului impotriva sangelui shi carnii, impotriva pacatosului? caci Dumnezeu, sfanta Treime ne-a cerut sa luptam shi sa uram shi sa ucidem pacatul shi nu omul pacatos... caci lupta noastra nu este impotriva sangelui shi a carnii... ci impotriva lui antichrist... shi a celor care vor entuziasma vazduhurile aducand in sufletele oamenilor o foarte mare admiratzie shi euforie pentru antichrist ca apostatzii il vor primi cu bratzele deschise... caci pe neashteptate va veni lepadarea de credintza... deci sa nu-i credem shi sa nu-i primim... ca asha ne vor invatza Ilie shi Enoh care vor propovadui in vremurile lui antichrist cu putere mare...

Dar sa ne intoarcem la cele 10 porunci scrise in piatra de catre degetul lui Dumnezeu...

In legea a 4-a nu e vorba de Sambata ci de saptamana... caci Sambata era plasata adunarea sfanta... dar adunarea e absurda daca nu tzi decat ziua caci acolo e vorba cum sa cinsteshti Sabatul... asha ca 6 zile sa... shi in ziua a 7-a sa cinsteshti... deci nu e vorba de a tzine asha o zi shi restul le inchini la satana, la slujirea pantecului shi placerilor inimii ce te departeaza shi te leapada de Dumnezeu... placerile bunastarilor uitarii... nepasarii shi neluarea in seama... ci e vorba de a te asemana cu Dumnezeu Creatorul care in 6 zile a facut Cerurile shi Pamantul shi in ziua a 7-a s-a odihnit de toate cele pe care le facuse shi asha a binecuvantat Ziua, caci s-a odihnit in toate cele ce le facuse... dar cum sa te mai odihneshti in ceva sau cineva care sunt facute cu alte scopuri shi interese... ascunse... cum?

Eu nu inteleg jumatate din ce scri dar problema dumitale este ca dumneata nu prea intelegi ce scri. In tot cazul,la mine , toate lozincile religioase a dumitale, nu i-mi spun nimica.

vsovi 12.08.2009 16:14:12

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159775)
Eu nu inteleg jumatate din ce scri ci problema dumitale este ca dumneata nu prea sti ce scri. In tot cazul,pentru mine , toate lozincile religioase a dumitale,ele nu i-mi spun nimica.

dar care lozinci itzi spun ceva?
shi ce scriere itzi place domniei tale? aia descoperita de Champollion sau de masson dixon?
shi ce ai vrea dumneata sa-tzi spuna lozincile?
Dumneata nu shtii ca este scris in scripturi lozincile astea? sunt Legea shi proorocii... ca eu din decalog tzi-am zis ceea ce este scris acolo la legea 4-a... shi a doua pe care le-ai tradus dumneata asha fel incat legea 2-a lipsea shi a patra era priceputa greshit... explicata greshit...
Deci daca nu-tzi spun nimica lozincile mele asta ar trebui sa itzi dea serios de gandit ca defapt ai uitat pe Dumnezeu... ai uitat sa-i urmezi poruncile Sale shi te-ai apropiat de alte lozinci cu care shi pentru care "prefaci" totul in lozinci ca sa ai ce shi cu ce combate... acuzandu-le mereu ca-s doar lozinci... care nu spun nimic, fiindca-s ale mele... poi daca nu-s ale mele ci "ale Mele" atunci ce ai sa te faci?

deci despre ce lozinci e vorba shi ce vreau eu de fapt prin lozinci daca spui ca am scris lozinci?

sau daca ai priceput doar pe jumatate, de unde tzi-ai dat seama ca sunt lozinci? ca asha ai spus ca nu shtii sa citeshti ce scriu... dar eu cred ca ai priceput prea bine ce am scris, dar lovindu-te de Adevar pe Cale tzi s-a facut frica sa recunoshti, ca e mai simplu sa zici ca e vorba doar de lozinci... nu-i asha? spune drept... decat sa cautzi sa ajungi la Viatza...

georgeval 12.08.2009 16:19:42

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159268)
I

4.Nu uita Ziua sfanta de odihna,Sambata......

Chiar se specifica in a IVa porunca ziua de odihna?
Sau in timp s-a facut aceasta, tinand cont de exegeza iudaica?

vsovi 12.08.2009 16:35:21

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159775)
Eu nu inteleg jumatate din ce scri dar problema dumitale este ca dumneata nu prea intelegi ce scri. In tot cazul,la mine , toate lozincile religioase a dumitale, nu i-mi spun nimica.

dar totushi ai mare dreptate, ca nici eu nu prea intzeleg ceea ce scriu... shi e intr-adevar problema mea, poate shi a ta, dar a dumitale este problema ca ele nu-tzi spun nimic... deshi cred ca poate ar fi trebuit sa-tzi spuna altceva decat nimica... la lozincile mele religioase ma refer... totushi ar fi trebuit sa-tzi spuna ceva... fiindca nu-s ale mele doar...

Evreulcelales 12.08.2009 17:15:25

In textul original,in ebraica
 
Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 159786)
Chiar se specifica in a IVa porunca ziua de odihna?
Sau in timp s-a facut aceasta, tinand cont de exegeza iudaica?

Este scris:
זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ. שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ, וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ. לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ - כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ.

Traducerea mea:Tine minte ziua de Sambata sa o sfintesti.Sase zile sa muncesti si sa faci totul,ziua a saptea este ziua lui Dumnezeu. Sa nu faci nici o munca tu,fii tai,ficele tale,nevasta ta ,vitele tale si convertitul care sta la usa ta,deoarece ca in sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamantul si marea si tot ce se afla in ele si s-a odihnit in ziua a saptea, asa a binecuvantat Dumnezeu Sfintita Sambata.


Am scris de nenumarate ori ca evreii sunt absolut isterici in privinta copierii textelor religioase si in special VT si nu omit nimic si nu adauga.
Am dat exemplu ca sunt in VT texte care nu se inteleg pana azi. Totus, sunt copiate exact cum sunt scrise in speranta ca o data se va naste un om care sa inteleaga ceace nu s-a inteles pana azi.

georgeval 12.08.2009 17:25:42

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159794)
Este scris:
זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ. שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ, וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ. לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ - כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ.

Traducerea mea:Tine minte ziua de Sambata sa o sfintesti.Sase zile sa muncesti si sa faci totul,ziua a saptea este ziua lui Dumnezeu. Sa nu faci nici o munca tu,fii tai,ficele tale,nevasta ta ,vitele tale si convertitul care sta la usa ta,deoarece ca in sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamantul si marea si tot ce se afla in ele si s-a odihnit in ziua a saptea, asa a binecuvantat Dumnezeu Sfintita Sambata.


Am scris de nenumarate ori ca evreii sunt absolut isterici in privinta copierii textelor religioase si in special VT si nu omit nimic si nu adauga.
Am dat exemplu ca sunt in VT texte care nu se inteleg pana azi. Totus, sunt copiate exact cum sunt scrise in speranta ca o data se va naste un om care sa inteleaga ceace nu s-a inteles pana azi.

Am intrebat daca apare si in text, in rest este logic ca daca ar fi lipsit cuvantul "sambata" s-ar fi dedus din expresia "ziua de odihna"- care la iudei nu aera alta decat sambata.

vsovi 12.08.2009 17:36:37

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159794)
Este scris:
זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ. שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ, וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ. לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ - כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ.

Traducerea mea:Tine minte ziua de Sambata sa o sfintesti.Sase zile sa muncesti si sa faci totul,ziua a saptea este ziua lui Dumnezeu. Sa nu faci nici o munca tu,fii tai,ficele tale,nevasta ta ,vitele tale si convertitul care sta la usa ta,deoarece ca in sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamantul si marea si tot ce se afla in ele si s-a odihnit in ziua a saptea, asa a binecuvantat Dumnezeu Sfintita Sambata.


Am scris de nenumarate ori ca evreii sunt absolut isterici in privinta copierii textelor religioase si in special VT si nu omit nimic si nu adauga.
Am dat exemplu ca sunt in VT texte care nu se inteleg pana azi. Totus, sunt copiate exact cum sunt scrise in speranta ca o data se va naste un om care sa inteleaga ceace nu s-a inteles pana azi.

poi priceperea e simpla, iar cel care a interpretat corect aplicand-o shi tzinand-o a fost Domnul Iisus Hristos, iar acum dupa ce ne-a explicat El, acum nu e cineshtie ce filozofie ca sa pricepi... deci nu trebe sa se nasca nimeni ca sa priceapa decalogul...

deci e cam asha priceperea ca a aplica e mult mai greu:
sa-tzi aminteshti ziua de odihna ca s-o sfintzeshti deci ea nu e sfanta pentru tine daca n-o sfintzeshti shi tu, caci era data lui Israel in mijlocul caria locuia Domnul, deci Preotul o sfintzea shi asha o tzineau shi ei sfanta prin a cauta sa nu gresheasca Domnului shi sa nu pacatuiasca toata saptamana, asha se odihneau in ea, asha ishi aminteau de ea toate cele 6 zile ca in ele sa faci totul, toate muncile tale, ale casei tale, ale intregului Israel ca in ziua a 7 sa o tzii sfanta, sa o potzi cinsti ca pe ziua Domnului, ca sa se odihneasca Domnul in ea shi s-o binecuvinteze shi asha o sfintzeshti ca in ea sa nu faci nici o munca pentru tine shi nici pentru cei ai tai shi nici ai tai pentru tine shi nici strainul adapostit la tine sa nu faca nici o munca pentru tine sau pentru el caci asha a sfintzit Domnul odihna ca nimeni sa nu faca o munca pentru sine ci pentru Dumnezeu sa se odihneasca in ziua aceea shi sa se odihneasca shi aproapele lui spre odihna Lui Dumnezeu... in toate ale Sale

deci a aratat Domnul Hristos cum se sfintzeshte Sabatul, shi cum se Lucreaza toata saptamana shi de Sabat caci Dumnezeu shi cand se odihneshte lucreaza binele de sus de la Dumnezeu pentru cei ce nu se pot odihni caci au greshit, pacatuit, sunt bolnavi din pricina pacatelor "unora" shi nu neaparat a lor shi a aratat cum anume se odihneshte Dumnezeu in Sabat shi a explicat prin fapte cum se sfintzeshte ziua Domnului... Sabatul... ziua ta de odihna... shi cum o cinsteshti sau o sfintzeshti shi tu daca eshti credincios... ascultand de Dumnezeu...

dar "unii" au interpretat ca este interzis a face binele sambata... poi acolo e vorba ca e interzis a-ti face binele lacomiei tale toata saptamana iar ei au priceput ca e obligatoriu sa te lacomeshti lenevind... mai ales sambata.

Evreulcelales 13.08.2009 11:46:16

Ce am tradus este din textul original.
 
Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 159796)
Am intrebat daca apare si in text, in rest este logic ca daca ar fi lipsit cuvantul "sambata" s-ar fi dedus din expresia "ziua de odihna"- care la iudei nu aera alta decat sambata.

Si inca: Sambata pe ebraica se numeste Shabat ,nume care deriva din la-shevet si se traduce: a sedea, a se odihni,a nu face nimic. Shvita+greva.
Personal, eu, cu toate ca nu sunt religios, am o mare onoare pentru ce este scris in VT,nu din cauza ca cred ca toate povestile sunt reale ci pentru ca tot ce este scris este logic, destept si este baza de cercetari si discutii interesante.
De exemplu intrebarea ta. In porunca IV Dumnezeu insus explica dece Ziua 7,Sambata : ca in aceia zi si EL s-a odihnit.
Daca te gandesti ,ce a dat omenirii porunca asta ,intelegi ca legea asta este una din temeliile civilizatiei moderne.Este prima lege sociala si poate cea mai importanta.
Si nu conteaza daca ziua de odihna este sambata sau duminica.Ai intrebat,am raspuns.
Evreii,au luat si porunca asta in serios si ei ,pana azi nu vor face nici o munca sambata ,asta numai ca Dumnezeu a cerut ca sa fie sambata o zi sfintita.

maria-luisa 14.12.2009 21:57:29

am gasit acestea pe wikipedia
 
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

interesant de vazut ca si comparatie ...

vsovivi 15.12.2009 09:38:35

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 191218)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

interesant de vazut ca si comparatie ...

sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat intru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vrajeala shi nici sa te inchini ei, caci Eu sunt, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi arunc vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte...

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfant ci sa ai Mare Mila de El, shi sa mangai cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei...

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dovedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers...


sper sa ma ierte Domnul ca vorbesc, scriu dar nu traiesc... deci ma mandresc... iar fara dragoste nepacatoasa pot sa mut shi muntzii ca tot ma mandresc... shi ma fatzarnicesc... mereu tot aia fac, sunt profarsor...

adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.

maria-luisa 15.12.2009 12:24:31

" QUOTE=vsovivi;191295]sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul... " Ce faci, il contazici pe Domnul? Cum adica sunt gresit scrise?

Si daca Hristos le-a implinit , ceea ce este adevarat, noi de ce nu le implinim prin faptele noastre? Il urmam cu adevarat pe Hristos, sau cautam sa vedem doar paiul din ochiul altuia?


1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine;

( Eu sunt Domnul, Dumnezeul Tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei inafara de mine.) Cat se respecta? Sa nu uitam ca aceste porunci i-au fost incredintate de Dumnezeu lui Moise pentru poporul evreu si nu numai, din moment ce si noi le-am adoptat... Cat la suta din procentajul acestei lumi le respecta?

2) Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vrajeala shi nici sa te inchini ei, caci Eu sunt, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi arunc vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

( Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant sau in apele mai jos decat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti. caci eu Domnul, Dumnezeul tau sunt un dumnezeu gelos care pedepseste nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea sau al patrulea neam al celor ce ma urasc si ma indur pana la al miilea neam de cei ce ma iubesc si pazesc poruncile mele..)

din nou, cat din procentajul acestei lumi respecta aceasta porunca?
Justitia lui Dumnezeu este dreapta, si fiecare este pedepsit sau rasplatit dupa faptele si gandurile sale. De aceea, din nou, nu e treaba mea sa judec.

3) Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale shi cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic fara iubire shi fara minte...

Sa nu iei in desert numele Domnului, Dumnezeului tau, caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert numele sau...

iata deci, intreb din nou: cat din procentajul acestei lumi respecta aceasta porunca? Ar trebuie sa stiti ca se ia in desert numele Sau de fiecare data cand din gura sunt scoase cuvinte in numele Domnului, Dumnezeului nostru care nu se respecta, sau mai rau, cu Dumnezeu pe buzele tale, iti dispretuiesti aproapele si-l judeci, fara ca macar sa-l cunosti.
( va citez:" Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale shi cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic fara iubire shi fara minte... " si va las sa deduceti singur cat din procentajul cuvintelor dvs sunt cu respectate)

4)" Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.
ee, iata ceva interesant... adevarat graita-ti! cu o completare: sa nu te smintesti, caci cel ce merge cu adevarat cu Domnul nu se sminteste..."

Adu-ti aminte de ziua de Domnului, ca s-o cinstesti pe ea. Sa nu lucrezi in ea nici un lucru lumesc, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici boul tau, nici magarul tau, nici strainul care este inauntrul cetatilor tale. Caci in sase zile a facut Domnul, cerul si pamantul si toate cate sunt, iar in ziua a saptea s-a odihnit. De aceea a binecuvantat domnul ziua a 7-a si a sfintit-o. - again, cat se respecta? Comuniunea cu Dumnezeu trebuie sa fie tot timpul, oriunde-ai fi, dar ca s-o respecti trebuie sa mergi cu Domnul si in fapte, nu doar in vorbe. Ziua a 7-a este zi de inchinare, in care sufletul omului se uneste cu Dumnezeu. Sincer, ar trebui sa se uneasca tot timpul, nu doar atunci, dar nu e putin nici atunci...

5) Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in adanc, in pamantul Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii. - frumos…, dar cum il cisntesti? Vorbind mult si facand putin?
Cinsteste pe tatal si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul, Dumnezeul tau… Dar Hristos spune: Dumnezeu este Tatal meu. Toti oamenii sunt frati intre ei si potentiali fii ai lui Dumnezeu. Deduceti singur, se respecta?
Aici duhul sfant= intelepciunea

6. " Sa nu urashti Duhul Sfant ci sa ai Mare Mila de El. " Asta in caz ca este recunoscut, ca de prea nulte ori nu este, din pacate… by the way, comentariul asta este valabil si pentru celelalte porunci care urmeaza…

6.Sa nu ucizi - aici Duhul Sfant= viata


7. "Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns." -o intrebare: Cand Hristos a spus ca putem face ca si el, ba chiar mai mult, la ce s-a referit?
Fapte, mai multe fapte si mai putine vorbe. Avem ocazia clipa de clipa sa-l urmam…

7. Sa nu precurvesti … dublu sens:cel mai important: sa nu precurvesti impotriva lui Dumnezeu ( Iubirii), sa nu precurvesti impotiva femeii/ barbatului cu care traiesti, sau al oricarui alt om… Aici Duhul Sfant= Iubirea







8. " Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei." Intelept grait-ai!

8. Sa nu furi: aici Duhul Sfant=Dreptatea, cinstea

Valabil in orice aspect al vietii, de la lucrurile materiale, pana la cele ce tin de suflet ( asta include credinta unui om, popor etc)

9".Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dovedeshti iezii ca-s iezi."- off, aici e mult de lucru…

9. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau… aici Duhul Sfant=Adevarul

Sa dam pilde de marturisit stamb pe-aici? Nu, eu cred ca Judecator drept este Dumnezeu.


10)Sa pofteshti toate femeile ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul shi sa nu te lashi ca sa-tzi laude ele ura aristocrata de tine insutzi venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe...

Da, asa e … poti totusi sa scrii romaneste, fara "sh", "tz" este greu de citit.

10.Sa nu poftesti casa apropelui tau, nici nevasta lui, nici robul, lui nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tau…

aici Duhul Sfant= Bunatatea, Generozitatea; Modestia; Respectul pentru orice aproape al tau, inclusiv evreu…

intr-un cuvant

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers...


sper sa ma ierte Domnul ca vorbesc, scriu dar nu traiesc... deci ma mandresc... iar fara dragoste nepacatoasa pot sa mut shi muntzii ca tot ma mandresc... shi ma fatzarnicesc...

adica sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor.[/quote]

Da, Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu si nu trebuie schimbat dupa bunul plac al fiecaruia, Dar din pacate fiecare il interpreteaza cum ii place. Vorba fara fapta e goala, mintea fara inima la fel. Din nou, nu e treaba mea sa judec. Nici a dumnevoastra. E treaba noastra, a tuturor, sa mergem cu Hristos si sa-l rugam pe Dumnezeu sa ne tina uniti in inima Sa , acolo unde ne-a unit. Suntem un embrion in pantecul pamantului si am putea fi scuipati cu totii afara , daca n-ar fi credinta in Dumnezeu care sa ne tina pe toti laolalta, de la mic la mare.

maria-luisa 15.12.2009 13:15:57

Si-acum o rugaciune pentru toti:
 
Si-acum o rugaciune pentru toti:

Iarta-ma Doamne, caci eu insami, fara sa-mi dau seama, am judecat! Tu esti Judecatorul cel Drept. Faca-se voia Ta si Dragostea ta, cea data noua prin Hristos, Fiul Tau sa ne-nsoteasca pe toate caile noastre!

vsovi 15.12.2009 13:20:35

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 191218)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

interesant de vazut ca si comparatie ...


Citat:

În prealabil postat de vsovivi (Post 191295)
sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat intru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vrajeala shi nici sa te inchini ei, caci Eu sunt, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi arunc vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte...

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfant ci sa ai Mare Mila de El, shi sa mangai cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei...

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dobhedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers...


sper sa ma ierte Isus sau Isisus sau Iisius sau Iisus Cristos sau cHristos sau Hristos Domnul ca vorbesc, scriu dar putzin traiesc... deci ma mandresc... iar fara dragoste nepacatoasa pot sa mut shi muntzii ca tot ma mandresc... shi ma fatzarnicesc... mereu tot aia fac, sunt profarsor...

adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.Amin.

uite ca iar am facut un pacat de moarte ca asha vroiam sa nu mai depashesc 3.663 postari cu nick-ul vsovi dar nu m-am putut tzuine de cuvant fiindca am intrat pe alt sistem care ma tzinea minte cu nickul vechi iar eu am crezut ca sunt intrat cu nickul vsovivi... deci sa ma ierte Sfanta Treime cu totzi sfintzii Sai, ca iar am greshit amarnic

shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...

maria-luisa 15.12.2009 14:52:41

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 191367)
shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...

Inteleg ceea ce vrei sa spui, insa ma chinuiesc sa-ti citesc scrisul, iar tie iti face mare placere observ sa ametesti omul de cap...:)
Ce insemamna: "pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului."?
Voi medita la cele ce mi-ai spus.

maria-luisa 15.12.2009 14:54:21

"daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); " nici asta nu prea inteleg, imi poti explica?

maria-luisa 15.12.2009 15:14:15

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 191367)
shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...

cum adica defectele tale sunt din inima?
"clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva." eu nu pizmuiesc pe nimeni si nu gandesc rau despre semenii mei. nici perfecta nu ma cred, fac greseli ca orice om, dar muncesc pentru a scoate ceva mai bun din mine. si nu singura, ci cu Hristos pe care IL IUBESC. "slava desharta... a cuicuiva." Acel cineva pe care il slavesc este Dumnezeu care este Iubire si nu e slava desarta.

MariS_ 15.12.2009 19:04:41

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 159268)
In toate templele si sinagogile,pe peretele din rasarit se afla o nisa incastrata in perete si in ea, un dulap unde sunt pastrate sulurile de Tora.Dulapul este acoperit cu o perdea grea si pe deasupra se afla de obicei o placa de marmora in stilul Tablelor Legilor si Cele 10 Porunci scrise pe ele. Deoarece marimea nu permite scris plin, se scrie pe scurt. La evrei,nu exista un evreu religios sa nu le cunoasca pe de rost.Pe placa prezentata aci sunt scrise primele doua cuvinte din porunca.

Uiati ce este scris:
1.Eu sunt Dumnezeul tau.....
2.Sa nu ai Alt Dumnezeu......
3.Sa nu injuri In numele lui Dumnezeu.....
4.Nu uita Ziua sfanta de odihna,Sambata......
5.Onoreaza parintii tai......
6 Sa nu omori.......
7.Sa nu adulterezi.......
8.Sa nu furi.......
9.Sa nu marturesti minciuna........
10 Sa nu fi gelos pe altii.......

Cand se asteapta evreii sa apara Mesia? Ce semne il vor preceda?

maria-luisa 15.12.2009 19:41:06

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 191367)
shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...

cine esti si de ce ti-ai propus sa nu depasesti 3.663 de postari, daca nu sunt indiscreta?
si inca ceva... eu nu am nici o intentie rea, dar nu ma poate nimeni obliga sa am ceva cu vreun popor, om sau orice altceva doar ca sa fiu aceptata printre ei.

vsovivi 15.12.2009 20:26:43

Citat:

În prealabil postat de maria-luisa (Post 191415)
cum adica defectele tale sunt din inima?
"clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva." eu nu pizmuiesc pe nimeni si nu gandesc rau despre semenii mei. nici perfecta nu ma cred, fac greseli ca orice om, dar muncesc pentru a scoate ceva mai bun din mine. si nu singura, ci cu Hristos pe care IL IUBESC. "slava desharta... a cuicuiva." Acel cineva pe care il slavesc este Dumnezeu care este Iubire si nu e slava desarta.

fireshte ca nu este slava desharta... Iubirea

adica inima nu gresheshte niciodata decat daca e necurata shi vicleana, aia am vrut sa zic, iar Domnul ne indeamna sa curatzim mana de grau pe care ne-a dat-o de neghina shi apoi s-o treieram... shi faina s-o punem in taina ca nu cumva sa apara nishte farisei ca sa rfaca din ea ceva aluat... din ala de-al lor... ca ne-a invatzat Hristos... sa nu mancam din aluatul fariseilor sau saducheilor ca deshi e fara neghina apare mereu neghina de undeva shi te intocsici ca itzi piere cheful shi credintza shi-tzi vine sa te mandreshti... crezandu-te shi tu ceva asha cum se cred ei... nishte invatzatori orbi care calauzesc pe altzi orbi ca sa ajunga cat mai sigur cu totzii in groapa...

deci shtiu ca te stradui sa nu ispismuieshti... dar sa shti ca eu shtiu ca e greu sa shti shi sa nu ispismuieshti ci sa fi tot mai sarac in Duhul... shtiu ca e greu findca eu ispismuiesc fara sa iau in seama shi apare din patima dulcetzii shi a duhului minciunii maririi de sine care se ingamfa la iubirea din inima... impreuna cu gandul rau... care face prostii... shi zice ca se joaca pacalindu-ma mereu ca pacatul nu-i pacat... ca asha imi zice mereu...

tu te mandreshti shi pacatuieshti dar potzi fi sigur ca defapt nu te mandreshti shi nu pacatuieshti... asta imi zice shi eu il cred... pentru ca tace shi eu ma pot astfel ingamfa mai bine...

deci asta vreau sa zic ca nu sunt decat un pacatos care a vrut sa nu mai posteze peste 3.663 postari dar a greshit shi a ajuns la 3.664... lucru care m-a durut enorm... caci mi-am calcat sufletul, cuvantul, inima, dragostea, cheful shi pe Dumnezeu... ca asha imi propusesem pare-mi-se ca in acord cu El... dar nu mai shtiu caci mi-am uitat greshelile... iar cel ce nu-shi mai tzine in seama greshelile unde ajunge? din lac in putz, acolo ajunge...

deci in concluzie ma iarta ca te-am ametzit de CRBrL...

Evreulcelales 15.12.2009 20:29:02

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 191552)
Cand se asteapta evreii sa apara Mesia? Ce semne il vor preceda?

Asta nu se potriveste la "cele 10 porunci.

MariS_ 15.12.2009 20:32:58

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 191582)
Asta nu se potriveste la "cele 10 porunci.

Cele 10 porunci tin pana atunci. Dupa aceea va fi altceva.
Deci intrebarea se incadreaza in tema.
Iertare.

Evreulcelales 15.12.2009 20:35:39

CAND EU CITESC ASA CEVA: "pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului."?
NU SUNT IN STARE SA MEDITEZ CA MOR DE RAS.
Nu te astepta la ceva de valoare in replicel lui
Tu nu esti prima care nu poate sa citeasca ce scrie omul ista ca se imbitioneaza sa scrie numai in limba lui care numai el poate descifra si nici asta nu sigur.

vsovivi 15.12.2009 20:53:40

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 191584)
CAND EU CITESC ASA CEVA: "pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului."?
NU SUNT IN STARE SA MEDITEZ CA MOR DE RAS.
Nu te astepta la ceva de valoare in replicel lui
Tu nu esti prima care nu poate sa citeasca ce scrie omul ista ca se imbitioneaza sa scrie numai in limba lui care numai el poate descifra si nici asta nu sigur.

:)

poi draga mea sora Maria-Luisa a citat fara ,fara "in" shi de aceea e de neintzeles; dar citatul corect este:

"... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului."

deci accentul cade pe lacomie daca shti citi atent.

dar foarte bine ca nu ma iei in seama ca iata ash vrea sa fac shi eu ca dumneata sa reushesc shi eu sa nu ma iau in serios, sa nu am iarashi impresia ca ar valora ceva vorbele mele ca doar nu era vorba despre mine... shi oricum eu scriu mai mult pentru mine... deci ai dreptate ca shi mie imi e greu sa le pricep ca e foarte greu sa-tzi scri tzie insushi-shiri... shi fac asta ca sa tziu minte dar recunoscu ca nu tziu minte nici macar o litera... ca daca ash tzine minte o litera m-ash mantui, defapt doua:
i shi N... m-ash mantui daca le-ah memora. dar eu vreau sa tziu minte texte lungi shi sa invatz lectzii grele... shi de aia ma risipesc prin pustii ca paduchii, ca ploshnitzele... ca gogoshile cu gem de prune...

Evreulcelales 15.12.2009 21:11:47

Citat:

În prealabil postat de vsovivi (Post 191587)
:)

poi draga mea sora Maria-Luisa a citat fara ,fara "in" shi de aceea e de neintzeles; dar citatul corect este:

"... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului."

deci accentul cade pe lacomie daca shti citi atent.

dar foarte bine ca nu ma iei in seama ca iata ash vrea sa fac shi eu ca dumneata sa reushesc shi eu sa nu ma iau in serios, sa nu am iarashi impresia ca ar valora ceva vorbele mele ca doar nu era vorba despre mine... shi oricum eu scriu mai mult pentru mine... deci ai dreptate ca shi mie imi e greu sa le pricep ca e foarte greu sa-tzi scri tzie insushi-shiri... shi fac asta ca sa tziu minte dar recunoscu ca nu tziu minte nici macar o litera... ca daca ash tzine minte o litera m-ash mantui, defapt doua:
i shi N... m-ash mantui daca le-ah memora. dar eu vreau sa tziu minte texte lungi shi sa invatz lectzii grele... shi de aia ma risipesc prin pustii ca paduchii, ca ploshnitzele... ca gogoshile cu gem de prune...

Dumneata esti sigur ca ai mai lasat palinca in Romania?

genessis 15.12.2009 21:46:31

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 159582)
"Nu S-a pierdut la Mine nimic..." ci dumneata probabil ca nu shtii ce urmeaza din moment ce nu ai bagat de seama ca am lasat cate 3 puncte... dar la ce ai tradus dumneata e evident ca atzi shters shi atzi inlocuit cu Sambata... ca de la asta sunt "unii" evrei fanatici asha cum bine marturiseshti, de la a nu schimba ceea ce au priceput viceversa... deci vezi dumneata cam ce ii pierde pe "unii" evrei sau romani creshtini-israelitzi? nu mai vor sa recunoasca... pe Dumnezeu... sfanta Duminica shi care este Noul Sabat ce se tzine de Sambata seara pana Luni dimineatza... ci zic mereu altora ca de ce nu tzin Sabatul lor... poi noi tzinem Sabatul dar pe ala al Lui Dumnezeu shi nu pe al fiilor neascultarii adica noi tzinem sfanta Duminica shi nu doar sarbatorim Ieshirea dar fara ca sa mai apucam sa shi intram in ziua 8-a... caci este fara folos sau folos doar pe jumatate ca sa ieshim din Sodoma shi Egipet daca nu mai shi intram in Noul Canaan, daca nu ne mai lasam dushi de Dumnezeu ca sa intram definitiv in pamantul fagaduintzei... care este Regina Romania, Imparateasa de la... asha cum este scris in scripturi prin prooroci... in Imparatzia Cerurilor... deci vezi dumneata de ce nu mai exista pocaintza? caci Sambata jidoveasca a devenit porunca a doua a legii care a disparut de pe tablele legii data prin Moise... s-a shters cica prin minune, ca dumneata spui ca ai tradus corect...

de unde ai scos ca duminica e sfanta, si ca a fost inlocuita cu sambata,...eu cred orbeste ce spune biblia si nu ma las dusa de nas de ce spun oameni...iar replica preotilor e diferita de ce spune biblia...asa ca sambata e ziua a 7-a...studiaza mai atent biblia daca crezi ce spune ea

maria-luisa 16.12.2009 00:05:43

Eu stiu una si buna. In numele Domnului, nu se judeca unul pe altul, nu se fac razboaie, nu se minte, nu se fura, nu se poarta invidie si ranchiura, pentru ca toate acestea atrag dupa sine acelasi lucru.
In rest, respect si pace tuturor!

vsovivi 16.12.2009 08:37:56

Citat:

Citat:
În prealabil postat de vsovivi http://www.crestinortodox.ro/forum/i...s/viewpost.gif
:)

poi draga mea sora Maria-Luisa a citat fara ,fara "in" shi de aceea e de neintzeles; dar citatul corect este:

"... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului."

deci accentul cade pe lacomie daca shti citi atent.

dar foarte bine ca nu ma iei in seama ca iata ash vrea sa fac shi eu ca dumneata sa reushesc shi eu sa nu ma iau in serios, sa nu am iarashi impresia ca ar valora ceva vorbele mele ca doar nu era vorba despre mine... shi oricum eu scriu mai mult pentru mine... deci ai dreptate ca shi mie imi e greu sa le pricep ca e foarte greu sa-tzi scri tzie insushi-shiri... shi fac asta ca sa tziu minte dar recunoscu ca nu tziu minte nici macar o litera... ca daca ash tzine minte o litera m-ash mantui, defapt doua:
i shi N... m-ash mantui daca le-ah memora. dar eu vreau sa tziu minte texte lungi shi sa invatz lectzii grele... shi de aia ma risipesc prin pustii ca paduchii, ca ploshnitzele... ca gogoshile cu gem de prune...

Dumneata esti sigur ca ai mai lasat palinca in Romania?
Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 191594)
Dumneata esti sigur ca ai mai lasat palinca in Romania?

simtzi mirosul de palinca? de pa-lin-k? poi vezi? de ce nu ascultzi de legea 10-a care spune ca sa nu pofteshti nimic din cele ce sunt ale aproapelui tau... dar dumneata de aia m-ei fi acuzat ca-s beat, ca betzivilor nu trebuie sa te mai cazneshti sa le dai dreptate... dar eu am recunoscut ca n-am... eu nu am in mod sigur... dar... dar El?

El are, de data asta prin guritza Mariei-Luiza:
Citat:

In numele Domnului, nu se judeca unul pe altul, nu se fac razboaie, nu se minte, nu se fura, nu se poarta invidie si ranchiura, pentru ca toate acestea atrag dupa sine acelasi lucru.
Citat:

In rest, respect si pace tuturor!
multzumim la fel soro draga!


shi sa ne ierte evreul alesj ca e tare suparat pe cei suparatzi... zicand ca li se trage de la panik, pardon palink... inseamna ca au citit aceshtia shi ceva le-a putzit la nasuc... ce le-o fi putzit? de ce shi-au adus ei aminte? ce i-o fi suparat?

Evreulcelales 16.12.2009 14:55:21

Principalul sa fii sanatossi sa-ti treca ura. In rest, sa-ti ajute si tie si mie si la totii Dumnezeu ca El desigur nu face diferente.

vsovivi 11.01.2010 08:56:08

Deci draga Maria-Luisa

iata cele 10 care sunt valabile:

Citat:

În prealabil postat de vsovivi http://www.crestinortodox.ro/forum/i...s/viewpost.gif
sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat și grozav întru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vrajeala shi nici o alta mândrie sau mânie sau manie ca sa te inchini ei ispitind și amăgind și hulingd pe Domnul Dumnezeu cu "vrednicia", caci Eu, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi sunt credincios și dau vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte...

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfant ci sa ai Mare Mila de El, shi sa mangai cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei...

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dobhedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti la lumină toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi apoi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci tu sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului tainic.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers... ca să sedomizezi.


adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.Amin.

Citat:

1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Citat:

"
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamântul (țara) Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!
2. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare a nici unui lucru din câte sunt în cer, acolo sus, si nici din câte sunt pe pamânt, aicea jos, si nici din câte sunt în apele de sub pamânt! Sa nu te închini lor și nici sa le slujesti, caci Eu sunt un Dumnezeu zelos, care arunc pe copii vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pâna la al treilea si al patrulea neam, si Ma milostivesc pâna la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau în desert, ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia în desert numele Lui.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa în ele toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; Sa nu faci în ea nici o muncă (nici un lucru); nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramâne la tine; Caci în sase zile a facut Domnul Cerul si Pamântul, marea si toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie ție bine si sa traiesti ani multi pe pamântul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie.
6. Sa nu ucizi!
7. Sa nu desfrânezi!
8. Sa nu furi!
9. Sa nu marturisesti strâmb împotriva aproapelui tau!
10. Sa nu doresti (râvnești) cele ce sunt ale aproapelui tau: nici casa aproapelui tau, nici femeia aproapelui tau, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui si nici unul din dobitoacele lui si nimic din cele câte sânt ale aproapele tau!"
ma scuza de micile corecturi prin texte dar astea am impresia ca sunt valabile: toate cele 3 seturi de cate 10 legi cu sublinierea ca alea scurtele sunt cele mai valabile unde se specifica clar din litera ca sa nu ai alt 'fariseu' aFARă de Domnul... prin sf. ap. Pavel... sau altzi sfintzi.

deci astea

1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

vsovivi 13.01.2010 10:13:59

deci din primele 2 porunci rezulta clar ca Domnul imi zice mie ca am altzi dumnezei sau n-am deloc nici un dumnezeu, iar daca chiar nu am alt Dumnezeu sau nu am niciun dumnezeu atunci imi fac... ca prostul... cioplesc cu neascultaria shi astfel ajung la porunca numarul 3 in care in deshert iau numele Lui... shi-mi zic iudeu sau creshtin sau ortodox... sau sfant chiar sau, de ce nu, chiar insushi marele Dumnezeu... incepand sa dau lectzii fara sa am nici credintza shi nici dragostea ci doar ca imi face mare placere sa ma pacalesc singur ca sa fug de lucru... deci iata ca lucru+lucrez-muncesc de NEOprit la a lua numele Domnului in deshert... eu il iau, El mi-L dă dar eu il fac de ocară... și ajung până la urmă sa nu am nici nume și nici Dumnezeu ci să ma intorc la borcanul cu balltoaca și noroi unde stau in cârCIUMĂ și+mi înec amarul... și dacă ploaia s-ar opri și din cer n-au să mai cadă lacrimi... tu ai veni... și o zi ar răsări... :107::106::17:.....................iar apoi dracul te ashteapta cu bratzele deschise:6:

vsovivi 18.01.2010 12:12:43

Deci draga Maria-Luisa

iata cele 10 care sunt valabile:


Citat:

Citat:
În prealabil postat de vsovivi http://www.crestinortodox.ro/forum/i...s/viewpost.gif
sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat și grozav întru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vraj(b)eala shi nici o alta mândrie sau mânie sau manie ca sa te inchini ei ținută în calitate, în marfă de calitate, în duh pitonicesc plin de calid superstițios ispitind și amăgind și hulingd pe Domnul Dumnezeu cu "vrednicia" din nemulțumire îngâmfată, caci Eu, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi sunt credincios și dau vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte...

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfânt ci să ai Mare Mila de El, shi sa mângâi cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei... până se satură... fără măsură... fără zgură, cu multă nădejde sfântă și căldură.

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns... auzindu-se prin tîrg zvon din piele de duh pitonicesc de calitate milogitainisită.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dobhedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti la lumină toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi apoi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci tu sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului tainic.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers... ca să sedomizezi.


adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.Amin.


Citat:
1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.


Citat:
"
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamântul (țara) Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!
2. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare a nici unui lucru din câte sunt în cer, acolo sus, si nici din câte sunt pe pamânt, aicea jos, si nici din câte sunt în apele de sub pamânt! Sa nu te închini lor și nici sa le slujesti, caci Eu sunt un Dumnezeu zelos, care arunc pe copii vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pâna la al treilea si al patrulea neam, si Ma milostivesc pâna la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau în desert, ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia în desert numele Lui.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa în ele toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; Sa nu faci în ea nici o muncă (nici un lucru); nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramâne la tine; Caci în sase zile a facut Domnul Cerul si Pamântul, marea si toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie ție bine si sa traiesti ani multi pe pamântul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie.
6. Sa nu ucizi!
7. Sa nu desfrânezi!
8. Sa nu furi!
9. Sa nu marturisesti strâmb împotriva aproapelui tau!
10. Sa nu doresti (râvnești) cele ce sunt ale aproapelui tau: nici casa aproapelui tau, nici femeia aproapelui tau, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui si nici unul din dobitoacele lui si nimic din cele câte sânt ale aproapele tau!"
ma scuza de micile corecturi prin texte dar astea am impresia ca sunt valabile: toate cele 3 seturi de cate 10 legi cu sublinierea ca alea scurtele sunt cele mai valabile unde se specifica clar din litera ca sa nu ai alt 'fariseu' aFARă de Domnul... prin sf. ap. Pavel... sau altzi sfintzi.
deci astea

1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.


am completat ceva acolo sus...


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:05:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.