Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Dezvoltare personala-carti, filme, documentare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18310)

RedRose 29.01.2016 09:45:30

Dezvoltare personala-carti, filme, documentare
 
Lansez acest topic pentru ca am vazut ca multi membri au o solida cultura generala si viziuni "unice" asupra vietii.Pe mine m-a interesat tot timpul dezvoltarea personala..am citit si inca citesc mult din diverse domenii...sunt de parere ca omul cat traieste, invata.
Asadar, simtiti-va liberi sa impartasiti experientele voastre..Ce carti sau filme v-au marcat, in ce moment al vietii si cum v-au ajutat sa deveniti mai buni.Mentionez ca pot fi din orice sfera, nu neaparat religioasa...
Bineinteles,Biblia, e poate cea mai importanta si cea mai de valoare,sta la baza oricarei gandiri si educatii...Dar altele?

ahilpterodactil 29.01.2016 12:55:08

Dezvoltarea personala este un termen introdus in Romania, in psihologie, sub influenta curentului americano-oceano-continentalo-secu.
A luat amploare in anii 90 si bantuie si azi pe la noi.
Va recomand sa luati umbrela si ceva paracetamol; curentul fiind invaziv poate afecta organismul...:)

Seraphim7 29.01.2016 14:52:01

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 612168)
Lansez acest topic pentru ca am vazut ca multi membri au o solida cultura generala si viziuni "unice" asupra vietii.Pe mine m-a interesat tot timpul dezvoltarea personala..am citit si inca citesc mult din diverse domenii...sunt de parere ca omul cat traieste, invata.
Asadar, simtiti-va liberi sa impartasiti experientele voastre..Ce carti sau filme v-au marcat, in ce moment al vietii si cum v-au ajutat sa deveniti mai buni.Mentionez ca pot fi din orice sfera, nu neaparat religioasa...
Bineinteles,Biblia, e poate cea mai importanta si cea mai de valoare,sta la baza oricarei gandiri si educatii...Dar altele?

Eu v-aș oferi niște surse mai "deosebite",dar iar o sa fiu condamnat ca infectez forumul. :)

RedRose 29.01.2016 14:58:20

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 612189)
Dezvoltarea personala este un termen introdus in Romania, in psihologie, sub influenta curentului americano-oceano-continentalo-secu.
A luat amploare in anii 90 si bantuie si azi pe la noi.
Va recomand sa luati umbrela si ceva paracetamol; curentul fiind invaziv poate afecta organismul...:)

Multumesc dom' doctor..am sa iau, cum sa nu....Recomandati-mi si ceva carti sau filme, pe langa reteta..:)

RedRose 29.01.2016 15:00:11

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 612215)
Eu v-aș oferi niște surse mai "deosebite",dar iar o sa fiu condamnat ca infectez forumul. :)

Lol..nu infectati nimic..iau deja paracetamol, la sfatul unui profesionist..:) Am sa iau si antibiotic cu spectru larg de actiune, asa ca...Organismul meu lupta din greu contra racelilor si infectiilor..:)

Misuar 29.01.2016 15:01:14

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 612168)
Lansez acest topic pentru ca am vazut ca multi membri au o solida cultura generala si viziuni "unice" asupra vietii.Pe mine m-a interesat tot timpul dezvoltarea personala..am citit si inca citesc mult din diverse domenii...sunt de parere ca omul cat traieste, invata.
Asadar, simtiti-va liberi sa impartasiti experientele voastre..Ce carti sau filme v-au marcat, in ce moment al vietii si cum v-au ajutat sa deveniti mai buni.Mentionez ca pot fi din orice sfera, nu neaparat religioasa...
Bineinteles,Biblia, e poate cea mai importanta si cea mai de valoare,sta la baza oricarei gandiri si educatii...Dar altele?

Vol. 1 - Cu durere si dragoste pentru omul contemporan Autor: Cuviosul Paisie Aghioritul.
Cam toate sub semnatura Cuviosului merita citite.

RedRose 29.01.2016 15:05:14

Mersi,Misuar...spre surpriza mea, ai fost primul care "ai spart gheata"..Poate nu te consideri bun la analiza matematica si interpretat poezii, dar ma bucur ca recomanzi carti bune!

Seraphim7 29.01.2016 16:49:36

Citat:

În prealabil postat de RedRose (Post 612218)
Lol..nu infectati nimic..iau deja paracetamol, la sfatul unui profesionist..:) Am sa iau si antibiotic cu spectru larg de actiune, asa ca...Organismul meu lupta din greu contra racelilor si infectiilor..:)

Poate un roman de paolo coelho sau garcia marquez v-ar binedispune atât spiritual cat si mental.Sau dacă vreți o trecere prin sfera ocultă,supranaturală etc va recomand Ocultismul de Colin Wilson.Eckart Tolle cu Puterea prezentului,sau dacă vreți ceva mai strong începeți cu Freud,însă numai primul volum cu introducere in psihanaliză are vreo 600 de pagini,Jung iar va mai poarte lămuri,e mai mistic.Din ortodoxie sunteți familiară cu marii duhovnici si sfinți,așa ca eu va recomand câteva filme din orient:Zen,Samsara,Confucius,au si brazilieni cateva bune:Noso lar,cartea spiritelor,chico xavier.Oricum va pot da si linkuri daca doriti.

AlinB 29.01.2016 16:56:40

Si ce legatura are cu dezoltarea personala?

Alea tin de distractie, amuzament.

Seraphim7 29.01.2016 17:03:50

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 612234)
Si ce legatura are cu dezoltarea personala?

Alea tin de distractie, amuzament.

Dacă vrei distractie si amuzament te uiti la ăla cu bă cristi ce-i "viral" acum,nu citesti lao tzu


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:25:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.