Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Datoria crestinului fata de semenii sai (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18101)

alex190 16.09.2015 17:54:37

Datoria crestinului fata de semenii sai
 
Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?

Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?

forever... 17.09.2015 08:33:03

Am încercat un răspuns mai larg, dar m-am răzgândit, căci mi s-a părut prost.

Voi spune doar cum mi-a redat mie speranța un monah, căruia i-am destăinuit tristețea și fricile din inima mea: m-a ascultat cu atenție și mi-a dat sfaturi scurte, la obiect... Mi-a spus că Dumnezeu nu-și face simțită prezența în viața omului o singură dată!

Mihnea Dragomir 17.09.2015 09:51:09

Citat:

În prealabil postat de alex190 (Post 600879)
Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?

Sa ofere posibilitatea ajutorului, lasand intreaga libertatea celuilalt de a spune "nu". Nici tristetea, nici depresia (a nu se confunda!) nu alieneaza discernamantul. In aceste conditii ajutorul cu de-a sila nu este admisibil.

Citat:

Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?
Aratandu-i ca imi pasa. Aratandu-i ca exista alternative. Aratanadu-i ca lumea are un rost si el (ea) un rost in lume. Aratandu-i ca exista Cineva care tanjeste dupa noi.

Ioan_Cezar 17.09.2015 11:45:01

Vizual, mult prea vizual. Data viitoare nu-i mai arăta. Cântă-i!
(Așa făcea și David.)

stefan florin 17.09.2015 13:25:35

Citat:

În prealabil postat de alex190 (Post 600879)
Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?

Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?

zambeste-i, intra in vorba cu el, asculta-l si daca poti sa-i dai un sfat, ofera-l cu placere

alex190 17.09.2015 18:05:11

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 600906)
Aratandu-i ca exista alternative. Aratanadu-i ca lumea are un rost si el (ea) un rost in lume. Aratandu-i ca exista Cineva care tanjeste dupa noi.


Si cum poti arata cuiva aflat intr-o depresie profunda ca exista alternative, ca viata si lumea asta stramba are sens etc?Dvs. cum ati exprima toate aceste lucruri cuiva care nu mai asteapta nimic bun de la viata?Cred ca e greu uneori sa mai ai sentimente frumoase, sperante , credinta, cand in loc de dragoste si atentie, in copilarie primesti doar ura.

alex190 17.09.2015 18:13:42

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 600943)
zambeste-i, intra in vorba cu el, asculta-l si daca poti sa-i dai un sfat, ofera-l cu placere

Sunt situatii in care toate astea sunt prea putin.

oitza ratacita 17.09.2015 18:14:33

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 600943)
zambeste-i, intra in vorba cu el, asculta-l si daca poti sa-i dai un sfat, ofera-l cu placere

Sunt in total acord. Si langa acestea, ca mod direct de abordare, as mai adauga si imbratisarea. Imbratisarea cu caldura, cu iubire; imbratisarea nu ca un simplu gest golit de semnificatie, ci unul autentic.
Pentru a le reda speranta, am remarcat ca unora le e de folos oferirea unor solutii concrete, deoarece fiind afundati in starea aceea negativa nu pot sa mai gaseasca calea de iesire.

Apoi, cred ca facem bine sa ne rugam pentru ei, sa-i pomenim in rugaciunile noastre.

stefan florin 17.09.2015 18:57:32

Citat:

În prealabil postat de alex190 (Post 600972)
Sunt situatii in care toate astea sunt prea putin.

daca toate astea sunt prea putin, atunci trebuieste apelat la tratament de specialitate (psiholog)

forever... 17.09.2015 18:58:49

Citat:

În prealabil postat de oitza ratacita (Post 600973)
Apoi, cred ca facem bine sa ne rugam pentru ei, sa-i pomenim in rugaciunile noastre.

Da, cu siguranță.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:44:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.