Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

iuliu46 16.02.2013 17:47:34

Citat:

În prealabil postat de Nastya (Post 504054)
De ce e o campanie asa de puternica anti – Darwin? Sa existe o trezvie a crestinilor care, mai mult ca niciodata, se simt mai amenintati de Darwin si de cartile sale? Sa fie Creationismul cu adevarat amenintat de Teoria lui Darwin? Ce rost are acest: Intelligent Design? Dar: crestionismul stiintific? Cui folosesc?

E usor de raspuns. Pentru ca elevii din SUA nu mai au voie sa auda nimic despre Dumnezeu, pentru ca de fapt naturalismul metodologic e de fapt naturalism metafizic deghizat, iar ateii spun asa : Nu indoctrinati copii de mici cu religia, lasa ca-i indoctrinam noi asa incat atunci cand ies din scoala sa fim siguri ca nici unul nu crede ca exista ceva in afara vietii asteia pline de avioane, calculatoare, porci si celulare.

florin.oltean75 16.02.2013 18:05:44

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 222519)
Am vazut multe dialoguri intre crestini si atei ,majoritatea sunt doar pierdere de vreme si consum de energie inutil ;am spus ...majoritatea ...dar nu chiar toate (dialogurile) sunt inutile, caci poate ca mai exista si oameni (majoritatea tineri si foarte tineri) care sunt sinceri si inocenti si au cazut in plasa ateilor, fiind foarte sugestionabili si trecand prin perioada critica a adolescentei ,cu schimbarile , dramele si complexele ei .


De fapt totul e foarte simplu ,daca veti observa cu atentie aceasta poveste a evolutionismului nu are nici macar o dovada ,totul e o tesatura de erori si de interpretari tendentioase ;NICI MACAR O DOVADA ! intrebarea este: de ce are acest "succes" ? Simplu !Aceasta teorie este finantata de stat si se preda ca "stiinta" ,desi nu are nici o dovada in sprijinul ei.Copiilor care li se preda asa ceva in scoala ,avand in vedere ca nu au discernamant ,inghit tot ce li se preda ,mintea lor tanara retine aceste "povesti stiintifico-fantastice" si cresc cu aceasta idee ; cand vor ajunge mari vor reactiona asa cum vedeti ca reactioneaza toti ateii ( agresiv ,injurios, dispretuitor ) de ce reactioneaza astfel ? pai daca au crescut de mici cu aceasta idee,a fost picurata iar si iar ,in mintile lor prin scoala si media ea a devenit " adevar" pentru ei si oricine nu crede ca ei sunt:"prosti ,nu inteleg evolutia ,sunt idioti ,etc." ; ati vazut agresivitatea lor? asta e darul evolutiei pentru om :ura si rautatea;

Kent Hovind ,care a fost timp de 15 ani profesor de stiinte, a ucis si ingropat evolutionismul intr-un mod magistral ; nemastiind cum sa-l mai contreze ,i-au fabricat un proces si l-au inchis ,dar din fericire au ramas filmele sale extraordinare in care ,cu mijloacele stiintei ,demonteaza surubel cu surubel mascota evolutionismului aveti mai jos niste linkuri in engleza (primele 4 linkuri au cam acelasi continut ,alegeti in functie de viteza de download )

http://mediaset.sdasofia.org/MEDIA%2...eto%2Fenglish/

http://62.204.132.106/dataup/ind-new...ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://93.152.176.62/dataup/ind-new....ind%2Fenglish/

http://www.3bible.com/kenthovind.php

puteti sa vedeti si pe net cu cata salbaticie si rautate, s-au facut situri speciale sa-l discrediteze pe Kent Hovind -->asta-i semnul ca le-a dat pe fata povestile despre evolutionism ,a ridicat busteanul sub care se aflau gandacii minciunilor evolutioniste ,i-a deranjat , si acum au iesit la atac :) ;

Cu aceste filme puteti ,foarte simplu , contra orice ateist de pe planeta Pamant ,dar e mai practic sa va rugati pentru ei....decat sa va pierdeti timpul si energia in dialoguri sterile...

Sensul profund al "Creationismului" nu este acela de a explica o cauza initiala temporala a ceea ce vedem si pipaim, ci faptul ca trebuie sa intelegem ca Toate purced din Dumnezeu si Toate se intorc in El, clipa de clipa.

bogdan81 16.02.2013 18:23:46

Si de fapt, maimutele nici macar nu sunt cele mai inteligente specii de pe pamant dupa oameni, ci delfinii.
Toate studiile recente arata acest fapt. Pe locul 2 dupa om ca inteligenta e delfinul, nu cimpanzeul sau alte maimute.
Daca maimuta ar fi cea mai apropiata ruda a omului ar trebui ca ea sa fie apropiata ca inteligenta de oameni, dar e proasta rau, scuzati-mi expresia.
Maimuta e si proasta si urata.

myself00 16.02.2013 18:50:14

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 504063)
Si de fapt, maimutele nici macar nu sunt cele mai inteligente specii de pe pamant dupa oameni, ci delfinii.
Toate studiile recente arata acest fapt. Pe locul 2 dupa om ca inteligenta e delfinul, nu cimpanzeul sau alte maimute.
Daca maimuta ar fi cea mai apropiata ruda a omului ar trebui ca ea sa fie apropiata ca inteligenta de oameni, dar e proasta rau, scuzati-mi expresia.
Maimuta e si proasta si urata.



The icons of evolution: science or myth?
O carte magistrală, scrisă de către reputatul biolog Jonathan Well.

catalin2 16.02.2013 19:45:54

Citat:

În prealabil postat de Nastya (Post 504039)
De ce mi-ati raspuns la un: „Raspuns al meu” pentru alt forumist?
E vorba de un "Raspuns al meu" la un mesaj pe care mi l-a trimis un domn cu nume de forum: iuliu 46 pe care l-am suparat si mi-a parut rau.

Am raspuns la ultimul mesaj, la intamplare, pentru ca am observat ca daca se scriu doar mesaje fara adresant nu se citesc de multe ori. Am observat ca unii nu citesc mesajele, poate din lipsa de timp si am vrut sa cititi acel mesaj, ca sa nu scriu degeaba. De exemplu nu de putine ori mi s-a intamplat sa vina cineva sa critice ce am scris citind doar ultimul mesaj, fara sa stie despre ce e vorba si ce am discutat pana atunci (chiar si alaltaieri mi s-a intamplat).
Citat:

În prealabil postat de Nastya (Post 504039)
Scuze! Mie nu mi s-a parut ca ar fi un prea plin de cunostinte avansate de biologie (biochimie, genetica, ameliorare etc.)chiar asa „generale” cum am avut proasta inspiratie sa le postez. Daca toata lumea cunoaste acele banalitati, in fata lumii si din tot sufletul:
Cu plecaciune, scuze. N-am observat ca am nimerit la o adevarata Conferinta stiintifica.

Nastya, eu am inteles dintr-un mesaj ca ai spus ca cei ce sustin creationismul sunt fara pregatire, nu stiu despre ce vorbesc, in schimb vei arata tu care e adevarul, de aceea am spus acel lucru. Iar eu am vazut doar informatii generale (desi nu am citit toate mesajele). Dar nu e vina ta, pentru ca nu ai de unde sa dai alte argumente pentru ca nu exista, teoria evolutionista este doar o povestire intretinuta artificial care e contrazisa de dovezile stiintifice existente. In timpul lui Darwin lucruile pareau mai roz, intre timp stiinta a progresat si au cazut majoritatea dovezilor din timpul lui Darwin. Si teoria lui Darwin s-a schimbat, dupa razboi este neo-darwinismul, darwinismul e depasit. De aceea dadeam acea discutie, pentru ca acolo am scri ce era de scris si userul baptist este apropae singurul care sutinea evolutionismul si a incercat sa dea si alte argumente decat cele obisnuite.
Citat:

În prealabil postat de Nastya (Post 504039)
1. Fiecare posteaza ce gandeste. Totul e sa fii cat de cat politicos si eventual sa nu bati campii.(Mai sunt niste reguli, ca am citit Regulamentul, dar stiu sigur ca le-am respectat).

4. Cred in continuare (si n-are rost o discutie pe aceasta tema) ca omul nu-L poate cuprinde pe Dumnezeu cu mintea lui de creatura. E chiar mandrie si poate sfidare sa crezi asa ceva.

6. Creationismul stiintific mi se pare o incercare lipsita de sens. Omul trebuie sa creada in Dumnezeu, daca e crestin, si sa-L roage pe Dumnezeu sa-i „ajute necredintei” (Cum ne invata Sfanta Scriptura, Biblia). Pentru mine a fost surprinzator si intristator in acelasi timp, ca Parintele Seraphim Rose a putut sa scrie despre Creationimul stiintific. Nu l-am recunoscut.

7. Mi se pare o mare ipocrizie sa critici stiinta si sa te folosesti de descoperirile ei. Aici e vorba de principiul : ori/ori.

1. Corect.
4. Asa este, dar noi Il cunoastem din ceea ce chiar El ne-a revelat. De aici stim tot ceea ce stim. Iar Facerea este revelatia primita de Moise de la Domnul, acolo chiar El ne spune cum a creat lumea.
6. In primul rand parintele Serafim a scris despre creationismul biblic din Facerea. Dar nu e singurul, toti preotii si clerul ortodox crede revelatia din Facerea, sunt doar 2-3 ce sustin evolutionismul teist pe care i-am enumerat la celalat topic, multi din ei aveau tangenta cu stilismul. Creationismul stiintific aduce si explicatii stiintifice in primul rand pentru a demonstra ca evolutionismul e fals si ca sunt date stiintifice in sprijinul Facerii. E culmea pana la urma, se reproseaza ca de ce se folosesc argumente teologice impotriva evolutionismului, iar cand se folosesc arguemnte stiintifice de ce credinciosii folosesc arguemnte stiintifice pentru ca trebuei doar sa creada. credinta nu inseaman credinta oarba, sa credem tot ce zboara sau spune cineva, asadar avem dovezi ca Domnul spune adevarul, nu oamenii de stiinta atei.
7. Stiinta este in total acord cu credinta, cu ortodoxia. Ortodoxia este adevarul si nu poate sustine ceva neadevarat. E vorba de stiinta, nu de speculatiile fanteziste gen teoria evolutionista, Big Bang si altele. Acestea sunt contrzise chiar de descoperirile stiintifice, dar sunt tinute in viata de faptul ca majoritatea oamneilor de stiinta sunt atei si nu exista o alta teorie decat cea biblica. Mie mi se pare curios sa aflu ca sunt credinciosi care impartasesc credinta unor atei care au aceasta credinta doar pentru ca nu pot accepta credinta. Mie asta mi se pare un non-sens.

Eugen7 16.02.2013 20:00:07

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 504053)
E foarte complicat cu nemurirea.

Doar pentru cei care nu Il cunosc pe Hristos Iisus.

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 504053)
Crestinii la ora actuala nici nu mai cred in nemurirea trupului, sau ca trupul a fost creat ca sa nu moara, precum era Adam odata. La ora actuala se crede in viata de dincolo ca si cum trupul ar fi fost creat pentru moarte si ca e ceva normal sa murim.

Serios? ;)
BO afirma inechivoc invierea mortilor: trup (pnevmatizat, ca al Domnului Iisus Hirstos dupa invierea din morti) si suflet.
Omul este trup si suflet, chiar daca dupa adormire sufletele dreptilor si ale sfintilor merg in rai (si exista intr-un mod constient, insa nedeplin din punct de vedere ontologic) totusi ei asteapta invierea mortilor, "inoirea lumii".

Sfintii Parinti afirma inechivoc: "om nu poate fi numit nici sufletul fara trup nici trupul fara suflet".

Citat:

În prealabil postat de EzioAuditore (Post 504053)
Eu nu cred asta, (...) Pentru ca trupul a fost creat pentru Duhul Sfant:

Omul este templu al Duhului Sfant. Trupul nu este ca o haina, ca o cutie, ca un dulap, ca un vehicul de transport, ca un suport etc... ci omul este trup si suflet, in intreg indisolubil legat, reciproc interdependent...

Doamne ajuta.

Dumitru73 16.02.2013 20:05:34

Citat:

În prealabil postat de florin.oltean75 (Post 504060)
Sensul profund al "Creationismului" nu este acela de a explica o cauza initiala temporala a ceea ce vedem si pipaim, ci faptul ca trebuie sa intelegem ca Toate purced din Dumnezeu si Toate se intorc in El, clipa de clipa.

problema este că oamenii, inclusiv cei religioși, au început să se întrebe "cum?" și "de ce?"

Eugen7 16.02.2013 20:06:48

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 504063)
Si de fapt, maimutele nici macar nu sunt cele mai inteligente specii de pe pamant dupa oameni, ci delfinii.
Toate studiile recente arata acest fapt. Pe locul 2 dupa om ca inteligenta e delfinul, nu cimpanzeul sau alte maimute.
Daca maimuta ar fi cea mai apropiata ruda a omului ar trebui ca ea sa fie apropiata ca inteligenta de oameni, dar e proasta rau, scuzati-mi expresia.
Maimuta e si proasta si urata.

Doar din punct de vedere al genomului sunt foarte apropiate primatele.

Mamiferele sunt inteligente...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mamifere
http://ro.wikipedia.org/wiki/Primate
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arbore_filogenetic
http://ro.wikipedia.org/wiki/Delfin

Doamne ajuta.

Dumitru73 16.02.2013 20:08:18

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 504063)
Si de fapt, maimutele nici macar nu sunt cele mai inteligente specii de pe pamant dupa oameni, ci delfinii.
Toate studiile recente arata acest fapt. Pe locul 2 dupa om ca inteligenta e delfinul, nu cimpanzeul sau alte maimute.
Daca maimuta ar fi cea mai apropiata ruda a omului ar trebui ca ea sa fie apropiata ca inteligenta de oameni, dar e proasta rau, scuzati-mi expresia.
Maimuta e si proasta si urata.

nu e nici proastă nici urâtă.
raționamentul tău dovedește nimic.
oamenii și maimutele au un stramos comun.
iar maimutele atât au evoluat, pana acum.

Eugen7 16.02.2013 20:11:18

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504092)
problema este că oamenii, inclusiv cei religioși, au început să se întrebe "cum?" și "de ce?"

"De ce?" este una din intrebarile de baza ale crestinismului, iar raspunsul este clar: hristocentrimul.

In ceea ce priveste "cum" Biserica a avut intodeauna preocupari in acest sens, insa niciodata nu a dogmatizat si nu va dogmatiza vreo paradigma stiintifica in ceea ce priveste modul "cum" fuctioneaza acest univers.

Dogma Bisericii afirma inechivoc CINE este creatorul si DE CE exista creatia (inclusiv omul), raspunusl fiind hristocentrismul... asa cum am afirmat mai sus.

Doamne ajuta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:31:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.