Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

neant_ 31.07.2013 22:16:19

Citat:

În prealabil postat de Alex.R (Post 273506)
Astfel, în cazul unui SISTEM INCHIS nu poti termina niciodata un proces fizic cu tot atâta energie utila câta ai avut la intrarea în acest proces, caci întodeauna o parte se pierde în mod irecuperabil; de aceea nu sunt posibile perpetuum-mobile

Si universul ce e? Nu e un perpetuum-mobile? A, da corect, nu e perpetuu. Ca sa vezi.


Citat:

În prealabil postat de Alex.R (Post 273506)
Acum am o intrebare: De unde stii ca universul,spre exemplu nu a existat din totdeauna?

Din Biblie. Sau, daca vrei, din stiinta aceea ateista – sic!


Citat:

În prealabil postat de Alex.R (Post 273717)
Dragă "Traditie" iți reamintesc ca dacă tu crezi "ceva" nu înseamnă ca acel "ceva" este adevărat.

Draga “Alex.R” iti reamintesc ca daca tu crezi "ceva" (evolutia) nu inseamna ca acel "ceva" este adevarat.

Ca si lui konijiro, iti urez bun venit la logica.

neant_ 31.07.2013 22:17:11

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273724)
Crestinii care sustin asta ii tin departe de credinta pe cei ce se declara atei agnostici. De aceea i-as ruga sa fie mai rezervati si sa-i lase si pe altii sa intre in Rai impreuna cu ei.

Ei ii lasa, dar nu stiu daca o sa-i lase Dumnezeu.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273724)
Pot fi cateva mii de ani de la izgonirea lui Adam din Rai, dar de la prima "zi" a Facerii nu stim cat este.

Iti spune Biblia. Citeva mii de ani. Mai precis, sub 6000 de ani. Foarte aproape de 6000, caci atunci se termina, iar semnele sunt clare.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273724)
Poate ca 13 virgula ceva miliarde de ani, asta nu contrazice cu nimic pimele doua capitole ale Genezei.

Biblia mea foloseste cuvintul “zi” in Geneza. Ce cuvint foloseste “biblia” ta? Adica, esti sigur ca citesti Scriptura, si nu cumva vreun manual evolutionist?


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273812)
Cum am scris mai sus, pot fi 6 milenii de la alungarea din Rai, dar de la primul moment al creatiei Universului pana acum 6 milenii au trecut eoni intregi.

Nu, n-au trecut. Cind o sa citesti in sfirsit Biblia sa ma anunti si pe mine. Caci lucrarile oamenilor stiu deja ca le-ai citit. Si apropo de asta: a cui e lumea? Hai sa vedem daca ai citit cu adevarat Biblia sau nu.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273812)
Eu cred in versiunea de lunga durata, de 13-14 miliarde de ani

Normal ca crezi asta, ca doar n-ai o minte pentru tine, ci inghiti pe nemestecate ce-ti dau altii sa gindesti. Din nou: a cui e lumea asta? Cind o sa afli raspunsul la intrebarea asta (conform Bibliei, desigur), atunci o sa afli si a cui e invatatura evolutiei. Si lucrurile o sa fie mult mai clare pentru tine. Toate lucrurile.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273812)
si totusi sunt crestin ortodox

Eu sunt convins ca la poarta raiului o sa ai o mare surpriza.


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273812)
Si ca mine sunt N crestini, ba chiar si preoti care nu imbratiseaza ideea creatiei in 6x24 de ore terestre, ci in 6 ere care nu se stie cat au durat.

Numarul nu conteaza, conteaza calitatea.

Mai mult, Biblia spune clar unde anume va ajunge imensa majoritate a oamenilor - asa ca s-a zis cu argumentul majoritatii…


Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 273812)
Eu merg pe varianta designului inteligent, care presupune un evolutionism controlat de Dumnezeu

Design-ul inteligent nu presupune citusi de putin asta. Ca de obicei, evolutionistii habar n-au despre ce vorbesc.

Si apropo, dumnezeul tau, dumnezeul evolutiei, e un dumnezeu care nu stie ce vrea (trial & error) si care nu poate ce vrea (caci are nevoie de miliarde de ani) si un dumnezeu sadic, caci regula lui e a suferintei si mortii (evolutia). Adica, dumnezeul tau nu e Dumnezeul Biblic.

t4ilgunn3r 31.07.2013 22:36:17

Citat:

În prealabil postat de neant_ (Post 528561)
Sunt tare curios cum anume te invata astronomia toate astea. Dimpotriva, ce observi e ca toate se rotesc in jurul Pamintului. Adica eu cind ma uit la cer vad soarele rotindu-se in jurul Pamintului. Tu ce vezi?

Poate te referi cumva la ideologia care si-a facut, parsiv, loc in astronomie.

Deci vrei sa spui ca pamantul este fix? Si eu vad Soarele rotindu-se in jurul Pamantului; ca si celelalte planete, atata ca astea au, uneori, o miscare retrograda.

neant_ 01.08.2013 20:21:21

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 528567)
Deci vrei sa spui ca pamantul este fix?

Nu, nu vreau sa spun asta. Ci spun asta.

Si nu numai eu, ci si altii. Chiar destul de multi. Ca un exemplu rapid - si extrem de recent:
http://arxiv.org/pdf/1304.7290v1.pdf

Sper ca vei observa si ca aceasta hirtie stiintifica a fost sponsorizata de Guvernul Croatiei. In momentul asta chiar ca as vrea sa locuiesc in Croatia…

Dar dincolo de toate astea, conteaza ca Biblia spune ca Pamintul e fix si central, nu eu sau altul.


Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 528567)
Si eu vad Soarele rotindu-se in jurul Pamantului

Ma bucur pentru tine. Am reusit deci sa concludem ca vezi lucrurile cum trebuie (mare lucru pentru un evolutionist!). Acum sa vedem daca le si intelegi cum trebuie. Aici o sa am de lucru, nu-i asa?


Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 528567)
ca si celelalte planete, atata ca astea au, uneori, o miscare retrograda.

Ai ramas in urma cu citeva secole. De asta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tycho_Brahe

Elena03 10.10.2013 16:59:50

o intrebare
 
Buna
Sunt noua pe forum, nu am reusit sa citesc tot thread-ul...

Care e pozitia BOR relativa la evolutionism / creationism / ID ?

AlinB 11.10.2013 13:26:23

Nici una la modul specific.

Elena03 11.10.2013 14:58:50

multumesc pt raspuns
 
Ma asteptam ca intr-o problema de o importanta exceptionala cum e crearea Universului, BOR sa aiba o pozitie bine definita ...

Sa mai intreb ceva : Biserica noastra crede ca Dumnezeu a infaptuit lumea in 6 zile literale? Sau erau 6 zile "cosmice", sa le zicem? In chestiunea asta precisa cred ca ar trebui sa existe o atitudine federatoare macar.

Elena03 11.10.2013 15:09:40

Citat:

În prealabil postat de Carmol (Post 513870)
Mi-e rusine sa recunosc, dar abia ieri am descoperit ca evolutia a fost scoasa din programa de biologie.


Din cate stiu eu, a fost reintrodusa in programa de biologie de gimnaziu inca din 2008 (dupa un an scolar de pauza 2007-2008).

Sa se fi scos iarasi in 2013? Ma indoiesc...

catalin2 11.10.2013 21:29:51

Citat:

În prealabil postat de Elena03 (Post 537076)
Buna
Sunt noua pe forum, nu am reusit sa citesc tot thread-ul...
Care e pozitia BOR relativa la evolutionism / creationism / ID ?

Evident ca pozitia BOR este conform cu Facerea din Sfanta Scriptura, adica asemanatoare creationismului. Evolutionismul e o aberatie si din punct de vedere stiintific, nu ar putea ortoodxia sa adopte o teorie falsa, care oricum se va schimba in viitor.
Citat:

În prealabil postat de Elena03 (Post 537197)
Sa mai intreb ceva : Biserica noastra crede ca Dumnezeu a infaptuit lumea in 6 zile literale? Sau erau 6 zile "cosmice", sa le zicem? In chestiunea asta precisa cred ca ar trebui sa existe o atitudine federatoare macar.

Sfintii ne spun ca da, sunt sase zile literale descrise in Facerea.

AlinB 11.10.2013 22:34:50

Citat:

În prealabil postat de Elena03 (Post 537197)
Ma asteptam ca intr-o problema de o importanta exceptionala cum e crearea Universului, BOR sa aiba o pozitie bine definita ...

Sa mai intreb ceva : Biserica noastra crede ca Dumnezeu a infaptuit lumea in 6 zile literale? Sau erau 6 zile "cosmice", sa le zicem? In chestiunea asta precisa cred ca ar trebui sa existe o atitudine federatoare macar.

Ceea ce este dogma este deja in Crez.
Restul sunt teologumene.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:24:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.