Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce popor vom ajunge ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13235)

alinnasser2010 03.07.2011 20:48:44

Ce popor vom ajunge ?
 
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1 din 2 tineri au picat bac-ul ... inimaginabil ca sa nu zic altceva ... ce poror de analfabeti ... vo veni strainii sa ne conduca..Azi de dimineata urmaream cu stupoare inainte sa plec la biserica de dimineata pe la 7:20 un irlandez care era mai patriot decat multi dintre noi chiar si decat mine ... Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?

LapetiteMoc 03.07.2011 21:14:19

bacalaureat
 
Bacul de anul acesta este doar o picatura fata de cate ar trebui sa se faca pentru ca societatea romaneasca sa functioneze normal pe baza unei ierarhii corecte a valorilor. Cel putin 12 ani am facut parte din comisia de bacalaureat, pentru limba romana. Incredibil aparat de trucat si falsificat realitatea. Erau presedinti capabili sa te execute pentru ca nu raspuns pozitiv rugamintilor de a pune 9,50 pe teza de 5 etc.

Un elev intr-un an, la oral, dupa ce a schimbat de trei ori biletul, imi spune: "degeaba te chinui, eu nu stiu nimic." / "Atunci esti liber sa vorbesti despre orice subiect legat de literatura pe care il stii cat de putin." / "Nu stiu nimic. Nici alfabetul." / :13: / "Cum ai ajuns aici, atunci?" / "Cu autobuzul." / "Te crezi smecher, nu-i asa?" / "Sunt pentru ca voi castiga in viata mai multi bani ca tine." / "Cum?" / "Degeaba ai facut facultati daca nu ai aflat cum." / "Pentru obiectivul tau, nu ai nevoie de bacalaureat"... I-am pus 2. Anul acela nu a mai putut continua bacalaureatul, proba de oral la romana fiind eliminatorie. I-am retinut numele si scoala. In acelasi an, sesiunea din toamna era admis cu 8,55.

Felicitari ministrului ca a pus la punct o strategie pentru un examen corect.

Mihnea Dragomir 03.07.2011 21:21:16

Impresionant și nivelul de fraudare. Am aflat că, în nu știu care școală, au fost găsiți o sută și ceva cu copiuțe. Adică, circa jumătate din efectivele de candidați. Mai grav este că acele copiuțe par a fi fost "țintite pe subiect". Nu e prima dată că transpiră subiectele (la rezidențiatul de la medicină s-a întâmplat frecvent), dar nu am mai auzit să știi subiectul dinainte și să ai nevoie de fițuică. Asta, da, arierare !

AndreiM 03.07.2011 21:28:52

Cu atatea reforme si schimbari nu e o supriza pentru mine ca pica bacul atatia elevi.
Mai e problema salariilor profesorile care sunt demotivati si nu mai pun suflet, ca sa nu mai spun ca nu prea au autoritate in propriile clase.
Dar cea mai mare problema o vad eu in mentalitatea pe care o promovam, ca in Romania merge numai cu spaga, ca daca nu dai in cap nu reusesti, ca oricum nu faci nimic. Daca incep asa cu siguranta nu o terminam bine.

alinnasser2010 03.07.2011 21:32:43

cum sa spui ca ai picat pentru ca nu ai putut copia ? m-a lasat mut !

LapetiteMoc 03.07.2011 21:34:56

Citat:

În prealabil postat de alinnasser2010 (Post 374250)
cum sa spui ca ai picat pentru ca nu ai putut copia ? m-a lasat mut !

Cine a spus?

tigerAvalo9 03.07.2011 21:47:20

In sfarsit a iesit la iveala nepregatirea elevilor romani.Aceste rezultate sunt ca urmare a figurilor elevilor,nepregatirii,notelor umflate date de profesori,mentalitatii proaste a elevilor si a tineretului in general si cate mai sunt..Daca eu vad pe strada numai baieti,fete(elevi in general) care asculta numai muzica,manele la maxim,se distreaza,fac asa zisa ''caterinca'' a lor,isi bat joc de semenii mai mari,nu le pasa de carte,de cultura,de geografie,de istorie,religie etc.,nu au mai deloc credinta asta inseamna ca avem un tineret cu o mentalitate jalnica si o pregatire la fel de jalnica.

tara tara vrem ostas 03.07.2011 21:50:55

in sistemul asta vor fi tot mai putini cei care intra la o facultate, ce sa mai zic, sa o termine.

tara tara vrem ostas 03.07.2011 21:52:06

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 374242)
Bacul de anul acesta este doar o picatura fata de cate ar trebui sa se faca pentru ca societatea romaneasca sa functioneze normal pe baza unei ierarhii corecte a valorilor. Cel putin 12 ani am facut parte din comisia de bacalaureat, pentru limba romana. Incredibil aparat de trucat si falsificat realitatea. Erau presedinti capabili sa te execute pentru ca nu raspuns pozitiv rugamintilor de a pune 9,50 pe teza de 5 etc.

Un elev intr-un an, la oral, dupa ce a schimbat de trei ori biletul, imi spune: "degeaba te chinui, eu nu stiu nimic." / "Atunci esti liber sa vorbesti despre orice subiect legat de literatura pe care il stii cat de putin." / "Nu stiu nimic. Nici alfabetul." / :13: / "Cum ai ajuns aici, atunci?" / "Cu autobuzul." / "Te crezi smecher, nu-i asa?" / "Sunt pentru ca voi castiga in viata mai multi bani ca tine." / "Cum?" / "Degeaba ai facut facultati daca nu ai aflat cum." / "Pentru obiectivul tau, nu ai nevoie de bacalaureat"... I-am pus 2. Anul acela nu a mai putut continua bacalaureatul, proba de oral la romana fiind eliminatorie. I-am retinut numele si scoala. In acelasi an, sesiunea din toamna era admis cu 8,55.

Felicitari ministrului ca a pus la punct o strategie pentru un examen corect.

si ce a ajuns elevul ? :)

Delirul 03.07.2011 22:00:05

Citat:

În prealabil postat de alinnasser2010 (Post 374235)
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1 din 2 tineri au picat bac-ul ... inimaginabil ca sa nu zic altceva ... ce poror de analfabeti ... vo veni strainii sa ne conduca..Azi de dimineata urmaream cu stupoare inainte sa plec la biserica de dimineata pe la 7:20 un irlandez care era mai patriot decat multi dintre noi chiar si decat mine ... Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?

Cred ca asta-i realitatea de multa vreme, numai ca anul asta ca printr-un miracol s-au redus considerabil fraudarile. Eram in anul doi de facultate cand inainte de un curs de matematica superioara explicam catorva colegi cum se calculeaza determinantii pe care-i inveti in liceu. Automat ca mi-am pus intrebarea cum de au trecut bacul si examenul de admitere la faculta ca pe vremea aceea inca se mai dadeau astfel de examene.

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc
Felicitari ministrului ca a pus la punct o strategie pentru un examen corect.

De acord


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:05:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.