Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2975)

AlinB 14.05.2009 15:17:20

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137383)
Am inteles, tu vorbesti despre o altfel de toleranta, mai putin laxa decat cea despre care vorbesc eu. Problema ta este ca CNCD si alte organisme din tara asta fac intotdeauna referire la toleranta pomenita de mine cand iau decizii si dau amenzi. Ma bucur ca traiesc intr-un astfel de stat.

Pai da, la toate lucrurile lui Dumnezeu, diavolul a creat o replica, care seamana dar de fapt este total opusa..o mascarada.
Ca tie iti place mascarada, nu am ce sa comentez, chestie de gusturi.

Citat:

Din nou, societatea umana se schimba, indiferent de ce crezi tu cu morala ta statica. Generatiile tinere de azi si de maine sunt si vor fi din ce in ce mai tolerante cu minoritatile de orice fel. Discursul tau se va pierde si din ce in ce mai multi il vor vedea ca unul ce incurajeaza la ura.
Dupa cum merg lucrurile cu societatea noastra toleranta, se pare ca a trecut apogeul si se afla pe partea cealalta a pantei.
Taman cand ajunsese in culmea perfectiunii sistemului moral..ca sa vezi.
Exact ca magarul care a murit taman cand se obisnuiese sa nu mai manance.
Ghinion curat..

Citat:

Tarile membre ale UE, inclusiv Romania, sunt mai nou obligate sa recunoasca casatoriile homosexuale care au avut loc intr-un alt stat membru unde acestea se incheie legal. Se fac pasi mari in combaterea homofobiei si intolerantei iar cei care gandesc ca tine vor fi din ce in ce mai putini. Rasismul nu mai e ce-a fost, dovada ca ura poate fi combatuta. Traim vremuri interesante.
Curat interesante. Miroase a bubuiala mare.
Asa se intampla de fiecare date cand omului i se uraste cu binele.
Dovada ca Dumnezeu exista ;)
Dar tu, poti sa-i zi zici ghinion.. :24:

Scuze. :25:

AlinB 14.05.2009 15:33:46

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137377)
Stii ce? Nici mie nu-mi place gay-pride, deoarece e o forma de discriminare pozitiva, concept cu care n-am fost de acord niciodata. Dar problema ta cu gay pride nu este discriminarea pozitiva, ci faptul ca iti reamintesc in fiecare an ca exista homosexuali. Ceea ce este, pana la urma, scopul acestor parade.
Dar ce, se ia de la tine si se da la ei?

Sa inteleg ca prin "discriminare pozitiva" definesti un act de agresvitate a minoritatii la adresa majoritatii?

Poate tu ai probleme de memorie, eu n-am, stiu ca exista si fara sa iasa in fatza, insa ne este dat sa asistam la o tragedie, cea a omului bolnav care nu vrea sa fie sanatos ci isi idolatrizeaza boala.

Citat:

Te rog, nu discuta semantica cu mine. Daca furi din avutul altuia, e infractiune. Daca incalci libertatea altora, e infractiune. Te poti gandi la fiinta umana ca se naste cu toate libertatile posibile, din care statul substrage apoi prin coduri penale, civile etc. Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. E simplu. E spiritul legii de peste tot.
Inca o data, e modul tau de a defini libertatea, nu a unui om credincios.
In spatele lui se ascunde frustrarea ca desi poate si nu simte nici o ingradire morala sa faca
orice ii trece prin cap, statul si frica il opreste.


Citat:

Nu, ma refeream la inversul a ceea ce spui tu. Nu stiu de unde ai inteles invers, am scris de doua ori.

Din contra, nu l-am deteriorat. Este un mesaj care este unul de ura, indiferent la ce face referire. L-am modificat tocmai ca sa-ti arat ca in orice context l-ai pune, intoleranta din el ramane. Dar tu vrei sa-mi spui ca atunci cand se refera la homosexuali nu este vorba de ura, ceea ce nu este adevarat.
Nu ai schimbat contextul, ai schimbat si mesajul.
Si ai facut-o fara a clipi macar, fara a te obosi sa intelegi o iota, pentru ca ai deja pe creer modelate niste circumvolutiuni care iti dicteaza aprioric "crestinul este intolerant".
N-am de gand sa-ti arat unde ai luat-o razna, cred ca am facut-o suficient pana acum.

Citat:

Eu cand spun ca esti intolerant se vede cu ochiul liber, transpira prin spusele tale. Tu insuti te declari intolerant cu privire la homosexualitate. Sunt sigur ca schizofrenia mea, daca ai impresia ca exista, nu poti s-o dovedesti, pentru ca pe forumul asta am vorbit mereu ca o singura persoana, nu ca doua. In schimb, dac-as fi schizoid, ar fi o afectiune, nu o alegere a mea. Tu alegi sa fii intolerant, ceea ce-ar fi mult mai grav.
Pot sa o dovedesc daca as face ce am scris mai sus, dar cum am spus, deraierile matale prin care incerci sa ma incarci cu lucruri care nu le-am afirmat, nu ma privesc.
Pentru asta poti sa-ti platesti psiholog.

Citat:

Handicap? Singurul handicap pe care-l au homosexualii este discriminarea care se face impotriva lor. Altminteri crezi ca se simte vreunul cu mai putine sanse in viata decat un heterosexual? Crezi ca nu e in stare de aceleasi meserii, sporturi, descoperiri, creatii artistice?
Iti scapa din vedere un lucru: nu sunt capabili sa procreeze sau sa intemeieze o familie normala (trecem peste artificiile care le poate face stiinta pentru a ajuta pe cei cu probleme..)

De asta si incearca sa redefineasca notiunea de "familie normala".
Cu alte cuvinte, nu noi suntem strambi, ci lumea din jurul nostru. Hai sa o strambam si pe ea ca noi sa ne integram cat mai bine.
Asta ii face cu adevarat dezgustatori si declanseaza intoleranta care in felul asta este perfect justificata.

Citat:

Stiu ca asa iti place sa crezi, insa comunitatea LGBT nu spune nimanui "fiti ca noi", "come to the dark side, we have cookies". Pur si simplu cer sa nu mai fie discriminati.
Raspunsul la afirmatia asta il ai mai sus.

Phoenix 25.12.2010 18:38:24

...
 
Citat:

În prealabil postat de cod_gabriel (Post 57572)
Ma tem ca totusi profesorii erau mai maturi, nu voi. Lasa Judecatorul sa judece, nu te erija in judecator si nu arunca tu primul cu piatra. Iar gravitatea faptei ii priveste pe ei, pentru ca ei vor plati - dar nu in fata ta sau a colegilor tai.

Nu este vorba despre asa ceva.
Absolut nimeni in ziua de astazi nu vorbeste despre dat cu pietre.
Ceea ce fac ei la acele parade este mai mult decat o ''sarbatorire'' a orientarii lor sexuale, deloc necesara oricum (heterosexualii nu au nevoie de o parada...) - destui homosexuali cu care am stat de vorba sprijina orice fel de destrabalare, mai precis sprijina libertinajul. Se prezinta acolo aproape dezbracati (sau chiar dezbracati, in alte tari), au un comportament obscen samd.
Scopul lor nu este doar de a fi acceptati, ci de a sprijini multe stiluri de viata imorale. Religia este cel mai mare impediment in calea acestui scop, drept pentru care intra pe forumuri si incearca sa decredibilizeze Biserica. Tacticile lor sunt identice.
Nu ii judeca nimeni pentru ce fac in particular. Pentru propaganda lor agresiva, da. Deja este vorba de aparare.

camy_d 25.12.2010 18:48:02

Citat:

În prealabil postat de saccsiv (Post 56590)
Voi comenta articolul „ Președintele ACCEPT vrea educație gay în școli „ din Adevarul , 13.01 , deoarece consider deosebit de grav ceea ce au fost pusi sa faca cei de la Accept si probabil ca se va si face .

Citez din interviu :

„ Câteva studii făcute în 2007 de ANT și Barometrul de opinie publică a Fundației Soros indică evoluții îngrijorătoare pentru că se referă la tineri, care se presupune a fi cei mai deschiși la diversitate: 60% nu și-ar dori prieteni gay și 74% nu ar accepta ca în familia lor să existe persoane gay. 52% din români nu acceptă homesexualii în societate. „

Comentariu :

De ce este preocupata Fundația Soros de acest aspect ? De ce este ingrijoratoare evolutia procentelor ? Nu este vorba de ars pe rug , de lapidari , de exmatriculari sau pierderea serviciului . Atunci care le este problema ? Solutia lor este obligativitatea ca Ministerului Educației , Ministerul Sănătății și Ministerul Tineretului sa faca „ campanii de politici publice protoleranță care să includă și grupul minorităților homosexuale. „ Dar cine nu-i tolereaza ? Ii alearga cineva ? Prin definitie , grupul reprezinta un ansamblu de persoane reunite (în mod stabil sau temporar) pe baza unei comunități de interese, de concepții etc. Deci cine are dreptul sa impuna ca intr-un grup sa fie prezenti musai si sodomiti ? Se incearca incalcarea unor drepturi , in cazul de fata , cel de a apartine unui grup dupa cum ii e cheful . Si de a accepta sau nu pe altii . Adica scoatem icoanele din scoli pentru ca lezam ateii , dar daca facem astfel de campanii nu mai conteaza . In ceea ce priveste familia , dorinta lor de amestec este si mai tupeistica . Fiecare familie are dreptul sa-si educe copii sa fie normali . Nu mi se pare normal ca mama sa-i explice fiicei aflata la pubertate ca „ draga mea uite cum e cu sexul : o vei face cu un barbat iar daca nu-ti place , exista si alternativa de a o face cu o femeie „ . Mai mult , daca o familie renega un membru al ei betiv sau cartofor sau curvar sau sodomit , e dreptul ei .

Citez din interviu :

„nu alegi să fii gay, ci așa te naști „

Comentariu :

Cine spune ? Gata , s-a stabilit ? PolitiCA COrecta a trasat sarcini cercetarii stiintifice ?

Cintez din interviu :

„ E vorba de campanii de diversitate în rândul școlilor. Câte dintre ele au componente LGBT? De ce nu există componenta LGBT reflectată în curricula școlară? „

Comentariu :

Deci scoala , nu facultate . Si acolo in scoala , sodomitul Florin Buhuceanu vrea componente LGBT in curricula . Si asta ar revolutiona sistemul educational , probabil .

Citez din interviu :

„ Vreau ca acei oameni care au deja convingeri creștine să le poată articula, să se simtă siguri pe identitatea lor sexuală și identitatea lor creștină și să vadă că acele două identități nu intră în conflict. „

Comentariu :

Aici individul depaseste granita tupeului . Cam ce si-ar dori ? Ca biserica sa renunte , si impreuna cu ea toate cele trei mari religii monoteiste , la a socoti sodomia un pacat ? Nu vor si cununie religioasa ? Nu poti fi in veci si crestin si sodomit . Sa fie clar , crestinismul nu vrea moartea pacatosului , ci a pacatului . Crestinismul accepta pe sodomizat , nu-l alunga , ci doreste sa-l faca sa renunte la acest pacat , singurul pentru care au fost distruse cetati prin interventie divina directa . Dumnezeu si biserica ii iubeste pe oameni , oricat de pacatosi ar fi ei , caci nu este pacat atat de mare incat sa nu poata fi acoperit de jertfa de pe Golgota . Dar nu poti avea tupeul sa vrei sa fi si sodomit si crestin . Mai grav , sa acuzi biserica de dorinta ei de a te scapa de sub robia acestui pacat .

http://saccsiv.weblog.ro/

Cred că face parte dintr-o conspirație mai mare, care în cazul de față vrea să încurajeze homosexualitatea. E adevărat că trebuie să-i tolerăm, dar mă îndoiesc că e vorba doar de toleranță.

„nu alegi să fii gay, ci așa te naști „ -> poți fi tolerant și fără să accepți asta

Nu cred că putem face mare lucru, cred că există o conspirație care vrea să prostească masele și să le facă să renunțe la valorile lor culturale și morale, căci așa pot fi mai ușor manipulate. Dar să fim buni creștini și atunci pe noi nu ne vor manipula ușor.

George.m 25.12.2010 19:12:40

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 316285)
Cred că face parte dintr-o conspirație mai mare, care în cazul de față vrea să încurajeze homosexualitatea. E adevărat că trebuie să-i tolerăm, dar mă îndoiesc că e vorba doar de toleranță.

„nu alegi să fii gay, ci așa te naști „ -> poți fi tolerant și fără să accepți asta

Nu cred că putem face mare lucru, cred că există o conspirație care vrea să prostească masele și să le facă să renunțe la valorile lor culturale și morale, căci așa pot fi mai ușor manipulate. Dar să fim buni creștini și atunci pe noi nu ne vor manipula ușor.

Subscriu.

Suntem, intr-adevar, martorii unei campanii agresive ce promoveaza homosexualitatea. Ba, mai mult, suntem chiar tinte.

camy_d 25.12.2010 19:16:08

Citat:

În prealabil postat de George.m (Post 316287)
Subscriu.

Suntem, intr-adevar, martorii unei campanii agresive ce promoveaza homosexualitatea. Ba, mai mult, suntem chiar tinte.

Mai am ceva de adăugat...halal mod de a sprijini natalitatea :21:

Phoenix 25.12.2010 19:58:55

Citat:

În prealabil postat de George.m (Post 316287)
Subscriu.

Suntem, intr-adevar, martorii unei campanii agresive ce promoveaza homosexualitatea. Ba, mai mult, suntem chiar tinte.

In tari cum ar fi UK, un homosexual te poate da in judecata daca i se pare ca l-ai jignit. Poti fi amendat sau trimis la inchisoare.
In SUA, in unele state, ''educatia'' despre LGBT incepe la gradinita. Unele scoli au chiar si zile speciale pentru a serba diversitatea. Valorile parintilor deja nu mai conteaza.
In mediul virtual, exista multi activisti pentru ''drepturile'' homosexualilor (ca si cand nu ar beneficia de aceleasi drepturi ca si cetateni ai unei tari, aceeasi educatie, aceleasi oportunitati de angajare, aceleasi salarii samd). Un cuvant daca spui impotriva zelului lor de neinteles, imediat esti comparat cu Hitler.

camy_d 26.12.2010 15:50:35

Citat:

În prealabil postat de Phoenix (Post 316308)
In tari cum ar fi UK, un homosexual te poate da in judecata daca i se pare ca l-ai jignit. Poti fi amendat sau trimis la inchisoare.
In SUA, in unele state, ''educatia'' despre LGBT incepe la gradinita. Unele scoli au chiar si zile speciale pentru a serba diversitatea. Valorile parintilor deja nu mai conteaza.
In mediul virtual, exista multi activisti pentru ''drepturile'' homosexualilor (ca si cand nu ar beneficia de aceleasi drepturi ca si cetateni ai unei tari, aceeasi educatie, aceleasi oportunitati de angajare, aceleasi salarii samd). Un cuvant daca spui impotriva zelului lor de neinteles, imediat esti comparat cu Hitler.

Deci nu ai voie să te atingi de un fir de păr al homosexualilor, dar pe români poți să-i tratezi în cel mai josnic mod. Sunt de acord să nu jignim homosexualii, dar să fie egalitate, să nu avem voie să jignim pe nimeni.

alllinna 01.06.2011 19:18:23

Fundatiile sunt sponsorizate de gay
 
Am mai scris si la alt topic, oameni cu influenta politica si bani multi sugestioneaza tinerii spre inclinatii homosexuale, noroc , ca ne este scris in gena ca nu este normala asa o relatie, altfel ar fi toti gay.

Gast84 08.09.2011 01:09:33

Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri. Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Daca copii sunt invatati de mici sa iubeasca oameni si sa ii acepte asa v-or avea un viitor mai usor si mai bun cu ceilalti. Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.

Salutari tuturor :)

stefan florin 08.09.2011 09:44:30

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri. Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Daca copii sunt invatati de mici sa iubeasca oameni si sa ii acepte asa v-or avea un viitor mai usor si mai bun cu ceilalti. Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.

Salutari tuturor :)

Deci asta e adevaratul motiv pentru care in Romania e saracie si ca sunem inapoiati: CA NU ACCEPTA HOMOSEXSUALII! Super tare frate!
Nu vreau sa se inteleaga gresit, nu am ninic cu ei dar nu cred ca e bine promovarea lor in scoli. Doamne ajuta!

ai2 08.09.2011 10:10:03

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 397851)
Deci asta e adevaratul motiv pentru care in Romania e saracie si ca sunem inapoiati: CA NU ACCEPTA HOMOSEXSUALII! Super tare frate!
Nu vreau sa se inteleaga gresit, nu am ninic cu ei dar nu cred ca e bine promovarea lor in scoli. Doamne ajuta!

De fapt nu e bine in Romania din acelasi motiv pentru care nu sunt acceptati homosexualii. Ambele sunt consecinte si nu se implica una pe cealalta.

DragosP 08.09.2011 12:26:30

Cum mai ziceam, bine că are unii aichiuul mare.

Gast84 08.09.2011 12:38:13

Ceea ce am vrut sa spun este ca, o mentalitate inchisa nu va aduce nimic bun, fara sa acceptati nu v-eti avea niciodata progres.

DragosP 08.09.2011 12:46:41

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397925)
o mentalitate inchisa nu va aduce nimic bun, fara sa acceptati nu v-eti avea niciodata progres.

No shit (cum ar spune rusul), lasăne pe noi așa și v-om vede-a no-i.

Shalom.

Gast84 08.09.2011 13:00:52

Bine, va rog sa ma scuzati. Voi sunteti asa, aveti credintele voastre si ii clar ca nu va puteti schimba, sau cel putin nu acum. Ma scuzati daca am fost, nu stiu, needucat?

stefan florin 08.09.2011 13:14:18

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397934)
Bine, va rog sa ma scuzati. Voi sunteti asa, aveti credintele voastre si ii clar ca nu va puteti schimba, sau cel putin nu acum. Ma scuzati daca am fost, nu stiu, needucat?

Nu prietene, nu ai de ce sa te scuzi. Insa nu tot ce e nou insemna ca e si bun. Doamne ajuta!

Adriana Cluj 08.09.2011 13:58:58

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397934)
Bine, va rog sa ma scuzati. Voi sunteti asa, aveti credintele voastre si ii clar ca nu va puteti schimba, sau cel putin nu acum. Ma scuzati daca am fost, nu stiu, needucat?

Da' de ce sa ne schimbam noi credinta, nu credintele, ma rog frumos? Asa-i ca mierea atrage? Voi nu aveti site? Sau acolo s-au ocupat toate ghesefturile? Spun fara ostilitate...Aici nu-s ghesefturi.

Adriana Cluj 08.09.2011 14:06:16

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri. Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Daca copii sunt invatati de mici sa iubeasca oameni si sa ii acepte asa v-or avea un viitor mai usor si mai bun cu ceilalti. Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.

Salutari tuturor :)

Mai ne lasi.......... Ce are iubirea de aproapele cu ...... homosexualitatea (era sa scriu alt cuvant dar m-am abtinut)?
Daca asta inseamna inapoiere, vreo 85-90% din romani prefera sa ramana inapoiati, cei care sunt crestini in mod sigur. De unde pana unde legi progresul de homosexualitate?

ioanna 08.09.2011 14:28:58

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Salutari tuturor :)

Ai niste idei preconcepute despre romanii crestini. Am inteles ca esti spaniol, nu roman, insa mai ai pana sa ajungi sa ne cunosti. Eu ti-am mai spus pe un alt topic, homosexualitatea n-are nicio legatura cu iubirea aproapelui. Crestinii isi invata copiii sa-si iubeasca aproapele, noi suntem datori sa ne aratam iubirea si altruismul si pentru fratele ateu, homosexual sau oricum ar fi el. Una este respectul si acceptarea unui om si altceva e sa fim de acord cu unele practici de ále lui. Nu-mi place bautura, insa asta nu inseamna ca-l urasc pe un om ce a cazut in patima bauturii, ci consider betia un viciu. Crestinii adevarati ii accepta pe homosexuali, ca oameni, ii tolereaza daca sunt discreti in public, nu-i persecuta, doar nu pot sa fie de acord cu homosexualitatea, care intra in categoria comportamentelor deviante, deci mai degraba ii compatimesc pe cei care au acest viciu. As vrea sa vad ziua in care in Spania ta catolica ,in Italia sau in Israel se legalizeaza casatoria intre homosexuali, iar dupa sa vii sa ne spui ca societatea noastra este inchistata, ancorata in trecut :)

p.s Daca tatal meu ar fi fost alcoolic, tot l-as fi iubit, insa as fi urat bautura, pentru degradarea morala si uneori fizica ce o produce in om. La fel si in cazul homosexualitatii. Daca fratele meu mi-ar spune ca e homosexual, as avea un mic soc, insa tot fratele meu ramane, tot l-as iubi,relatia mea cu el nu se va schimba, insa voi pastra mereu speranta ca e doar o toana de moment si se va schimba. Sper ca acum am fost clara!

Citat:

Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.
Religia nu intervine in politica, doar Romania nu e o teocratie. Oamenii isi creeaza propria moralitate, insa orice valoare strict personala reprezinta o forma limitata a unei valori universale, adica o moralitate colectiva. Totusi, o morala universala si implicit binele universal (caci aici discutam daca e bine sau nu sa legalizam "homosexualitatea") nu poate fi fundamentata exclusiv pe argumente seculare, deci „binelui universal” nu-i putem atribui morala unei culturi, unei minoritati sau unei preferinte sociale si istorice. Religia a fost axa coordonatoare a intregului spectru axiologic foarte mult timp, caci in religie se regasesc iubirea si respectul fata de fiinta umana si fata de aproape, iar rezultatul unirii acestei dulitati este binele. In cazul homosexualitatii se pune in discutie binele din punct de vedere social si psihologic, al prejudiciilor pe care le-ar putea aduce o casatorie homosexuala, in ce masura sunt afectati si influentati mai ales urmasii (copiii adoptati). Daca accepti casatoria gay se deschide "o cutie a Pandorei" :) Nu trebuie sa gandesti in termeni "religiosi" pentru a realiza ca sunt o serie de "probleme". Fa abstractie de religie, de perceptele religioase, ca tot ai spus ca esti ateu si gandeste-te logic. Familia e celula de baza a societatii. O alteram si pe ea?

AmmunRa 11.11.2011 04:37:17

....
 
Nu e nimeni aici care sa gandeasca logic.
Sunt barbat imi plac femeile daca as vrea si nu as putea sa ma culc cu un barbat nu alege nimeni sa fie gay e o dereglare e o boala .
Nimeni nu vede in asta progres dar nici regres cum au zis unii pe aici ,devenim animale.
De mic imi plac fetele ,cum sa imi placa barbatii? Ma intreb cum puteti gandi ca cineva ar face aasta voluntar .
Pentru ce sa ne faca noua crestinilor in ciuda?
Au treburi mai bune de facut .
E la moda?
Eu daca vad ceva ce e la moda si nu imi place nu mi se potriveste nu il port nu il folosesc.
Aruncati toti cu pacatosi si pacate in restul tarilor ca ii accepta cu ce suntem mai buni decat olandezii decat germanii?
Crestinii nostrii smeriti se duc si sunt sclavi la ei nu mi se par atat de blestemati.
Pana cand noi romanii cu tot cu ortodoxia noastra nu o sa intelegem ca nu suntem buricul pamantului nu o sa ajungem nicaeri.
Cine crede pe aici ca e ok sa fii sarac si ne mantuim e gresit .
Pariez ca majoritatea de aici ati vorbit pe cineva de rau ati vrut ceva ce avea altul dar ramanem crestini si ne mantuim.

ovidiu b. 11.11.2011 10:57:50

Citat:

În prealabil postat de Gast84 (Post 397803)
Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri.

Spune-mi cum o să evolueze, lumea când o să fie mai tot mulți homosexuali? Oare cum se vor mai naște copii din doi bărbați?

Tu nu vezi nimic rău în promovarea homosexualității sau în a fi deschiși acestei înclinații? Răspunde celor două întrebări și ai să descoperi MARELE "nimic rău".

ovidiu b. 11.11.2011 11:00:38

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 397974)
Familia e celula de baza a societatii. O alteram si pe ea?

Aș dori să completez: “Societatea se descompune. Fiecare societate este centrată în jurul culturii (credinței). Cultura (credința) este cimentul care o unifică, unește indivizii și-i face un singur popor. Un popor este un grup de oameni care mărturisesc aceleași valori, aceleași lucruri sfinte, aceleași obiceiuri, aceleași tradiții. Poporul este un organism viu, un sistem... Pentru a ucide un popor trebuie mai întâi să-i distrugi cultura, tradițiile, să-i batjocorești credința, istoria și tot ce are mai sfânt. Dacă îi distrugem cultura, poporul se transformă în populație, iar populația poate fi manevrată și supusă foarte ușor de slujitorii lui satana”.

candles in the wind 04.12.2011 23:22:59

"Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri."
extraordinar...evolutia consta in usurinta de a accepta ca si normal tot ce-ti pica in fata ochilor...cu cat acceptam mai mult(fara a gandi) cu atat suntem mai "evoluati"..
in sfarsit si-a dat seama cineva de ce sunt romanii mult mai in urma celorlalte state..
multumim!

konijiro 17.12.2011 21:25:14

Citat:

Spune-mi cum o să evolueze, lumea când o să fie mai tot mulți homosexuali?
Nu, atunci cand homosexualii vor fi acceptati ca cetateni cu drepturi egale, si nu vor fi discriminati pe baza orientarii sexuale. Se intampla deja in multe tari din Europa si state din America, e doar o problema de timp (si de schimbare de mentalitate) pana se va intampla si in Romania.

Citat:

Oare cum se vor mai naște copii din doi bărbați?
Inainte sa te grabesti sa condamni, poate nu ar strica un pic sa citesti si sa afli despre ce este vorba. Homosexualii nu vor sa "converteasca" pe nimeni (nici nu ar fi posibil, de altfel). Deci sperietoarea asta conform careia heterosexualii vor disparea e doar atat, o sperietoare. Acceptata pe nemestecate de unii, care au mare nevoie de motive si scuze pentru a-si justifica propria homofobie.

Pentru a avea copii, cuplurile LGBT au optiunea adoptiei, sau a fertilizarii in vitro cu mama surogat. Ambele sunt discutabile, dar sunt deja copii ajunsi adulti crescuti de cupluri LGBT, si sunt perfect sanatosi si "normali".

Citat:

Tu nu vezi nimic rău în promovarea homosexualității sau în a fi deschiși acestei înclinații?
Unde vezi tu "promovare"? Ce vad eu este o campanie media care incearca sa explice romanilor ca homosexualii sunt tot oameni, si singurul lucru care ii deosebeste e orientarea sexuala, care conteaza doar in dormitor.

Si prin "deschisi" nu se intelege a deveni doritor sa sari in pat cu un barbat. E vorba de acceptare sociala, atata tot.

Apropo, cam cati homosexuali cunosti, de iti dai cu parerea despre ei cu atata patos?

Citat:

cu cat acceptam mai mult(fara a gandi) cu atat suntem mai "evoluati"..
Nu. Dar nici a respinge, fara a gandi, nu ne face mai cu motz.

konijiro 17.12.2011 21:34:26

Citat:

Societatea se descompune
Aiurea. Societatea se schimba, asa cum s-a schimbat de nenumarate ori, de-a lungul anilor. Si e un lucru bun, in cele mai multe cazuri. Si cand da gres, exista intotdeauna un mecanism de corectie.

Citat:

Fiecare societate este centrată în jurul culturii (credinței). Cultura (credința) este cimentul care o unifică, unește indivizii și-i face un singur popor.
De unde pana unde cultura e acelasi lucru cu credinta? Sau invers? Sa inteleg ca tarile cu un procentaj majoritar de necredinciosi au ramas fara cultura? As rade, doar ca e trist sa vad ca exista oameni care vad lumea asa cum o vezi tu.

Cat despre popor, cred ca ai ramas la definitia secolului 18. Mai citeste, s-au mai schimbat lucrurile de atunci.

Citat:

Un popor este un grup de oameni care mărturisesc aceleași valori, aceleași lucruri sfinte, aceleași obiceiuri, aceleași tradiții.
Total gresit. Un popor e constituit din suma cetatenilor. Cetatenia e singurul criteriu care conteaza. Nu religia, nu limba, si nu credinta despre entitati vizibile sau invizibile. Din nou, bine ai venit in secolul 21.

Citat:

Poporul este un organism viu, un sistem...
Si ca orice organism viu, evolueaza si se schimba. Ti-a scapat asta:)

Citat:

Pentru a ucide un popor trebuie mai întâi să-i distrugi cultura, tradițiile, să-i batjocorești credința, istoria și tot ce are mai sfânt.
Nimeni nu distruge popoare, dar lumea se indreapta catre o directie in care granitele vor disparea, oamenii vor calatori mai mult, si exceptionalismul national va sucomba. Si asta e un lucru bun.

Patrie si Credinta 17.12.2011 22:49:34

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 415944)
Nimeni nu distruge popoare, dar lumea se indreapta catre o directie in care granitele vor disparea, oamenii vor calatori mai mult, si exceptionalismul national va sucomba. Si asta e un lucru bun.

cum e relativizarea oricui sens de apartenenta si transformarea unui popor intr-un grup amorf
si a lumii intr-un ghivechi cultural un lucru bun?

AnnaKarenina90 18.12.2011 00:38:46

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 415971)
cum e relativizarea oricui sens de apartenenta si transformarea unui popor intr-un grup amorf
si a lumii intr-un ghivechi cultural un lucru bun?

Nu cred ca vorbea nimeni de un eventual "ghiveci cultural". Dar konijiro are dreptate, granitele incep sa dispara incet-incet. Daca asta e de bine sau de rau, numai timpul ne va spune. Deocamdata, realitatea ne ofera argumente, atat pro cat si contra acestei globalizari. Eu nu inteleg aceasta aversiune a crestinilor fata de tot ce e nou sau "modern".

konijiro 18.12.2011 18:11:16

Citat:

cum e relativizarea oricui sens de apartenenta si transformarea unui popor intr-un grup amorf si a lumii intr-un ghivechi cultural un lucru bun?
Defineste "apartenenta", te rog. Nu la modul general, ma intereseaza ce intelegi tu cand folosesti termenul.

Adica cum amorf? Un popor e constituit din indivizi, unii mai activi, altii mai putin activi. Mie poporul roman oricum mi se pare in mare parte unul destul de comun (si spun asta dupa ce am calatorit destul de mult, si am prieteni de diferite nationalitati). Daca am devenit cunoscuti vreodata, s-a intamplat datorita unor indivizi exceptionali, nu unor realizari colective.

In plus, nu vad de unde pana unde o deschidere culturala ar duce la o lipsa de diferentiere. Oamenii care au ceva de spus vor gasi intotdeauna o audienta, si vor avea un impact, indiferent de unde se afla si de unde vin.

Cat despre "ghiveciul" cultural, nu stiu exact la ce te referi. Culturile oricum s-au influentat reciproc (mai ales in cazul tarilor apropiate geografic), deci mai exact, ce o sa fie diferit?

AlinB 21.12.2011 01:46:17

Citat:

În prealabil postat de AmmunRa (Post 409998)
Nu e nimeni aici care sa gandeasca logic.
Sunt barbat imi plac femeile daca as vrea si nu as putea sa ma culc cu un barbat nu alege nimeni sa fie gay e o dereglare e o boala .
Nimeni nu vede in asta progres dar nici regres cum au zis unii pe aici ,devenim animale.
De mic imi plac fetele ,cum sa imi placa barbatii? Ma intreb cum puteti gandi ca cineva ar face aasta voluntar .
Pentru ce sa ne faca noua crestinilor in ciuda?
Au treburi mai bune de facut .
E la moda?
Eu daca vad ceva ce e la moda si nu imi place nu mi se potriveste nu il port nu il folosesc.

Sigur ca e o boala, sigur ca e o deraglare dar ei nu recunosc asta.
Si pacatul este tot o boala, o dereglare, o deturnare de la modul in care a fost conceput omul de catre Creator.


Citat:

Aruncati toti cu pacatosi si pacate in restul tarilor ca ii accepta cu ce suntem mai buni decat olandezii decat germanii?
Crestinii nostrii smeriti se duc si sunt sclavi la ei nu mi se par atat de blestemati.
Pana cand noi romanii cu tot cu ortodoxia noastra nu o sa intelegem ca nu suntem buricul pamantului nu o sa ajungem nicaeri.
Cine crede pe aici ca e ok sa fii sarac si ne mantuim e gresit .
Pariez ca majoritatea de aici ati vorbit pe cineva de rau ati vrut ceva ce avea altul dar ramanem crestini si ne mantuim.
Reprosezi altora ca nu gandesc logic in timp ce tu faci confuzii grave intre notiuni elementare ca bunastarea materiala si valorile morale.

Un om slab spiritual va abandona mult mai usor valorile morale atat timp cat i se ofera bunastare materiala, asta nu inseamna ca este superior unuia care prefera sa moara de foame cu ele (valorile morale).

Sau, traieste si bine si isi pastreaza valorile morale chiar si in Babilon.

konijiro 21.12.2011 19:37:30

Citat:

Sigur ca e o boala, sigur ca e o deraglare dar ei nu recunosc asta.
Daca ar exista si ceva de sorginte stiintifica care sa iti sustina punctul de vedere, ar fi chiar bine.

Pana la urma, si daca e vorba de o alegere (cu toate ca nu e), cu ce te afecteaza pe tine, in mod direct si observabil?

Citat:

Reprosezi altora ca nu gandesc logic in timp ce tu faci confuzii grave intre notiuni elementare ca bunastarea materiala si valorile morale.
Confuziile sunt acolo, dar mesajul (daca citesti printre randuri) e evident: de ce toate afirmatiile care spun ca Romania e exceptionala datorita ortodoxiei nu se regasesc in planul concret si observabil? De ce nu suntem mai inventivi, mai rigurosi, mai muncitori si mai disciplinati decat altii? De ce "avantajele" ortodoxiei se rezuma la lucruri care nu pot fi cuantificate?

Mai exact, bataia asta in propriul piept referitoare la ortodoxie ajuta la ceva? In afara povestilor nemuritoare gen mantuire, rai, etc.

AlinB 21.12.2011 20:32:03

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 417361)
Daca ar exista si ceva de sorginte stiintifica care sa iti sustina punctul de vedere, ar fi chiar bine.

Nu trebuie sa fii un geniu stiintific sa iti dai seama de asta.
Daca vezi 1000 oameni care au toti 2 picioare si vezi ca unul are 1 singur picior, ce inseamna asta?
Ca ala cu un singur picior e ala sanatos, normal iar ceilalti au o problema?

Citat:

Pana la urma, si daca e vorba de o alegere (cu toate ca nu e), cu ce te afecteaza pe tine, in mod direct si observabil?
Cu nimic daca ar sta in banca lui.
Dar nu sta..

Citat:

Mai exact, bataia asta in propriul piept referitoare la ortodoxie ajuta la ceva? In afara povestilor nemuritoare gen mantuire, rai, etc.
Bataia nu, ortodoxia da..
Cine vorbeste critic de "povesti nemuritoare", tocmai ateul care a inghitit altele gen teoria evolutiei, BigBang, StarTrek, viata extraterestra, etc. :)

konijiro 21.12.2011 21:19:23

Citat:

Nu trebuie sa fii un geniu stiintific sa iti dai seama de asta.
Asta face parte din ciclul: "ignoranta mea e la fel de buna ca si cunostintele altora, ca doar e democratie".

Citat:

Daca vezi 1000 oameni care au toti 2 picioare si vezi ca unul are 1 singur picior, ce inseamna asta?
Ca ala cu un singur picior e ala sanatos, normal iar ceilalti au o problema?
Impresionanta analogie. Hai sa vedem:

- au cumva oamenii cu un picior voie sa se casatoreasca cu un alt om, tot cu un picior?
- sunt oamenii cu un picior definiti ca pacatosi in mod fundamental, incompatibili cu religiile majore ale omenirii?
- un cuplu de oameni cu un picior au voie sa aiba copii? Daca nu pot avea copii pe cale naturala, au voie sa adopte?

Dupa cum spuneam, impresionanta analogie. A aratat perfect cat de putin intelegi despre fenomenul asta.

Apropo, cati dintre prietenii tai sunt homosexuali? Cu cati homosexuali ai stat vreodata de vorba despre homosexualitate?

Citat:

Cu nimic daca ar sta in banca lui.
Dar nu sta..
Asa, si hai sa presupunem ca nu sta in banca lui, si cerintele pe care le are vor fi adoptate, la un moment dat (asa cum sunt adoptate de din ce in ce mai multe state).

Ce o sa ti se intample tie, sau altor oameni "normali"? Sau mai bine, ce efecte negative s-au observat in statele respective?

Citat:

Bataia nu, ortodoxia da..
Cum? Repet: in mod observabil si concret.

Citat:

Cine vorbeste critic de "povesti nemuritoare", tocmai ateul care a inghitit altele gen teoria evolutiei, BigBang, StarTrek, viata extraterestra, etc. :)
Si daca le consider pe cele enumerate de tine ca probabile, si nu certe (si asta doar pentru ca vor fi inlocuite de teorii noi, daca ele apar), si tot sunt suficiente date adunate in spatele lor incat ca probabilitatea sa fie maricica. Asta ca sa nu mai vorbim despre faptul ca a nu accepta evolutia reprezinta o pozitie minoritara chiar si in crestinism.

FlaviusM 21.12.2011 21:43:01

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 417381)
Bataia nu, ortodoxia da..

Si cum anume ajuta ortodoxia?

Patrie si Credinta 22.12.2011 15:56:23

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 416150)
Defineste "apartenenta", te rog. Nu la modul general, ma intereseaza ce intelegi tu cand folosesti termenul.

Adica cum amorf? Un popor e constituit din indivizi, unii mai activi, altii mai putin activi. Mie poporul roman oricum mi se pare in mare parte unul destul de comun (si spun asta dupa ce am calatorit destul de mult, si am prieteni de diferite nationalitati). Daca am devenit cunoscuti vreodata, s-a intamplat datorita unor indivizi exceptionali, nu unor realizari colective.

In plus, nu vad de unde pana unde o deschidere culturala ar duce la o lipsa de diferentiere. Oamenii care au ceva de spus vor gasi intotdeauna o audienta, si vor avea un impact, indiferent de unde se afla si de unde vin.

Cat despre "ghiveciul" cultural, nu stiu exact la ce te referi. Culturile oricum s-au influentat reciproc (mai ales in cazul tarilor apropiate geografic), deci mai exact, ce o sa fie diferit?

scuze ca nu am raspuns,eram cam ocupat.bun,acum pot scrie linistit ca nu mai sunt presat de timp.o sa scriu diseara.sa nu credeti ca v-am uitat.

asa,deci.mai intai scuzati-ma ca nu am putut scrie,a trebuit sa plec la tara in ziua aceea,internet deloc.asa deci,ceea ce vroiam sa zic a fost in mare parte o neintelegere in primul rand.credeam ca va referiti la o relativizare a poporului si tarii,in care toate sunt facute una cu Pamantul(ca deh,progres).nu sunt impotriva deschiderii granitelor pt a calatori si a conecta lumea.sunt doar impotriva fervorii unora de a scapa repede de tari,ca o marca rusinoasa a trecutului.iar in privinta ghiveciului cultural,ma refeream la nivel global,in care specificul local e batatorit cu cultura internationala dominanta(fenomenul de influentare a culturilor la un anumit nivel e natural,de acord) si cine stie ce obiceiuri ale vreunor minoritati exotice,fortate ca piesa rotunda in gaura patrata,si astfel rezulta o cultura internationala detul de degenerata.nu stiu daca ati priceput ce vreau sa zic,dar cam asta intelesesem eu.

Mihai36 03.01.2012 06:37:59

In legatura cu subiectul topicului inclin sa cred ca adevarul este undeva la mijloc .
Si anume ca cea ce este bun deocamdata este acoperit vederii de alte probleme ale prezentului insa odata inlaturate acest potential se va afirma si va infaptui intr-un mod unitar multe realizari .

Exista o serie de profetii despre Romania insa trebuie sa recunoastem ca nu toate au fost veritabile tocmai fiindca nu s-au implinit (in 2010 si 2011) dar asta nu inseamna ca absolut toate sint false.
Baza de studiu insa trebuie sa ramina scriptura pentru a intelege ce se va intimpla in intreaga lume mai intii .

Iar scriptura nu se refera doar la Apocalipsa sau doar la NT ci si la toate cartile si capitolele din VT care fac referire la evenimente de care inca nu am trecut sau care se pot repeta in cazul in care contextul este unul referitor la evenimente diferite fata de ceea ce stim ca au fost deja.
In afara de unele versete din psalmi si alte citeva capitole amanuntele de care trebuie sa tinem seama sint continute in cele 8 carti principale care fac referire uneori fara sa ne dam seama la evenimente viitoare sau chiar contemporane noua.
Isaia, Ieremia , Ezechiel, Daniel, Miheia, Ioil, Zaharia, Maleahi sint cele 8 carti

Liliana82 05.03.2012 16:38:53

Parerea mea este ca homosexualitatea trebuie tolerata social . Toleranta nu inseamna simpatie sau acceptare a devenii homosexual. Totusi consider ca persoanele gay ar trebui sa isi pastreze orientarea sexuala doar in dormitor. si nu neaparat sa isi impartaseasca trairile in gura mare pe la televizor, prin strada la serviciu sau pintre colegi.

Adriana Cluj 05.03.2012 17:17:45

Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433228)
Parerea mea este ca homosexualitatea trebuie tolerata social . .

??????????????????????????????????
Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433073)
Cred ca trebuie sami caut duhovnic...

Cand o sa faci acest lucru, ar trebui sa-l intrebi si depre subiectul de mai sus....


http://www.homosexualitate.ro/weller.html
Richard Weller


""Când aveam 17 ani am fost recrutat în stilul de viață homosexual de un homosexual mai în vârstă. Asemenea multor tineri care sunt atrași în homosexualitatea, eram singur, naiv și vulnerabil. Tatăl meu era alcoolic. Respectul meu de sine era foarte scăzut. Eram o pradă ușoară pentru oricine ar fi vrut să exploateze nevoia mea după dragostea unui tată.

A început cu o conversație la un depou de autobuze și s-a terminal unsprezece ani și șase relații homosexuale mai târziu.

Am încercat să-i imit pe alții care spuneau că s-au născut homosexuali și spuneam "Și eu!". Asta părea să fie un mod foarte facil de a-i face pe oameni să ne accepte. Dacă ne născusem homosexuali, însemna că nu aveam nici o responsabilitate pentru comportamentul nostru iar oamenilor trebuia să le pară rău pentru noi. Totuși, știam că asta nu era decât o minciună utilă.

Astăzi mă iubesc și mă respect, dar urăsc lucrurile pe care le-am făcut. Homosexualitatea este perversă și nesănătoasă, atât din punct de vedere fizic, cât și emoțional. Afișam o imagine exterioară cât mai respectabilă, însă pe dinăuntru eram mizerabili și ne era rușine. Asemenea multor homosexuali tineri, am încercat să mă sinucid pentru că nu credeam că există vreo soluție.

Astăzi sunt "dovada vie2 că homosexuali pot și se schimbă. Am fost implicat în homosexualitate la fel ca alții. Am trăit nouă ani împreună cu profesorul meu de pian și chiar ne gândeam să ne "căsătorim". Eram 100% gay, dar astăzi mi-am revenit 100% din acel stil de viață bolnav. I se spune "gay" (n. trad. vesel), dar eu nu eram vesel deloc, ci mă simțeam mizerabil. Nu cred că există un stil de viață mai mizerabil decât acesta.

Unii cred că compasiunea pentru homosexuali înseamnă a le aproba stilul de viață, dar îi mulțumesc lui Dumnezeu că alții au încă tăria să insiste că e ceva în neregulă - altfel poate eram încă prins acolo. De fiecare dată când aud pe cineva că vorbește aprobator despre homosexualitate sau că agită steagul "drepturilor pentru minoritățile sexuale", am un regret profund pentru că asta închide ușa salvării pentru mulți. E foarte trist să-i vezi pe activiștii homosexuali cum îi manipulează pe părinții și pe rudele lor pentru a le susține intențiile social-politice.

Deși am 46 de ani acum și am abandonat homosexualitatea când aveam 29, perspectiva mass-mediei asupra homosexualității mă determină să nu tac. Toți cei ce cunosc adevărul din "interior" trebuie să-l afirme pe față. Eu sunt doar unul dintre numeroșii foști homosexuali din statul Oregon. Probabil că dacă eu voi vorbi, alții își vor depăși teama și vor face la fel.

Iată câteva dintre multele lucruri pe care le au în comun homosexualii, în copilăria lor. Un tată absent sau abuziv. (A fost și cazul meu. Uram felul în care o trata pe mama și de multe ori a vrut să fug de acasă.) Un tată care consumă droguri, bea sau are o problemă sexuală (infidelitate, adulter). Sau un tată vitreg cu care nu pot relaționa. Sunt mulți care au avut o mamă dominatoare și un tată slab și pasiv ca o babă. Cunoscuții cu un astfel de trecut îmi spun că oamenii le spun "ești ca maică-ta!" E foarte dureros, dar și educativ, să asculți mărturiile. Unii spun "aveam 8 ani și încă îmi făcea baie mama". Sau "aveam 10 ani și încă dormeam cu mama". Acest gen de lucruri devin tot mai întâlnite pe măsură ce sunt tot mai multe mame singure care cresc băieți. Este important pentru fiecare să știe ce caută potențialii agresori sexuali pentru că așa ne putem proteja copii de racolare.

Trebuie să înțelegeți că aici e vorba despre protejarea copiilor. În campania de strângere de semnături pentru o petiție civică, aveam un banner pe care scria "Protejații pe copii de homosexualitate". Nimic nu i-a înfuriat mai tare pe homosexuali! De ce? Vor ca acest comportament periculos și nesănătos să fie experimentat și de copii? Vă pot spune din proprie experiență - DA.

Nu vreau să mă înțelegeți greșit. Dacă ești homosexual sau dacă cunoști pe cineva care este, nu renunța la speranță! Sunt mulți foști homosexuali, ca mine, dispuși să ajute.""

Liliana82 05.03.2012 17:59:48

Ariana eu am intalnit gay in Anglia. Se stie ca MArea britanie este in general o societate toleranta cu minoritati si religii.
Primul coleg de de curs... un polonez era sincer dezgustator prin modul in care descria cat de .jegoase si urat mirositoare .. sunt oranele genitale ale femei... si facea atata fass ca el e gay si societatea trebuie sal accepte... era un mascarici pentru toti, colegii si baIETII faceau alt grup si asta ramanea cu grupul de fete...din care toti baietii mai politicos..mai in fuga... plecau... mai in politete mai in fuga plecau si fetele dupa grupul de baietii bupa care ne trezeam cu gay ul grupui ca se plangea ca este evitat... si o groaza de alte reprosuri privind toleranta sociala... O durere de cap pentru tot grupul de la curs.

A doua persoana gay intalnita era recent divortat dar.. se purta ca si cand nu ar fii diferit cu nimic... Nu facea nici un fass ca e gay era linistit, politicos si companie placuta. Venea cu prietenul lui la pub si nu deranjau cu absolut nimic.

Am intalnit si lesbiene, nu dadeau cu nimic impresia ca ar fii cumva diferite iar una dintre ele pot spune ca este o persoana de tot respectul ca si caracter. Nici una nu sa dat la mine sau sami faca vreun avans.

Deci mentin ideea ca atata timp cat gay isi vad de prietena sau prietenul lor , nu deranjeaza cu avansuri sau jigniri..ar trebui tolerati social.

Adriana Cluj 05.03.2012 18:22:02

Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433243)

Deci mentin ideea ca atata timp cat gay isi vad de prietena sau prietenul lor , nu deranjeaza cu avansuri sau jigniri..ar trebui tolerati social.

Poate ar trebui ajutati sa se indrepte, sa-si revina, macar sa nu fie incurajat un astfel de comportament deviat...
sunt atatea consecinte nefaste ale acestor apucaturi..inclusiv coruperea, atragerea tinerilor, minorilor in astfel de relatii, apoi urmeaza pedofilia, ajungem sa o toleram social si pe asta? este o consecinta a homosexualitatii

Rusii incep sa puna punct si bine fac, ortodoxia nu poate accepta acest comportament:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...i-transexuala/


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:02:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.