Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   I.P.S. Teofan (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3280)

Laurentiu 05.03.2008 23:55:18

Eiii ce ziceti .. de cand asteptam eu sa ia Teofan:)...(oltean de-al meu :D )un mitropolit oltean pentru prima data in Moldova :)

Laurentiu 06.03.2008 00:15:13


Laurentiu 06.03.2008 00:16:42


Noesis 06.03.2008 00:25:50

Eu nu inteleg cumde, din atatia monahi, duhovici care sunt in manastirile din nord nu se gaseste un moldovean/bucovinean pentru Moldova. Eh. :(

Laurentiu 06.03.2008 00:35:23

DA , dar ce ne facem noi acum oltenii ca am ramas fara Teofan? :)

DA exista multi monahi dar majoritatea nu candideaza ,,,dar nu stiu cum este cu mitropolitii astia dupa ce criterii se aleg..poate un simplu monah sa candideze??

omulet 06.03.2008 01:20:20

Citat:

În prealabil postat de Laurentiu
DA , dar ce ne facem noi acum oltenii ca am ramas fara Teofan? :)

Sa stii ca-i buna intrebarea ta, ca IPS Teofan a facut multe lucruri bune in Oltenia!

Din cate stiu eu, orice ieromonah poate fi propus sa fie episcop... ca (cel putin oficial) la episcopie nu-ti depui candidatura.

Traditie 06.03.2008 02:35:42

Îmi place mult acest ierarh, înclusiv înfatisarea lui, blânda si severa.

ramur 06.03.2008 06:11:32

Noi, un grup de moldoveni ne bucuram ca IPS Teofan este mitropolit al Moldovei si Bucovinei.Bunul Dumnezeu sa il lumineze si sa-l intareasca.

istoica 06.03.2008 07:20:35

Sa-i uram spor la lucru on gradina lui Dumnezeu, lui si tuturor ierarhilor nostri. Sa ii lumineze Dumnezeu, pentru ca sub povatuirea lor, sa ne mantuim impreuna.

georgeval 06.03.2008 10:37:08

Citat:

În prealabil postat de Laurentiu
DA , dar ce ne facem noi acum oltenii ca am ramas fara Teofan? :)

DA exista multi monahi dar majoritatea nu candideaza ,,,dar nu stiu cum este cu mitropolitii astia dupa ce criterii se aleg..poate un simplu monah sa candideze??

B. Alegerea Mitropolitului
Art.129 – (1) Eligibil pentru slujirea, vrednicia si raspunderea de Mitropolit este oricare
ierarh membru al Sfântului Sinod, începând de la eparhia vacanta, care este doctor sau licentiat
în Teologie si s-a distins prin viata curata, cultura teologica, demnitate eclesiala, zel misionar si
simt gospodaresc. Lista ierarhilor eligibili se întocmeste în ordinea dipticelor, descrescator,
începând de la eparhia vacanta.
(2) Pentru alegerea de Mitropolit, Sinodul Mitropolitan, prezidat de Patriarhul României
sau de loctiitorul desemnat canonic si statutar, stabileste, prin consultare deschisa urmata de vot
secret consultativ, o lista de doi candidati dintre ierarhii eligibili, cu motivarea fiecarei propuneri.
(3) Dupa consultarea prevazuta la alineatul precedent, Sinodul Mitropolitan se consulta,
într-o sedinta speciala, cu membrii Adunarii Eparhiale ai eparhiei vacante la care se adauga
membrii clerici si mireni din celelalte eparhii ale Mitropoliei respective, delegati în Adunarea
Nationala Bisericeasca. La sedinta participa, de asemenea, un decan al unei facultati de teologie
si un director de seminar teologic din Mitropolie, desemnati de Patriarhul României sau
Loctiitorul de Mitropolit în consultare cu ierarhii sufragani. Consultarea are loc la sediul
Mitropoliei vacante, la data stabilita de Patriarhul României, în acord cu membrii Sinodului
Mitropolitan.
(4) Lista de candidati pentru alegerea de Mitropolit, întocmita de Sinodul Mitropolitan,
poate fi completata, prin consultare deschisa urmata de vot secret consultativ, cu doua nume
dintre ierarhii eligibili care au obtinut cele mai multe voturi. Lista întocmita de Sinodul
Mitropolitan, completata în urma consultarii cu membrii clerici si mireni mentionati la aliniatul
precedent, va fi înaintata Sfântului Sinod cu proces-verbal.
(5) Sfântul Sinod primind lista poate dispune completarea acesteia cu doi candidati,
ierarhi eligibili, desemnati prin vot secret consultativ de catre plenul sau, care au obtinut cele mai
multe voturi.
(6) Lucrarile Sfântului Sinod pentru alegerea de Mitropolit sunt prezidate de catre
Patriarhul României.
(7) În vederea alegerii de Mitropolit, pe buletinul de vot se vor înscrie, în ordine,
numele ierarhilor eligibili propusi prin vot secret consultativ de Sinodul Mitropolitan, de clericii
si mirenii participanti la consultare, precum si de Sfântul Sinod.
(8) Alegerea Mitropolitului de catre Sfântul Sinod se desfasoara în conformitate cu
modalitatea de votare prevazuta la art.128, alin.2-9, cu adaptarile adecvate.
(9) Mitropolit devine candidatul care a obtinut voturile a jumatate plus unu din totalul
membrilor prezenti. Daca nici unul dintre candidati nu a întrunit numarul necesar de voturi, se
organizeaza o noua votare, la care participa primii doi candidati care au întrunit cel mai mare
numar de voturi. Devine ales cel care a întrunit voturile a jumatate plus unu din totalul
membrilor prezenti. În caz de paritate, decid sortii.
(10) Rezultatul alegerii se consemneaza într-un proces-verbal la care se anexeaza
buletinele voturilor exprimate. Presedintele anunta solemn numele celui ales, dupa care închide
sedinta de lucru.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:25:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.