Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce parere aveti despre sporturile extreme ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9116)

Delirul 09.04.2010 01:23:52

Ce parere aveti despre sporturile extreme ?
 
Exista o serie de sporturi practicate in general pentru adrenalina. Personal am avut ocazia sa practic ceva alpinism, insa nu pentru a-mi cultiva orgolii sau pt a simti adrenalina ci fiindca acolo in inaltul stancilor ma simteam si inca ma mai simt in largul meu. Acolo la inaltime am senzatia ca este o alta lume, cu aer curat, lipsita de rele si stres, cu peisaje minunate vai, rauri si piscuri golase. Acelasi lucru banuiesc ca s-ar putea spune si despre cei care practica sporturi din categoria gliding-ului, desi acestea par a fi chiar mai periculoase.

La un moment dat, dupa ce devine o obisnuinta, nici nu prea mai simti adrenalina care defapt se naste din frica (lucru care nu stiu daca este tocmai benefic), dar acea senzatie de detasare si libertate ramane intotdeauna.

Voi ce credeti ?

razvan_andrei 09.04.2010 02:39:11

Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 232727)
Exista o serie de sporturi practicate in general pentru adrenalina. Personal am avut ocazia sa practic ceva alpinism, insa nu pentru a-mi cultiva orgolii sau pt a simti adrenalina ci fiindca acolo in inaltul stancilor ma simteam si inca ma mai simt in largul meu. Acolo la inaltime am senzatia ca este o alta lume, cu aer curat, lipsita de rele si stres, cu peisaje minunate vai, rauri si piscuri golase. Acelasi lucru banuiesc ca s-ar putea spune si despre cei care practica sporturi din categoria gliding-ului, desi acestea par a fi chiar mai periculoase.

La un moment dat, dupa ce devine o obisnuinta, nici nu prea mai simti adrenalina care defapt se naste din frica (lucru care nu stiu daca este tocmai benefic), dar acea senzatie de detasare si libertate ramane intotdeauna.

Voi ce credeti ?

Si mie imi inspira aceleasi sentimente muntele. Ma tot chinui sa ma apuc de trekking, dar nu prea am cu cine. Odata aveam de gand sa practic off-road cu bicicleta, dar de asemeni nu am cu cine. Prietenii mei sunt cam lenesi. Vreau sa mai sar cu parasuta, sa fac bungee jumping si cam atat deocamdata. Poate ca este periculos, insa viata in sine este periculoasa, nesigura. Doar moartea e sigura. Asa ca eu n-am nimic impotriva. Odata ce asta te face fericit, liber, da-i bataie!:D

Dumitru73 09.04.2010 09:26:08

Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 232727)
Exista o serie de sporturi practicate in general pentru adrenalina. Personal am avut ocazia sa practic ceva alpinism, insa nu pentru a-mi cultiva orgolii sau pt a simti adrenalina ci fiindca acolo in inaltul stancilor ma simteam si inca ma mai simt in largul meu. Acolo la inaltime am senzatia ca este o alta lume, cu aer curat, lipsita de rele si stres, cu peisaje minunate vai, rauri si piscuri golase. Acelasi lucru banuiesc ca s-ar putea spune si despre cei care practica sporturi din categoria gliding-ului, desi acestea par a fi chiar mai periculoase.

La un moment dat, dupa ce devine o obisnuinta, nici nu prea mai simti adrenalina care defapt se naste din frica (lucru care nu stiu daca este tocmai benefic), dar acea senzatie de detasare si libertate ramane intotdeauna.

Voi ce credeti ?

De ce nu ar fi OK?
Cei care, eventual, ar critica asa ceva, nu stiu ca un traseu montan relativ greu, de cateva ore, iti limpezeste mintea mai bine decat daca ai sta in meditatie sau rugaciune.

Lucian_craciunescu 09.04.2010 10:03:21

"Roaga-te si poti face orice!"
 
Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 232727)
Exista o serie de sporturi practicate in general pentru adrenalina. Personal am avut ocazia sa practic ceva alpinism, insa nu pentru a-mi cultiva orgolii sau pt a simti adrenalina ci fiindca acolo in inaltul stancilor ma simteam si inca ma mai simt in largul meu. Acolo la inaltime am senzatia ca este o alta lume, cu aer curat, lipsita de rele si stres, cu peisaje minunate vai, rauri si piscuri golase. Acelasi lucru banuiesc ca s-ar putea spune si despre cei care practica sporturi din categoria gliding-ului, desi acestea par a fi chiar mai periculoase.

La un moment dat, dupa ce devine o obisnuinta, nici nu prea mai simti adrenalina care defapt se naste din frica (lucru care nu stiu daca este tocmai benefic), dar acea senzatie de detasare si libertate ramane intotdeauna.

Voi ce credeti ?

Am auzit o povestioara frumoasa...O tanara copila il intreaba pe parintele duhovnic: -Parinte, pot merge in discoteca?
-Poti draga mea, daca poti sa te rogi in discoteca.
...
Pe munte cu siguranta ne putem ruga si ne putem simti aproape de Dumnezeu!
Insa, frica este opusul dragostei si nu stiu daca este bine sa facem ceva ce ne provoaca frica.
Tentante, toate sporturile acestea care provoaca adrenalina, mai ales ca le poti face pana la o anumita varsta, nu cred insa, ca sunt pe placul lui Dumnezeu...riscatul vietii pt a obtine placere...este chiar impotriva Lui.

AlinB 09.04.2010 10:15:20

De ce ar fi alpinismul "sport extrem"?

Practicat in cunostinta de cauza si cu responsabilitate e mai sigur chiar decat un drum cu masina.

Ceva mai riscanta este poate parapanta dar nu cu mult.
Si la fel, este "sport extrem" doar cand impingi lucrurile la extrem.

Apropo de alpinism si riscatul vietii.

Pustnicul si ucenicul sau
de Ion Agarbiceanu

http://www.scribd.com/doc/7131381/Pustnicul-Si-Ucenicul

Sau (aceeasi)
http://www.ecolife.ro/articole/spiri...arbiceanu.html

Dumitru73 09.04.2010 10:24:53

Citat:

În prealabil postat de Lucian_craciunescu (Post 232756)
Am auzit o povestioara frumoasa...O tanara copila il intreaba pe parintele duhovnic: -Parinte, pot merge in discoteca?
-Poti draga mea, daca poti sa te rogi in discoteca.
...
Pe munte cu siguranta ne putem ruga si ne putem simti aproape de Dumnezeu!
Insa, frica este opusul dragostei si nu stiu daca este bine sa facem ceva ce ne provoaca frica.
Tentante, toate sporturile acestea care provoaca adrenalina, mai ales ca le poti face pana la o anumita varsta, nu cred insa, ca sunt pe placul lui Dumnezeu...riscatul vietii pt a obtine placere...este chiar impotriva Lui.

Nu confunda adrenalina cu frica.
Era dat ca exemplu alpinismul. Unde vezi tu riscul de ati pierde viata in acest caz?

Dumitru73 09.04.2010 10:29:34

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 232758)
De ce ar fi alpinismul "sport extrem"?

Practicat in cunostinta de cauza si cu responsabilitate e mai sigur chiar decat un drum cu masina.

Ceva mai riscanta este poate parapanta dar nu cu mult.
Si la fel, este "sport extrem" doar cand impingi lucrurile la extrem.

Apropo de alpinism si riscatul vietii.

Pustnicul si ucenicul sau
de Ion Agarbiceanu

http://www.scribd.com/doc/7131381/Pustnicul-Si-Ucenicul

Sau (aceeasi)
http://www.ecolife.ro/articole/spiri...arbiceanu.html

Ai dreptate, alipinismul nu este sport extrem.
Multi pun semnul egal intre alpinism si escalada sau catarare. Ceea ce este inexact.

AlinB 09.04.2010 11:04:35

Alpinismul poate fi extrem daca pleci de ex. pe Himalaya fara a avea antrenamentul necesar.
Chiar si cu antrenament serios este o doza semnificativa de risc ca sa nu mai vorbim de costuri si nu in ultimul rand de..motivatie.

Escalada nu este "sport extrem".
Daca cum ziceam, e practicata cu responsabilitate si in cunostinta de cauza.

Viata ta depinde de cat de bine ti-ai insusit teoria, cum ti-ai ales echipamentul traseul si partenerul.

Nu acelasi lucru se poate spune in trafic cand viata ta depinde de combinatii care nu se pot dovedi f. fericite intre starea drumului si caracteristicile tehnice ale masinii, iar in fiecare ora de zeci sau sute de participanti la trafic mai mult sau mai putin instruiti, mai mult sau mai putin responsabili, atenti, obositi, etc.

luminita- 09.04.2010 11:37:35

sunt destui oameni carora le plac sporturile extreme cum ar fi alpinismul,dar mai sunt si alte sporturi care vad ca se tot practica...pararea mea este ca oamenilor care le practica le place pericolul si sunt foarte curajosi...cu toate ca admir persoanele acestea,mie personal nu-mi plac sporturile extreme,prefer peisajele linistite de la poalele muntilor sau padurile

sophia 09.04.2010 12:07:09

Pentru mine sport extrem este acela care infrunta pericolul, mareste adrenalina in sange, este f.riscant.
Sunt oameni care iubesc riscul si nu stiu ce sa faca in viata, cu viata lor.
Nu pot sa-i inteleg.
La ce foloseste asa un sport? Candva mori sau ajungi o leguma. Merita oare?
Nu tu familii, iubire, copii, profesii ca lumea, Dumnezeu...
Si multe femei ajung la sporturi barbatesti si extreme. Nu tu familie, nu tu feminitate, nu tu copii. Vanatai, nasuri sparte, accidente, muschi, aspect si temperament masculin.
Of doamne. Box feminin (si sa mai fie si la olimpiade mai nou, sa le vedem cum isi rup oase si nasuri), curse automobilsitece, raliul saharian, haltere, body-building etc.
Ah, sa mangai un om, sa porti ceva coafuri si toalete frumoase, sa fii placut, delicat, sa nasti prunci si sa-i tii la piept. Prostii - acolo la bataie sa fii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:09:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.