Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfintele Pasti - Invierea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5070)
-   -   Intram in post. Ce jertfim? La ce renuntam? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14627)

Daniel_7 26.02.2012 15:37:51

Intram in post. Ce jertfim? La ce renuntam?
 
Eu personal as dori sa renunt la internet si la televizor pe aceasta perioada.

Daniel_7 26.02.2012 16:57:43

Ma gandesc sa renunt si la cafea.

alicia 26.02.2012 17:22:22

De la dorit pana a ajunge sa facem ce ne propunem e f mult,mai bine ne-am dori cu ajutorul Domului k singuri nu putem face nimic,nu cred k reununtarea la cafea sau internet sa ne ajute prea mult...eu de exemplu imi doresc k in acest post cu ajutorul Lui Doamne Doamne sa imi fac mai mult timp pt rugaciune,sa ma ajute sa fiu mai calma,rabdatoare...etc.Oricum fiecare e liber sa isi doreasca ce vrea...Eu nu as putea sta atata fara internet...lucrez,invat important e cum il intrebuintezi!

Daniel_7 26.02.2012 17:26:42

Si eu am sa folosesc internetul,dar numai in scopul seviciului,fara facebook,forum sau navigari pe site-uri de orice fel

alicia 26.02.2012 17:38:40

Cu ajutorul Domnului sa putem reusi ...de multe ori tentatia e mare ...doar putin sa ma uit sa mai vad ce e....De multe ori in posturi si pe acest forum nu am mai intrat multi in loc sa se indemne la fapte bune,crestinesti...folositoare...se contrazic ajungand la jigniri...etc.Cred ca in mare parte e o pierdere de timp...in loc sa citesti o carte...Ma ingrozesc uneori la gandul ca vom da socoteala pt timpul pierdut degeaba,sfaturi si multe le stim,insa practic nu facem mai nimic...personal eu ...nu judec pe altii!

stefan florin 26.02.2012 19:29:36

la obiceiuri mai putin bune. Post usor si ziditor doresc la toti forumistii. Cer iertare TUTUROR celor pe care i-am suparat pe acest forum. Doamne ajuta!

dorinastoica14 26.02.2012 19:36:24

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 431761)
Ma gandesc sa renunt si la cafea.

Ia-o ușurel- E greu să renuți deodată. Am început de lunea trecută să beau cafea fără cofeină. Am avut o săptămână cumplită cu dureri de cap de nedescris. Am reușit slavă lui Dumnezeu! Cafeaua este o mare belea mai ales în post. Nu ai foame, nu ai sete dar te ia o durere de cap de la lipsa cofeinei de nu știi ce-i cu tine.
Izbândă îți doresc.

N.Priceputu 26.02.2012 19:48:15

Pentru o trecere mai ușoară, încercați s-o înlocuiți cu ceai negru. Veți scăpa de durerile de cap.

inspiron 26.02.2012 19:49:15

Eu vreau sa renunt la tigari si poate cu ocazia asta renunt definitiv.

alicia 26.02.2012 19:55:44

Sau puteti opta pt cafea naturala de cicoare sau orz...

Daniel_7 26.02.2012 20:10:58

Pentru ca de maine nu voi mai intra pe forum,va doresc un post cu foloase duhovnicesi!

glykys 26.02.2012 20:29:21

Cei care sunt foarte in varsta si foarte bolnavi pot posti numai prima si ultima saptamana din post, dar trebuie sa tina miercurile si vinerile de peste an si in locul postului pe care nu il pot tine, sa faca mai multa rugaciune, mai multa milostenie...

Sa ne amintim ca postul nu e scop in sine, nu iarta pacatele, nu se tine pentru sanatate, ci pentru dezrobirea de patimi si chiar pentru asemanarea cu sfintii si cu Hristos, care a tinut post 40 de zile, inainte sa iasa la propovaduire!

Postul e vreme buna pentru lucrarea interioara. Cat priveste TV-ul si netul, sa nu uitam ca noi trebuie sa eradicam cauzele, nu simptomele. Nu sunt lucruri rele in sine, doar ca trebuie sa dobandim discernamantul de a le folosi cum trebuie. Spre exemplu, ai mei se uita mult la OTV, ceea ce imi displace. Dar de la OTV, printre balastul de rigoare, am aflat tocmai acum un lucru care,spre ignoranta mea, nu il stiam: pectina este gelatina din picioare de porc! Luati aminte cei care nu stiati! Voi posta si la rubrica despre mancare sanatoasa. Deci majoritatea magiunurilor, zacusca din comert si alte produse care contin pectina NU sunt de post!

Post usor si binecuvantat tuturor!

N.Priceputu 26.02.2012 20:39:13

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 431810)
Dar de la OTV, printre balastul de rigoare, am aflat tocmai acum un lucru care,spre ignoranta mea, nu il stiam: pectina este gelatina din picioare de porc! Luati aminte cei care nu stiati! Voi posta si la rubrica despre mancare sanatoasa. Deci majoritatea magiunurilor, zacusca din comert si alte produse care contin pectina NU sunt de post!

Păi nu era mai bine să nu te uiți la OTV? Cine nu are televizor nu știe, așa că poate mânca liniștit. Nu cred că ar trebui să ne facem atâtea probleme pentru eventualitatea că o zacuscă ar putea conține și o substanță de origine animală (sau doar comună). Mai ales că spuneai mai sus că postul nu e scop în sine. Riscăm să dăm o atenție excesivă unor lucruri de importanță secundară. Apoi, iată și aici ceva despre pectină, care se găsește și în gutui și în alte fructe.

Însă în ce privește televizorul, părerea mea e că face mult mai mult rău decât un ingredient din ăsta. Mentalitatea pe care o formează e la polul opus gândirii creștine, viețuirii în Hristos.

glykys 26.02.2012 20:42:05

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 431805)
Pentru ca de maine nu voi mai intra pe forum,va doresc un post cu foloase duhovnicesi!


Multumim la fel, Daniel!
Domnul cu tine!


In ceea ce priveste cafeaua, nu e oare produs de post? Eu nu obisnuiesc sa o beau nici in zile de dulce, dar stiu ca ea este si medicament pentru cei hipotensivi (asta tot legat de dreapta masura), nu doar placere care creeaza dependenta. Poate durerile de cap vin de altundeva, poate si de la hipotensiune...

Daniel_7 26.02.2012 20:44:28

O cugetare de la sfantul Isac Sirul
 
Mantuitorul,atunci cand spune multe locasuri ale Tatalui,numeste masurile mintii celor salasluiti in tinutul acela;adica deosebirile celor de care se desfata aceia cu mintea.
Prin multe locasuri asadar,nu numeste deosebirea locurilor ,ci trepte de daruri duhovnicesti.Dupa cum fiecare dintre noi se desfata de soarele simtit dupa masura curatiei vazului,iar acela nu se imparte in mai multe starluciri,ci tuturor le lumineaza in acelasi chip,tot astfel si cu dreptii in veacul ce va sa fie.Toti vor salaslui intr-un singur tinut,insa fiecare va atrage si va avea in sine stralucirea si bucuria soarelui celui gandit dupa masura curatiei proprii;deci atat cat este in stare sa primeasca si sa cuprinda.

N.Priceputu 26.02.2012 20:51:28

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 431818)
In ceea ce priveste cafeaua, nu e oare produs de post? Eu nu obisnuiesc sa o beau nici in zile de dulce, dar stiu ca ea este si medicament pentru cei hipotensivi (asta tot legat de dreapta masura), nu doar placere care creeaza dependenta. Poate durerile de cap vin de altundeva, poate si de la hipotensiune...

Ba da, sigur că e de post. Dar poate cine vrea să renunțe la ea pe perioada postului o face din cauză că dă dependență, datorită cofeinei. Și dacă bei zilnic o cafea, la o anumită oră, lipsa ei îți va da dureri de cap la propriu. De aceea, când vreau să renunț la cafea, o înlocuiesc cu ceai negru, care are teină, ceva similar cofeinei, dar care nu dă dependență.

glykys 26.02.2012 21:10:10

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 431816)
Păi nu era mai bine să nu te uiți la OTV? Cine nu are televizor nu știe, așa că poate mânca liniștit. Nu cred că ar trebui să ne facem atâtea probleme pentru eventualitatea că o zacuscă ar putea conține și o substanță de origine animală (sau doar comună). Mai ales că spuneai mai sus că postul nu e scop în sine. Riscăm să dăm o atenție excesivă unor lucruri de importanță secundară. Apoi, iată și aici ceva despre pectină, care se găsește și în gutui și în alte fructe.

Însă în ce privește televizorul, părerea mea e că face mult mai mult rău decât un ingredient din ăsta. Mentalitatea pe care o formează e la polul opus gândirii creștine, viețuirii în Hristos.

Hihi, acum sa nu se inteleaga ca fac apologia TV-ului, cu atat mai putin a OTV-ului! Nu, voiam doar sa spun ca si in cele mai nocive lucruri poti gasi, ceva bun, de care sa te folosesti.

Dar sa stii ca eu sunt recunoscatoare ca am auzit vorba asta la TV, ca maine dimineata as fi mancat magiun cu pectina sau gelatina de porc si m-as fi amagit ca tin post. Nu cred ca o fabrica pe cale naturala. Una e sa gresesti din nestiinta, iar alta e sa o faci fiind prevenit in prealabil. Uite, eu nu pot sa mai mananc de acum in post asa ceva si nici ai mei nu mananca. A, ca probabil ca voi consuma in acest post si alte chestii pe care scrie ca sunt de post si de fapt, nu sunt...
Oricum, din toata povestea asta am tras eu concluzia ca va trebui sa invat sa fac dulceata, zacusca...

maria63 26.02.2012 21:51:52

Despre pectina!
 
Poate nu ati inteles bine de la OTV pentru ca pectina ca atare este de origine vegetala.
In stare naturala il gasiti in cantitati mai mari in portocale, gutui, mere, dar de fapt cam toate fructele contin pectina – nimic altceva decat un polizaharid acid. Pectina folosita in industria alimentara se extrage din pulpa de mar si din coji de portocale.

Definitie DEX
PECTÍNĂ - Clasă de compuși organici care se găsesc în țesuturile celulelor vegetale și care, prin amestecare cu apă și prin fierbere, capătă forma unei gelatine, fiind folosiți în industria alimentară, farmaceutică și în cosmetică; (și la sg.) compus organic vegetal .

Probabil e vorba de alt agent de ingrosare dar care nu poarta numele de pectina.

glykys 26.02.2012 22:08:24

Citat:

În prealabil postat de maria63 (Post 431829)
Poate nu ati inteles bine de la OTV pentru ca pectina ca atare este de origine vegetala.
In stare naturala il gasiti in cantitati mai mari in portocale, gutui, mere, dar de fapt cam toate fructele contin pectina – nimic altceva decat un polizaharid acid. Pectina folosita in industria alimentara se extrage din pulpa de mar si din coji de portocale.

Definitie DEX
PECTÍNĂ - Clasă de compuși organici care se găsesc în țesuturile celulelor vegetale și care, prin amestecare cu apă și prin fierbere, capătă forma unei gelatine, fiind folosiți în industria alimentară, farmaceutică și în cosmetică; (și la sg.) compus organic vegetal .

Probabil e vorba de alt agent de ingrosare dar care nu poarta numele de pectina.

Oh, da, aveti dreptate, multumesc pentru corectura! Asta se intampla cand esti cu ochii la ceva si cu urechea la TV. Este vorba despre gelatina. Dar tot acolo ajungem, din pacate...

Raoul 26.02.2012 22:10:12

Hmm... ar trebui sa renunt la multe in post,acum insa depinde cat voi si reusi. Cu TV-ul nu mai e problema,nu mai am. Deci am scapat oarecum,insa se compenseaza cu statul pe net,asa ca mare afacere tot n-am facut. Am insa o nedumerire: e pacat (ca baiat) sa te vezi cu fetele? :106:

Daniel_7 26.02.2012 22:12:49

Maine incepe si canonul de pocainta a lui Andrei Criteanu.Se face in toate Bisericile dupa amiaza.

Daniel_7 26.02.2012 22:23:31

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 431832)
Hmm... ar trebui sa renunt la multe in post,acum insa depinde cat voi si reusi. Cu TV-ul nu mai e problema,nu mai am. Deci am scapat oarecum,insa se compenseaza cu statul pe net,asa ca mare afacere tot n-am facut. Am insa o nedumerire: e pacat (ca baiat) sa te vezi cu fetele? :106:

Nu e pacat,atat timp cat doar te vezi.Insa ai avea o rasplata mai mare,daca acest timp l-ai dedica prioritar(sau numai) lui Dumnezeu.

Raoul 26.02.2012 22:23:57

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 431835)
Nu e pacat,atat timp cat doar te vezi.Insa ai avea o rasplata mai mare,daca acest timp l-ai dedica prioritar(sau numai) lui Dumnezeu.

Eh,cam greu la varsta mea :1:

PS specifica in acest post e rugaciunea lui Efrem Sirul,nu?

Daniel_7 26.02.2012 22:25:20

Da,si aceasta inseamna o indemnare la pocainta .Insa gandeste-te putin,cum ai sa te gandesti la pocainta daca ai sa te vezi cu fetele?

Daniel_7 26.02.2012 22:30:54

Postul ocroteste orice virtute. Este începutul luptei spirituale, cununa celor cumpatati, frumusetea fecioriei si sfinteniei, stralucirea cuminteniei, începutul vietii crestine, mama rugaciunii, izvorul smereniei. Postul te învata linistea si el precede celelalte fapte bune. ( Sfântul Isaac Sirul)

Daniel_7 26.02.2012 22:33:27

Biserica Ortodoxă propune credincioșilor ei să întâmpine Paștile - sărbătoare a sărbătorilor și moment de maximă bucurie - printr-o destul de lungă perioadă de reculegere și post (într-un sens mai larg, după cum ne arată cântările Triodului).

Se întâmplă multe lucruri foarte specifice, unice și minunate în aceste câteva săptămâni ale Postului Mare:

muzica din biserică se cântă pe tonuri mai triste și mai tânguitoare (ca a unor fii risipitori care ne întoarcem dintr-un exil voluntar și călătorim înapoi spre Părintele nostru)
cântările și imnele amintesc cu deosebire căderea noastră (dar și putința de a ne ridica, cu ajutorul lui Dumnezeu) și slăbiciunea firii noastre (dar, iarăși, și putința de a depăși acestea cu harul lui Dumnezeu primit la Botez)
slujbele sunt mai lungi și mai dese și cuprind rugăciuni și ritualuri unice, cum ar fi rugăciunea Sfântului Efrem Sirul, Deniile, Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul sau Liturghia Darurilor mai-înainte sfințite
veșmintele preoților și odoarele în care este înveșmântată biserica sunt de culoare închisă (neagră sau violet/purpuriu închis, de obicei)
postul de bucate și abstinență în viața sexuală, precum și reducerea privitului la televizor (de exemplu), sunt o invitație de a investi, mai mult decât de obicei, energia noastră fizică în cele spirituale, prin transformarea și transfigurarea ei (din dragostea fizică față de partener în dragostea spirituală către tot aproapele), prin milostenie (din banii ce ar trebui să ne rămână în plus de pe urma postului), prin lecturi din Biblie și alte cărți duhovnicești (din timpul rămas prin faptul că ne uităm mai puțin le televizor, bunăoară) etc.

Toate acestea creează deci o întreagă atmosferă în viața noastră - tot așa după cum dacă avem invitați acasă creăm atmosfera dorită punând o anumită muzică, aprinzând lumânări etc. -, atmosferă care să ne conducă la o stare sufletească pe care Biserica o consideră de mare folos: tristețea radioasă (sau "strălucitoare", sau "luminoasă").

Sintagma aceasta - tristețe radioasă (strălucitoare/luminoasă) - simplă și frumoasă și profundă în același timp: ea spune că, pe de o parte, suntem triști, pentru că vedem toată slăbiciunea noastră, deasa noastră aplecare către rău, păcătoșenia noastră; pe de altă parte, însă, știm că Dumnezeul nostru este Iubire și că este un Dumnezeu înțelegător, milostiv și iubitor de oameni, care vrea mântuirea, iar nu pierzarea noastră, și care pentru asta S-a făcut om și a pătimit pentru noi, și încă pătimește, pentru fiecare dintre noi, până la sfârșitul timpurilor. Și asta ne dă nădejde, asta transfigurează tristețea noastră, o penetrează de lumina Domnului, cu Care împreună-călătorim pe calea spre înviere.

Preot Iulian Nistea

Raoul 26.02.2012 22:38:32

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 431837)
Da,si aceasta inseamna o indemnare la pocainta .Insa gandeste-te putin,cum ai sa te gandesti la pocainta daca ai sa te vezi cu fetele?

Ma straduiesc si eu sa raman cat mai "drept" in credinta,stai linistit. Sa ma ajute Bunul Dumnezeu sa postesc si tot ar fi ceva :(

glykys 26.02.2012 22:40:32

Capitolul 14 din Epistola catre Romani, din care s-a citit si la slujba de astazi:


1.Pe cel slab în credință primiți-l fără să-i judecați gândurile a.
Rm 15:1 Rm 15:7 1Co 8:12
2 Unul crede că poate să mănânce de toate; cel slab însă mănâncă legume.
3 Cel ce mănâncă să nu-l disprețuiască pe cel ce nu mănâncă, iar cel ce nu mănâncă să nu-l judece pe cel ce mănâncă; pentru că Dumnezeu l-a primit.
4 Cine ești tu, cel ce judeci pe servul altuia ? Pentru stăpânul său stă el în picioare sau cade. Dar se va ține'n picioare, căci Domnul are putere să-l facă să stea drept.
5 Unul deosebește o zi de alta, iar altul judecă toate zilele la fel. Fiecare să-și aibă'n minte deplina sa încredințare.
6 Cel ce ține ziua c, pentru Domnul o ține; și cel ce nu ține ziua, pentru Domnul n'o ține. Și cel ce mănâncă, pentru Domnul mănâncă, fiindcă-I mulțumește lui Dumnezeu; și cel ce nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă, și-I mulțumește lui Dumnezeu.
7 Că nimeni dintre noi nu trăiește pentru sine și nimeni nu moare pentru sine.
8 Că dacă trăim, pentru Domnul trăim; și dacă murim, pentru Domnul murim. Așadar, și dacă trăim, și dacă murim, ai Domnului suntem.
9 Căci pentru aceasta a trăit și a murit și a înviat d Hristos, ca El să stăpânească și peste morți și peste vii.
10 Dar tu, de ce-l judeci pe fratele tău? sau tu, pe fratele tău de ce-l disprețuiești? Fiindcă toți ne vom înfățișa înaintea scaunului de judecată al lui Dumnezeu.
11 Că scris este: Viu sunt Eu! – zice Domnul –; Mie Mi se va pleca tot genunchiul și toată limba Îi va da slavă lui Dumnezeu.
12 Astfel că fiecare din noi va da seama despre sine înaintea lui Dumnezeu.
13 Așadar, să nu ne mai judecăm unii pe alții, ci mai degrabă judecați aceasta: să nu pui în calea fratelui piatră de alunecare sau de poticnire e.
14 Știu și sunt încredințat în Domnul Iisus că nimic nu este spurcat prin sine f; dar pentru cel ce gândește că ceva e spurcat, pentru acela spurcat este.
15 Dacă însă, din pricina mâncării g, fratele tău se mâhnește, tu nu mai umbli potrivit iubirii. Cu mâncarea ta nu-l da pierzării pe acela pentru care a murit Hristos.
16 Așadar, să nu fie bunul vostru defăimat,
17 căci împărăția lui Dumnezeu nu este mâncare și băutură, ci dreptate și pace și bucurie întru Duhul Sfânt;
18 și cel ce'ntru aceasta-I slujește lui Hristos este bineplăcut lui Dumnezeu și cinstit de oameni.
19 Drept aceea, să le urmăm pe cele spre pace și pe cele spre zidirea unuia de către altul.
20 Nu strica, de dragul mâncării, lucrul lui Dumnezeu. Toate sunt curate, dar sunt un rău pentru omul care mănâncă spre'mpiedicare.
21 E bine să nu mănânci carne, nici să bei vin, nici să faci ceva de care fratele tău se'mpiedică, se poticnește sau slăbește.
22 Credința pe care o ai, s'o ai pentru tine însuți în fața lui Dumnezeu. Fericit este cel ce nu se osândește pe sine în ceea ce alege h.
23 Dar cel ce are îndoieli e osândit dacă mănâncă, fiindcă n'o face din credință. Și tot ce nu-i din credință e păcat.

Daniel_7 26.02.2012 22:41:48

E problema ta,insa tu ai pus intrebarea,si eu ti-am oferit un raspuns.

Daniel_7 26.02.2012 22:44:44

- Părinte Teofil, Postul Mare este răstimpul în care omul este chemat să se cerceteze pe sine mai mult decât altădată, să se apropie mai mult de Dumnezeu. Pentru aceasta Biserica noastră Ortodoxă ne întâmpină cu slujbe mai multe si mai lungi, dintre acestea Canonul cel Mare are un loc deosebit. Ce este, de fapt, Canonul cel Mare?

- Canonul cel Mare este un canon mare, cel mai mare canon din toate canoanele câte sunt în rânduiala Bisericii noastre, prin lungimea lui, prin bogătia lui, prin alcătuirile din care este compus. Canoanele Bisericii noastre, canoanele de slujbă, sunt alcătuiri care au în general opt cântări numărate ca nouă pentru că una lipseste de obicei si anume cântarea a doua. Canonul cel Mare are si cântarea a doua, de altfel în Triod sunt mai multe canoane care au toate cele nouă cântări. Nu este vorba de o singură cântare, ci e vorba de alcătuiri din mai multe ziceri care împreună formează ceea ce numim noi o cântare, cântarea întâia, cântarea a doua, cântarea a treia s.a.m.d. Canonul cel Mare are multe alcătuiri de felul acesta apartinând fiecărei cântări si de pe urma faptului că este lung se numeste Canonul cel Mare. De fapt, ce înseamnă canon în acest înteles, înseamnă îndreptare nu înseamnă chinuire, un canon în care te chinui ca să realizezi ceva sau te chinui pentru că ai făcut ceva rău, ci este vorba de un îndreptar, de un mijloc de îmbunătătire sufletească, de ceva care te ajută să te faci din rău bun sau să fii preocupat de îmbunătătire. Acesta e rostul tuturor canoanelor de slujbă, de exemplu, Canonul de pocăintă care este o rânduială pentru credinciosi în general, pentru rugăciunea particulară, e acelasi lucru, adică o rânduială de rugăciune prin care îti propui să nu mai fii rău dacă ai fost rău sau dacă esti bun, să fii si mai bun, să fii mai angajat într-o viata superioară. Canonul cel Mare, de fapt, ca si celelalte canoane, nu are atât importantă când îl realizăm, de exemplu miercuri seara din săptămăna a cincea a postului. Spus o singură dată pe an nu are mare importantă, însă importanta lui este în continutul lui, în ceea ce se poate realiza prin continutul lui si de aceea e important să îl avem la îndemână si să îl studiem, să-l aprofundăm, să ni-l impropriem prin învătarea anumitor ziceri din cuprinsul canonului, să ne orientăm după continutul lui. Asa că eu as recomanda să fim cu mai multă luare aminte nu numai la vremea când se face, pentru că atunci fiind o multime de idei, ideile urmează una pe alta si am putea zice că într-un fel se desfiintează una pe alta. Trecem de la o alcătuire la altă alcătuire, cea de la care am trecut o uităm, cea la care suntem o avem în vedere, dar după ea urmează alta si alta si asa că acolo sunt, poate, sute de idei care sunt în folosul nostru, dar care nu sunt lucrătoare în viata noastră pentru că nu ne rămân. Ne rămâne doar ideea că am participat la un canon lung, la un canon mare, la un canon care e mare nu numai prin lungime ci e mare si prin profunzime. E un sentiment de coplesire. Suntem prea mici pentru un canon asa de mare.

Daniel_7 26.02.2012 22:47:11

- Părinte, vă rugăm să ne tâlcuiti întelesul stihirii următoare din Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanu: "Fie mie scăldătoare sângele cel din coasta Ta, totodată si băutură si apa iertării ce a izvorât, ca să mă curătesc cu amândouă ungându-mă si bând si ca o ungere si o băutură, cuvintele tale cele de viată".

- În această alcătuire vorbim cu Domnul nostru Iisus Hristos care, pe Cruce fiind, a fost străpuns cu sulita după ce si-a dat duhul, după ce a murit pe Cruce si din coasta Lui a curs sânge si apă, ne mărturiseste Sfânta Evanghelie (In. 19, 34). La această apă si la acest sânge, care a curs din coasta Mântuitorului se referă alcătuitorul acestei stihiri, acestei ziceri, si spune în rugăciune către Mântuitorul: să-mi fie si mie sângele curs din coasta ta, mijloc de iertare a păcatelor, să-mi fie si mie apa care a curs o dată cu sângele din coasta ta mijloc de îmbunătătire, să beau sângele tău si să mă ung, să mă spăl cu apa ta, să-mi fie scăldătoare, să mă facă curat sângele si apa din coasta ta, să mă facă curat ca iertat si să mă facă curat de orice întinăciune. Ne rugăm Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Lui care este Cuvântul lui Dumnezeu, să ne fie nouă cuvintele Lui folositoare pentru mântuirea sufletelor noastre, care de fapt, e bine să stim, înseamnă mai ales curătire, mai ales îmbunătătire sufletească. Când zicem mântuire la asta să ne gândim în mod special: să fim îmbunătătiti, să fim iertati de greseli, de păcate si să fim curati si să fim mai buni decât am fost atunci când am făcut cele rele pentru care cerem iertare.

- Canonul este lung si cere din partea nostră nu numai multă răbdare ci si multă atentie. Exemplele si pildele din Vechiul si Noul Testament precum si analiza profundă a sufletului căzut sunt privite de multi dintre credinciosi ca ceva putin depăsit de timpul în care trăim. Cum trebuie înteles textul Canonului si mai ales mesajul, îndemnul cuprins în el, de fiecare dintre noi?

- Numai cei care sunt putini credinciosi pot să facă aprecieri negative fata de ceva atât de înalt si atât de însemnat. Sigur că cineva care nu este obisnuit cu slujbe lungi, cineva care nu este interesat de îmbunătătire prin sfintele slujbe, cineva care ar vrea ca înaintarea lui să se realizeze cumva de la sine, acela poate să coboare si cele înalte si să le micsoreze din măretia lor, dar cineva care îsi dă seama de importanta acestor lucruri si de ajutorul pe care îl poate avea din aceste exemple, din exemplul celor din Vechiul Testament care i-au slujit lui Dumnezeu: să fii primitor de străini ca Avraam, să fii răbdător ca Iov, să fii ostenitor ca Iacob pentru împlinirea dorintelor pe care le ai, să fii postitor ca Moise ca să poti primi legea lui Dumnezeu sau să poti aprecia pozitiv legea lui Dumnezeu, toate lucrurile acestea sunt lucruri de mare însemnătate si pe care noi, credinciosii adevărati, le pretuim, iar credinciosii cei cu putină credintă le defaimă sau le neglijează.

Daniel_7 26.02.2012 22:52:27

Cred ca cu cat vom jertfi mai mult,cu atat bucuria pascala va fi mai mare.

glykys 26.02.2012 22:56:37

Din predica de astazi: Cei care se gandesc la post ca la ceva perimat si imposibil de tinut, din cauza slabiciunilor, a alimentelor contrafacute si a altor pretexte de acest tip, sa se gandeasca la felul in care asculta de doctor, atunci cand acesta le recomanda anumite tratamente sau regimuri. Daca de doctor ascultam, cu atat mai mult trebuie sa ascultam de Biserica (postul este una din cele noua porunci bisericesti).

glykys 26.02.2012 23:03:58

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 431847)
Cred ca cu cat vom jertfi mai mult,cu atat bucuria pascala va fi mai mare.

Asa este, dar orice jertfa sa o facem cu bucurie, cu dragoste si cu gandul la Hristos, nu cu sila, parere de rau si fara tragere de inima.

ioan cezar 26.02.2012 23:56:44

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 431832)
Am insa o nedumerire: e pacat (ca baiat) sa te vezi cu fetele? :106:

Ei, imi pare nitel exagerat (desi o anume retragere folosita pentru reculegere, rugaciune, lecturi nu ar aduce decat foloase, cred). Si, cine stie, o fata poate s-ar simti chiar neglijata, stiu si eu ce sa zic...
Opinia mea e ca chiar merita sa te intalnesti (iar daca ai la indemana "Invierea" de Tolstoi, e acolo o scena minunata a intalnirii dintre un barbat si o femeie in biserica la Slujba Invierii). Numai sa folosesti Postul si sa te invrednicesti de o purtare de tanar barbat crestin. Asta chiar iti urez din toata inima!

P.S. Se spune ca fetele sunt mai hotomane ca noi, ca ne mai cerceteaza, ne spioneaza putintel, ne intind mici curse, sunt mai precaute si nu se arunca prea usor cu capul inainte cand e vorba de maritis. Ce-ar fi sa fii si tu un pic hotoman in sensul cel bun si sa vezi cum se comporta fata care iti place pe timpul intalnirilor din perioada Postului? Imi pare ca putem invata unele lucruri, noi barbatii, tocmai de la fete! De ce nu?...:))

ioan cezar 26.02.2012 23:57:58

Eu as fi incantat sa pot lasa stiti voi ce...
Nenorocitul ala de fumat. Uf...

Raoul 27.02.2012 00:00:56

Multumesc pentru mesaj si pentru sfaturi Cezar. Ce sa zic,ma orientez si eu spre fete mai crestine ca sa zic asa,care sa creada in Dumnezeu,sa mai mearga la biserica etc. Sper sa le randuiasca Dumnezeu pe cele bune si pe perioada postului si sa ne dea putere sa rezistam ispitelor si tentatiilor pierzatoare.

Doamne-ajuta!

alicia 27.02.2012 00:09:53

Postul care vine sa ne aduca numai bine mult folos duhovnicesc in razboiul sufletesc,pace si intelepciune in lucrarea faptei bune si postire usurata in smerenie imbracata,in al postului pahar,punem lacrimi punem har punem calda rugaciune si un strop de fapte bune si smerita pocainta,din a inimii credinta in acest pahar chiar Hristos salasluieste si cu El ne-mpartasestim daca-n inima gaseste fapte bune.Va doresc post cu folos duhovnicesc si bucurie!

ronico 27.02.2012 00:29:33

post
 
un post binecuvintat la toata lumea de aici si iertare daca am suparat pe cineva,la ce renuntam?sa renuntam la ura,sa incercam sa iertam,sa ne rugam ptr toata lumea,ptr dusmani si pentru cei care ne au suparat,sa incercam sa fim mai buni

Hartford 27.02.2012 02:20:31

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 431859)
Multumesc pentru mesaj si pentru sfaturi Cezar. Ce sa zic,ma orientez si eu spre fete mai crestine ca sa zic asa,care sa creada in Dumnezeu,sa mai mearga la biserica etc. Sper sa le randuiasca Dumnezeu pe cele bune si pe perioada postului si sa ne dea putere sa rezistam ispitelor si tentatiilor pierzatoare.

Doamne-ajuta!

Hm sint curioasa cei care iti dau sfaturi la virsta ta nu sau intilnit cu fetele? sau au uitat ca au fost tineri.
Fa ce poti draga Raul dar gindul sa-ti fie la Dumnezeu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:46:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.